Şimdi Ara

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Yardım? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
285
Cevap
33
Favori
92.982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, 2 gündür bir sürü youtube videosu izledim, farklı farklı markaların fakat bir türlü filtre sıralaması hangisi doğru bulamadım.

Teknik olarak gerçekten işe yarıyorsa bu sıralamayı yazabilecek kimse var mı acaba ?

Aşağıdaki filtrelerde membrandan sonra olması gereken sağlıklı sıralama nedir ?

PP Sediment Filtre

UDF Carbon Filtre

CTO Filtre

Filmtec Membran

Detoks Filtre

Mineral Filtre

Alkali Filtre

Post Carbon Filtre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nickelaj -- 26 Kasım 2021; 18:25:1 >
  • nickelaj N kullanıcısına yanıt
    Hocam;

detoks mineral ve alkali filtrenin üçüde çöp. Bunları takmanıza kesinlikle gerek yok.
    Çünkü bu filtrelerin gerçekliği yada doğruluğu yada suya kazandırdığı ile ilgili hiçbir bilgi yok
    Yani onları takmamanız daha hayırlıdır

Diğer filtrelere gelirsek;

Sediment
    Gac
    Cto
    Membran
    Sıralaması bu şekilde

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ÜmitATMACA kullanıcısına yanıt

Kafam zaten sıralama ile karışmıştı, şu an iyice tüm bildiklerimin yalan olduğunu öğrendim. Verdiğim paraya mı acıyayım, yaptığım araştırmaya mı bilemedim.

Teşekkürler cevabınız için.

Est hocam;

Sizin vesilenizle hem sizin hemde okuyacak diğer insanlar için paylaşayım ben;

Üzülerek izliyoruzki su arıtma için piyasanın %95 i yalan dolan

özellikle insanların temiz su içeyim diye satın aldıkları cihazlar yada filtreler sadece üzerlerindeki etiketten ibaret

Su arıtma cihazı yada filtresi/yedek parçası ile ilgili bir satınalma yapacağınız zaman NSF sertifikası şart

Ama siz hiçbir zaman satıcı beyanına itibar etmeden aşağıdaki sorgulamaları yapın ve sonrasında hiç korkmayın hocam

*Buradan aradığımız markaya bakıp nsf sertifikası sorgulayabiliriz*

https://www.nsf.org/certified-products-systems

*buradan firmanın tse'si varmı sorgulayabilirsiniz*

https://basvuruportal.tse.org.tr/Genel/FirmaArama.aspx

*nsf i izinsiz olarak kullanan firmaları nsf yıl bazında katagorize edip ifşa ediyor

malesef liste dünya geneli olmasına rağmen
    %50 den fazlası türk :((
    bu linkten bu firmaları inceleyebilirsiniz*

https://www.nsf.org/about-nsf/regulatory-affairs/enforcement-actions

• Çok teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Gerçekten elinize sağlık. NSF sahteciliği listesine baktım 2020-2021 özellikle , piyasada duyduğum markaların büyük çoğunluğunun sahte logo kullandığını gördüm büyük şaşkınlık yaşadım.

Benim aldığım filtrelerin üstündeki qr kod ile tarattım NSF sitesinden sorgulama olumlu çıktı bir nebze rahatladım. Fakat dün söylediğiniz gibi gereksiz birçok filtre kullanıyor olmak üzücü geldi açıkçası 4-5 senedir. Bugün söküp fazlalıkları çıkartacağım, bu haliyle bile dün akşam kontrol ettiğimde 50 tds gösteriyordu (tds metreye ne kadar güvenebilirim bilmiyorum). Shut off valfine baktım tank kapalıyken kesiyor sağlam sanırım, check valve ya da membran mı bozuk ona emin olamadım, ya da bu değerler normal mi onu da bilmiyorum açıkçası.

Zamanınızı ayırarak bilinçlenmemizi sağladığınız için çok teşekkür ederim.

Malesef burası türkiye şaşırmamak gerek çünkü ülkemizde özellikle sektörümüz çok denetimsiz :(

Flimtech membran filtrenin qr sorgulaması olduğunu biliyorum orjinalliğini teyit edebilmek için,
    ancak Nsf teyidi için bir qr sorgulaması yok diye biliyorum.

Tds basit bir sertlik ölçerdir giriş suyunuz ile çıkış suyunuzu kıyaslamanıza yardımcı olur
    yani beklentiniz bundan farklı yada fazla olmasın.

Check valfiniz sağlam olmasaydı cihaz geri su kaçırır ve sürekli çalışırdı.
    böyle bir durum yok ise check valf sağlamdır.

Membran filtrenin çıkışından su aldığınızda tds değeri;
    giriş suyunuzun ortalama %10-20 si ise randımanlıdır.

Bir kişi bir kişidir hocam, ben sizi bilinçlendirdim sizde birini derken böyle böyle yayılır bilgi :)

İyi akşamlar dilerim.

Yazdıkça konuyu uzatıyor muyum bilmiyorum, kusura bakmayın lütfen. Verdiğiniz bilgiler tam işime yarayanlar, hatta dediğiniz gibi benim gibi kafası bulanık arkadaşlara da faydalı olacaktır diye umuyorum.

Inline filtreler üzerinde kare kod vardı, o da direk nfs.org sitesinden kendi firmalarının sorgulama linkiydi. Türkiyede üretici firmanın onayını gördüm. Üzerindeki marka farklı ama sanırım üreten firmanın etiketi.

Tank kapalı, musluk kapalı ise 5-10 dk sonra atık su kesiliyor. Buradan sanırım check valf sağlam diye düşünüyorum. Shut off için ise nasıl bir kontrol gerekli bilmiyorum. Resimdeki gibi bağlantı yaptığımda outların bir tanesi tam tazyik ile gelen suyu veriyor, diğeri de kısık şekilde arıtılmışı. (inşallah bağlantım yanlış değildir)

Tds işi gerçekten muamma. Eski filtreler ile 30 alırken (8 aylık filtrelerdi membran dahil. Tamamen keyfe keder değiştirdim, çok ta pişmanım ayrı. Videolarda 10-15 tdsleri izleyince gaza gelmiştim) . Şimdi oturdum hepsini ölçtüm ve değerlerden bir fikir elde edemedim. Yine Youtube mağduruyum sanırım, orada membran direk çıkışlarını 0-10 arası gördüğüm için bakmak istedim, shutoff ya da check valve arızalı mı diye.

Ana giriş tds : 235 ppm

3lü housing çıkış : 245 ppm (anlamadım 3 filtreden sonra nasıl artar. sediment ve udf - cto karbonlardan sonra)

Musluk çıkış : 50

Membran çıkış : 30 ppm (su girişi tam açık)

20 ppm (su girişi yarım açık)

Şimdi tekrar ölçtüm 35ppm

Uludağ su : 80 ppm

Erikli su : 60 ppm

Bu arada ilk ölçtüğümde membran 70-75 ppm arasıydı, shutoff söktüm tekrar taktım öyle düştü.

Deli gibi neden bu kadar değerlere taktın derseniz , evde çok su tüketen çocuğum var ve iyisini içmesini istiyorum. damacana tercih etmeme sebebim geliş saatimde sipariş yetişmiyor, su gelmiyordu .

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Yardım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nickelaj -- 26 Kasım 2021; 9:32:59 >

Hiçbir nsf sertifikalı üründe üreticisi bu satıcısı şu diye bir ayrım olmaz, Nsf in bir kuralı vardır; ürünün markası ve ürün kodu üzerinde yazar, nsf.org da ise bunu teyit edersiniz. Qr kod olayını sizde duydum hocam.

Bu denemeniz size shut off valfin sağlam olduğunu teyit eder, üretim suyunuzda ise membranın çalışması tds düşürebilmesi ise check valfin sağlam olduğunu teyit eder

Alttaki şemadan siz bağlantınızı teyit edin. (Muhtemelen doğrudur ama teyit için sadece)
    https://royalgreen.com.tr/5-asamali-su-aritma-cihazi-ic-baglanti-semasi/

Suyun tds değerini düşüren tek filtre vardır membran filtre. Diğer filtrelerin tds düşürme kabiliyeti yoktur, Su carbonlara sürtündüğü için 5-10 tds eklemesi normaldir

Size önereceğim yöntem; peyder pey (yada ekonominiz müsayitse hepsini) cihazınızın parçalarını ve filtrelerini nsf li parçalarla değiştirin. Finalde tertemiz bir ürün olur kalbiniz rahat eder.

Hocam teşekkür ederim. NSF yalancılığını ne güzel ortaya dökmüşsünüz.

• eflatun45 E kullanıcısına yanıt
    Ben tşk ederim. Elimizden geldiğince açıklıyoruz ama hala bu oyunlara gelen insan sayısı azımsanacak kadar değil :(

• Bu ürün hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar? Bugüne özel çalıştığım Kuruma özel 1.900 TL. fiyat verdiler.

https://www.hepsiburada.com/hyundai-hnd-35-kapali-kasa-pompali-su-aritma-cihazi-pm-HB00001CG23S

Evet en son ikaz alan da Conax Su arıtma.. NSF sertifikası yokmuş . Daha ekim ayında 3 ön filtreyi kendilerinden almıştım!

Ümit Bey, iyi kötü elimizden filtre değiştirmek geliyor, ama online satış sitelerinde NFS sertifikalı ürünleri bulmak kolay değil, ayrıca sahtecilik şüphem de çok fazla. Ankara da bu şekilde satış yapan bir bayii var mı bildiğiniz. Teşekkürler

• punis_her P kullanıcısına yanıt
    Biz varız hocam :)

Ben royal green firmasının satış temsilcisiyim aynı zamanda

Dilerseniz royalgreen.com.tr adresinden incelebilirsiniz.

• Şuan internetten NSF sertifikalı olarak alabileceğimizi güvenilir filtre, filtre setleri nelerdir?

Hangi satıcıya sorsan NSF sertifikalıdır diyor ama çoğu yalan söylüyor.

NSF internet sitesinde ihlal yapan, haksız NSF kullanan firmalara baktım.

2021 yılı Liste sırasıyla;

1. Conax Su Arıtma Sistemleri 15 Temmuz Mah. Gülbahar Chad. 1439 Sokak No: 40-42 Bağcılar Istanbul, Turkey www.conax.com.tr
    2. Aqua Nature Esentepe Mahallesi, Sanayi Cd. No: 75, 16140 Nilüfer, Bursa Turkey aquanature.com.tr
    3. Buz Su Aritma Turkey www.buzsu.com.tr
    4.  Latifoglu Su Aritma Mareşal Fevzi Çakmak Cad No 73 Beylikdüzü / İstanbul Turkey www.latifoglusuaritma.com
    5. LTF Su Aritma Yakuplu Mah. Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No: 73 Beylikdüzü /İstanbul Turkey www.ltf.com.tr
    6. Turksu Treatment Equipment – Istanbul/ Türksu Aritma Seyrantepe Mah. İbrahim karaoğlanoğlu cad. no 105/43 Kagithane / Istanbul Turkey www.turksuaritma.com
    7. Fokus Su Aritma Esenkent Mah. Mimar Sinan Cad. Yücesoy Sk, (G-115 Sk.) No 33 Umraniye / Istanbul 34775 Turkey www.fokuswater.com.tr
    8. Cambalı Su Arıtma Mehmet Akif Mah. Cami Cad. No: 36 Sultanbeyli – İstanbul Turkey www.cambalisuaritma.com
    9. Aquacora Water Treatment Systems Macun Mah. 187.cd No: 59 Erciyes Yenimahalle Ankara Turkey www.aquacora.com.tr
    10. Snowwater Sakarya Mahallesi Celal Bayar Caddesi No: 58 B Osmangazi, Bursa Turkey www.snowwater.com.tr and www.n11.com/magaza/snowwater
    11. Piksel Grup Su Arıtma Sistemleri Halkapınar Mahallesi 1442 Sokak No: 1 / O Yenişehir Trade Center Konak, Izmir Turkey smartstore.naver.com/globaleasy
    12. Ova Su Aritma Kizil Elma Cad. No: 38 Bahçelievler / İST Turkey www.ovasuaritma.com
    13. Water Grup Su Arıtma Sistemleri Sirinevler Mah. M.Fevzi Çakmak Cad. 1. Sok. No: 23 / B Istanbul Turkey www.watergrup.com
    14. Meridian Water Treatment Çınarlı Mahallesi Ankara Asfaltı Cad. No: 15/281 Konak / İzmir Turkey www.meridyensuaritma.com
    15. YZG Water Treatment Sirinevler Mah. M.Fevzi Çakmak Cad. 1.Sok. No: 23 / B Istanbul Turkey www.yzg.com.tr
    16. Akan Life Siyavuşpaşa Mah, Çamlık Cd. Yonca Sk. No: 1 A 34182 Bahcelievler / Istanbul Turkey www.akanlife.com
    17. NCS Su Aritma Kardelen Mah. 2060 Cad. Caglar Bazaar No: 30 Batıkent / Ankara Turkey www.ncssuaritma.com.tr
    18.  Aquanem Çaybaşı, Değirmenönü Cd. 27-19 07100 Muratpasa / Antalya Turkey www.nemsuaritma.com
    19. Koroglu Su Aritma İstiklal Mahallesi Mk Ataturk CD. No: 134 A Odunpazari / Eskisehir Turkey www.koroglusuaritma.com.tr
    20. Hanedan Su Aritma Metropolis Bulvarı, 87, 35860 Torbalı Mahallesi, Torbalı Turkey
    21. Karbul Water Treatment Systems 5329 Street. No: 15 / Çamdibi Bornova, Izmir Turkey www.karbulsuaritma.com
    22. Aqua For Life Oruçreis Mah. Tekstilken Cad. G1 sit. 10AB 3079 Istanbul / Esenler Turkey www.aquaforlife.com.tr
    23. Kalbur Su Aritma 5329 Street. No: 15 Çamdibi Bornova, Izmir Turkey www.karbulsuaritma.com
    24. Mineral Life Adnan Kahveci Bulvarı Cemal Akın Plaza No: 194 / B Floor: 7 Bahçelievler, İstanbul Turkey www.minerallife.com.tr
    25. Nature Life Sancak, Cidde Cd. 23/A 06550 Çankaya/Ankara Turkey www.naturelife.com.tr
    26. Rotem Su Artima Yıldız Mah. Yildiz Cad. No: 19 BC 07050 Muratpaşa/Antalya Turkey
    27. Eurolife Water Treatment Systems 34398 Gülbahar Mahallesi Işık Sokak No: 4 A Mecidiyeköy / Şişli / İstanbul Turkey www.suaritma.com.tr
    28. Nil Su Aritma Buyuk Sinan, Ankara Cd. No: 112 D:B 42050 Karatay / Konya İzzetbey Mah.Erguvan Sok. Cumra Turkey www.aritmaciniz.com and www.facebook.com/fatihyasan
    29. Presij Su Aritma Celiktepe Mah. Ismet Inonu Cad No: 5/1 Kagithane / Istanbul Turkey www.prestijsuaritma.com
    30. Boğaziçi Su Arıtma Seyit Nizam Cd. & Modabağ A Sk. Çırpıcı 34025 Zeytinburnu/İstanbul Turkey www.bogazicisu.com
    31. Waternet Water Services Inc. Flatofis, Otakçılar Cd. No:78 Kat:2 34050 Eyüpsultan Turkey www.waternet.com.tr
    32. A Aritma Su Sistemleri Alibeyli Mah. Çiçek İşhanı Kat: 2 No: 209 Osmaniye Turkey www.aaritma.com.tr
    33. Çağlayan Water Treatment Systems Şazibey Mahallesi, 4. Toptancılar Cd. No: 39 46100 Onikişubat, Kahramanmaraş, Istanbul Turkey

Türkiye'den bu şekilde 33 firma var bu firmaları internetten arattırdığnıızda çoğunun n11, trendyol, hepsiburada gibi bilindik sitelerden satış yaptıklarını ve filtrelerinin NFS onaylı olduklarını iddia ettiklerini görüyoruz. Bu sektör ne kadar denetimsizmiş hayret doğrusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UGUR19 -- 18 Ocak 2022; 17:8:30 >

• UGUR19 U kullanıcısına yanıt
    Welcome to turkey :)

Ümit hocam, kendimi geçtim de oğlan saka kuşu gibi su içiyor, bizim arıtma sularımız da malum içindeki mineral açısından biraz gariban hale geliyor, ben elimdeki ürünü 2021 mart ayında aldım, 2021 ekim ayında ön 3 lü filtre gurubunu değiştim, membran için 2 seneye yakın gider demişti servisti, ama benim aldığım ön üçlü biraz aceleye geldi, conax marka. Conax skandalından sonra şu aşamada membran değişmeme gerek var mı emin olamadım, royal green sitesinde güzel ürünler var.. Aslında yola çıktığımda niyetim Alkali filtre almaktı, mineral fukaralığını gidermek için, ama conax olayını da görünce membran değişmem gerekir mi diye düşündüm? Conax filtrelerden kurtulmam gerekir mi emin olamadım, ön filtre netice de ama..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi punis_her -- 18 Ocak 2022; 19:12:49 >
  • punis_her P kullanıcısına yanıt
    Hocam ülkemizdeki su arıtma sektörü biraz gariptir. İnanın insan bildiği herşeyi burda anlatsa yüzüne bakılacak firma kalmaz ortalıkta. Bahsettiğiniz firma özelinde değil aslında sorun.Öte yandan siz sadece 2021 e bakmışsınız diğer yıllardada var birçok firma. Size tavsiyem zamanla filtreleri, sonra filtre kablarını, musluğu, bağlantı parçalarını, tankını vs değiştirmenizdir. Hemen yapamasanızda bunu bir zamana yayarak uygulamanızı öneririm.

• Selam herkese,

Bu işten pek anlamıyorum. 8 filtreli bir su arıtma cihazım var. Zamanında internete bakıp, bütçe dahilinde bu filtreleri almıştım. Vakti gelince kayınpeder bazılarını değiştirmiş.

Şimdi hepsini birden yenilemek istiyorum. Sıralama konusunda nelere dikkat etmeliyim. NSF sertifikalı neler önerirsiniz. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ayrıca bulunduğum bölgenin suyu çok kireçli. Bu sıralamada kireç için de önereceğiniz bir şey olursa mutlu olurum. Teşekkür ederim.

(Soldan Sağa)

1- Blu Water K33 1 - PP Sediment 5

2- Blu Water K33 2 - Activated Karbon

3- Blu Water K33 3 - PP Sediment 1

4- içinde ne var bilmiyorum

5 - Blu Water GAC Carbon

6 - Mineral Filter

7 - Detox Filter

8 - Alkaline Filter

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Yardım?

(Soldan Sağa)

1- Blu Water K33 1 - PP Sediment 5

2- Blu Water K33 2 - Activated Karbon

3- Blu Water K33 3 - PP Sediment 1

4- içinde ne var bilmiyorum

5 - Blu Water GAC Carbon

6 - Mineral Filter

7 - Detox Filter

8 - Alkaline Filter

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.