Şimdi Ara

Steam’e KDV geldi! (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
1
Favori
17.354
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En doğru karar. benzin gibi herşeyin vergisi yükseltileceğine bu gibi kaç kalem var ve hiçbiri türk şirketi değil. Kılçıksız para kazanmaktalar.
  • tabi canım

steamdan , amazondan vs vergi alınca.

diğer vergiler düşcek.

yerli elektrikli oto yapıcaz. sudan ucuza alıcaz.

buradan anlaşılıyorki

millet kendine köklettirmeyi seviyor.
  • Korsan indirmeden dolayı orijinal alanlara ek vergi de koyarlar. ÖTV, elektrik bedeli, trt payı hepsi yakında gelir.

Bu hükümet devleti yönetemiyor. Türkiye her yıl zarar üstüne zarar ediyor. Bütçe açığı veriyor. Cari açık hızla büyüyor. Bu sebeple çeşitli vergilerle halkın kanını emiyorlar.

Bütün dünyaya karşı savaş veriyoruz bizimle uğraşıyorlar yalanıyla da durumu idare etmeye çalışıyor. Elinde kalan tek politik söylem bu.
  • Dünden bugüne oyun fiyatlarında değişme var mı Steamde? Yansıtılmış mı yani kdv hemen oyun fiyatlarına?
  • Front-Back kullanıcısına yanıt
    Hocam paypal gibi steam de çekilmesin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Korsan akar steamde dolar kuru 1.5 TL

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilmediğimden soruyorum, oyuncu değilim. 31 yaşındayım artık. PC Oyunu oynasam da, az oynuyorum. Online falan oynamadığımdan gayet korsan takılıyorum. KDV normal bir şey aslında. Ancak egale etme yolu var. Yapın diye söylemiyorum. Katma değer vergisi bu ülkede hak edilerek toplanan nadir vergilerden biridir. Bir KDV, bir kurumlar, bir gelir vergisi... Kalan vergiler esasında kan emiciliktir. Ancak diğer vergiler de çok yüksek olunca, KDV insanın gözüne batıyor. Neyse, sonuçta yapmayın, tavsiye etmiyorum. Ancak KDV'den kaçmak mümkün.

Öncelikle sorularım:

1) Steam'de bölgesel fiyatlama mı var?
    2) Varsa Malta'daki fiyatlara bakın. Orası da Trükiye'den pahalı mı?
    3) Değilse veya Steam'de bölgesel fiyatlama yoksa, gidin Malta'dan alın.

"Hüseyin, herifler bankada kesiyor kdv'yi" diyorsanız, o iş kolay. Malta merkezli sanal kart alacaksınız. Entropay'den alabilirsiniz mesela. Bu kart ile alışverişinizi yapacaksınız. %18kdv yerine sanal karta %5 komisyon ödeyeceksiniz.

Sanal dünyanın ekonomik hareketi büyüdükçe bizimki gibi sığ fikirli yönetimler işi git gide daha fazla sıkacaktır. O yüzden sanal hesaplar, sanal kartlarınız hazır olsun. Paypal Türkiye'den çıktı ya mesela... Ben hala kullanıyorum... Booking.com çıkmış ya güya... Ben hala kullanıyorum... VPN, sanal kartlar, sanal hesaplar 21. yüzyıl muz cumhuriyetinin olmazsa olmazıdır.

-------------

Netflix meselesinde mesela... Netflix Türkiye RTÜK kontrolünde olacakmış ya... Yasal boşluğu kapatıyorlar. Bana çok normal geldi. Türkiye'de, Türkiye'ye hizmet veren, fiziki olarak burada bulunan dijital TV yayını. Tabii ki RTÜK'e tabi olacak. Sen, Türk olarak, RTÜK'e tabi olmayan yayın izlemek istiyorsan, fiziken Türkiye'de olmayan, Türkiye'ye hizmet etmek gibi bir derdi olmayan yayına üye olacaksın. Mesela Netflix. Orjinal Netflix. "Hüseyin Netflix'e üye olamazsın. Amerikan kartı gerekir." O zaman Amerikan kartı alırsın. "Amerikan internet bağlantısı gerekir" (ki gerekmiyor) o zaman Amerika'da da serverı olan bir VPN hizmeti alırsın.

Dünya dijital. O kadar Steam'den oyun indiriyonuz, orada hesabınız, hesabınıza yüklü oyunlar falan var. Az biraz açın gözünüzü de, kendi alternatifinizi yaratın.

Neyse. Ben kaçtım. Gerekli bilgileri verdim. Dediğim gibi, KDV'den kaçmak için bu işlere girmeyin. Ancak, kısıtları kırmak için girecekseniz bu işlere girin. Saksıyı çalıştırın. Her zaman bir yol vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

devletle hükumeti karıştırıyorsun.

Senin yaptığın hükumete muhalefet etmek değil, devlet düşmanlığıdır.

Burada sorun olan durum vergi gelmesi değildir. Devlet elbette ki şirketlerin Türkiye’de ofisi olmasa ve satışı yurtdışında gerçekleştirse dahi Türk bankalarından yapılan alışverişlere vergi zorunluluğu getirecek.

Uygulamanın doğrduğu durum şu, halktan toplanan vergiler halka ne şekilde geri dönüyor?

Devletin vergi sisteminde yurt dışı bir şirketin tarafına geçiyorsun.

Devlet vergi toplar, ama bu toplananların halka geri dönüşümü? İşte senin ana konunun bu.

Ama haberin ana konusu Devletin Maliye Bakanlığı aracılığı ile M vergilendirmede yapılan düzenleme ile şirketlerin Türkiye’de ofisi olmasa ve satışı yurtdışında gerçekleştirse dahi Türk bankalarından yapılan alışverişlere vergi zorunluluğudur.

Yani kısacası, CHP'de başta olsa getirir, IYI Parti'de MHP'de başka bir partide.

Senin gıcıklığın bunun AKP nin yapıuyor olması.

AKP devlet demek değildir.

böyle geri dönüyor...

• AKP'yi devlet sananlardansın anlaşıldı.

Tamam onlarla dönecek, savunma sanayi önemlidir. ama TEK Önemli şey değildir.

Sağlık, Adalet, Eğitim, Emniyet ve Asayiş, Toplum refahı, modern yaşam formu, muasır medeniyet seviyesi gibi kavramlar, Devletin vatandaştan topladığı vergilerden oluşturulan kaynakla gerçekleştirilir.

Tamam vergilerin kullanıldığı kaynakla savunma sanayine yapılan yatırımı sunmuşsun, kaldı ki o resimde yazılan 'Milli' kavramını tartışmam bile seninle.

Diğerleri için de kaynak sunabilecek misin? Toplumun bütün kesimlerince kabul görmüş şekliyle ama. Sadece AKPlisi için veya Sadece CHP lisi için kabul görmüş bir durumu değil.

genel bir durumda örnek sunabilir misin?

En basitinden isminde ADALET olan bir partinin kurduğu ve tek başına olduğu hükumette;

Bak sana yargı bağımsızlığı, FETÖ'nün sızması, ideolojik yargı unsuru olan hakimler veya savcıları hepsini geçtim.

Genel kavramda 1 davanın optimum sürede gerçekleşip, adaletin gecikmeden tecelli edeceği zaman dilimi ne kadardır?

Bu sürenin Türk Adli makamlarında geçtiği süre ne kadardır? ve bu süreye erişilemediği için Adaleti arayan YARGI sistemi ne şekilde bir değişikliğe uğramıştır.

Adli Kontrol ile serbest kalma Genel adalet kavramında hangi suç kapsamında uygulanan durumdur?

Türkiye'de hangi suçu işleyenler Adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaktadır?

daha spesifik sorayım; Tecavüz etmiş bir sapığa adli kontrol şartı getirilir mi? getiriliyorsa bunun nedeni nedir?

Nedeni açık, senin o fotoğrafta attığın gibi silaha da yatırım yapacağız.

ama Adalete de.

Diğer konular olan sağlık, eğitim, emniyet ve asayiş durumlarına girmiyorum bile.

Çünkü itibarda tasaruf olmayacağı için, Silah yani savunma sanayinin dışında vergilerin harcandığı durum, Devleti idare eden hükumet yetkililerinin itibarları.

İtibar için yapılan Saray, İtibar için İstanbul'un en yüksek tepesine yapılan Çevresinde hiç bir yerleşim birimi bulunmayan cami, İtibar için alınan uçaklar. İtibar için alınan EYYY çektiğimiz, Nazi dediğimiz ülke olan Almanya'nın Mercedesi.

Daha sayayım mı?

• Steam'deki fiyatlar zaten vergili fiyatlardı. Çözemedim ben bu işi sağlam bir bilgi kirliliği var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcse2k3

quote:

Burada sorun olan durum vergi gelmesi değildir. Devlet elbette ki şirketlerin Türkiye’de ofisi olmasa ve satışı yurtdışında gerçekleştirse dahi Türk bankalarından yapılan alışverişlere vergi zorunluluğu getirecek.

Uygulamanın doğrduğu durum şu, halktan toplanan vergiler halka ne şekilde geri dönüyor?

Devlet vergi toplar, ama bu toplananların halka geri dönüşümü? İşte senin ana konunun bu.

Ama haberin ana konusu Devletin Maliye Bakanlığı aracılığı ile M vergilendirmede yapılan düzenleme ile şirketlerin Türkiye’de ofisi olmasa ve satışı yurtdışında gerçekleştirse dahi Türk bankalarından yapılan alışverişlere vergi zorunluluğudur.

Yani kısacası, CHP'de başta olsa getirir, IYI Parti'de MHP'de başka bir partide.

böyle geri dönüyor...

Resimde "tamamen yerli üretim" ibaresi kullanılmış. O fotoğraftaki ürünlerin hiç birisi %100 yerliliğe sahip makinalar değil. En yüksek oran muhtemelen Bora 12 tüfeğindir o resimde o da maksimum %70. BMC Kirpi. Ortağı Alman Rheinmetall. Şanzıman Alman ZF. Motor Amerikan Cummins. Zırh one keza yine öyle. T129 ATAK. İtalyan Agusta Westland lisansı altına ortak üretim. A129 helikopterinin şasisini kullanıyor. Üzerindeki taşıdığı iki adet motor Honeywell LHTEC T800. Amerikan. Burundaki topu dahi Amerikan silahı. Üzerindeki 5 kuruşluk füze ikaz sistemini, içerisindeki görev bilgisayarını yerlileştirmekle o helikopter milli olmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mcse2k3

quote:

böyle geri dönüyor...

Her ülke birşeyler yapıyor. Sorum şu, hangi ülke bu kadar fakir ve bu kadar vergi alıyor?

• Mevcut hükümet tüm zümresiyle zaten rant ihale vs devletin şah damarını emiyor..

Türbanlı bacılar jip'ten inmiyor. Ekonomik tablo bundan ibaret. Çıplak gözle çok kötü görünmüyor ama sonuçta herkesin dükkanı ya da kirada evi yok, fiyatlar cidden iyice arttı alım gücü düşüyor.

Ben esnafla muhabbeti olan bir insanım ve evin alışverişi hep bendedir. USD yüksek olması özellikle vatandaşa darbe vuruyor. Endüstriyle yada teknolojik ürün sürekli dışarından geliyor sonuçta.
  • Şu kesilen %18 lik verginin Steam tarafından Türkiye Cumhuriyetine ödendiğini sanan cürüme ne anlatabilirsiniz ki
  • Türkiye cidden vergi cenneti oldu.
  • Region lock sayesinde ucuza oyun geliyor evet. Ancak distribütör 'ben buradaki adamları kazıklamak istiyorum' dediği içinde kendi tekelindeki oyunlar steamde yine pahalı. O yüzden garip durumlar var :p yeni çıkan oyunların bir kısmı 59-89 lara, bir kısmı 139-159 lara , ARAL kazığı olanlar 220-290 lara çıkıyor.

Burada fiyatlamalar var aslında, steam rusya ya vergisini veriyordur onların fiyatları bizden daha da aşağıda :)

PUBG (aralın distibütörü olmadığı firma)https://steamdb.info/app/578080/ 69 TL
    Wolfensteain II (aral ın distibütörlüğünde)https://steamdb.info/app/612880/ 266 TL'cik, bunun üzerine daha ne vergisi :P (buda aralın sitesindeki fiyat, ne hikmetsehttps://www.aralgame.com/pc-wolfenstein-ii-the-new-colossus indirimli 252 TL cik :D
    ama kdv dahil alın tepe tepe oynayın.

Umarım bizimkide artmaz, zira ARAL batmadan diğer oyunların fiyatları yeterince pahalı kalacak zaten.

Hatırlatayım Steam ilk TL ye geçtiğinde aral ın saatığı oyunlar 70 liradan mı ne çıktı, 1-2 günde hepsi aralın sitesinde fiyata güncellendi 180 TL oldu. Bizim ucuza alabilecek potansiyelimiz var ama ülkede dolandırıcılık
    bildiğin aferin alıyor. Burada hala ama aral vergi veriyor diyen var, tebrik ediyorum :D 70 ile 180 arasındaki fark vergi+lojistik+maaş çünkü ahah. Bu çalıyor ama hizmet ediyor argumanına benziyor sanki.

Henüz fiyatlara yansıyan bir durum olmadı, aslına bakarsanız yansımaması da lazım. Şu haliyle bile bizim bölge fiyatları gelir dengesiyle benzer olan ülkelerden zaten pahalı (balkanlar hariç, onlara bölge açmadılar zaten :p).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darksun80 -- 22 Şubat 2018; 19:25:58 >

• Yakında teknolojik cihazların da işlemci kapasitesine göre yıllık vergi alırlarsa şaşırmayın..

• quote:

Orijinalden alıntı: BaatılRhymer

Su partiye oy verdigim seçimlere lanet olsun.

Erbakan reyiz cik gel su mezardan cok erken geldin bu dunyaya sen...

Bak senin yine kafana dank etmiş. Ya dank etmeyen milyonlar var dışarda z

• Noctivagant kullanıcısına yanıt
    Aynen doğrudur kardeşim, ben de 1 ay önce oyun alırken fark etmiştim, demek ki daha da öncesine dayanıyor başlatmaları. Ama DH saolsun haberleri en az 1-2 ay gecikmeli yayınlıyor, anlamıyorum DH'nin maaşlı çalıştırdığı elemanlar yok mu?

• Humble bundeldan eskımıs oyunları 4 tl den paket paket almak, steamgift gibi giveawaylere katılmakt veya mecburen korsana yonelmekten başka çare yok cunku fıyatlar bu donem artmassa ve ozellıkle 1 sene sonra yenı sartlar gecerlı olacagından dolayı yenı cıkan oyunlarda fırmalar kazaancı dusurmek ıstemıyecek, steam ara dagıtıcı kazancını dusurmek ıstemeycek bunlarda vergi koyunca olan yenı cıkan oyunlarda daha yuksek meblalarda odemelre ulaşıcak ve halıyle alım gucu azken ıyıce azalıcak Kısaca bunlar gider ayak kendı kuyularını kazıyor ve genc nufustan oy alma potansiyellerini yok edıyorlar.Çokta beklerler gençlerin eglence sektorlerıne boyle uygulamalr sokmaya devam ederlerse.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.