Şimdi Ara

STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU (55. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.904
Cevap
315
Favori
128.295
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
63 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: StaatSanWalt

Zor degil hocam ilk birkac alisma suresini atlattiktan sonra etinde, tavugunda iyisini, nasil yapilacagini az cok cozersiniz, ozellile bekar yalniz yasiyorsaniz benim gibi mangalla komurle ugrasmadan ayni tatta, daha ucuza lezzetli tarifler yapabilirsiniz, mutfaktaki en sevdigim malzemem dokum tavam

sürekli yemek sepetinden sipariş veriyorum hem doyurmuyor hem de pahalı çok iyi olur aslında.
    tavayı eti filan nerden alabilirim uygun fiyata başka nelere ihtiyacım var yardımcı olur musunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcse2k3

quote:

Orijinalden alıntı: albati

Hocam blogunuzu inceledim, beğendim, oldukça güzel hazırlanmış, emek verilmiş, tebrik ederim.
    Yalnız okurken artık fonttan mı, zemin renginden midir nedir, gözlerim yoruldu.
    Fontlar ne kadar şirin dursa da daha bilindik olanların okunabilirliği daha iyi oluyor.

Bir de bişey sorucam, bizim kullandığımız lavalar emaye kaplı demişsiniz, mesela benim tavanın dışı kırmızı emaye ama iç bölümünde herhangi bir kaplama göremedim.
    Kaplama var da biz mi göremiyoruz yoksa dışındaki emaye de mi özelliğini bozuyor?

Tesekkur ederim yorumlariniz icin,yazi fontunu standart arial falan yapacagim en kisa surede haklisiniz o konuda.

Emaye kaplidir ici de evet.Oyle olmasaydi tavayi ilk yikamanizda paslanirdi:) Disindaki sadece renkli emaye,ici transparant.(benim tavayi bile yikadiktan sonra kurulamayi unutayim,bikac saat sonra hemen nokta nokta kahverengilesmeye basliyor)

Simdi soyle birsey anlatma ihtiyaci hissediyorum.
    Saf dokum tava sattigim bir arkadasla konustuk.Tavayi verdigim cogu kisiye 2-3hafta sonra mutlaka sorarim:nasil tavadan memnunmusunuz diye,varsa sorulari cevaplarim.
    Arkadas dedi ki:Abi xx firmasina eposta attim,kaplamasiz tava sordum,verdiklere cevaba bak dedi ve mailini bana gonderdi,sadece isimleri boyadim,baska da hicbirseye dokunmadim;

STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU

Bu maili okuduktan sonra resmen kan beynime sicradi..Boyle rezalet gormedim ben,ulkemizde insan sagligi sadece merdivenalti uretim yapilarak hice sayilmiyormus,tuketici koskoca firmalardan gelen tamamen yalan bilgilerle resmen aptal yerine konulup,sagligi umursanmiyormus..

Vay be,vay be...
    Bunu yapan sozde cok meshur,unlu bir firma ve musteri hizmetlerinin gelen bir talebe ,tamamen sacma ve cevabi...

O mailden sonra sinirden yerimde duramiyorum,ulkemizde bu kadar cok demir eksikliginden sikinti ceken,demir ilaclarina muhtac olan,anemi hastasi olan varken bu kadar sahtekarlik ve vurdumduymazlik olamaz ya olamaz.

Adam gibi bir firmaysan sattigin urunun arkasinda durur,emayesiz urunu uretmedigini insanlara soylersin.Sagliga zararlidir ne demek ya,

Bu isin pesini asla birakmayacagim,yukaridaki tip sacmalik otesi mailler beni daha da cok kamciliyor.Milletimiz aptal degil,boyle kandirmalara birileri dur demeli artik.Hatta daha once bahsetmistim,yerli mali kaplamasiz tava uretme fikrimin arastirmalari devam etmekte.

Allah utandirmasin insallah insanlarimiza bu kulturu yayan oncu biri olmak istiyorum,maasimdan yaptigim birikimle ne kadar,nasil bir yatirim yaparim bilmiyorum gerci..

su an yillik izindeyim ancak hala yabanci kaynaklari satir satir,kelime kelime okuyorum dokum demir kimyasini.Eczacilik mezunu esimle enzimler ve demirin anotomisi,oksidasyonlar,yag molekullerinin icindeki karbon dagilimlari vs. iki akademisyen gibi oturmus bilimsel arastirma yapiyoruz

Cepten yaziyorum,hatalar affola.

Bu mesaja eklenen görseller:

STEAK YAPIMI ve DÖKÜM TAVA ANA KONU

Benim bir 26x32 lava ızgara tavam bir de hecha nın düz tabanlı tavasından var. 2 si de emaye kaplı. Şimdilik özellikle hecha dan çok memnunum elimi yaklaştıramayacağım kadar ısındığı için daha hızlı mühürlüyor ve asla yapıştırmıyor. İçi daha sulu. Düz tabanlı diye de temizliği daha kolay.

Fakat söylemek istediğim, bu 2 tavayı da almadan önce lava nın ve hechanın hem müşteri hizmetlerini hem de fabrikalarını arayıp onca ısrarla kaplamasız tava istediğimi söylememe rağmen mevzuat engeli nedeniyle gönderemeyeceğini söylediler.

Uğraşmak istemediğim için yurdışından getirtmedim.

Sanırım bakımı düzgünce yapılmazsa pas riski sağlığa risk teşkil ettiği için ülkemizde yasaklanmış. Mailde anlatmaya çalışılan bu.

Hecha nın sahibi yağız izgül de önceleri kaplamasız tavalar üretse de yasa gereği emaye kaplamalı üreyime geçmiş ve emaye kaplamanın avantajlarından bahsetmeyr başlamıştır.

Malesef kurunun yanında yaş da yanar. Ülkemizde bu tavalara kimse ulaşamıyor.

Aslında kullanım talimatı ve riskleri bilgilendirilerek satılsaydı sorun çözülürdü. Ama ne yazık ki yakın zamanda bu mümkün görünmüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ve bu arada sözkonusu mevzuatı araştırdım bulamadım. Bilen varsa link atarsa sevinirim.

• Ben metro kampanyasindan lava tavayi 40 liraya bulmustum, burada genellikle firsatlari yaziyorlar kesin cikar yenisi lava'yi oneririm memnunum, tek ihtiyaciniz olan deniz tuzu, o da zaten butun migroslarda var baska da birsey yok aslinda gerisi tariflere kalmis

• quote:

Ben metro kampanyasindan lava tavayi 40 liraya bulmustum, burada genellikle firsatlari yaziyorlar kesin cikar yenisi lava'yi oneririm memnunum, tek ihtiyaciniz olan deniz tuzu, o da zaten butun migroslarda var baska da birsey yok aslinda gerisi tariflere kalmis

sence şunu alsam idare eder mi

http://urun.n11.com/tava/demir-dokum-tava-lava-silikon-tel-sapli-P120116947

yoksa şöyle mi almam lazım
    http://urun.n11.com/duduklu-tencere/lava-dokum-tava-yuvarlak-30-cm-izgara-tava-mangal-tadinda-P49106098

• frostburn F kullanıcısına yanıt
    Migros ya da Sariyer Market'e baktiniz mi? Yanilmiyorsam orada weber ürünlerini gördüm belki bu da olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: drkatil

Benim bir 26x32 lava ızgara tavam bir de hecha nın düz tabanlı tavasından var. 2 si de emaye kaplı. Şimdilik özellikle hecha dan çok memnunum elimi yaklaştıramayacağım kadar ısındığı için daha hızlı mühürlüyor ve asla yapıştırmıyor. İçi daha sulu. Düz tabanlı diye de temizliği daha kolay.

Fakat söylemek istediğim, bu 2 tavayı da almadan önce lava nın ve hechanın hem müşteri hizmetlerini hem de fabrikalarını arayıp onca ısrarla kaplamasız tava istediğimi söylememe rağmen mevzuat engeli nedeniyle gönderemeyeceğini söylediler.

Uğraşmak istemediğim için yurdışından getirtmedim.

Sanırım bakımı düzgünce yapılmazsa pas riski sağlığa risk teşkil ettiği için ülkemizde yasaklanmış. Mailde anlatmaya çalışılan bu.

Hecha nın sahibi yağız izgül de önceleri kaplamasız tavalar üretse de yasa gereği emaye kaplamalı üreyime geçmiş ve emaye kaplamanın avantajlarından bahsetmeyr başlamıştır.

Malesef kurunun yanında yaş da yanar. Ülkemizde bu tavalara kimse ulaşamıyor.

Aslında kullanım talimatı ve riskleri bilgilendirilerek satılsaydı sorun çözülürdü. Ama ne yazık ki yakın zamanda bu mümkün görünmüyor.

1-Ben de izlemiştim bir videoda hechanın emayesiz başlayıp sonra emayeliye döndüğünü ancak yine ben de ne kadar araştırsam da böyle bir mevzuat bulamadım.(mevzuat.gov.tr)
    Kaldı ki zincir marketlerden aldıgım bazı mutfak ürünleri de bir güzel paslandı,demek ki üretiminde ve satışında bir sıkıntı yok,ya da devlet pek takip etmiyor.

Şimdi burada asıl sorun,müşteri temsilcisinin müşteriye direkt olarak bu ürünü kötülemesi,yanlış/yalan/aldatıcı bilgi vermesi.Bu kişi firma tarafından böyle bilgilendirildi ve aklına kaplamasız ürünün sağlığa zararlı olduğu fikri girmiş oldu ve bu bilginin direkt olarak bu işle ilgili olan bir taraftan gelmesi,bu fikri daha da güçlü yaptı,çünkü üreticiye sormuştu ve üretici bu ürün zararlı dedi,şehir efsanesi değildi.

Ancak üretici şunu söylemedi bu şahsa:Emaye tava-tencereleri metal kaşıkla sert biçimde kullanmaması ya da mutfak teliyle temizlememesini ya da ya da kesinlikle düşürmemesini çünkü bunların hepsinin emayeye zarar verebileceğini,çatlatabileceğini ve kılcal çatlaklardan su ve nem girip içten içe tavayı paslandırabileceğini,kırılan/zarar gören emaye kaplı ürünlerin tamir edilmesi imkansız oldugundan çöp oldugunu ,1 çizik ve nokta sebebiyle metal zehirlenmesi yaşayabileceği...

Hadi burdan yak?

2-Madem mevzuat yasaklıyor,koskoca Doğuş Grup bünyesinde olan crate&barrel,emayesiz tava ve tencereleri ülkemizde nasıl satabiliyor?Koskoca Doğuş Grup mevzuata rağmen bu riski nasıl göze alıyor?Diyelim ki mevzuat yurtiçi üretim için bu maddeyi koydu,peki devlet kendi insanlarına bunun üretimini yasaklarken,aynı ürünün ithalatına nasıl izin veriyor da bu tavalar ABD'den bize gelip,gayet rahat dünyanın en büyük ve ünlü firmalarından birinin şubelerinde satabiliyor?

Bana bu işin altında başka bir durum var gibi geliyor,firmaların ağız birliği edip,bu sorumluluktan kaçıyor olabileceğini düşünüyorum.Çünkü 1 kişi 1 forumda ben lava/hecha/korkmaz emayesiz tava aldım
    paslandı,sakın almayınn,çöpe attım,zehirlendim dese,o firmanın itibarini nasıl kurtaracaklar?

Anemi hastaları için,demir eksikliği yüzünden ilaç alan bebekler için takipçisiyim bu işin,haklı mazeretleri varsa eyvallah, fabrikalarını arayıp hangi mevzuatmış onu da soracağım,bilgi verirlerse paylaşırım hadi bakalım görelim kartlarını..

@albati
    sorun çözüldü hocam,şu an gayet okunabilir görünüyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dökümcübaba -- 7 Ağustos 2016; 23:00:55 >

• Hocam ilki cok emanet duruyor ikincisi belki olabilir, ama yuksek isilarda sap kisa oldugu icin sorun olabilir,

http://www.hepsiburada.com/lava-dokum-izgara-tava-26x32-cm-metal-sapli-p-MTLVPGT2632K0B Ben bunu 40 liraya almistim yani bu fiyata zaten yuh diyorumda illa ki ucuzu cikar arada sirada takip etmeniz gerekir, ama ben bu modeli kesinlikle oneririm forumdaki cogu kiside o zamanlar aldigindan bu var zaten

• quote:

Hocam ilki cok emanet duruyor ikincisi belki olabilir, ama yuksek isilarda sap kisa oldugu icin sorun olabilir,

http://www.hepsiburada.com/lava-dokum-izgara-tava-26x32-cm-metal-sapli-p-MTLVPGT2632K0B Ben bunu 40 liraya almistim yani bu fiyata zaten yuh diyorumda illa ki ucuzu cikar arada sirada takip etmeniz gerekir, ama ben bu modeli kesinlikle oneririm forumdaki cogu kiside o zamanlar aldigindan bu var zaten

https://www.carrefoursa.com/d/lava-dokum-tava-28-cm

bu hoşuma gitti sapıda var

bide şunu buldum senin gösterdiğine benziyor ikisinden birini almayı düşünüyorum
    https://www.carrefoursa.com/d/lava-dokum-izgara-tava-26x26-cm

harbi nasıl aldın o kadar ucuza keşke 5-6 tane alsaydın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bremen Bv-244 -- 7 Ağustos 2016; 23:18:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cihan

Forum godomanları toplanmış

beyler bende pişirmeye karar verdim godoman mı oldum şimdi
  • Hay allahim ben yanlis bakmisim tamam alttaki iste 26x26 benimkide usttekini bosver alttakini kacirma kesin fiyatta iyi pisman olmazsin, of canim cekti yine soyle tavuk pirzola yapabilirim yarin

• quote:

Hay allahim ben yanlis bakmisim tamam alttaki iste 26x26 benimkide usttekini bosver alttakini kacirma kesin fiyatta iyi pisman olmazsin, of canim cekti yine soyle tavuk pirzola yapabilirim yarin

bende yumurta kırarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bloody Hell

quote:

Hocam ilki cok emanet duruyor ikincisi belki olabilir, ama yuksek isilarda sap kisa oldugu icin sorun olabilir,

https://www.carrefoursa.com/d/lava-dokum-tava-28-cm

bu hoşuma gitti sapıda var

bide şunu buldum senin gösterdiğine benziyor ikisinden birini almayı düşünüyorum
    https://www.carrefoursa.com/d/lava-dokum-izgara-tava-26x26-cm

harbi nasıl aldın o kadar ucuza keşke 5-6 tane alsaydın

Çevrenizdeki şok mağazalarına bakın. Geçen hafta kataloglarından kalan lava 26x26 döküm saplı 40 TL'ydi.
    Carrefour'da da 22x22 silikon tutamaçlı (çıkartılabilir) 20 TL şu an.https://www.carrefoursa.com/d/lava-dokum-tava-pembe-silikon-tutacakli-22-cm

• quote:

Orijinalden alıntı: mcse2k3

Yani sonucta 20Tl
    Bu fiyata satiyorsa magaza,demek ki Lava firmasi ona daha ucuza vermis olmali ki kar etsin.Şok 40a alip rekabet vs diye 20 ye satmaz heralde,cunku kendi urunu degil.Ulker grubundan bisey olsa anlayacagim :))

Ayrica bu tava simdi 20Tl ye satiliyor ve kar ediyorlarsa hadi kar degil maliyetine desek,normalde satilan ve 60-80tl den baslayan fiyatlariyla insanlari iyi sogusluyorlar demek ki ve marka tanitimina da ihtiyaclari yok cunku piyasaya yeni girmediler,bu kadar dusuk fiyat kafamda deli sorular ve guvensizlik olusturuyor,bilemedim.

Bu aşiri agresif fiyat politikasini anlayan beri gelsin,aciklasin lutfen.

Her üründe %50 kar etmiyorlar yalnız. Ayrıca bu tip rekaber broşürü ürünleri genelde 1-2 hafta öncenin aktüelleri. Dolayısıyla elde kalanlar oluyor. Haliyle mevcut satış ile kar hacmine ulaşılmış. Bunlardan zarar edilse bile reklam olarak göründüğü için pek sırıtacağını sanmam.

Mutfak robotu da satıyorlar 90 TL'ydi 50 TL'ye düşmüş. Bir çok üründe vardı ama pek cazip ürünler değildi. Bilemedim ama 20 TL oluncada pek sorgulamadım. Daha pahalı olsa zaten almazdım. Zira pişirdiğimiz şeyler zaten pahalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: marzipan1

Migros ya da Sariyer Market'e baktiniz mi? Yanilmiyorsam orada weber ürünlerini gördüm belki bu da olabilir.

sarıyer bilmiyorum ama migrosta hiç görmedim.

aslında koçtaş ve diğer yapı marketlerde bauhauss da özellikle olabilir.

migros yerine macrocenter'a bakılabilir orası daha asortik ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: CnnRose

Migros'ta Dana Pirzola(dallas Steak dediğimiz) 53.90₺. Aynı zamanda T Bone vb. de var fiyatı o civarlarda. 20/10 money kampanyası var. Yaklaşık 450-550gr arası oluyor bir pakette. Kilosu 33.90₺'a gelir, gayet ideal. İmkanı olan alabildiği kadar alsın derin dondurucuya atsın. Etlerin kalitesi gayet yerinde, fakat görmeden de almamanız iyi olur. Afiyet olsun.

Hem konu sahibi, hem de uzman görüşü olarak linkli bir şekilde gösterebilirmisiniz?

• zorlu esse'de staub dökümler ciddi indirime girmiş
    26 cm. ızgara tava 120 tlye aldım
    çok fazla çeşit kalmamıştı ama yolu düşen uğrayabilir
  • izmir Mavi bahçe essede Satub 26x26 120 liraya aldım ben de, 3-4 tane daha ürün vardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CnnRose

Pişirilir fakat iyi bir sonuç alamazsınız, et için maksimum lezzet alabileceğiniz tava döküm tavadır. Konu steak olduğunda mangaldan daha iyi sonuç alırsınız döküm tavada(harlı odun ateşi ve döküm ızgara değilse tabi)

Linkteki gibi bir döküm tavam var tabanı düz olduğu için steak pişirmek nasıl olur? Çevirmeye gerek kalmadan 3 er dakika pişirsem yeterli olur herhalde? Bir de sizce bu varken diğer klasik çizgili döküm tavalardan almaya gerek var mı?

https://www.esse.com.tr/arama/staub-dokum-demir-tava-siyah-24-cm_0_50336?arama=tava

• Lodge saf döküm tava arayanlar, amazon.com da TR gönderimi var ürünün. Kargoyla birlikte 120 lirayı geçmez.

https://www.amazon.com/Lodge-L8SGP3-Pre-Seasoned-Cast-Iron-10-5-inch/dp/B0000CF66W/ref=sr_1_20?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1470913003&sr=1-20&keywords=staub

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NeCroMaN -- 11 Ağustos 2016; 14:02:19 >
  • 
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.