Şimdi Ara

SSD'yi biosta görüyor ama windows 10 kurulumunda görmüyor - Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
3.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, yeni sistem topladım ve montajını kendim yaptım. Çalıştırdığım zaman sistem çalışıyor ve açılıyor ancak siyah bir ekran ve yazılar gelmesi gerekirken (bildiğim kadarıyla işletim sistemi kurun falan diyen yazı) direk biosa giriyor. Biosta ssdyi görüyor. Daha sonra kurulum için flash diskimi taktığım zaman direk windows kurulum ekranını açıyor. Buraya kadar belki normal ama kurulum için ssdyi görmüyor. Farklı bir bağlantıda bir tane hdd bağladım ancak bu sefer de hdd yi görmüyor biosta ama ssdyi yine görüyor. Flash ı takıp kurulum ekranına gidince ise ssd ve hdd yi görüyor. Ancak dinamik disk yazıyor ve sistem kurulamıyor. Ssd ve hdd diğer sistemimde çalışır haldeyken söküldü.
    Sorun ne olabilir?
    Anakartım gigabyte b450m s2h rev1.0 ryzen 3 destekli yazıyor kutuda
    İşlemcim ryzen 5 3600
    ramlar corsair lpc ddr4 3000mhz (ramlar 2133mhz de çalışırken ayarını açıp 3000 yaptım)
    kasa ve psu da çalışır gibi görünüyor yani bir sorun yok gibi
    Sizce sorun ne olabilir ? Bu arada flashı takmadan önce ssd yi takıp çalıştırdığımda direk biosa gidip chipset falan bi şeyler yazdı ama refleks olarak direk atladım orayı. Acaba update mi istiyor ?

Güncelleme :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Melez_Prens -- 23 Kasım 2019; 15:53:12 >

• reis bir biosun resmini çekip atarmısın boots menü ve ana menü
  • raplchel kullanıcısına yanıt
    Tamamdır atıyım ama öncesinde size bilgi vermiş olayım, boots menüsünde ssd yi görüyor, markası falan yazıyor. Ama hdd ve ssd yi birlikte takınca yine sadece ssd yi görüyor orda. Kurulum ekranına gelince hepsini görüyor fakar kurulum yapmıyor, dinamik yazıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Melez_Prens

Tamamdır atıyım ama öncesinde size bilgi vermiş olayım, boots menüsünde ssd yi görüyor, markası falan yazıyor. Ama hdd ve ssd yi birlikte takınca yine sadece ssd yi görüyor orda. Kurulum ekranına gelince hepsini görüyor fakar kurulum yapmıyor, dinamik yazıyor.
    ssd biçimlenmiyor mu ?
    kurulum ekranında ssd hiç görünmüyor. Sadece biosta görünüyor o kadar. Ancak ssd nin yanında bir de hdd takarsam, kurulum ekranın hem ssd hem hdd görünüyor. Fakat bu sefer de dinamik yazıyor yanlarında ve biçimlendirme yapılmıyor.
    Sitemi ilk açtığımda anakart chipset falan demişti ama yanlışlıkla atladım. Güncelleştirmesine baktım gigaybteın sitesinden ve en son sürüm 05/07/2019 görünüyor fakat benim sistemde ki 22/7/2019 sürümü.
  • quote:

kurulum ekranında ssd hiç görünmüyor. Sadece biosta görünüyor o kadar. Ancak ssd nin yanında bir de hdd takarsam, kurulum ekranın hem ssd hem hdd görünüyor. Fakat bu sefer de dinamik yazıyor yanlarında ve biçimlendirme yapılmıyor.
    Sitemi ilk açtığımda anakart chipset falan demişti ama yanlışlıkla atladım. Güncelleştirmesine baktım gigaybteın sitesinden ve en son sürüm 05/07/2019 görünüyor fakat benim sistemde ki 22/7/2019 sürümü.
    bu anakartı üzerine ryzen 3 2200g kurdum kardeşime ssd ve hdd kanalında hiç bir sorun yaşamadım enteresan resimleri bekliyorum reis
  • ssd ve hdd marka model ?
    ssd kingston, hdd maxtor
  • Melez_Prens kullanıcısına yanıt
    Kurulumu sürdürünce hangi diske kurmak istediğinizi soracak en başta sormaz onu
  • Yok hayır, onu biliyorum. Ancak hangi diske kurulum yapmak istiyorsunuz diye bir ekran geliyor ya hani ? o ekranda ssd görünmüyor işte. Ama biosta görünüyor. Birazdan görselleri atacağım eğer isterseniz sizi de etiketlerim
    Hocam görseller eklendi, müsaitseniz bakabilir misiniz ?
  • Görselleri ekledim, fikriniz var mı acaba sorun ne olabilir ?
  • quote:

Görselleri ekledim, fikriniz var mı acaba sorun ne olabilir ?
    reis bence ssd görüyor hdd görmüyor kurulum sırasında hızlı bir format attıktan sonra söyle bir şey denemenizi önere bilirim windows masaüstünde iken hdd nin fişini çekin eger sistem kapanırsa kurulumu hdd yapmışsınız hdd yi görüyor eger kapanmazsa tahminim hdd nizi görmeye çalışacaktır windows eger anlamazsan özelden yaz telefon no verim yardımcı olmaya çalırım elimden geldigince
    işte format atamıyorum. Hdd yi görüyor ama "ilerle" demiyor yani format atamıyorum. "Biçimlendir" diyor ama içindeki dosyalarım gittikten sonra bi anlamı kalmaz. Başka bir hdd de "biçimlendir" desem acaba sonrasında kurulum yapabilir miyim ?
  • quote:

işte format atamıyorum. Hdd yi görüyor ama "ilerle" demiyor yani format atamıyorum. "Biçimlendir" diyor ama içindeki dosyalarım gittikten sonra bi anlamı kalmaz. Başka bir hdd de "biçimlendir" desem acaba sonrasında kurulum yapabilir miyim ?
    hdd nin dolu olması kötü olmuş hdd baglantısnı kesip öyle kurulum işini çözmeniz lazım
    O şekilde yapınca kurulum ekraninda hiç bir şey gorunmuyor(ssd takılı ve biosta görünüyor olmasına rağmen) ve kurulum yapamıyorum. Başka bir hdd bulmayı denicem sanırım.
  • Pek bilgim yok, ona göre düşünün dediklerimi. Hatta hiç alakası bile olmayabilir ama yine de yazayım. SSD tak çıkar yapın hocam, klasiklerden. Shift+F10 yapın o disk seçme kısmında. Gelen siyah ekranda sırasıyla diskpart > list disk yapın orada gözükecek mi merak ettim. Gözükürse hangisi SSD'nin numarası ise Select disk x (0,1,2 vs) yazın. Ardından clean (sıfırlar, dikkat edin) yazın enterlayın, sonra convert gpt deneyin. Az önce bende de bir gözüküyor bir gözükmüyordu. Bunları deneyip yaptım geldi güç bela.
  • Abdülhak Hamit Tarhan kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ediyorum gündüz deneyecegim. Bir tane HDD buldum. bakalım onu görürse biçimlendirip Windows kurmayı denicem. Eğer bu olursa gerisi kolay inşallah.
  • Melez_Prens kullanıcısına yanıt
    Sonuç nedir hocam?
  • Abdülhak Hamit Tarhan kullanıcısına yanıt
    HDD taktım. Bu HDD normalde 200 GB ama ikiye bölünmüş 100gb olarak. Ssd yi ve HDD yi taktım ve sistemi çalıştırdım. Ssd yi farklı kablolarla bağladım bu sefer. Ancak biosta SSD yi yine görüyor fakat hddyi görmüyor. Windows 10 format flashini taktım ve ileri dedim. Daha sonra kurulacağı yeri seçme ekranına geldim. Bu ekranda hem SSD hem HDD yi goruyor. Ancak tuhaf bir şekilde SSD yi iki tane gösteriyor. Yani iki tane 223gb SSD var gibi görünüyor. HDD ise biosta görünmüyordu ama burada görünüyor. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki SSD yi dinamik olarak görüyor. HDD bin de iki tane 100gb olan kısımlarından sadece birini dinamik görüyor. Dinamik olarak gördüklerine biçimlendirme yapamıyorum ya da Windows kuramiyorum. Dinamik görmediği kısmı biçimlendir dedim ama hata verdi. Verdiği hatayı ve ekran görüntülerini paylasiyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.