Şimdi Ara

anakart neden yanar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
69.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar benim bilgisayarımın (masaüstü) anakartı 3 defa yandı.
    şimdi sizden bir anakartın yanmasına sebep olabilecek bütün ihtimalleri söylemenizi istiyecem.yardım eder misiniz?

erkunth bu mesajı paylaştı
  • Psu bozuksa fazla voltaj veriyorsa yanar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VipLimE

Psu bozuksa fazla voltaj veriyorsa yanar.
    yok mu fikri olan yaw?
    arkadaşlar paylaşsanız bilgilerinizi de bende ona göre davransam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: carman1tr

yok mu fikri olan yaw?
    arkadaşlar paylaşsanız bilgilerinizi de bende ona göre davransam.

Alıntıları Göster
    anakartın yanmasının bir sürü sebebi olabilir ama en başta Viplime arkadaşımızın dediği gibi psu
    şebeke voltaj dalgalanmaları.
    bu arada anakartla beraber giden birşeyler var mı.?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sektor_blsm

anakartın yanmasının bir sürü sebebi olabilir ama en başta Viplime arkadaşımızın dediği gibi psu
    şebeke voltaj dalgalanmaları.
    bu arada anakartla beraber giden birşeyler var mı.?

Alıntıları Göster
    işte bu birsürü sebepleri paylaşın arkadaşlar.

mesela ilk yanma sebebi NFS MW oynamamdı!daha doğrusu oyun oynarken bir anda "çat" diye bir ses ve bilgisayar iptal. onun sebebini sanırım buldum.tv kartına bağlı tv anteninde elektrik vardı.buda kasaya ekstra bir elektrik akımı veriyodu.tabi tahmin.

ikinci sebep şöyle.yazıcıdan çıktı almam gerekiyodu.yazıcıyı kurdum. usb kablosunu anakartın usb yuvasına dokundurduğun an yazıcı,bluetooth adaptörüm,kalvyem,mouseun,cep telefonumun bağlantı kablosu YANDI.

3. sebepte açık kalmış yazıcının power düğmesine basıp yazıcıyı kapattım.yine yandı anakart.

bu arada bu sefer hiç bir donanımda sorun yok. çok şükür yok.
    herşey sağlam.

bu yüzden yorumlarınızı bekliyorum.buna çok ihtiyacım var.

• quote:

mesela ilk yanma sebebi NFS MW oynamamdı!daha doğrusu oyun oynarken bir anda "çat" diye bir ses ve bilgisayar iptal. onun sebebini sanırım buldum.tv kartına bağlı tv anteninde elektrik vardı.buda kasaya ekstra bir elektrik akımı veriyodu.tabi tahmin.

ikinci sebep şöyle.yazıcıdan çıktı almam gerekiyodu.yazıcıyı kurdum. usb kablosunu anakartın usb yuvasına dokundurduğun an yazıcı,bluetooth adaptörüm,kalvyem,mouseun,cep telefonumun bağlantı kablosu YANDI.

3. sebepte açık kalmış yazıcının power düğmesine basıp yazıcıyı kapattım.yine yandı anakart.

herşey sağlam.

Alıntıları Göster
    kullandığın prizin topraklı olmasıda çok önemli

• quote:

herşey sağlam.

Alıntıları Göster
    bunların hepsi bana göre psu dan kaynaklanıyor kaliteli bi psu öncelik olarak bi pc de en önemli unsurdur.

• quote:

Orijinalden alıntı: lasguard

bunların hepsi bana göre psu dan kaynaklanıyor kaliteli bi psu öncelik olarak bi pc de en önemli unsurdur.

Alıntıları Göster
    bazen ankartın saşe yapmasıda bu konuda geçerli olabiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: lasguard

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: lasguard

Anakarta eklenen ve giriş çıkış yapan her unsur arızalanması için bir sebep olabilir. Arızalı bir monitör on board vga devresini yakabilir. Arızalı bir yazıcı veya kısadevre portların gitmesine sebep olabilir. Anakartınıza eklenen her bir parça ek bir güç gerektirir. Yeterli güç sağlayamayan bir Psu çeşitli arızalara yol açar .Başta anakart...Bu arada şehir geriliminin dalgalı veya aşırı yüklü olması PC bileşenlerine ciddi zararlar verebilir. Tüm bunlara ilaveten bilinmesi gereken, piyasadaki güç kaynaklarının bir çoğunun sadece kesintisiz elektrik vermek için tasarlanmış olmasıdır(OFF-Line). Yani voltajda gelebilecek her türlü dalgalanmalarında bu cihazlar hiç bir şekilde işe yaramamaktadır. Sisteminizi en iyi şekilde korumak için ON-Line interaktif güç kaynakları kullanmak ve iyi bir topraklamakla sağlanabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ccessor

quote:

Orjinalden alıntı: lasguard

Anakarta eklenen ve giriş çıkış yapan her unsur arızalanması için bir sebep olabilir. Arızalı bir monitör on board vga devresini yakabilir. Arızalı bir yazıcı veya kısadevre portların gitmesine sebep olabilir. Anakartınıza eklenen her bir parça ek bir güç gerektirir. Yeterli güç sağlayamayan bir Psu çeşitli arızalara yol açar .Başta anakart...Bu arada şehir geriliminin dalgalı veya aşırı yüklü olması PC bileşenlerine ciddi zararlar verebilir. Tüm bunlara ilaveten bilinmesi gereken, piyasadaki güç kaynaklarının bir çoğunun sadece kesintisiz elektrik vermek için tasarlanmış olmasıdır(OFF-Line). Yani voltajda gelebilecek her türlü dalgalanmalarında bu cihazlar hiç bir şekilde işe yaramamaktadır. Sisteminizi en iyi şekilde korumak için ON-Line interaktif güç kaynakları kullanmak ve iyi bir topraklamakla sağlanabilir.

Alıntıları Göster
    yanılmıyorsam "ON-Line interaktif güç kaynakları" elektrik voltajını düzenleyici etki yapıyor.yani voltajı sürekli 220 V seviyesinde tutuyor.voltaj sorununun büyük bir etkiye sahip olduğunu bldiğim için ON-Line interaktif güç kaynağı almıştım.ama kalitesini bilemiyorum.o da kar etmedi.ben kasada bir elektrik kaçağı olduğunu sanıyorum.bu bir ihtimal olabilir mi?
    veya bilgisayarı ara ara 24 saat açık tutmanın etkisiyle ısınmadan kaynaklı bir sorun olabilir mi diye düşünüyorum bazen.

• quote:

Orijinalden alıntı: wenigma

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: wenigma

evet özellikle 3 kere yandıysa.bir de tv kartları kablolu tv kullanıyorsanız kablo da bir elektirik akımı oluyor ve prizde topraklı değilse anakartın hasar görme olasılığı var.
  • quote:

yanılmıyorsam "ON-Line interaktif güç kaynakları" elektrik voltajını düzenleyici etki yapıyor.yani voltajı sürekli 220 V seviyesinde tutuyor.voltaj sorununun büyük bir etkiye sahip olduğunu bldiğim için ON-Line interaktif güç kaynağı almıştım.ama kalitesini bilemiyorum.o da kar etmedi.ben kasada bir elektrik kaçağı olduğunu sanıyorum.bu bir ihtimal olabilir mi?
    veya bilgisayarı ara ara 24 saat açık tutmanın etkisiyle ısınmadan kaynaklı bir sorun olabilir mi diye düşünüyorum bazen.

Alıntıları Göster
    anakrtı (asus) yanmış biri olarak diyebilirim ki mutlaka bir kesintisiz güç kaynağı kullan, özellikle şantiye site, inşaat bölgelerinde voltaj oynması anakarta zarar veriyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: strafer

quote:

evet özellikle 3 kere yandıysa.bir de tv kartları kablolu tv kullanıyorsanız kablo da bir elektirik akımı oluyor ve prizde topraklı değilse anakartın hasar görme olasılığı var.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: strafer
    quote:

Bunun gibi birçok nedeni olabilir...

Teknik servis size bir bilgi vermedi mi? Yoksa kendiniz mi garanti kapsamında değiştirdiniz ya da değiştirebildiniz mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ömer

quote:

Orjinalden alıntı: strafer
    quote:

Bunun gibi birçok nedeni olabilir...

Teknik servis size bir bilgi vermedi mi? Yoksa kendiniz mi garanti kapsamında değiştirdiniz ya da değiştirebildiniz mi?

Alıntıları Göster
    teknik servisde tam olarak bi bilgi veremedi.çünkü çok abzurt olaylardan dolayı yandı anakart.
    anakartı garantiye yolladık her seferinde intel chipsetin yandığı ve bunun değiştiği söylendi.bu sefer sonuç ne olacak bakalım.
    allahtan garanti kapsamına giriyor.
    bu arada anten kablosu kablolu değil normal anten kablosu.bide elektrik sistemi topraklı.çok karışık kafam.

• quote:

teknik servisde tam olarak bi bilgi veremedi.çünkü çok abzurt olaylardan dolayı yandı anakart.
    anakartı garantiye yolladık her seferinde intel chipsetin yandığı ve bunun değiştiği söylendi.bu sefer sonuç ne olacak bakalım.
    bu arada anten kablosu kablolu değil normal anten kablosu.bide elektrik sistemi topraklı.çok karışık kafam.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: carman1tr

ilk mesajda nfs oynarken olduğunu söylemişsiniz.oyun oynarken pcnin tüm donanımları sonuna kadar çalışır ve güç çeker.bu sırada problem oluşmuş olması akla kullandığımız psu nedeniyle olduğunu getiriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: strafer

quote:

Orjinalden alıntı: carman1tr

ilk mesajda nfs oynarken olduğunu söylemişsiniz.oyun oynarken pcnin tüm donanımları sonuna kadar çalışır ve güç çeker.bu sırada problem oluşmuş olması akla kullandığımız psu nedeniyle olduğunu getiriyor.

Alıntıları Göster
    psu yu bir defa değiştirmiştim.daha yüksek watt lı bir psu almak istemiştim.ama servistekiler bu yeterli demişti:350 w

• quote:

psu yu bir defa değiştirmiştim.daha yüksek watt lı bir psu almak istemiştim.ama servistekiler bu yeterli demişti:350 w

Alıntıları Göster
    bunu herkes hafife alıyor ama bir bilgisayarın sağlıklı çalışa bilmesi için çok önemli topraklaman olacak topraklamam var diyosan topraklama ile iş bitmiyortopraklamayı volt metre ile ölçtür fazla toprak arası 210 ile 230 volt arası bir değer veriyosa o topraklama sağlamdır aksi halde ana kart üzerinde biriken statik elektriği toprağa veremez bu çoğu zaman kitlenmelere resetlere ve makinanın açılmasına en uç noktadada ana kartın yanmasına neden olur

• quote:

Orijinalden alıntı: armatez

bunu herkes hafife alıyor ama bir bilgisayarın sağlıklı çalışa bilmesi için çok önemli topraklaman olacak topraklamam var diyosan topraklama ile iş bitmiyortopraklamayı volt metre ile ölçtür fazla toprak arası 210 ile 230 volt arası bir değer veriyosa o topraklama sağlamdır aksi halde ana kart üzerinde biriken statik elektriği toprağa veremez bu çoğu zaman kitlenmelere resetlere ve makinanın açılmasına en uç noktadada ana kartın yanmasına neden olur

Alıntıları Göster
    anakart kasa ile temasta olabilir.
    normalde yüksekte durması için aparat kullanılması lazım vidaların altlarına, statik elektirklenme içinde yalıtkan malzemeler var
    bir vida açık kablo ucu kart ile temas etmiş olabilir
    benim bildiğim PSU lar içlerinde sigorta bulundurur
    eğer aşırı güç çekimi olmuşsa öncelikle PSU nun şişmesi lazım
    PSU sağlam kart şişik ise şiddetle muhtemel kasa ve anakart bağlantısında bir kısa devre olayı var
    kasanın kart ile temas eden yerlerini kontrol etmeni tavsiye ederim
    en ufak metal çapak bile koca kartı balona çevirir

kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Mechanical24

anakart kasa ile temasta olabilir.
    normalde yüksekte durması için aparat kullanılması lazım vidaların altlarına, statik elektirklenme içinde yalıtkan malzemeler var
    bir vida açık kablo ucu kart ile temas etmiş olabilir
    benim bildiğim PSU lar içlerinde sigorta bulundurur
    eğer aşırı güç çekimi olmuşsa öncelikle PSU nun şişmesi lazım
    PSU sağlam kart şişik ise şiddetle muhtemel kasa ve anakart bağlantısında bir kısa devre olayı var
    kasanın kart ile temas eden yerlerini kontrol etmeni tavsiye ederim
    en ufak metal çapak bile koca kartı balona çevirir

kolay gelsin

Alıntıları Göster
    güzeeel.
    aklımdan dahi geçmeyen şeyler çıktı ortaya.iyiki açmışım bu konuyu.teşekkür ederim.daha ne olabilir?

• quote:

güzeeel.
    aklımdan dahi geçmeyen şeyler çıktı ortaya.iyiki açmışım bu konuyu.teşekkür ederim.daha ne olabilir?

Alıntıları Göster
    kesinlikle topraklı bi prizde degilsin taminen toprak ucunu nötre baglamışlar ondan dolayı küt gidiyor makina.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.