Şimdi Ara

SSD’lerde GB/$ oranı HDD'lerle eşitlenecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Piyasada yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemde yalnızca üst segmente hitap eden katı hal sürücüleri günümüzde gelişen teknoloji ve üretimin artmasıyla alınabilir seviyelere inmiş durumda. Geçtiğimiz haftalarda DRAM pazarından gelen iyi haberlerin ardından NAND Flash yonga pazarından da güzel haberler geldi.

GB başına 0.08$

DRAMeXchange’in raporuna göre önümüzdeki sene SSD’lerde GB başına düşen fiyat 0.08$’a düşecek. Buna sebep olaraksa 64 katmanlı NAND yongalarının yaygınlaşması, QLC tip bellekler ve üretimde yaşanacak olan artış gösterilmekte.

Yine uzmanlara göre bu fiyat seviyesinin görülmesi için yılın 3. veya 4. çeyreğini beklememiz gerekecek. Ayrıca NVMe SSD’lerdeki yaşanan fiyat düşüşüne dikkat çekiliyor zira son zamanlarda yüksek hızların mümkün olduğu NVMe modellerinin fiyatları SATA arayüzünü kullanan çözümlere gittikçe yaklaşıyor. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

• 500 liraya bi tb ssd mi dedin :D
    hdd kullanmam daha :D

• quote:

Orijinalden alıntı: babacan52

500 liraya bi tb ssd mi dedin :D
    hdd kullanmam daha :D

Burası için gerçek değildir o kanka..

Gerçek olsa duramazsın...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 100$ 1 TB SSD demek oluyor.

Bizde de artık 800-900 e denk gelir.

• En az 2 sene önce olması gerekiyordu.

• Bir afete bakar fiyatların katlanması
  • Afet vakti gelmiş anlaşılan.

• _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Afete gerek yok fabrikanın elektrik sigortası yansa yeter.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalnız şu var: iş veriyi depolamaksa ucuz ssd(kalitesiz yongalar) yerine kaliteli hdd'yi tercih ederim, bugün söylenen değerin yarısının altında 0.029 dolara hard disk bulunuyor. Tabi hard disklerin sistem diski olarak kullanımı bitti ancak daha uzun yıllar daha depolama birimi olarak kullanılacak, manyetik bantlar bile yüksek kapasite, veriyi uzun süre saklama imkanı ve ucuz olması bakımından hala daha tercih ediliyorsa daha hard diskinlerin ömrünün sonuna çok var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 16 Ağustos 2018; 23:47:3 >
  • tostumm kullanıcısına yanıt
    Ssdnin durduk yere bozulma gibi bir olayi var mı ? Bozulması uzerine ne kadar veri taxilip silindigjnile ilgili degil mi ?

• FarklıAkıl F kullanıcısına yanıt
    bir zamanlar flash diskler üzerinde 10 yıl kadar veriyi saklayabilir tarzı bir yazı okumuştum .

• GB/₺ oranının da eşitlenmesi lazım en kısa sürede.

• quote:

Orijinalden alıntı: FarklıAkıl

Ssdnin durduk yere bozulma gibi bir olayi var mı ? Bozulması uzerine ne kadar veri taxilip silindigjnile ilgili degil mi ?
    Bugüne kadar 200'den fazla hard diskim olmuştur, bir çoğu hala elimin altında, örnek vereyim geçen 1995 yılından kalma bir tanesine baktım hala tıkır tıkır çalışıyor hiç bir sorun yok, ve bugüne kadar kendi kendine bozulan diskim olmadı. Ama bir çok flash disk ve ölen 3 ssd oldu. Yonga olunca bozulmaz diye bir kanı var bu yanlış, ikisi de bozulabilir önemli veriler her zaman yedekte tutulmalı, tekrar söylüyorum ucuz yongalar yerine kaliteli bir hard disk çok daha güvenlidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

GB/₺ oranının da eşitlenmesi lazım en kısa sürede.
    Dostum eşitlenemez, bu çok mantıksız olurdu, ya hard diskler daha da ucuzlayacak ya da piyasadan kalkacak.

Edit: gözlüksüz okursak böyle olur, tl simgesine dikkat etmemişim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 17 Ağustos 2018; 0:8:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tostumm

Dostum eşitlenemez, bu çok mantıksız olurdu, ya hard diskler daha da ucuzlayacak ya da piyasadan kalkacak.

Edit: gözlüksüz okursak böyle olur, tl simgesine dikkat etmemişim.

Alıntıları Göster
    Muz cumhuriyeti değilse eşitlenir.

• Önümüzdeki süreçte ya büyük bir sel felaketi ile karşı karşıya kalacağız yada absürt bir nedenden dolayı nand bellek sıkıntısı yaşayacağız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ABd Baskani Trump, Nand bellekleri vurdu :P

• Küçüklüğümden beri kıl olmuşumdur bu hddlere 2010 da aldım bi ssd 256 fln ama iş görüyor hem hafif hemde sessiz. Ne zaman 1 tblar 500 tl olur o zaman upgrade ederim yoksa lüzumsuz.( donanımhaber sayesinde artık pazarlama hileleri bana sökmüyor teşekkürler dh ailesi)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • babacan52 kullanıcısına yanıt
    Bir sele bakıyor.

• Hemen bir afet gelmeden SSD stogu yapmali...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.