Şimdi Ara

Ssd almalı mıyım, işime yarar mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Benim bi konuda tavsiyeye ihtiyacım var konu malum ssd.

Elimde iyi bir laptop maalesef yok ve alacak gücüm de yok ama maksimum 200₺ gibi bi bütçe ile ssd alabilme imkanım var.

Ben bilgisayar programcılığı okuyorum haliyle kullandığım programlar bilgisayarımı zorluyor ( aslında zorlamayacak olsalar bile laptop biraz güçsüz olduğu için maalesef zorlanıyor )

Örneğin Visual Studio ve SQL server management programlarını aynı anda açmak benim için bir zulüm. Yani benim ihtiyacım olan şey programların hızlı çalışması.

Sistem özelliklerim kabaca şu şekilde:

Pc modeli: Casper Nirvana c500

İşletim sistemi: Windows 10 pro
    İşlemci: Intel i3 5010 2.1GHz
    Bellek: 4096MB Ram
    Ekran kartı: paylaşımlı 2GB

Ve son olarak 450GB HDD var.

Sizce harici bir SSD alıp işletim sistemimi ve bazı programları bu SSD içine yüklesem bana ciddi derecede faydası dokunur mu ve önerebileceğiniz 200₺yi aşmayan iyi bir SSD var mı?

Şimdiden teşekkürler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Merhaba hocam. Ssd alsan iyi olur ama ram daha çok yarar sağlar sana bilgin olsun hocam

• Taçra kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam aklımda bulunsun. Bu arada ram alacak olsam takma sökme konusunda sıkıntı yaşar mıyım acaba? Laptop biraz eski tip malum

• 240GB BX500 bakabilirsin, ram takmak zor bir iş değil uyumlu olanını al gerisini halledersin.
  • Me[S]uT kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler söylediklerinizi değerlendiricem

• 2020 ye girdik hala ssd siz bilgisayarmı var yuh

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Technical.assistance kullanıcısına yanıt
    Evet var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Technical.assistance kullanıcısına yanıt
    Maalesef bütçe yetmediği zaman eski modellere mecbur kalınıyo

• ramler büyük ihtimal 2+2 dir bir adet 4gb ram al aynı model bulursan iyi olur tak sonra birde 120 gb ssd al bu sekil 200 tl ye halledilebilir olur
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    Hocam öyleyse bi söküp bakmak şart. Teşekkür ederim

• Kesinlikle farki bariz hossedersin fakat kullandigin programlar oldukca ram tuketir bu sebeple ram upgrafe de yapmalisin

• Desxz D kullanıcısına yanıt
    Biraz araştırdım fakat sanırım benim anakartım sata 3 destekli değil. Bunu tam olarak anlayamadım çünkü bilgisayarımın hiçbir yerinde anakart modelimin adı geçmiyor. Sata 2 mi 3 mü olduğunu anlamanın başka bi yolu var mı bilmiyorum ama aldığım SSD'den alacağım fayda büyük oranda düşebilir...

• kesinlikle almalısın hocam sistemde ssd çok fark yaratıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Technical.assistance

2020 ye girdik hala ssd siz bilgisayarmı var yuh
    Öyle dememek lazım. Herkes iyisini biliyor ama bütçe kısıtlı olunca ayağını yorganına göre uzatmak zorundasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Izahaya

Hocam öyleyse bi söküp bakmak şart. Teşekkür ederim
    Söküp bakmaz şart değil cpu-z kurun orada ramler hakkında bütüz bilgileri bulursunuz. Marka, model, çalışma, hazı kapasite vs.. Rami 8 gb (4+4) dual channel olması için) şekilde yaparsanız bir de ssd ile her işinizi görürsünüz. Birde çok eski ise cpu için macun zamanı da gelmiş olabilir yüksek sıcaklık performans düşürür. VS ve SQL her şekilde rahatlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperepla -- 25 Şubat 2020; 2:30:3 >
  • alperepla A kullanıcısına yanıt
    Evet onu dün gece keşfettim benim ram tek parça 4gb imiş yanında da boş bir slot varmış. Aynı tip 4 GB ramlere baktım alacağım SSD ile denk fiyatlar resmen

• Izahaya kullanıcısına yanıt
    Tamam tek olması güzel zaten single channel çalışıyor şu anda eziyet resmen. Sadece ram artışı değil dual channela geçerek uygulamaların açılma hıznı vs. arttırmış olacaksınız. SSD de şart aynı zamanda.
    Peki acaba kısa vadede hangisi daha çok iş görür? Mesela ben SSD alırsam RAM'i 1-2 ay sonra alabilirim veya aynı şekilde önce ram alırsam 1-2 ay sonra SSD alabilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: Izahaya

Peki acaba kısa vadede hangisi daha çok iş görür? Mesela ben SSD alırsam RAM'i 1-2 ay sonra alabilirim veya aynı şekilde önce ram alırsam 1-2 ay sonra SSD alabilirim
    Bence SSD her şekilde kendini belli eder. İşlemci ram vs.. istediği kadar hızlı olsun ssd olmayınca kağnı gibi olur. Ancak dediğiniz gibi 1, 2 ay sonra ram de eklemeye çalışın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperepla -- 25 Şubat 2020; 2:36:44 >
    Tamamdır teşekkür ederim ilginiz için

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.