Şimdi Ara

(Ss’li) Evlendim 3000₺ (Balayı bile Bedava)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
438
Cevap
18
Favori
26.104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
92 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar bu konu örnek ve motivasyon amaçlı açılmıştır.

İki gün öncesi itibariyle geleneksel olarak da evlenmiş bulunuyorum, iyi dilekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Daha önce evlilik teklifi aldım diye konu açmıştım bakabilirsiniz dilerseniz.

Düğünümüzü de, nikahımızı da en mutlu olacak şekilde yaptık, şimdi balayındayız.

Önce nikah yaptık, bir dolaşalım dedik ancak çok saçma bir olayla karşılaştık. Belediyeye ait nikah salonları kafalarına göre fiyat çıkarıyorlar. Bisikletlerimizle salonları dolaşıp ortak kararla mantıksız olduğuna karar verdik. Kimi nikah ücretine 800 kimi 1000 diyor, işlem aynı işlem oysa… ondan da önemlisi gün olayını haftalar sonrasına veriyorlar, salonlar boş olduğu halde.

Çivisi çıkmış tabi ülkenin, oyalama ve yüksek fiyatla belediye yeni evleneceklerden gelir elde etmeye çalışıyor, destek vermesi gerekirken.

Müftülüklerin de resmî nikah kıyma yetkisi olduğunu biliyordum ancak en nefret ettiğim kurumlardan biri Diyanet çünkü adam kayırma, rüşvet, liyakatsizlikte üstlerine yok, İlahiyat okumuş biri (Din olgusunu kendimce anlamlandırmak için Almanya dahil farklı ülkelerde okudum, muhafazakar olarak niteleyemem kendimi) olarak gayet iyi tanıdığımı düşünüyorum. Tek tek aradım ilçe müftülüklerini; hiç şaşırtmadılar tabi, kimi 250, kimi 200 cüzdan parası istiyor oysa cüzdan aynı cüzdan. Hele bazıları resmen gelmeyin, müftünün canı isterse sizi çağırırıza getirmek istedi. Tabi bu durum benim ne kadar haklı olduğumu da gösteriyor.

Zamanımız balayına plan yaptığımız için kısıtlı olduğundan ilk olarak kötünün iyisi dediğim müftülükten iki gün sonrasına randevu alıp sadece anne babaların ve iki nikah şahidinin gelmesiyle gidip nikahı kıydık. Resmen ayak üstü ve sadece resmî nikahtı bu çünkü müftü geçiştirme derdinde, yine liyakat sorunu.

Gelinin babası muhafazakar biraz, içi rahat olsun diye ulu camide de ayak üstü imam nikahı kıydık.

Kısaca nikahımızın masrafı 200₺

Gelelim sonraki aşamaya…

Her kızın hayali gelinlik, e tabi bizimki de toplum baskısını hissetmemek için istedi, ben çalışırken o bisikletle gelinlikçileri dolaştı, çok sade bir gelinlik istemesine rağmen fırsatçı gelinlikçiler kiralamaya bile binlerce lira istiyor, satın alımlar ise iki katı. Kabul etmedi eşim ve saçma buldu, kızkardeşimin kocasının eski işi terzi, masrafı beş yüz TL den fazla değil dedi gelinliğe zaten. Biz de internetten araştırırdık ve bir gün sonrasına düğünümüz kalmışken banabi kurye uygulaması ile yepyeni ancak gelinikçinin 10 bin lira istediği gelinliği bin liraya İstanbul’dan aldırıp otobüse verdirttik, sabahına elimizde oldu.

Kısaca süreç 1.200₺ oldu

Not: Maddi durumumuz kötü değil, ben ve eşimin kendimize ait evleri ve tüm eşyaları hazır (İnternetten yazılım üzerine evde çalışarak kazandığımız birikim) bu tüm süreci yaşanmış ve güzel bir örnek diye aktarıyorum.

Gelinlik geldi eşim kuaförler gelin veya damat diye gidersek 100 liralık ücrete 2.000 lira istiyorlar dedi işin içinde (Estestiyen) olduğu için biliyor, gelinliğini giymeden kuaföre ‘düğüne gideceğim’ diye gitti aynı makyaja, 200₺ ye bakımını yaptırdı ve gelinliğini kendisi giydi, başını kızkardeşim bağladı. Ben damatlık istemedim çünkü burada amaç gelinin babasının psikolojik rahatlamasıydı sadece, eşim anlayışla karşıladı.

Nikah, gelinlik ve kuaför masrafı 1.400₺ oldu

Gelinin ailesi düğün istiyordu, bizimkiler gerek yok diyordu çünkü zaten tüm çevre duymuştu. Ancak adet yerini bulsun kalpleri kırılmasın diye aradım konuştum, ben takı asla istemiyorum, müzik de aynı şekilde istemiyoruz eşimle birlikte dedik, annesi ve annem kabul etmek zorunda kaldı çünkü bizce çok mantıksız ve anlamsız, eğlence anlayışımıza uymuyor. Babası illa yemek verelim herkes duymuş olsun dedi tamam dedik, tek tek salonları aradık, kimi 50 bin istiyor kimi 70 bin çok saçma bulduk, en son tam bize göre küçük ve merkezi konumda bir salon bulduk 2.000 liraya anlaştık daha sonra babamın arkadaşı olduğunu öğrendik ekstra indirim yaptı, yemeği yemek fabrikasına (Halamın eşi) sipariş verip 3.000 liraya düğünü sadece yemek verip kuran okutarak tamamladık.

Nikah, gelinlik, kuaför ve düğün 3.000₺ oldu.

Balayısız olmaz tabi hemen düğün sonrası banka puanları ile bedavaya getirttiğimiz otobüs bileti ile Artvin’e bisikletlerimizi alıp geldik, masraflarının sponsorlar tarafından karşılandığı bisiklet festivaline katıldık, şimdi oteldeyiz. Her yere bisikletlerle gidiyoruz festival 3 günlük Gürcistan’a geçiyoruz az sonra, festival sonrası hamaklarımızı kullanarak kalacağımız Samsun’a doğru yola devam edeceğiz öncesinde, Fırtına deresinde rafting ve Ayder’de yine fırsatlarla ayarladığımız otelde kalacağız tabi oraya çıkış biraz zahmetli, o manzara ve adım başı muhteşem deneyime değer. Yakıt 0₺ konaklama 0₺ yiyecek içecek evde tükettiğimizle aynı miktar. Elektrik, su, kira, doğalgaz masrafımız yok, şarjlarımızı güneş paneli ile çözüyor, internetimizi Superbox ile minimum masrafla çözüyoruz, telefon çekmediği veya şarjımız bittiği yerlerde telsizimiz mevcut.

Nikah, gelinlik, kuaför, düğün ve balayı 3.000₺

Kısaca evlenmek gözde büyütülecek bir mesele olmamalı. Engelleri maalesef bizler ve evlenme üzerinden çıkar sağlayan çevreler engelliyor.

Son bir kaç günden birkaç fotoğraf.

Not: şahit olan herkes çok takdir etti, ve balayını bu şekilde yaptığımız için gören duyan herkes hayranlıklarını ifade ediyor.

Balayının 2. Günü

Yolda İsveç’ten balayına bisikletle dünya turuna çıkmış çiftle karşılaştık, güzel bir tesadüf.

Güncelleme:

Güncelleme:

Evlilik şahane gidiyor; 2023 26 Ocak..

Yurt dışından sürekli Couchsurfing ile misafir ağırlıyoruz…

Örnek Misafir Fransa’dan

Kültürel olsun diye yer sofrası :)

Örnek Misafir Peru’dan

Hafta sonları Cumartesi günleri Couchsurfing ve DH etkinlikleri :) üstelik metropol değil Diyarbakır’da düzenliyoruz.

Tabi Pazar günleri de dağcılık, doğa yürüyüşü ve bisiklet etkinlikleri, yine sosyal şekilde

Farklı şehirlerden Kars’tan Muğla’ya, Polonya’dan Brezilya’ya ağırlıyoruz

Ayda bir iki defa Ankara’ya etkinlik düzenlemeye gidiyoruz. Ankarakampseverler diye aratabilirsiniz…

Tabi ki sokaktaki canlarımızı da unutmuyoruz :)

Kısaca evlilik hayat tarzını değiştirmiyor..

Ekşi sözlükte Pinti diye laf sokanlara gelsin diye paylaştım :)

Etkinlik dışında da işi evde yazılım ve üretim olarak devam ettiriyoruz, dilediğimiz zaman çalışıyor birlikte kazanıp boş vakit harcamamaya özen gösteriyoruz… birlikten kuvvet doğar.

Bu arada Ekşi sözlükte çoğu saydırmış da saydırmış… Ön yargılarını hayranı oldukları dünyanın her tarafından gelen yüzlerce insandan bir kaçının yorumunu örnek göstererek kendilerine ifade edelim.

Gerisine Couchsurfing üyeliğinden ulaşılabilir.
    https://www.couchsurfing.com/people/mehmet-deniz-1

Güncelleme 16 Mart 2023

Hesaplı düğünden sonra hesaplı ama maceralı bir şekilde evlilik hayatı devam ediyor.

Bisiklette kamp malzemesi var şehirden şehire gidiyoruz, mutluyuz ve ne maddiyat ne sosyal hayat ne siyaset, engel olmamalı evliliğe veya mutlu olmaya… bizce

Güncelleme; Ağustos 2023

Evlilik hayatı monotonlaştırmamalı bugün yine bisikletle Orta ve Batı Karadeniz turuna çıktık.

Bu Malzemeler ile birkaç ay yolda devam edebiliriz.

Tabi doğadan kopmamak için kampları da olabildiğince yapmaya, sosyalleşirken tecrübe kazanmaya devam ediyoruz.

En son geçen hafta Tunceli Munzur Kampı

Her hafta mutlaka Akşam Yürüyüşleri, Tanışma Toplantıları ve Açık Hava Sinema etkinlikleri de düzenliyoruz, sosyal hayatı kaçırmamaya, ücretsiz olarak hem faydalanmaya hem faydalandırmaya çalışıyoruz.

Bunu dışında her hafta evde birkaç gün yurt dışı veya içinden yolculuk yapanları, seyahat edenleri ağırlıyoruz, ücretsiz olarak kültür tanıtımı ve etkileşim, paylaşım, tecrübe aktarımı amacıyla.

Dün bir Amerikalı, 18 inde bir genç olan Owen

Önceki gün Manisalı bir Bisikletle dünya turcusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theologist -- 3 Ağustos 2023; 3:45:53 >

• Adam tam bir sıcak fırsatlar kralı. Hayırlı olsun, Allah - Tanrı - Zeus mutluluğunuzu eksik etmesin, bir yastıkta, iki bisiklet gidonunda keyif, mutluluk, huzur dolu günler, pedal ve zaman geçirmeniz dileğiyle.

Milletin düğünde bahşiş olarak vermek zorunda kaldığı parayla adam düğün yapmış. Düğün parasına Ortadoğu'da devlet kurar kral

Yalnız tasarruf kronik cimriliğe dönüşmesin hocam. Sizi güldür güldürde yeni cimri şevket olarak görmeyelim. Çünkü ben bir kere böyle tasarruf etsem sonra bir konsola, elektronik cihaza 5-10 bin TL veremem.

Okurken içim daraldı resmen. Tabii bu bir hayat biçimi ama lütfen çocuk yapmayın. Sizin ebeveynliğiniz çekilmez. Çocuğum bilgisayar istedi. Baktım fiyatlar 15 bin liradan başlıyor. Bisikletle tüm bilgisayarcıları dolaştım. Tek tük parçaları topladım. Çocuğum Quake oynayabiliyor dersiniz. Çocuğunuz foruma konu açıp sizden ne kadar nefret ettiğini anlatır falan, aman kalsın.

gelin yanlızca evlenmek istemiş aaammaa YANLIZCA EVLENMEK! türkiyede böle kadın yok toplumun 99.9 popüler kültürün oluşturduğu para ezici pirana kadın dolu. Böle bir kadın yok hacı. Onu direk doldurt müzeye koydurt.Türünün son örneği. 500 bin tl altında para harcatmadan evlenmek istemiyor kadınlar. İlla popüler kültürün ittirdiği şeyleri yapıcaklar.

• Ailelerin takı ve düğün olmamasını kabul ettiği kısım bence csb theo
  • Evliliğin masrafını geçtim, varsın 500 bin tl ye mal olsun. Yeter ki evlenebilelim ya.😭

• quote:

Orijinalden alıntı: adnansetek

Ailelerin takı ve düğün olmamasını kabul ettiği kısım bence csb theo
    Beni bilen Csb yazmadığımı 12 yıldır konular açmış biri olarak bilir. :)

Takı olursa takmaya çalışanı kovarım diye uyardım, korkudan tüm davetlileri önden tembihlediler tabi

. Karadeniz insanı muhteşem…

Bizim balayına bisikletle çıktığımızı öğrenen işletme sahipleri birbirine haber verip ücretsiz konaklama için bizi davet ediyorlar… tüm ısrarlarımıza rağmen ücret kabul etmiyorlar…

Bu Karadeniz’in güzel doğasından

Bu da güzel insanından

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theologist -- 8 Haziran 2022; 11:13:23 >

• Allah mutlu mesut yaşamayı nasip etsin inşallah. Tebrikler.
  • Ömür boyu mutluluklar dilemek düşer bize de o zaman.

Aynı mantıklı düşüncelere (evlilik süreci hakkında) birisini bulmak gerçekten zor. Bahsettiğim bu kadar az masraf veya her şeyden kaçınmak değil. Düğün adı altında gereksiz veya abartılı şeyler. Onu istemem diyeni bile düğün sürecine girdi mi ya içgüdüsel ya çevre veya aile baskısıyla başka biri olup çıkıyor, şanslısınız.

Balayı da çok hoşmuş (Ss’li) Evlendim 3000₺ (Balayı bile Bedava) 

• Hocam hayırlı olsun. Siz birbirinizi bulmuşsunuz zaten. Yaşamda bir kere yaşanacak bir şeyde bu kadar tasarruflu olmasaydınız. Hayat buna değmez.

• Hocam sizinki masrafsız evlilik değil, masrafsız eş. sonuç olarak kendimize göre bir eş bulmuşsunuz, mutluluğunuz daim olsun.
  • Allah mesut etsin. Sonuçta bir dh üyesi evlenmiş, bırakın az bir masraf yapmayı bir şekilde tüm bu aksiyonun üstüne para bile kazanabilirdi. Mutluluklar dilerim.
  • Helal olsun hocam Allah bir ömür mutlu mesut etsin. Size böyle gelin yakışırdı kafalarınız uyuşuyor ne güzel... Ben de evlenince gelinlik yerine beyaz pantalon ceket giymek istiyorum daha sonra da ayrı ayrı giyerim diye yaşasın ölücülük :D
  • Hayırlı olsun, Allah mutluluğunuzu daim etsin. Eşime okudum hikayenizi, sonunda fotoğraflara bakıp dedi ki "Suyu bile dereden doldurup bedavaya getirmişler." 😂
  • Bir zamanlar ben de bedavaya getirdim diye övünürdüm...

• Cem_Alim C kullanıcısına yanıt

Sonra değmedi demi tekrar evlenmeyi düşünüyomusum

• Tam donanımhaberlik düğün olmuş tebrik ederim (Ss’li) Evlendim 3000₺ (Balayı bile Bedava) 

• Catcheee C kullanıcısına yanıt

Kendi kendime nazarım değiyor.

Ama huy işte yine de bu saçma huydan vazgeçemedim, geçen ay yine benzer şekilde kendime nazar ettim.

Şimdi sürünüorum...

• mutluluklar hocam (Ss’li) Evlendim 3000₺ (Balayı bile Bedava) 

hayat pahalı değil, isteyen adam her şeyi yapar görüşlerinize sadece kısmen katılsam da, iyi niyetinizi takdir eden bir dh'li olarak çok sevindim.

tekrardan mutluluklar diliyorum

• Hayırlı olsun hocam. Zaten bu devirde evlilik masrafindan ziyade duzgun birisini bulup hayat kurmak asıl mesele... Herkes bir akımın peşine takılmış. "Bir kez evleniyorum ben" kafasında. O nedenle "olmusken en iyisi olsun" mantığındalar. Sizin adiniza sevindim. Mutluluklar.
  • DrakeMcCain kullanıcısına yanıt

hocam sana uygun birini buldum dm gel

• Hayırlısı olsun. Biz de nikah kıyacağımız zaman hiç uğraşmadık gittik, nikah memurunun odasında attık imzaları. Para verip vermediğimizi hatırlamıyorum. Eşim beyaz sade bir abiyeden güzel bir gelinlik uydurmuştu, ben de takım elbiseye papyon takmıştım. Millet çok abartıyor gerçekten evlilik olayını. Düğün falan da yapmadık. Anca bir sene sonra kendi keyfimizden yapmıştık ama onu da yapmasak kimse niye yapmadınız demeyecekti. Yaptığımız tek harcama kalıcı bir hatıra olsun diye fotoğraf çekimiydi. Ona da değdiğini düşünüyorum açıkçası.

• Bu bulunmaz taktikler ilerde işime yarayabilir diye konuyu favorilere ekledim amma gelinlikçinin 10 bin lira istediği gelinliği bin liraya nasıl aldığını veya bulduğunu anlatmamışsın

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.