Şimdi Ara

SOUNDBAR [ANA KONU] (897. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
33.420
Cevap
472
Favori
1.645.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
58 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 895896897898899
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aynen hocam teşekkürler arkadaşlar çok yardımcı oldular SOUNDBAR [ANA KONU] 

• Mettfrost kullanıcısına yanıt
    dostum hayırlı olsun güle güle kullan. sn11 bence film keyfini çok arttıran bi ürün. stream platformlarının dışında truehd atmos ses almak için (ki bu bazen netflix primevideo vb. platformların verdiğinden çok daha kaliteli oluyor) atmos destekli yada sesi pass-through edebilen bi mediaplayer (zidoo v.b), yada tvbox (nvidia shilde, güncellenmemiş 2016 mibox3 and.8 version kodi yükleyerek) yada coreelec kurabileceğin bi tvbox olmalı. yada pcden. çokmu şart değil illaki ama sn11 in tam performansının tadını çıkartmak için truehd atmos yada dtsx formatında film izlemeni tavsiye ederim. tekrar hayırlı olsun

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • srknzr S kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim hocam çok değerli bilgiler bunlar... Ben de elimden geldiğince eski postları okuyarak bilgimi arttırmaya çalışıyorum... Konuyu yakın takipteyim SOUNDBAR [ANA KONU] 

• merhabalar tv menüsünde 4 adet seçenek var, en uygun hangisini seçmeliyim? kaynak yok, netflix, amazon prime var sadece.

hdmi-arc yoksa optik kullanın diyor, bu durumda hdmi bağlantı daha iyi demek değil mi? optik bağlantıda biraz daha net ve iyi ses alabiliyorum.

dolby digital plus seçersem hdmi-arc kullanıyor, optik devre dışı kalıyor.

kılavuz açıklamaları;

Ev Sinema Sisteminde HDMI ARC bağlantısı yoksa TV

görüntüsünün sesini Ev Sinema Sistemine göndermek

için bir optik ses kablosu (Toslink) kullanın.

• Stereo (sıkıştırılmamış): Ses çalma cihazlarında çok

kanallı ses işleme özelliği yoksa ses çalma

cihazlarından yalnızca stereo içerik çıkmasını seçin.

• Çok kanal: Ses çalma cihazlarınızdan çok kanallı ses

içeriği (sıkıştırılmış çok kanallı ses sinyali) veya stereo

ses içeriği çıkmasını seçin.

• Çok kanallı (atlama): Orijinal veri akışını HDMI

ARC'den bağlı HDMI Ses Sistemine göndermek için

seçin.

• Dolby Digital Plus: Ses çalma cihazlarından ya da Ev

sinema sisteminizden Dolby Digital Plus veya DTS

içeriği çıkmasını seçin.

- Ses çalma cihazlarının Dolby Atmos özelliğini

desteklediğinden emin olun.

- Dolby Digital Plus içeriği akışı gerçekleştirirken

SPDIF çıkışı (DIGITAL AUDIO OUT) devre dışı bırakılır

• dream_04 D kullanıcısına yanıt
    üstad ben philips and. tv kullanıyorum ses ayarları menüsü sendeki gibi. bende çok kanallı atllama seçili. tv sese müdahale etmeden ses sistemine gönderiyor. gelen içerik neyse d.atmos, dd+ vs. ses sistemi onu veriyor. bence en uygunu o.
    bu arada philips tv prime videoda atmos desteği yok. (en azından benim kullallandığım model 50 pus7304)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srknzr -- 2 Temmuz 2021; 0:21:39 >
  • hocam bilgi için teşekkür ederim. bendeki tv philips 49pus7503 (android, 4k) dolby atmos özelliği bu modelde de yok. soundbar modeli grundig gsb 950 atmos özelliğ var, ancak pcden aktarım yaparak dolby atmos ses alma ihtimali var galiba, film deneme imkanı henüz bulamadım.

@srknzr

tv ile soundbar bağlantısında şu anda kaynak netflix;

hdmi;

dublaj: sesler, konuşmalar hamam efektli gibi

orjinal ses: daha düzgün ses

optik:

dublaj ve orjinalde daha belirgin ve düzgün ses, hdmi ye göre iyileşme bariz.

hdmi kablosu kutudan çıkanı kullanıyorum, muhtemelen düşük versiyondur, daha kaliteli 2,0-2,1 versiyon almam farkeder mi?

optik daha iyi ses vermesinin sebebi ne olabilir?

sizler genelde hangi bağlantıyı tercih ediyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dream_04 -- 2 Temmuz 2021; 9:44:20 >
  • dream_04 D kullanıcısına yanıt
    bende sn11 var bar olarak pague hdmi kablo arcden bağlı orjinal ses ile kullanıyorum. dublaj olanlarda atmos olmuyor optik bağlamadım hiç yorum yapamam okonuda

• quote:

Orijinalden alıntı: dream_04

merhabalar tv menüsünde 4 adet seçenek var, en uygun hangisini seçmeliyim? kaynak yok, netflix, amazon prime var sadece.

hdmi-arc yoksa optik kullanın diyor, bu durumda hdmi bağlantı daha iyi demek değil mi? optik bağlantıda biraz daha net ve iyi ses alabiliyorum.

dolby digital plus seçersem hdmi-arc kullanıyor, optik devre dışı kalıyor.

kılavuz açıklamaları;

Ev Sinema Sisteminde HDMI ARC bağlantısı yoksa TV

görüntüsünün sesini Ev Sinema Sistemine göndermek

için bir optik ses kablosu (Toslink) kullanın.

• Stereo (sıkıştırılmamış): Ses çalma cihazlarında çok

kanallı ses işleme özelliği yoksa ses çalma

cihazlarından yalnızca stereo içerik çıkmasını seçin.

• Çok kanal: Ses çalma cihazlarınızdan çok kanallı ses

içeriği (sıkıştırılmış çok kanallı ses sinyali) veya stereo

ses içeriği çıkmasını seçin.

• Çok kanallı (atlama): Orijinal veri akışını HDMI

ARC'den bağlı HDMI Ses Sistemine göndermek için

seçin.

• Dolby Digital Plus: Ses çalma cihazlarından ya da Ev

sinema sisteminizden Dolby Digital Plus veya DTS

içeriği çıkmasını seçin.

- Ses çalma cihazlarının Dolby Atmos özelliğini

desteklediğinden emin olun.

- Dolby Digital Plus içeriği akışı gerçekleştirirken

SPDIF çıkışı (DIGITAL AUDIO OUT) devre dışı bırakılır

çok kanallı atlamayı seçeceksiniz bu durumda optikten daha iyi ses çıkması tamamen orijinal veya dublaj seslerin ham verilerindeki farktan kaynaklanır ya da optikten sesi değiştiriyordur tv

hdmi kablo kalitesi için en az 2.0 kablo seçin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 2 Temmuz 2021; 12:52:58 >

• Herkese selamlar,

Eve güzel bir sinema sistemi almak istiyorum, biraz araştırdım ama sizin fikrinizi alabilirsem iyi olacak, beklentilerim şu şekilde;

-Kristal netliğinde bir ses, daha çok sinema izleme amaçlı alacağım,

-Dolby Atmos desteği,

-Sistemin kablosuz olması,

Araştırmam sonrası aşağıda ki sistemler arasında kaldım;

1. Bose soundbar 700 (Sub ve surroundlar dahil set)
    2. JBL Bar 9.1
    3. Sonos arc (Bu da set olacak)
    4. Nakamichi Shockwafe Ultra
    5. Samsung HW-Q950T

Farklı bir öneriniz olursa açığım model problemi yok her ürünü bulabilirim.

Herkese selamlar.

• uchehogh U kullanıcısına yanıt

Urunlerin bazilati Turkiye'de yok, olanlar da orta sinif avr fiyatina. Bose700 kullanan arkadasimiz vardi, cok memnundu ama atmos destegi yok onda. Samsung cok basarili ama eklediginiz modeller de segmentinde basarili urunler.

Saygilarimla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sadays S kullanıcısına yanıt
    Son iki nesil apple tv’nin de atmos desteği var, bu nasıl yanlış bilgilendirme. Ben mi yanlış biliyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhasal -- 2 Temmuz 2021; 21:40:49 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • mhasal kullanıcısına yanıt
    Üstat, sadays’ın söylediğinde bir yanlışlık yok.
    Bende de Apple TV 4k var ( en son değil). Bir dönem lg sn11r de kullandım.

Daha da detaylandırırsam;

Avrli ya da orta üst segment soundbarlarda TrueHD Atmos ve DTSX dışında sorun yok. Buradaki sorun veya kayıp ,sıkıştırmadan kaynaklanan kayıp değildir.
    Apple TV 4K LCPM olarak gönderiyor. LPCM de anlamı da sıkıştırılmamış ham ses formatı. TrueHD Atmos ve DTSX’in ses kaynağında bir meta bilgisi var ve bu meta bilgisi de PCM ile ATV 4K’da gönderilemiyor.

ATV 4K da genellikle Infuse programını kullanırlar. Cihaz, TrueHD Atmos'u bu meta bilgisi olmadan TrueHD olarak değerlendirip PCM olarak
    DTSX i de DTS-HD olarak değerlendirip PCM olarak gönderiyor. Bunların dışındaki diğer ses formatlarında PCM olarak göndermesinde hiç bir yok.

Bu sebepten avrli yada soundbar ekranında remux içeriklerde dolby Atmos yazısı yerine LCPM görürsünüz. Ama ses atmos olarak gelir.
    Burada dinleyenlerin, deneyimlerin yorumları ikiye ayrılıyor.

Birinci tez, seste bir fark olmadığı yönünde.
    İkinci tez ise ,yüksek kaliteli ses sistemine sahip olanlar bu farkı anladığını söylüyor. Ne olursa olsun aslında olması gereken şüpheye yer vermeden ATV 4K meta veriye dokunmadan olduğu gibi ses kaynağına bunu passthrough etmesi ve işin ehline bırakmasıdır ( Avr , soundbar gibi)
    Bu sebepten sese önem verenler passthrough eden cihazlara yöneliyor. Örnek zidoo z9x , nvidia shield pro gibi.

ATV 4K nun atmos gönderdiği ve avr/soundbarda dolby atmos yazısını gördüğünüz içerik ise maalesef stream olan ses.. Örn. Netflix, prime gibi

Bir dip not : ATV 4K eski sürümlerimde passthrough ediyordu. Sonra yazılımla bunun önüne geçtiler. Sebeplerini sabaha kadar konuşuruz. Sonuç bundan sonra da değişen birşey olmayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi I.K. -- 2 Temmuz 2021; 21:51:14 >

• Arkadaşlar merhaba birsey danısacagım Samsung Q70 mevcut yanında Google Chromecast mevcut TV im yaklaşık 10 yıllık LG ilerleyen dönemde yenı bir tv düşünüyorum bu soundbarım ile guzel bır ıkılı olacak nasıl bir TV önerırsınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: I.K.

Üstat, sadays’ın söylediğinde bir yanlışlık yok.
    Bende de Apple TV 4k var ( en son değil). Bir dönem lg sn11r de kullandım.

Daha da detaylandırırsam;

Avrli ya da orta üst segment soundbarlarda TrueHD Atmos ve DTSX dışında sorun yok. Buradaki sorun veya kayıp ,sıkıştırmadan kaynaklanan kayıp değildir.
    Apple TV 4K LCPM olarak gönderiyor. LPCM de anlamı da sıkıştırılmamış ham ses formatı. TrueHD Atmos ve DTSX’in ses kaynağında bir meta bilgisi var ve bu meta bilgisi de PCM ile ATV 4K’da gönderilemiyor.

ATV 4K da genellikle Infuse programını kullanırlar. Cihaz, TrueHD Atmos'u bu meta bilgisi olmadan TrueHD olarak değerlendirip PCM olarak
    DTSX i de DTS-HD olarak değerlendirip PCM olarak gönderiyor. Bunların dışındaki diğer ses formatlarında PCM olarak göndermesinde hiç bir yok.

Bu sebepten avrli yada soundbar ekranında remux içeriklerde dolby Atmos yazısı yerine LCPM görürsünüz. Ama ses atmos olarak gelir.
    Burada dinleyenlerin, deneyimlerin yorumları ikiye ayrılıyor.

Birinci tez, seste bir fark olmadığı yönünde.
    İkinci tez ise ,yüksek kaliteli ses sistemine sahip olanlar bu farkı anladığını söylüyor. Ne olursa olsun aslında olması gereken şüpheye yer vermeden ATV 4K meta veriye dokunmadan olduğu gibi ses kaynağına bunu passthrough etmesi ve işin ehline bırakmasıdır ( Avr , soundbar gibi)
    Bu sebepten sese önem verenler passthrough eden cihazlara yöneliyor. Örnek zidoo z9x , nvidia shield pro gibi.

ATV 4K nun atmos gönderdiği ve avr/soundbarda dolby atmos yazısını gördüğünüz içerik ise maalesef stream olan ses.. Örn. Netflix, prime gibi

Bir dip not : ATV 4K eski sürümlerimde passthrough ediyordu. Sonra yazılımla bunun önüne geçtiler. Sebeplerini sabaha kadar konuşuruz. Sonuç bundan sonra da değişen birşey olmayacak

Misal o sorunun cevabını ben biliyorum ama yazarak açıklayamazdım sanırım :) başka türlü güzel anlatılmazdı sanırım, gayet net ve anlaşılabilir bir cevap olmuş hocam.

• Açıklama çok güzel ama üzülerek doğru değil diyeceğim

true hd atmos lpcm olarak taşınamaz dolbynin kendi sitesindeki bilgidir yani meta verileri silindiğinde bu ses atmos olmaz true hd olur yani tavan hoparlörleri çalışmaz

stream medyalar için ok kendi filmleri içinde ama bluray remux izleyecekseniz srknzr arkadaş çok güzel açıklamış başka oynatıcı ihtiyacınız var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 3 Temmuz 2021; 0:6:56 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • biraz daha bekleyin klipsch cinema 1200 reviewleri yakında düşer ondan sonra daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz diğer modellerle

• sadays S kullanıcısına yanıt
    Tam da bu nokta da işte arkadaşlarla pandemisiz ortamda buluşabilseydik kendi adıma en azından soundbar özelinde (lg sn11r) netleştirmiş olacaktım.

Diğer yandan anlayamadığım konu şu üstat ,sonuçta ATV 4K içindeki programlar aracıyla dijitalden dijitale dönüştürerek veriyi gönderiyor. Her ne kadar taşınamaz desenizde matematiksel olarak bir fark olmaması lazım. Ses dünyasında da herşey matematik değil buna da kabulüm fakat eğer dediğiniz gibi atmoslarda sorun varsa bunu çok net lg sn11r de hissetmem gerekiyor diye düşünüyorum

Atmos hoparlörden ses gelmediğine dair deneyimleme yaşadınız mı ya da video var mı ya da bir makale var mı, öğrenmek adına merak ediyorum.

• Benim avr atmos ama atmos hoparlörüm yok ama çok gelişmiş sinema sistemi olan forumdaşlar var apple tv ile birlikte nvidia ya da zidoo kullanıyorlar

siz remuxlarda deneyin bildiğiniz bir sahnede büyük ihtimal tavan hoparlörünüz çalışmayacak

digitalden digitale dönüşüm yok meta verileri siliyor

dolby kendi sitesinde taşınamaz derken apple tv bunu nasıl yapsın yani teknik olarak 7.1 pcm üzerinde meta verisi taşınamıyor

• Sanırım @eiskent üstatta tavan atmosları ve ATV 4K var diye biliyorum. Elinde de atmos filmde vardır. En güzel deneyimi kendisi verecektir diye tahmin ediyorum.

Biz de arkadaşlarla buluştuğumuzda LG sn11r deki farkları deneyimler yazarız.

• I.K. kullanıcısına yanıt

üstad selam. bende merakımdan bu konuyu biraz arastırdım. arastırdım derken yabancı sitelerde kullanıcı yorumlarını falan okudum google çeviriden anladığım kadarı ile konumlandırmada sorun oluyor ve ses doğru konumdan gelmiyor diye yorumlar vardı. yani sn11 deki movie efekti gibi ama, nasıl desem mesela tv yayınını movie seçeneğinde izlerken konuşmalar bile arka üstlerden geliyor onun gibi değil; dd5.1 bi filmi movie seçeneğinde izlerken bazı efktler üst hop. geliyor ama bi atmos gibi degil daha çiğ oluyor sadece arka üstden bazı efektler sesler geliyor gibi, sanki bi konum yada o üçboyut hissini alamıyoruz diyolar gibi anladım ben. bilmem yanlışmı anladım?

hele bi şu ikinci dozu alalım kendimiz test edip kendi anlayacağımız gibi yazarız google çeviri ile falan olmuyo bu iş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srknzr -- 3 Temmuz 2021; 1:36:46 >
  • 
Sayfa: önceki 895896897898899
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.