Şimdi Ara

SOUNDBAR [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: YT , iskar10 Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 5 Misafir (3 Mobil) - 3 Masaüstü4 Mobil
5 sn
13.177
Cevap
216
Favori
697.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 33 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 1329
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 107
  • Ortalama Mesaj Aralığı 4 saat 39 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 65
  • Favoriye Eklediklerim 216
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • eiskent (1334 mesaj) sadays (584 mesaj) WatchAndLearnn (490 mesaj) josh-r (480 mesaj) istanbul_s (246 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (5128 mesaj) Mobil (4883 mesaj) Tablet (288 mesaj) (1 mesaj) Mini (558 mesaj) Uygulama (1542 mesaj)
  • @
Giriş
    162 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    ARŞİV İLK MESAJ (2013)

Merhabalar,

Bu başlığı açmamın sebebi, sektöre yeni girmiş olan soundbarları kullananların yorumu ve deneyimlerini bir başlık altında toplamak.

İlk önce ben yapayım yorumumu,

LG 3530A sahibiyim ve yorumlarımı aşşağıda belirtiyorum;

[image]
    [/image

Yaklaşık 4 gün önce almış olduğum Lg 3530a soundbar 'ı uzunca bir fiil test etme şansı buldum.

+ ları ve - leri ile obejektif yorumumu sizlere sunuyorum.

Cihaz oldukça çok şık, TV nin altında çok şık duruyor - hemen ekliyorum; film seyredim keyif alayım, tv seyredim, şık olsun, kablo karmaşası olmasın birde çok para vermim - işte bu ürün size göre

Bağlantı olarak = Digitürk - HDMI ile TV ye bağlı
    TV den optik çıkış olarak LG ses sitemine bağlı, böylelikle sadece tv seyrederken diil, tv ye ne bağlarsam (bilgisayar, player, Play Station) ses siteminden izliyorum, dinliyorum.

Cihazın bulunduğu ortam: 12 metre kare cihazın sağ ve sol tarafı duvar olan dir oda.

+ Reklamları, dizileri ve tüm tv programlarını bu ses sistemi ile izliyorum. Kısık seste rahatsız etmiyor yüksek seste ise olması gerektiği gibi doyurucu bir ses performansı veriyor

- Ses ayarı olarak 4-5 tane seçenek sunmuş, 3D ,temiz ses, surrond gibi - bence yetersiz, gerektiğinde kendimiz manuel ayar yapma seçenğide olsa daha iyi olurdu, zira her tv çıkışından kaliteli ve 3D ses almak mümkün diil

+ Film izledim 15 'i geçemedim, bunu nedeni birazda akşam denediğimden olsa gerek, ses çok iyi ve yüksek geldi bana. Sesler çok ayrıntılı ve temiz.

- 3D/Surround film bağlamadığınız sürece normal bir ses siteminden farkı anlayamıyorsunuz, hani helikopter arkadan gelsin, sağdan kurşun sesi gelsin filan gerçekçi bir film ile elde edebilirsiniz. Bütün ses sistemlerinde de olay aynıdır

+ Müzik olarak harika, sesde dağılma veya yıpranma yok, çok eğlenceli bir performans sunuyor.

- Bası sistemin tam yanına veya bas deliğini duvarın köşesine gelicek gibi yerleştirmek gerekiyor, aksi taktirde basın doyuruculuğu basın yerleşim yerine göre değişiyor

+ Auto power var ki bu çok güzel özellik. Bağlı olduğu cihazı kapatırsanız LG ses sistemide kapanıyor, açtığınızda ise LG ses sistemide açılıyor, Açmak için ayrıyetten kumandasını eline almanıza gerek yok. Standart bir ses seviyesinde bırakıp cihazı, ses düzeninide ayarladıktan sonra artık cihazın kumandasına ihtiyacınız yok. Ses artışlarını uydudan veya playerden yapıyorsunuz.

+ Cihazı iphone 4S 'ime bağladım ve bluetoothla müzik dinleyebildim - evin etrafında fazla uzaklaşmadan cep telefonunuzdaki müzikleri LG de çaldırmak mümkün.

+ Cihazın TV olsun film olsun, müzik olsun ses kaybı yok, kalitesinden ödün vermiyor. Çok açılıpta sesi dağıtmıyor, ben en son müzik dinlerken 50 yi zorladım ama dahada yukarı çıkıyodu, kaça kadar çıkıyor bilmiyorum ama 50 oldukca beni tatmin etti, seste herhangi bir dağılma, bozulma olmadı ve 10 sn dinleyebildim :)

En son yorum olarak;

Cihazın genel olarak parasının hakkını veriyor. Bir evin salonunda şık tasarımı, ince, kıbar görünen bu ses sistemi ile göründüğünden daha çok kaliteli ve yükses ses elde ederek kullanıcılarını hayran bırakıyor.
    Surrond dediğimiz şeyi bu cihazda izleyebilmek için surrund bir film izlememiz gerekmektedir. TV ye bağlayıpda dizilerde surrond beklemek olmaz. o yüzden sade ve solo ses ayarları var, onları seçerek TV izlerkende bu ses sitemi ile keyif almak mümkün. Özellikle dizilerde izlerken bas ile uyumu harika, ben çok beğendim.

Almak isteyenler için yukarıdaki + ları ve - leri okumalarını ve kendilerine göre olup olmadıklarını karar verebilirler. Ama bu tür cihaz almadan önce kendinize şunu sorun; Ben ne kadar film seyrederim, bu cihazı ne kadar kullanırım ve gerçekten böyle bir ses sistemine veya daha üst bir cihaza ihtiyacım varmı die düşünün karar verin. Arada sırada kullanacağınız cihazlar için ciddi yüksek paralar vermeyin, zaten eskisi gibi müstakil sakin yerlerde oturmuyoruz, filmleri bile izlerken belirli miktara kadar açıyoruz kimse rahatsız olmasın die. O yüzden çokta yükses ses aramamak lazım, düşük ses yüksek kalite tercihiniz olmalı, bu cihazda hakkını veriyor. Öneririm...

Saygılar,
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Sorun soundbarda gibi görünse de çözüm Modemde:

Aynı odada wifi internet kullandığınızdan ve wifi frekans kanalı ile sub'ın wireless frekans kanalı çakıştığı için kopmalar oluyor.

Çözümü ise modemin ayarlarına girerek intnet için farklı bir wifi kanalı seçin (1-9 arasında bir değer) Sorununuz çözülecektir.
    Bu bilgiyi servis bilmez, yabancı forumlarda bulamazsınız vs vs.
    Vaktiyle çok araştırmış ve kafa yormuştum.
    Kolay gelsin :)
    Soundbar alacaklarin once marka kisitlarindan kurtulmasi ve cihazi dinlemesi onemli. Burada uzun suredir yapilan yorumlar gosteriyor ki; aslinda 1500tl ustu cihazlar genel anlamda basarili. Ancak ses renkleri kisilerin begenilerine gore degistiginden farklilik burada ortaya cikiyor.

Soundbarlar ilk ciktiklari zamanlar gibi dar secenek ve dusuk fiyat politikasi ile tuketiciye hitap etmek yerine artik dect amfi sistemlerin yerine goz dikerek modeller cikariyorlar. Bu nedenle ayirdiginiz butceyi onxelikle kontrol.edip arttirma sansi varsa biraz beklemek faydali olur.

Ozellikle amfili sistemlere aliskin olanlar icin sub ve cevresel efektler onem tasir. Bu nedenle bir bar uzerindeki hoparlorlerin durus acisi ve yazilim ile surround efekti alabilecegini dusunerek cihaz alip hayal kirikligina ugrama ihtimali buyuktur. Burada onerim; cevresel kablosuz haporlerle uyumlu cihazlarin tercih edilmesi ve gerekirse zamanla sistemin cevresel hoparlorlerlenyukseltilmesidir.

2.1 ve 4.1 cihazlarin pratikte cok farki yok. Burada kullanilan hoparlorlere farkli frekanslar gonderiliyor ve bir tik detay almak mumkun olabilir ama aradaki ayrim daha cok ticari. 5.1 ile beraber diyalog hoparlorleri geliyor. Burada dd ve dts kayitlari ile uyumluluk da sozkonusi oldugundan 5.1; 4.1 ve 2.1'den ayriliyor. 5.1 ve ustu cihazlarin sesleri daha derinlikli ve renkli denilebilir.

Subwoofersiz modeller nasildir sorusunun mantikli cevabi sudur; apartman daireniz ya da oda konumunuz musait degilse harici bas olmayan modellere yonelin. Ya da sinemadan cok muzik icin kullanirim diyorsaniz bu cihazlar alinabilir. Harici sub'i olmayan soundbarlarin suruculeri ayni zamanda bas gorevini de ustlendiginden daha ozenli secilmis bilesenler oluyorlar. Sadece ince bir bardan amfili, kule hoparlorlu cihazlarin sesini almak ise ayri bir deneyim. Tabi ki guzel bir amfi ve kule hoparlorler ile yanyana dinlense küme düsebilecek kalitede olan cihazlar var ancak konu fiyat/performans acisindan ele alindiginda cok cok iyi soundbarlar var ve performansi klasik anfili cihazlarin bile onune gecebilir.

Ozellikle aidofiller amfi secerkennsesi pure modda dinlemeyi severler ve amfinin en dogal hali ile sesi vermesini isterler. Burada amfi dogalligi sunarken sesi sert, yumusak ya da orra karar akrtarabilir. Hoparlorler de ses karakteri ile buyuk katki sunar. Ses kulagi cok gelismis bir kisi yamaha ile dinledigi elektronik muzigi, onkyo ya da denon da begenmez. Ya da cerwin vega'daki sert punch vuruslari kef'te bulamayabilir. Bunlar cihazlarin kalitesiz oldugunun kanitlari degildir. Tipki parfum gibi kulaginizin karakteri tercih noktanizi belirler.

Buradan soundbarlara gelirsek ozellikle koklesmis ses markalarina ait cihazlarda bu ses karakteristigi decam ediyor. Tek farkla cihazlar anfilere gore cok daha fazla ses isliyorlar. Pure bir ses almaknicin flat ayarlar secilse dahi yalin ses bulmak zor. Yani kulaginiz yumusak veya sert muzik tonlarindan hangisini seviyorsa soundbarlarin subwooferlari muhakkak test edilmeli. Lg'eeki uzayan basi, samsung'un punch tarzli sublarinda bulamayabilirsiniz. Bu arada samsung harman kardon'yu satin aldigindan ses karakteri artik hem daha sert hem de kalite anlaminda daha yukseklerde eskiye gire. Bmw araclardaki muzikaliteyi begenenler samsung'daki sesi tanidik bulabilirler.

Belki uzun bir yazi oldu ama son sayfalarsa kagit uzerindeki ozellikler ile beklenen modeller olmasi ve istenen tavsiyelwr nedeni ile kisisel goruslerimi yazmak istedim. Bir zamanlar Soundbarlarin ortadan kalkacagini dusunurken simdi deneyimledigim kaliteli soundbarlar yuzunden onkyo anfisini satiliga cikaran bir kullanici olarak yazdim.

Saygilarimla.
    Soundbarlar ilk ciktiginda acikcasi burun kivirmistim. Onkyo 7.1 amfim ve sony hoparllor, pioneer subwooferdan olusan ev sinema sistemimi pioneer vsx 921 ile upgrade ederken hic dusunmemistim.

Sonrasinda hafizalat kuculup, internet hizlaninca kablosuz baglanti ile ses almanin zamane sarti olmaya basladigini gorunce teknosanin kapanmak uzere olan magazalarinin birinden lg nb 3640 soundbar aldim. Hem de 250tlye. Eve getirdim kurdum. Beklentim sadece sesi arttirsin derken hic beklemedigim bir kaliteyi gordum. Tabi mi amfi kaltesi degildi ama kablosuz baglanti ile aktarim, cihaz uzerinden youtube baglanma vs. teknolojiyi seven biri olarak yeni bit heyacan yaratti bende. Yalniz bu cihazi alirken lg hs9 yani las950m 1999tl idi.

Soundbar almadan bubfiyatlara ev sinemasi alinir ne gerek var buna derken 250tl'lik 3640in performansindan sonra meraklandirdi beni. Indirime girmesini beklerken hs7 yani las750 699tlye bimekste satildi 1 gunlugune. Hemen aldim. Yanina h3 surround kablosuz hoparlorleri aldim. Ne yalan soyleyeyim hs7 hayal kirikligi yaratti. 3640 1/3 fiyatina cok daha kaliteli ses veriyordu. Tek avantaji surrounda imkan saglamasiydi. Bu arada 280tlye yine kapanan bir teknosadan piooneer sbx 700 aldim. Pioneerin sesi bana gore gelmedi amfi sistemini kullanmama ragmen. Sonunda teknosada hs9 yani las950 1490tl'ye dustu ve 20km yol katederek teknosadan aldim. Eve geldim kurdum. Ancak o agirlikta soundbar icin yine istedigim sesi alamadim. Daha dogrusu cinema modu disinda istedigim tizleri bulamadim. Ustelik h3 hoparlor ile surroundda kopmalar las750'de okdugu gibi bundada da vardi. Gorev degisikligi nedeniyle ev degistirince nb3640 ve pionnere baba evinde biraktim, hs7 ve hs9 beninle geldi.

Bu arada ankara gordion avm'de kapanan bimekste magazanin bir ucundan duydugum sesi bularak samsung hw j7501 ile tanismistim. 1 saat karsisinda telefonumdaki muzikleri test ederek incecik soundbardab cikan sesin dev gibi lg hs9'dan daha iyi olmadigina ikna etmek icin kendimi cok cabaladim ama aklimin kosesinde kaldi. 1.999 tl fiyati olunca zaten 1 ay once alinmis hs9'dan sonra almamistim. 6 ay sonra yine teknosa da bu sefer 7501 1620tl'ye dustu ve gittim aldim. Ayni gun internetten wam 1500 siparisi verdim. Tanesi 290tl'ye gelmisti indirimlerden sonra.

Samsungun sesi tam istedigim tinidaydi ve wamlar ile ev sinemasini aratmayan surround olusturuyordu. Baslarda basit muzik dinlemmek icin alinmis soundbar bir sure sonra amfideki kaliteyi bulabilecegim bir inancla arayisa donustu ve 7501 ile nihayetlendi insallah. 200tl'ye bir ses sistemi arayan icin hicbir sey vaadetmeyen bu cihazlar, cebinde 2.000 tl ve fazlasi olan icin cazip seceneklere donustu. Cihazlarda kullanilan oldukca kaliteli bilesenler yenilikci teknoloji ile beklenmeyenleri veriyir. Subsiz cihazlar 10.000tl'lik anfilerin veremedigi stereoyu, duz hoparlor duzleminde surroundu ve subsiz olmasina ragmen derin basi veriyor.

Aslinda bunkadar uzun yazmayacaktim ama baslangic noktasi alti ustu bir ses cubugu iken son noktasi artik amfiye gerek yok, profesyonel cihaz alacaksam yine soundbar olur diyen kullanicinin deneyim notu olsun bunlar. Yani yukarda yazilan iki goruse de ben yakinim:)

Saygilarimla.
    Teknomarketlerde kulak cok cabuk aldatilir. Kaliteli ses ile siddetli ses arasindaki farki anlamayan aliciyi bas sesleri dinleterek ne kadar guzel cihaz oldugunu ikna etmeye calisan satis anlayisi, zaten ses cikisinin buyuk bolumunu subwoofera yukleyen bu sistemleri aksiyonlu, patlamali, diyalog yerine efekti bol olan demolarla aliciya begendirir.

Eger kullanicinin ilk ses sistemi deneyimi olacaksa sorun yok ancak ne istedigini bilme yolunda ilk adimlari atanlar genelde bu asamada hata yaparlar, memnuniyetsizlikleri ikinci bir masrafa yol acar butceleri varsa. Eger ek butce olusmazsa bu sistemlerle mutsuz yasarlar.

Benim bu noktada onerim muhakkak bildiginiz bir muzik ya da film demo usb'si ile magazalari dolasin. Sesi cok actirmayin. Kaliteli cihaz dusuk seste dengesini ve ses rengini zaten belli eder. Muhakkak kumanda isteyin. Menuleri biliyorsaniz ayarlayin, bilmiyorsaniz bas ve tizi en yuksege almasini talep edin. Surround etkisi icin bildiginiz filmleri belirleyin. Mesela gecmisi olmayan adam 1. Filminin baslangicindaki deniz sahnesinde simsekler ve deniz sesi guzel bir surround denemesidir. Ya da seytanin avukati filminde kilise bahcesindeki kus ve bocek sesleri bol patlamali demolardan cok daha guzel bir test metodudur.

Imkan varsa muhakkak oturarak dinleyin ya da comelin. Telefondan bt ile yaptiginiz testlerde telefonunuzdakineq ayarlari pure ses kalitesini almanizi engeller, aldatici olabilir. Baska test imkani yoksa tabi ki bt yine de bir yontemdir.

Saticinin begenmediginiz bir cihazla ilgili sizi yonlendirmesine ve soyledikleri ile kendinizi ikna etmeye calismayin. Kötü Evlilik gibi bazi seyler aldiktan sonra duzelmez:) Bazi cihazlarin hoparlorleri dinledikce acilir. Soundbarda bu acilma olayi surucu boyutlari nedeniyle sınırlidır ama yine de olumlu gelismeler olabilir. Yanliz cihazin ses rengi kotuyse acilma onu duzeltmez.

Amfi kullananlar bugune kadar kac ses codekinin gelip gectigine sahit olmuslardir ancak 3 temel laboratuvar var. Dolby digital. Dolby theatre System, ve Lucas'in THX'i. Thx ust seviye codectir ve jurassic park, star wars gibi filmler haricinde kullanilmasa da prestij markadir. Eger bir soundbar thx destekliyorsa diger turev ses codeclerine gerek yoktur. Cunki thx her cihaza patentini vermez. Dolby Digitalin yanina gelen. True, plus vs. Gibi uzantilar aslinda cok onemli degildir. Atmos da aslinda 7.1 sistemin surroundlarinin farkli konumlandirilmis hali. Temeli farkli olabilir, daha karisik algoritmasi da olabilir ama 5.1 ile 7.1 arasindaki farkin oneminin kalmamasi gibi atmos da gelip gecici olabilir. Su anda cogu soundbarda bu laboratuvarlarin codecleri uzerine gelistirilen dsp'ler yerine kendi argelerince gelistirilen dsp'ler kullaniliyor. Soundbarlar kendi bilesenleri ile hazir geldiginden ses siddeti arttikca bozulmayi engelleyen daclari ust seviye cihazlarda zaten sunuyorlar. 24 bit, 32 bit daclar iyi is cikariyor. Yani kaliteli bir cihazin sesi 15.'nci kademede nasil bozulmuyorsa 50.'nci kademede de ayni kalitede gelecektir.

Biraz uzun bir yazi oldu belki ancak kagit uzerinden verilerle cihaz almak isteyen arkadaslarimizin, bilgi birikimi oldukca yogunlastigi bu sayfalardaki inerilerle kendi begendikleri cihazi muhakkak dinleyerek bulabileceklerine inaniyorum. Genelde her cikan ust model en iyisi olmaz. Genelde bir model serisi belli bir noktada zirve yapar sonra kalite dususu baslar, o cihaz uzerinden miras yer markalar. Midel numarasina degil, ses kalitesine bakin diyerek sonlandiriyorum.

Saygilarimla.
    quote:

Orijinalden alıntı: blueall

quote:

Orijinalden alıntı: afanesavo

bir de sormak istediğim bu optik kabloyu cihazlara bağlarken tedirgin oluyorum. böyle tık diye oturmuyor galiba. yuvasına zarar vereceğim hissi uyandırıyor. bişeyleri yanlış mı yapıyorum. değişik bi bağlantı.

Optik kablo aslında benimkisi oturuyor ses çıkmıyo ama bi tırnağa geçtiğini takarken hissediyorum elimle.

Ses çok başarılı gerçekten, surrond sesi alman için surron orjinal bir film ile denemen lazım.

Birde şöyle düşün karşında soundbar ve soundbarın sağ ve sol tarafı duvar olmalı ki arkadan gelecek olan sesler yandaki duvarlara çarpıp kulağına ulaşsın. Seside surrund veya 3 D ayarına geitreceksin. Ondan sonra dene bi görüşelim,

Bende orjinal bir bluray indiriyorum, onda denicem.

Alıntıları Göster
    LG NB3530A SOUNDBAR İNCELEMEM

Arkadaşlar uzun süredir soundabar araştırıp yeterli bilgiye ulaşamadığım için hep erteliyordum.

Soundbar konularının olgunlaşmasıyla ihtiyaçlarımı gözden geçirip ikna oldum ve dün kurulumunu yaptım.

Kaliteli ses, çevresel sesleri almak gibi bir hedefim vardı ama evdeki küçük oğlumdan ve kablolara olan nefretimden ötürü bu ürüne yöneldim. Mükemmel bir surround almak gibi bir hedefim olmadan n11.com sitesinden LG Türkiye garantili cihazımı 438 tl'ye taksitle aldım.

Tv: Lg 42LM760s

Ses sistemi: Lg NB3530A

Tv kendinden uydu alıcı. hd uydualıcı, Digitürk veya bluray oynatıcım yok.

Ses sistemi iki parça Ana ünite ve Kablosuz subwoofer.

Çok ama çok şık. Ana ünite tuşları dokunmatik.

Bu arada LG NB3531a adı altında cihazın gri rengi mevcut.

http://www.lg.com/tr/ev-sinema-sistemi/lg-NB3531A

Aksesuarlar

Sistemi içinden çıkan askı aparatı ile istediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz.

Giriş çıkışlar.

Bağlantı

Bağlantı kutudan çıkan optik kablo veya bluetooth ile yapılıyor. Tv'nizde optik çıkış yok ise ne olur? İnanın bende bilmiyorum, media oynatıcı veya digiturk giriş çıkışları ile olur sanırım.

Kutuları açıp ana üniteyi optik kablo ile tv'ye bağlacak fişi elektrik przine takacaksınız. Subwooferı da sadece prize takacaksınız kurulum otomatik yapılmış, subwoofer wireless olarak ana üniteye bağlanmış olacaktır. Başka ayara gerek yok. Kablosuz subwooferda manuel eşleşme düğmesi hariç düğme yok. Sadece durumu bildiren, duruma göre değişen ışık bölümü var.

Ses sistemi üzerinde Usb giriş, 2 optik giriş ve mp3 kulaklığının eşdeğeri olan 3.5mm stereo girişi var. Hdmi giriş çıkışı yok.

En önemli özelliği bluetooth destekliyor olması. Kablosuz olarak telefonunuzdan veya diğer aygıtlarınızdan soundbarı aratıp "0000" şifresini girerek cihazları eşleştirebiliyorsunuz.

Akıllı telefonum(lumia 925) şifre istemeden direk bağlandı. Müzikler, videolar, oyun sesleri her şey ses sisteminden gelmekte. (Güncelleme: 6 Ocak2014)

Sistemde usb olsada usb'den flash veya hdd mi takayım film izleyeyim diye bir şey sözkonusu değil.

Sistem üzerindeki usb sadece ses oynatmak için. Hangi formatları oynatıyor sorusuna şöyle cevap verebilirim. Sistem usbsini kullanırsanız sadece mp3 ve wma çalıyor.

Ses dosyalarını veya film dosyalarını açma görevi tvnize veya harici media oynatıcınıza bağlı. Lg televizyonum en güncel formatlar mkv film, ses formatlarından da dts yi destekliyor o sebeple ben ses sistemi ile her film ve müzik dosyasını açıp seyredebilirim. Çünkü bunları çalıştıran tv. Tv izin verdiği içinde ses sistemi optik kablo ile tv'nin çalıştırdığı her şeyi çalacak. Tv'niz görüntü ve ses formatlarını tam olarak destekliyorsa bu cihaz işinizi görür. Kodeclerde sıkıntı var ise blu-ray ya da harici bir media oynatıcıya ihtiyacınız olacak.

Tv kanalları ve radyo kanallrında da sistem çalışmakta. İsterseniz kapatabiliyorsunuz.

Sesi hem tv'den hem ses sisteminden dinlemeye izin veriyor sistem. Ama eko sorunu çözebilirseniz.

Lg tv ayarlar, ses, senkron ayarlarından üsttekini +3 yapınca uydu izlerken ses senkron oluyor. Ama HDD den oynattığım filmlerde tv ile soundbarın sesi senkron olmuyor, eko oluşuyor. Bazı filmlerin(yify den indirilen) sesinin kısık olduğunu düşünürseniz soundbar ile bu konuşma seslerini pek yükseltemiyorsunuz. Haliyle efekt fazla ama konuşma sesi kısık olunca insan çevreyi rahatsız eder miyim diye düşünüyor. Doğru ayarı bulan bana bildirsin lütfen.

Senkron için sistemde ayar var ama sadece 0-300ms arası senkron yapılabiliyor. Pek bir işe yaramıyor.

Bluetooth ile ana ünite tv bağlantısını yapabilmeniz için LG tv'nizin bluetooth desteklemesi gerekli, 2013 model altında bu özellik mevcut değilmiş.

Optik bağlantı bluetooth bağlantısından daha kaliteli ses verdiği için gereksiz çok da gerekli değil. Subwoofer zaten kendiliğinden ana üniteye wireless ile kablosuz bağlanmakta. Odanın istediğiniz yerine sadece prize takarak subwooferı konumlandırabildiğimizden bahsetmiştim.

Kumanda.

Lg tv kumadasının yarısı kadar. 20cm civarı. Kumandada 4 ile gösterilen bölüm ses sisteminin kumandası ile tv'nizi yönetmek için, fonksiyonlar çok kısıtlı. Sadece ses ve kanal aşağı yukarı. Aşağıya bakabilirsiniz. Tv kumandası ses sistemine müdahale edebilse mükemmel olurdu.

Ses ayarı ve diğer ayarlar.

Ana ünite 100 ses seviyesi, kablosuz subwofer 6+, -40 kademedir. Onun dışında manuel tiz bass ayarı yapamazsınız. Sadece hazır modları kullanabilirsiniz. Yaptığınız hiçbir ayarı tvde göremezsiniz ana ünitede bulunan panelden okuyacaksınız. Buyrun ses modları, bence modlar yeterli.

Kumanda da tuşu bulunan auto powerdan bahsetmek gerekirse tv'nizi kapattıktan bir dk sonra ana ünite ve subwoofer kapanıyor. Tv açıldığında, açılıyor.

Tv izlerken "sinyal yok,geçersiz servis" gibi açılmayan uydu kanallarında 1dk beklerseniz. Cihaz yine kapanıyor.

Özellikler

YORUMLARIM.

Oda konumum.

Kablosuz subwoofer iki teklinin arkasında. Ben sol teklide otururum :D

Denenen filmler.

ufak tefek çizgi filmler

3d transformers 3

3d titanların savaşı

3d sanctum

3d pi'nin yaşamı

İlk denemem yukarı bak çizgi filmi ileydi sesi 100'e aldım ama abartı komşuları eve çekecek ses yoktu. Sonra 40'a indirdim normal sesin biraz üstü ile çizgi film izledik ama moralim bozulmuştu.

Sonrasında transformers'ı açtım. Ses 40'ta idi. O ne ses, o ne efektler. Arkamda bulunan subwoofrın sesi ile koltuk zangırdıyordu, hıh dedim cihazın yeri iyi. Hemen ses kısmaya başladım. Ses 15'te bile eşim devamlı az daha kıs, az daha kıs demekteydi.

Her filmde izlediğim ses yüksekliği farklı, bu film kalitesi ile alakalıymış. Kimini 8'de kimini ses 20'de normal yükseklikte seyrediyoruz.

Ama keyif almak istiyorsanız o ses açılacak. Efektlerde ev bir sallanacak. Sesi şöyle 30'a çekeceksin.

Sinemaya aileden büyükleri götürürüz bu ne gürültü böyle derler ya işte öyle gerçek sinema gibi ses, salonu dolduruyor. Ama gürültü yok, kaliteli ses var. Ses temizliği, bass kalitesi mükemmel.

Gelelim çevresel seslere maalesef daha öyle bir efekt alamadım. Ses sağ sol yapıyor ama arkadan gelen bir sesle karşılaşmadım daha. Ama filmleri hızlandırılmış turlarla seyrettim.

Ama bu cihazlara sanal 5.1 diyorlar ama yok bu tanım bence uygun değil. Ya da o özelliği ile daha tanışmadık. Gerçi sinemada da olsak devamlı ses karşıdan geliyor tek tük yanlardan efekt alıyoruz. Yinede sinema kalitesine yakın film gayet güzel izlenebilir.

Pişmanmıyım. Hayır. O ses kalitesi, efektlerdeki o bass filmi öyle bir tatlı yapıyor ki iyi ki almışım. 438 tl bu ürün için kesinlikle pahalı değil.

1000tl lik modelleri dinlemedim ama şahsi kanaatim 5.1 tadı alacağım diye bir soundbara 1000tl falan verilmeli mi? İşin içinde 3d oynatıcı ya da bahsettikerimden ayrı bir özellik vardır orasını bilmem. Bu ürün ile pahalı modelleri arasında surround farkı olacağını düşünmüyorum yalnız.

Sayın arkadaşlar aklıma geldikçe bu mesajı güncellemeye devam ederim. Şimdilik bu kadar.

Kullanma kılavuzu.
    Aslında bass blast ilk başlarda cazip gelse de diğer modları denedikten sonra bası biraz fazla ön plana aldığı görülüyor. Öncelikle ses modları(DSP) ile başlamak daha doğru.

Bass Blast : Daha sinematik, mesela bas bariton sesli bir spikerin sesinin arka planında bas sesi de devreye girsin diyenler için en iyi seçenek. Ya da altyapılı müzikler dinlerken stoplanan basın uğultusunu duymak isteyen için birebir. ANcak bu moddan sonra diğer modlardaki her bas bir süre yetersiz, sesler cılızmış gibi gelecektir ama aslında alışkanlık değişeceği içindir.

Standart: Bu ses ayarında meridian'ın çalışması var. Bu DSP modu çok temiz ama çok da az bas sesi veren bir mod. Ancak çok kanallı bir kayıt(netflix filmleri gibi) dinlenecekse direk bu moda alın. Normal yayında dinlediğiniz cılız baslar şahlanacak ve bütün frekanslar yerli yerine oturduğu için çok keyifli olacak. Tabi bu DSP modu sadece çok kanallı sesler için değil. Örneğin eski kayıt bir müzik, youtube da 70'li yıllara ait klip, Spotify'da akustik müzik dinletileri için de güzel bir moddur.

Cinema: Adı üstünde olan mod. Yanlız LG burada biraz abartılı şekilde efektleri ön plana alıp, diyalogları gömmüş. Daha çok avr'lerdeki SCİ-fx mod tarzında. Konuşan ana kahramanların sesinden çok ortam kalabalığının sesi ön planda olarak tanımlayabilirim.

Music: Adı üstünde olan bir mod daha. Genel geçer müzik tarzlarında iyi iş çıkarıyor. Tizlerle beraber vokali biraz ön plana alıp daha net bir ses veriyor ancak müzik için bir mod değişikliği aratmıyor.

ASC: En güzel mod burada. Kaynaktan gelen sese göre vokalse vokali, film ise efektleri(sinema modu gibi değil) öne alıyor. Bu mod tvdeki tüm program modları, netflix 5.1, youtube video klipler için çok ideal sonuçlar veriyor.

Bunlardan sonra diğer ayarlara gelirsek;

Subwoofer: Subwooferımızın ses ayarıdır. Alışkanlıklarımız bizi hep + seviyede biryerde ayarlamaya iter ama bu moddaki aralık dikkat ederseniz -20'den +6'ya kadardır. Yani kulak eğer doğru alışırsa - bölgelerde dahi bir süre sonra bas sesini hissedersiniz ancak apartman ortamında bass blast modu kullanmıyorsanız +2 en üst seviye olarak yeterli gelecektir.

Bass: Tüm modlara etki eden bas ayarı. Ben +5 olarak kullanıyorum. +3-+5 arasında kullanılmasını tavsiye ederim.

Terrible: Tiz ayarı. Lg'nin SK9 ve SK10 serisindeki tizler oldukça parlak. Tizler alışkanlık olarak en üste alınır genelde ancak +3 yeterlidir. Fazlası uzun süreli dinletilerde rahatsızlık yaratabilir.

Center: Merkez hoparlörün ses seviye ayarı. Bazen Türkçe dublajlarda ses seviyesi efektin altında kalabiliyor. Böyle durumlarda +3'e kadar yükseltilince genelde kafi geliyor. Müzik dinlerken (surround açıksa) -2'ye kadar düşürülebilir ihtiyaç duyulursa.

OVC: Bunlar soundbarın üstündeki fişkeçi hoparlörler. Yani Atmoslar ancak atmos yokken bunlar tizlere yardımcı çalışır. Bu nedenle en üst kademeye yaklaştırdıkça sesin parladığı rahatlıkça duyulur. Atmosta ise tavana çarptırma şiddetini ayarlar ama pratikte frekans yükselterek ve şiddeti arttırarak bunu yapar. Eğer tiz sesleri seven yapıdaysanız +5'e kadar çıkabilir. Ancak tiz ile OVC'yi birbirinin tersi olarak ayarlamanızı tavsiye ederim. Eğer tiz ayarınız +5 ise OVC +3, OVC +5 ise Tiz +3 gibi. Bende +5'de durur.

Rear: Arka hoparlorler yoksa köşedeki hoparlörlerin ses ayarı. duvar yakınlığı yoksa en üst seviyede tutabilirsiniz. iki duvar arasına konumlu ve duvarlar yakın ise yankı yapmaması için düşebilir.

Surround on-off: Bu modu cep telefonunuzdan ya da kumanda üzerindeki tuşa uzun basarak aktif edebilirsiniz. Kapalıda tutmayın, cihazın ses rengi kayboluyor.

Auto Volume on/off: Açık tutun. Çok başarılı çalışıyor. TV yayınları arasındaki ses farkını nötralize ediyor. Ya da youtube'da araya giren yüksek sesli reklamları dengeler. Ancak asıl başarısı araç teyplerinde Loudness ayarı vardır alt frekansları doldurur. Bu görevi görüyor ve kapalıyken 12 şiddetindeki sesi açık olduğunda 7'de daha gür olarak verebiliyor. Tek olumsuz yanı Spotify'da. TV üzerinden spotify'da kapatabilirsiniz, sesin kalitesini bozuyor ama faklı albüm kolajlarındaki ses farkını önlesin diyorsanız açık kalabilir.

DRC : Çok kanallı filmlerde efektleri biraz daha ön plana alıyor. Ses sistemlerinde bilindik bir ayardır, açık olması tavsiye edilir.

Biraz uzun oldu ancak LG kullanıcıları çoğaldı konuda, daha önce de benzer birkaç paylaşımım vardı gerilerde kalan. vesileniz ile tekrarlamış oldum.

Saygılarımla.
    Arkadaslar merhaba,

Satin aldigim Lg Sk10y soundbarin kurulumu birkac gun once yapildi. Harmon kardon avr ve creative ses sistemlerinden sonra urunu gercekten cok begendim. Cihaz ile ilgili goruslerimi paylasmak istiyorum:
    - Cihazin kutusu gercekten cok buyuk, araca sigdirmakta zorlandik. Ileride ev tasimasi durumlari olursa diye kutuyu saklamak ve yer bulmak da zor.
    - Soundbarin 5 dsd modu bulunuyor: Standard, Movie, Music, Asc ve Bass Blast
    - Sk10ynin farklilastigi mod meridian destekli olan Standard modu. Bu modda sesler gercekten temiz, canli ve normalde cikmayan bircok detay sesi duyma imkani veriyor. Eksi olarak basslar dusuk ciksa da birkac film ve sarkida denedigimde sadece olmasi gerektigi yerde bassin devreye girdigini gordum. Telefona yuklenen Lg Wifi Speaker uygulamasinda bass ayarini yukselterek bir nebze bass efektini artirmak mumkun. Ayrica bu modda daha fazla ses ciktigi icin diger modlardan standard moda gecildiginde ses kismak gerekebiliyor.
    - Movie ve Bass blast modlari birbirine cok benziyor. Iki modda da film izlerken yogun bass woofer efektleri ile sinema atmosferi yasatiyor. Woofer cok guclu, sesi biraz acinca binayi salliyor. Dolby atmos destekli bir playera sahip olmadigim icin atmos seslerde deneme imkanim olmadi fakat bu modlar atmosda daha farkli performans gosterebilirler.
    - Music modunda her turlu sarki dinledim, sesler gayet net, bass mid tiz dengesi sk10yde bulunan alumunium tweeter ile cok iyi ayarlanmis. Yine de Standard modda muzik dinlemenin meridian etkisi ile daha keyifli oldugunu dusunuyorum.
    - Diger mod olan Asc (Adaptive Sound Control)'yi cok kullanmadim, dinledigim kadari ile sesi efekt olmadan gercek zamanli en net olarak veren moddu. Zevkler degisebilir fakat bana gore yine Standard modun golgesinde kalan bir secenek, belki egitim icerigi gibi dialog odakli videolarin izlenmesinde kullanilabilecegi kanisindayin.

Sonuc olarak bu cihazi farkli yapan ozelliklerin meridian destekli olmasi ve movie/bass blast modlarindaki sinematik cevresel etki oldugunu dusunuyorum. Ileriki zamanlarda butce elverdigince spk8 arka hoparlor ve atmos destekli bir laptop veya macbook alacagim. Sonrasinda bu modlarin ses hissiyatinda olumlu degisikler olacagini bekliyorum.

Sevgiler
    @shagg. Son iki sayfada o kadar dolu cevaplar var ki, ust seviye cihazlari tecrube etmis bir kullanicidan bircokyerde bulunamayacak bilgiler var yeni kullanicilar icin.

Ben de nacizhane bir iki detay ekleyeyim,

Ayirdiginiz meblag ile avr'li sistem fiyati hic bir zaman eslesmez. Ya anfi ya da bilesenleri icin acaba daha fazla mi vermeliyim derken butce tutmaz, seyrettiginizden zevk almaktan cok acaba bor ust seri hoparlor mu alsaydim der durursunuz:)

Soundbarlar en kullanici dostu cozumdur. Hem fiyat hem kablo karmasasi yonunden. En cok 5.000TL verirsiniz(premium markalari saymiyorum shaggin dedigi gibi apartman ici cozum degil onlar) alabileceginiz en iyi sesi alirsiniz zaten. O sesler emin olun daha fazlasini aratmaz.

Soundbarlarin uzerindeki suruculer yani hoparlorler sistemin yapisi geregi kucuktur. Bir nevi kup hoparlor teknolojisidir. Bu su demek alt frekans olan baslar ve midler subwoofera yonlendirilir. Genelde tizler ve yuksek frekansa takin midler bar uzerinde calar. Sistemin kalbi, gucu hissettiren bastir. Jbl'deki kandirici etken basin cok daha alt frekansa inerek kisik seste bile homurdanmasidir. Bu ilk basta cazio gelebilir ama basin devrede surekli olmasi herkese gore degildir. Sert karakterli bir guc bas agrisini ve efektlerde surekli ayar yaomayi gerektirebilir. Ayrica soundbarlar equalizer ayarlarina asina olablar icin soyleyeyim genelde v shape denilen bastan mide asagi, midden tize yukari ayari temsil eden bir ses yapisindadir. Bu nedenle detay ses olan mid cogu soundbarda eksiktir.

Bu eksiklik cihazin problemi degil. Anflili sistemde bose hoparlor tercih eden de benzer sesleri alir. Bu bir kulak tercihidir. Eger soundbariniz kaliteli ise suruculerin verdigi net ve berrak ses o midlerin eksikligini hissettirmez.

Simdi gelelim Lg'ye. Sk10y'ye. Bu soundbarda surekli homursayan bir subwoofer olmadigi icin jblin yaptigi artisligi ozellikle flat ayarlarla elektronik markwtlerde goremezsiniz. Standartta dinlerseniz jble gore el radyosu seviyesindedir. Bu soundbar yapisi geregi bir arka surround hoparlor seti ile uyumlu calismaya ayarlanmis. Eger arka kit yoksa tizler kayipli hale gelir. Uzerindeki 7 hoparlor buyuk bir odada cevresel ses acisindan etkisiz haldedir. Surround hoparlorle cosar. Eger netflixten film seyrediyorsaniz dolbybdigital kayitta standart ayara aldiginizda bir nevi dogrudan kaydedilen sesi duyarsiniz. Punch yani kisa vuruslu baslar ile keyifli film izletir. Asc ayari hemen hemen tum diger kaynak girislerinde etkili sonuclar verir. Auto level ayari acik oldugunda cok basarili sonuclar alirsiniz. Eger arkaya hoparlor ilavesi yaptiysaniz tiz ve bas ustu hoparlor seviyesini kismalisiniz yoksa derin tizler sizi biraz yorar.

Anfili sistem detayi isteyene de yazarim ama soundbar konusunda karsiyim amfili sistem yazmaya.

Saygilarimla.
    Tekradan iyi akşamlar;

Biraz uzun bir yazı oluyor ama umarım araştırma yapan arkdaşlara faydalı olur umuduyla yazıyorum,sıkılanlar olursa şimdiden kusura bakmasınlar:)

Philips fidelio ların hepsini incelerken çok beğendim. Fidelio b1’in dahi çok güçlü ve temiz bir sesi var.Çevresel şekilde(360 derece) ses veriyor,iş yerlerinde kullanmak için uygun olabilir.Fidelio E6 bir soundbar sayılmaz ama açıkçası bir ara ona meyillendim,tasarımı çok şık.Ahşap subwoofer, deri tutma aksamları, ayrılan uydu hoparlörler ve güçlü basa sahip.Cihazın ses rengini beğendim,fakat yüksek fiyat ve evdeki yaramaz çocuk etkisiyle ondan vazgeçtim.Ama almak isteyenlere ciddi tavsiye ederim.

Philips b5 ‘e gelince her konuda çok hoşuma giden bir cihaz oldu.çok temiz bir sesi var.Bas konusunda kusursuz değildi ama ayrılabilen hoparlörleri ile çok işlevsel bir cihaz olmuş.Sadece ayrılan hoparlörlerin şarjının yaklaşık 2 saat dayanması ve cihaz üzerinde bluetooth tuşunun olmayışı,her işlemin yalnızca kumandadan yapılabilmesi cihazın küçük kusurları ! Fiyat olarak yüksek bir cihaz, fiyatını en uygun n11 de 2500 tl ye buldum.Black friday sırasında trendyolda 2200 tl ye düştü ama birkaç günlük indirim sırasında karar veremedim ve indirimi bitti.

Artık tam fidelio b5 e karar vermişken media markt da harman kardon sabre sb 35 i gördüm.Teşhir ürünü olduğundan dolayı 1999 tl etiket fiyatı vardı.(Normal fiyatının 4500 tl skalasında olduğunu bildiğim için şaşırdım ve hemen balıklama atladım) Cihazı denememle birlikte sesinin berraklığına bayıldım. Çok önceden denediğim sonos playbar veya bose 300 e yakın bir temizlik hissettirdi.Bas konusuna gelince; gereksiz gümbürtüden uzak, çoğu sounbara göre çok daha doygun bir bası var...Tasarımına gelince şu ana kadar gördüğüm en yakışıklı soundbarlardan biri. Biraz laf olsun diye reyon görevlesine en son ne olur dedim, 100 tl daha almayız dedi:) Ben açıkçası şok oldum.belki bilen arkadaşlar vardır ama mediamarkt da etikette yazan fiyattan bir indirim daha olabiliyormuş:) Sonuç olarak 1899 tl ye harman kardon u kaptım:)

( indirim olayının detayına gelirsem o üründe ne kadar daha indirim olabileceğine bilgisayara girip sistemden bakıyorlar ve ona göre söylüyorlar,yani reyon görevlisinin kafasına göre yaptığı bir şey değil! Hatta tüm mağazanın bir indrim kotası oluyormuş,ay sonuna doğru daha önce verdiği indirimi sistem kota dolduğu için vermeyebiliyor)

Şimdi Sabre sb35 i anlatamam gerekirse; spotify dan müzik dinlemek çok keyifli hale geldi, bluray filmlerde çok iyi performansı var.Evde neredeyse sinema solununda hissettiğim doygun baslı temiz sesi alıyorum.Hatta sesini azıcık açtığımda kızım odadan korkuyorum diyerek kaçıyor:)) Digitürk yayınlarında ve Netflix kullanımımda tv nin sesinden kesinlikle iyi ama o kadar da hayal ettiğim gibi değil, o eninde sonunda o bir soundbar:) Bunları kesinlikle surround sistemlerle kıyaslamamak gerek ben bunu anladım.(( Bazen fidelio b5 alsaydım o eksikliği bastırır mıydı diye düşünüyorum! Ama aradaki 600 tl fark beni yine rahatlatıyor:))) Özet olarak ben bu cihaza 1000 $ verseydim ki gerçek fiyatı o, biraz üzülebilirdim! Ama şu anda halimden çok mutluyum.Tek eksisi micro hdmi ile çalısıyor,evde onlarca kablo varken yeni kablolar almak zorunda kaldım.Bir de ciddi anlamda uzun bir soundbar, benim tvim 55 inch onunla çok uyumlu oldu ama küçük tvlerle beraber komik durur. (Hatta o kadar heybetli ki tv yi sehpadan alıp duvara asmak zorunda kaldım.Çünkü tv nin altını yaklaşık 2 parmak kalınlığında kapattı....)

Bu kadar uzun yazımın özü arkadaşlar ,ürünleri bir şekilde mağazalarda bulup deneyin , kesinlikle denemeden almayın.Ülkemizde ne yazık ki bu bir lüks, ürünler heryerde kolayca bulanamıyor ve fiyatları gerçekten yüksek.Sadece tavsiye ile almanız sizde hayalkırıklığı yaratabilir.Ve yine söylüyorum Soundbarlardan beklentinizi çok çok üst noktaya taşımayın.Bu cihazlar bence tam olarak ne istediğini bilen müşteriler için tasarlanmış.Ben soundbar aldığıma çok memnumum, umarım herkes de istediği cihaza kavuşur

Sevgiler, saygılar
  • Çavuş
    96 Mesaj
    Harika bir inceleme olmuş elinize sağlık,sisteminiz hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.
    |
    |

Orijinalden alıntı: skunkII

Harika bir inceleme olmuş elinize sağlık,sisteminiz hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.
    Çok detaylı ve iyi düşünülmüş bir inceleme olmuş ellerinize sağlık.

Aklım da yavaş yavaş kaymaya başladı bu soundbar işine
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: zaferaxu

Çok detaylı ve iyi düşünülmüş bir inceleme olmuş ellerinize sağlık.

Aklım da yavaş yavaş kaymaya başladı bu soundbar işine

Alıntıları Göster
    Teşekkürederim,

Merak edenler olursa da daha detaylı anlatabilirim,
    |
    |

Teşekkürederim,

Merak edenler olursa da daha detaylı anlatabilirim,

Alıntıları Göster
    benim n11.com dan aldığım lg nb3530a yı bugün teslim ettiler. akşama kurulumu yapacağım üründe bir sorun yoksa. deneyimleri paylaşırım bir kaç günlük denemeden sonra...

Hayırlı olsun, seninde deneyimini bekleriz :)

ses 100 e kadar açılıyor haberin olsun, müzikte 50 açman yeterli :)
    |
    |
    afanesavo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

yahu dün akşam kurdum. o ne ses. o ne kalite. bi arkadaşımla biraz test ettik. youtube dan offical klipler, harici bellekten 8gb büyüklüğünde bi iki film denedim. çok başarılı geldi. sesi 100'e 1-2 dakikalığına anca çıkarabildim. alttaki komşu iyi dayandı yani dün gelmedi ya kapıya daha da gelmez.

woofer çok başarılı. koltuklar hoplayacak neredeyse efektlerde.

bunlar ilk izlenimler. ses kalitesi kırpılmamış blueray 24-35 gb lık bi filmde denemek istiyorum asıl. sorround olayını.

o zaman test bitmiş olacak.

bir de ilk izlenimler; kurulumu nereye yapacağınız çok önemli.

ilk başta duvara monte etmeden tv ünitesinin üzerinde duruyordu.

akabinde tv nin tam altında duvarda denedim ses kalitesinde inanılmaz değişiklik oldu.

ortalama kulak hizasında olduğunda daha kaliteli dağılıyor bulunduğunuz ortama.

eksi yönlerine gelince surround olayını beklediğim gibi alamayacağım muhtemelen, 5+1 de kuleler ile arkadan gelen efektlere ulaşmak güç gibi dün akşam da gelmedi zaten o sesler. o kadar da bekledim. ama tam kurulumdan sonra belirtirim performansı.

yanlız aldığıma pişman değilim evim (2+1 öyle büyük bir salonum yok.) için on numara ses sistemi. çok şık.

reklamları bile kısa film tadında izliyorsunuz...
    |
    |
    blueall kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    353 Mesaj
    quote:

yahu dün akşam kurdum. o ne ses. o ne kalite. bi arkadaşımla biraz test ettik. youtube dan offical klipler, harici bellekten 8gb büyüklüğünde bi iki film denedim. çok başarılı geldi. sesi 100'e 1-2 dakikalığına anca çıkarabildim. alttaki komşu iyi dayandı yani dün gelmedi ya kapıya daha da gelmez.

woofer çok başarılı. koltuklar hoplayacak neredeyse efektlerde.

bunlar ilk izlenimler. ses kalitesi kırpılmamış blueray 24-35 gb lık bi filmde denemek istiyorum asıl. sorround olayını.

o zaman test bitmiş olacak.

bir de ilk izlenimler; kurulumu nereye yapacağınız çok önemli.

ilk başta duvara monte etmeden tv ünitesinin üzerinde duruyordu.

akabinde tv nin tam altında duvarda denedim ses kalitesinde inanılmaz değişiklik oldu.

ortalama kulak hizasında olduğunda daha kaliteli dağılıyor bulunduğunuz ortama.

eksi yönlerine gelince surround olayını beklediğim gibi alamayacağım muhtemelen, 5+1 de kuleler ile arkadan gelen efektlere ulaşmak güç gibi dün akşam da gelmedi zaten o sesler. o kadar da bekledim. ama tam kurulumdan sonra belirtirim performansı.

yanlız aldığıma pişman değilim evim (2+1 öyle büyük bir salonum yok.) için on numara ses sistemi. çok şık.

reklamları bile kısa film tadında izliyorsunuz...
    bir de sormak istediğim bu optik kabloyu cihazlara bağlarken tedirgin oluyorum. böyle tık diye oturmuyor galiba. yuvasına zarar vereceğim hissi uyandırıyor. bişeyleri yanlış mı yapıyorum. değişik bi bağlantı.

• Teğmen
    162 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Optik kablo aslında benimkisi oturuyor ses çıkmıyo ama bi tırnağa geçtiğini takarken hissediyorum elimle.

Ses çok başarılı gerçekten, surrond sesi alman için surron orjinal bir film ile denemen lazım.

Birde şöyle düşün karşında soundbar ve soundbarın sağ ve sol tarafı duvar olmalı ki arkadan gelecek olan sesler yandaki duvarlara çarpıp kulağına ulaşsın. Seside surrund veya 3 D ayarına geitreceksin. Ondan sonra dene bi görüşelim,

|
    |

• Yarbay
    4541 Mesaj
    quote:

quote:

Alıntıları Göster

Arkadaşlar uzun süredir soundabar araştırıp yeterli bilgiye ulaşamadığım için hep erteliyordum.

Soundbar konularının olgunlaşmasıyla ihtiyaçlarımı gözden geçirip ikna oldum ve dün kurulumunu yaptım.

Kaliteli ses, çevresel sesleri almak gibi bir hedefim vardı ama evdeki küçük oğlumdan ve kablolara olan nefretimden ötürü bu ürüne yöneldim. Mükemmel bir surround almak gibi bir hedefim olmadan n11.com sitesinden LG Türkiye garantili cihazımı 438 tl'ye taksitle aldım.

Aksesuarlar

Giriş çıkışlar.

Bağlantı

Bağlantı kutudan çıkan optik kablo veya bluetooth ile yapılıyor. Tv'nizde optik çıkış yok ise ne olur? İnanın bende bilmiyorum, media oynatıcı veya digiturk giriş çıkışları ile olur sanırım.

Kutuları açıp ana üniteyi optik kablo ile tv'ye bağlacak fişi elektrik przine takacaksınız. Subwooferı da sadece prize takacaksınız kurulum otomatik yapılmış, subwoofer wireless olarak ana üniteye bağlanmış olacaktır. Başka ayara gerek yok. Kablosuz subwooferda manuel eşleşme düğmesi hariç düğme yok. Sadece durumu bildiren, duruma göre değişen ışık bölümü var.

Ses sistemi üzerinde Usb giriş, 2 optik giriş ve mp3 kulaklığının eşdeğeri olan 3.5mm stereo girişi var. Hdmi giriş çıkışı yok.

En önemli özelliği bluetooth destekliyor olması. Kablosuz olarak telefonunuzdan veya diğer aygıtlarınızdan soundbarı aratıp "0000" şifresini girerek cihazları eşleştirebiliyorsunuz.

Akıllı telefonum(lumia 925) şifre istemeden direk bağlandı. Müzikler, videolar, oyun sesleri her şey ses sisteminden gelmekte. (Güncelleme: 6 Ocak2014)

Sistemde usb olsada usb'den flash veya hdd mi takayım film izleyeyim diye bir şey sözkonusu değil.

Sistem üzerindeki usb sadece ses oynatmak için. Hangi formatları oynatıyor sorusuna şöyle cevap verebilirim. Sistem usbsini kullanırsanız sadece mp3 ve wma çalıyor.

Ses dosyalarını veya film dosyalarını açma görevi tvnize veya harici media oynatıcınıza bağlı. Lg televizyonum en güncel formatlar mkv film, ses formatlarından da dts yi destekliyor o sebeple ben ses sistemi ile her film ve müzik dosyasını açıp seyredebilirim. Çünkü bunları çalıştıran tv. Tv izin verdiği içinde ses sistemi optik kablo ile tv'nin çalıştırdığı her şeyi çalacak. Tv'niz görüntü ve ses formatlarını tam olarak destekliyorsa bu cihaz işinizi görür. Kodeclerde sıkıntı var ise blu-ray ya da harici bir media oynatıcıya ihtiyacınız olacak.

Tv kanalları ve radyo kanallrında da sistem çalışmakta. İsterseniz kapatabiliyorsunuz.

Sesi hem tv'den hem ses sisteminden dinlemeye izin veriyor sistem. Ama eko sorunu çözebilirseniz.

Lg tv ayarlar, ses, senkron ayarlarından üsttekini +3 yapınca uydu izlerken ses senkron oluyor. Ama HDD den oynattığım filmlerde tv ile soundbarın sesi senkron olmuyor, eko oluşuyor. Bazı filmlerin(yify den indirilen) sesinin kısık olduğunu düşünürseniz soundbar ile bu konuşma seslerini pek yükseltemiyorsunuz. Haliyle efekt fazla ama konuşma sesi kısık olunca insan çevreyi rahatsız eder miyim diye düşünüyor. Doğru ayarı bulan bana bildirsin lütfen.

Senkron için sistemde ayar var ama sadece 0-300ms arası senkron yapılabiliyor. Pek bir işe yaramıyor.

Bluetooth ile ana ünite tv bağlantısını yapabilmeniz için LG tv'nizin bluetooth desteklemesi gerekli, 2013 model altında bu özellik mevcut değilmiş.

Optik bağlantı bluetooth bağlantısından daha kaliteli ses verdiği için gereksiz çok da gerekli değil. Subwoofer zaten kendiliğinden ana üniteye wireless ile kablosuz bağlanmakta. Odanın istediğiniz yerine sadece prize takarak subwooferı konumlandırabildiğimizden bahsetmiştim.

Kumanda.

Lg tv kumadasının yarısı kadar. 20cm civarı. Kumandada 4 ile gösterilen bölüm ses sisteminin kumandası ile tv'nizi yönetmek için, fonksiyonlar çok kısıtlı. Sadece ses ve kanal aşağı yukarı. Aşağıya bakabilirsiniz. Tv kumandası ses sistemine müdahale edebilse mükemmel olurdu.

Ana ünite 100 ses seviyesi, kablosuz subwofer 6+, -40 kademedir. Onun dışında manuel tiz bass ayarı yapamazsınız. Sadece hazır modları kullanabilirsiniz. Yaptığınız hiçbir ayarı tvde göremezsiniz ana ünitede bulunan panelden okuyacaksınız. Buyrun ses modları, bence modlar yeterli.

Kumanda da tuşu bulunan auto powerdan bahsetmek gerekirse tv'nizi kapattıktan bir dk sonra ana ünite ve subwoofer kapanıyor. Tv açıldığında, açılıyor.

Tv izlerken "sinyal yok,geçersiz servis" gibi açılmayan uydu kanallarında 1dk beklerseniz. Cihaz yine kapanıyor.

Özellikler

YORUMLARIM.

Oda konumum.

Denenen filmler.

ufak tefek çizgi filmler

3d transformers 3

3d titanların savaşı

3d sanctum

3d pi'nin yaşamı

İlk denemem yukarı bak çizgi filmi ileydi sesi 100'e aldım ama abartı komşuları eve çekecek ses yoktu. Sonra 40'a indirdim normal sesin biraz üstü ile çizgi film izledik ama moralim bozulmuştu.

Sonrasında transformers'ı açtım. Ses 40'ta idi. O ne ses, o ne efektler. Arkamda bulunan subwoofrın sesi ile koltuk zangırdıyordu, hıh dedim cihazın yeri iyi. Hemen ses kısmaya başladım. Ses 15'te bile eşim devamlı az daha kıs, az daha kıs demekteydi.

Her filmde izlediğim ses yüksekliği farklı, bu film kalitesi ile alakalıymış. Kimini 8'de kimini ses 20'de normal yükseklikte seyrediyoruz.

Ama keyif almak istiyorsanız o ses açılacak. Efektlerde ev bir sallanacak. Sesi şöyle 30'a çekeceksin.

Sinemaya aileden büyükleri götürürüz bu ne gürültü böyle derler ya işte öyle gerçek sinema gibi ses, salonu dolduruyor. Ama gürültü yok, kaliteli ses var. Ses temizliği, bass kalitesi mükemmel.

Gelelim çevresel seslere maalesef daha öyle bir efekt alamadım. Ses sağ sol yapıyor ama arkadan gelen bir sesle karşılaşmadım daha. Ama filmleri hızlandırılmış turlarla seyrettim.

Ama bu cihazlara sanal 5.1 diyorlar ama yok bu tanım bence uygun değil. Ya da o özelliği ile daha tanışmadık. Gerçi sinemada da olsak devamlı ses karşıdan geliyor tek tük yanlardan efekt alıyoruz. Yinede sinema kalitesine yakın film gayet güzel izlenebilir.

Pişmanmıyım. Hayır. O ses kalitesi, efektlerdeki o bass filmi öyle bir tatlı yapıyor ki iyi ki almışım. 438 tl bu ürün için kesinlikle pahalı değil.

1000tl lik modelleri dinlemedim ama şahsi kanaatim 5.1 tadı alacağım diye bir soundbara 1000tl falan verilmeli mi? İşin içinde 3d oynatıcı ya da bahsettikerimden ayrı bir özellik vardır orasını bilmem. Bu ürün ile pahalı modelleri arasında surround farkı olacağını düşünmüyorum yalnız.

Sayın arkadaşlar aklıma geldikçe bu mesajı güncellemeye devam ederim. Şimdilik bu kadar.

Kullanma kılavuzu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 3 Haziran 2014; 9:31:42 >
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    7 Not
    quote:

Orijinalden alıntı: biuu

Aksesuarlar

Giriş çıkışlar.

Bağlantı

Kumanda.

Özellikler

YORUMLARIM.

Oda konumum.

Denenen filmler.

ufak tefek çizgi filmler

3d transformers 3

3d titanların savaşı

3d sanctum

3d pi'nin yaşamı

Kullanma kılavuzu.

Alıntıları Göster
    Bluetooth subwooferın menzili artırılırsa ve middlelar daha kaliteli olursa daha iyi olabilir. Teknosa da dinledim basları ve tizleri güzel. Tizler gayet iyi kulak tırmalamayacak düzeyde. Ama bluetooth menzili az olmuş. Ben subwoofer için köşeyi tercih ediyorum. O yüzden mesafe şart :)

-Milli Kayınço-

• Yarbay
    4541 Mesaj

Kılavuzda bunu söylüyor.

Mesafe 2 ile 10 m arası olmalı.

|
    |
    umut_baris kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Kılavuzda bunu söylüyor.

Mesafe 2 ile 10 m arası olmalı.

@biuu, incelemeler,yorumlar, açıklamalı kulanım klavuzu süper olmuş söyleyecek söz bırakmamışsın. tebrikler.

LG bile bu kadar iyi tanıtmadı bu ürünü

ben de yerleştirdim kurulumu yaptım.

artı yönler @biuu ve @blueall tarafından anlatıldı.

daha fazla artılardan bahsetmeyeceğim.

beni rahatsız eden birşey var ona değinmek istiyorum.

* woofer da güçtuşu konulmamış. tv izlerken woofer ı kullanmak istemiyorum. (woofer bi süre sonra yoruyor. sadece filmlerde izlemek istiyorum. ) sadece hoparlörü kullanmak istiyorum ama ne kumandadan ne de wooferdan bi tuşla kapatamıyorum.

direk fişi çekmeniz gerekiyor.

* surround u yakalayamadım. 5+1 sistemde olduğu gibi arkanızda bulunan hoparlörlerden ses gelme hissi oluşmuyor. oda kare sayılır, koltuk duvara sıfır, woofer tv nin yanında karşımda. sorrund u yakalarım diyordum ama yakalayamadım. sorun değil. kaliteli ses şu an için yeterli.

sonuç itibariyle aldığıma memnunum...

• Yarbay
    4541 Mesaj

İncelemeyi beğendiğinize sevindim. Sizde iyi günlerde kullanın.

Evet woofer için tek tuş yok ama fiş sökmekten daha kolay yol var. Woofer level tuşuna basıp ses kısma tuşuna basılı tutarak ayarı -40'a getirmek.
    |
    |
    afanesavo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |
    quote:

İncelemeyi beğendiğinize sevindim. Sizde iyi günlerde kullanın.

Evet woofer için tek tuş yok ama fiş sökmekten daha kolay yol var. Woofer level tuşuna basıp ses kısma tuşuna basılı tutarak ayarı -40'a getirmek.
    Arkadaşlar selam,

Bir tane orjinal bluray CD si aldım, onu bilgisayarda oynatıp tv ye bağlayacağım, bakalım surrond denilen şey oluşacakmı.

Yarın akşam sonucu yazarım,
    |
    |
    quote:

Arkadaşlar selam,

Bir tane orjinal bluray CD si aldım, onu bilgisayarda oynatıp tv ye bağlayacağım, bakalım surrond denilen şey oluşacakmı.

Yarın akşam sonucu yazarım,

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar,

Cihazınızda surrond test için koltuğunuza oturun ve 35-40 volum ile yiaşşağıdaki linkteki videoyu izleyin. Şaşıracaksınız :)

Youtube Assasin 's Creed 3

• Yarbay
    4541 Mesaj

Direk indirilebilir link yaptım indirip deneyeceğim hemen. 1080p 86mb.

fragmanı buradan indiriniz.

İzledim. Yorumum eh işte :D

Fakat kumandadan infoya basınca pcm2/0.0 diyor Dolby digital değil yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 3 Kasım 2013; 14:45:51 >
    |
    |

• Teğmen
    162 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Direk indirilebilir link yaptım indirip deneyeceğim hemen. 1080p 86mb.

fragmanı buradan indiriniz.

İzledim. Yorumum eh işte :D

Fakat kumandadan infoya basınca pcm2/0.0 diyor Dolby digital değil yani.
    Tam anlamıyla nasıl izliycez, tam 5+1 video varmıdır ?

var ise link verin, yükleyelim hemen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blueall -- 3 Kasım 2013; 16:31:13 >

• Teğmen
    162 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Asıl videoyu buldum,

izleyin, dinleyin,

Dolby Surround

Helikopter sesi çok iyi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blueall -- 3 Kasım 2013; 21:03:15 >
    |
    |
kripto para haberleri
SEO
Cancer Clinical Trials
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,719
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.