Şimdi Ara

SOUNDBAR [ANA KONU] (310. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
33.520
Cevap
472
Favori
1.649.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 308309310311312
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Cevap için teşekkürler. Tv Philips (2012 model 1080p LCD - modelini hatırlamıyorum ama 7 yıllık bir model) soundbar grundig. Turlcell TV zaten HDMI ile TV'ye bağlı. Tam da dediğiniz gibi yaptım TV'deki tüm hdmi ları denedim sonuç değişmedi. TV menülerinden çözüm aradım o da olmadı. bağlantıda ses sistemini tanıttım o da olmadı. İnternette araştırma yaparken benzer sorunu HDMI kablosunu değiştirerek çözdüklerini gördüm. yeni çıkanlarda 2.0 standartı var, 1.3 standartına sahip hdmi ile sorun çözülüyormuş bir kaç forumda karşılaştım. bendeki iki hdmi kablosu da yeni. HDMI kablosu aramakla uğraşamayacağım için mesajımda bahsettiğim şekilde hallettim. evde eski bir hdmi bulursam deneyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drlevent -- 25 Eylül 2019; 17:29:46 >
  • Mirable kullanıcısına yanıt
    Tam olarak kaça mal oldu?
  • Bir süredir dolby atmos konusu konuşuluyor yazılanları okudum. bu teknolojiye ilgim fazla olduğundan kısa bir gözlemlerimi paylaşmak istedim. Ses sistemim SK10Y + SPK8. Dolby atmos destekli. Aynı zamanda TV sony 55xe9005. TV dolby atmos destekli değil. Dolby digital plus destekliyor. TV ve soundbar optik kablo ile bağlı. TV üzerinde doğru ayarları yaptım. İlk olarak dolby sitesinden dolby atmos ve dolby digital plus destekli iki demo video indirdim TV USB'sine takarak deneme yaptım. Her iki videoda da sound bar üzerinde 'Dolby A' yazısını gördüm. Bence yaptığı şu. Her iki video'da da ses codec'ini dolby digital plus çözümleyerek aktardı. Çıkan ses muhteşem ama dolby atmos değil. Aynı zamanda tv üzerindeki netflix'te bir film açtım. Gene soundbar üzerinde Dolby A yazısını gördüm. bu ses de dolby atmos değildi. Muhtemelen gene dolby digital plus ses aldın Soundbar'dan. Kısacası Dolby atmos ses için kaynak cihazın dolby atmos destekli bir cihaz olması şart. Aynı zamanda HDMI 2.0b bir kablo ile bağlantı da şart. Optik üzerinden dolby atmos alınamıyor. Dolby atmos ses veren cihazlara gelince. Bunun için birkaç seçenek var, Applet tv 4K, xbox one, nvidia shiled tv bunlardan en belirgin olanları. Nvidia shiled mükemmel bir android tv olduğu söyleniyor. Fakat bu cihazdaki netflix dolby atmos destekli değilmiş. O yüzden benim gözümde elendi. Apple TV 4K üzerinde dolby atmos iyi işler yapıyor. Fakat benim favorim XBox One. Çünkü bu cihaz üzerinde hem netflix dolny atmos destekliyor hem, blueray diskleri oynatabiliyorsunuz hem de örneğin dolby atmos destekli bir film indirdiniz. USB ile bu filmi oynatabiliyorsunuz. Hatta şunu duydum. Dolby XBox ile özel bir çalışma yapmış. XBox içindeki yazılımda geliştirme yapmışlar. bu sayede dolby atmos desteği olmayan filmler bile sanki dolby atmos muş gibi kodlanıp ses çıkışına verilebiliyormuş. Bendeki bilgiler bu şekilde.

• quote:

Orijinalden alıntı: khaos

Tam olarak kaça mal oldu?
    238 euro'ya aldım. Amazon Amerika'da biraz ağlayınca kargoyu siliyorlardı. Fransızlar acımadı aldı 55 euro.

Articles : EUR 124,17
    Delivery : EUR 55,61
    Deposit Costs Import EUR 58,31
    Total amount including all taxes : EUR 238,09
  • cedenver C kullanıcısına yanıt
    Boyle Guzel ve detayli yorumlari okuyunca aklima eski forum gunleri geliyor ve kendi adima mutlu oluyorum. Tecrubeyle edinilmis bir bilgiyi paylasmak cok degerli. Elinize saglik.

Saygilarimla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cedenver

Bir süredir dolby atmos konusu konuşuluyor yazılanları okudum. bu teknolojiye ilgim fazla olduğundan kısa bir gözlemlerimi paylaşmak istedim. Ses sistemim SK10Y + SPK8. Dolby atmos destekli. Aynı zamanda TV sony 55xe9005. TV dolby atmos destekli değil. Dolby digital plus destekliyor. TV ve soundbar optik kablo ile bağlı. TV üzerinde doğru ayarları yaptım. İlk olarak dolby sitesinden dolby atmos ve dolby digital plus destekli iki demo video indirdim TV USB'sine takarak deneme yaptım. Her iki videoda da sound bar üzerinde 'Dolby A' yazısını gördüm. Bence yaptığı şu. Her iki video'da da ses codec'ini dolby digital plus çözümleyerek aktardı. Çıkan ses muhteşem ama dolby atmos değil. Aynı zamanda tv üzerindeki netflix'te bir film açtım. Gene soundbar üzerinde Dolby A yazısını gördüm. bu ses de dolby atmos değildi. Muhtemelen gene dolby digital plus ses aldın Soundbar'dan. Kısacası Dolby atmos ses için kaynak cihazın dolby atmos destekli bir cihaz olması şart. Aynı zamanda HDMI 2.0b bir kablo ile bağlantı da şart. Optik üzerinden dolby atmos alınamıyor. Dolby atmos ses veren cihazlara gelince. Bunun için birkaç seçenek var, Applet tv 4K, xbox one, nvidia shiled tv bunlardan en belirgin olanları. Nvidia shiled mükemmel bir android tv olduğu söyleniyor. Fakat bu cihazdaki netflix dolby atmos destekli değilmiş. O yüzden benim gözümde elendi. Apple TV 4K üzerinde dolby atmos iyi işler yapıyor. Fakat benim favorim XBox One. Çünkü bu cihaz üzerinde hem netflix dolny atmos destekliyor hem, blueray diskleri oynatabiliyorsunuz hem de örneğin dolby atmos destekli bir film indirdiniz. USB ile bu filmi oynatabiliyorsunuz. Hatta şunu duydum. Dolby XBox ile özel bir çalışma yapmış. XBox içindeki yazılımda geliştirme yapmışlar. bu sayede dolby atmos desteği olmayan filmler bile sanki dolby atmos muş gibi kodlanıp ses çıkışına verilebiliyormuş. Bendeki bilgiler bu şekilde.
    Dolby atmos ile dd hd ya da thrue hd aynı dosya büyüklüklerine sahiptir. Ses kalitesi değişmez değişen sesin kanallar arasında ki dağıtım algoritmasıdır. Geçmişte bir çok tv hdr ve non hdr olarak satıldı ticari sınıflandırmalarla ama daha sonra bir çoğunun .hdr dosyaları hdr algoritma ile oynattığı ortaya çıktı bizzat başıma da geldi (ju7000). Kullandığını cihazlar zaten atmos ses algoritmasında önemli yer tutan rear ve tavan hoparlörleri olmadığından tamamen ticari bir etiket olmaktan ileri gitmez ancak true hd ses kalitesi yaşanır o ayrı. Cihaz dolby a. yazıyorsa ses dosyasını atmos olarak açmaktadır sizi "bence" diyerek farklı açıklamalara yönlendiren şey ise bu ticari abartıya dayalı spec. etiketlemeleridir.

• mühendis266 M kullanıcısına yanıt
    Bilgiler için teşekkürler. "sesin kanallar arasında ki dağıtım algoritması" yorumunuza katılıyorum. Zaten "object-based" dedikleri bu. Atmos işin içine girince tavan hoparlörleri kavramı da devreye giriyor. Bizim çoğumuzda tavan hoparlörü yok. Soundbar üzerinde dikey hoparlörler var. Tavandaki fiziksel hoparlörlerin yerini tutmasa da bu dikey hoparlörlerin ben bir fark yaratacağını düşünüyorum. "tamamen ticari bir etiket olmaktan ileri gitmez" şu yorum bana biraz iddialı geldi. Yani altında bu kadar AR-GE olan bir algoritmanın fiziksel tavan hoparlörleri ile oldukça, soundbar üzerindeki dikey hoparlörler ile tatmin edici düzeyde fark yaratacağını düşünüyorum. " Cihaz dolby a. yazıyorsa ses dosyasını atmos olarak açmaktadır" şu yoruma da şu yönden katılamayacağım. Benim tv zaten atmos ses üretemiyor. Dolby digital plus bile aktaramıyor çünkü optik kablo ile bağlı. Dolby digital ses aktarıyor. Bunu da ekranda 'Dolby A' olarak görüyoruz. Bu tabir bence Dolby atmos değil zaten Dolby Audio'nun kısaltması. Yani o an hoparlöre dolby audio iletildiğini anlatıyor. Yapacaklarım ilk olarak akşam gidip HDMI 2.0b kablo alacağım. Böylece TV dolby digital plus ses iletebilecek. Sonrasında ise atmos ses verebilen bir kaynak cihaz edineceğim (aplle tv 4K vb.) Böylece Atmos ses deneyimini tümüyle kullanabiliyor olacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: cedenver

Bilgiler için teşekkürler. "sesin kanallar arasında ki dağıtım algoritması" yorumunuza katılıyorum. Zaten "object-based" dedikleri bu. Atmos işin içine girince tavan hoparlörleri kavramı da devreye giriyor. Bizim çoğumuzda tavan hoparlörü yok. Soundbar üzerinde dikey hoparlörler var. Tavandaki fiziksel hoparlörlerin yerini tutmasa da bu dikey hoparlörlerin ben bir fark yaratacağını düşünüyorum. "tamamen ticari bir etiket olmaktan ileri gitmez" şu yorum bana biraz iddialı geldi. Yani altında bu kadar AR-GE olan bir algoritmanın fiziksel tavan hoparlörleri ile oldukça, soundbar üzerindeki dikey hoparlörler ile tatmin edici düzeyde fark yaratacağını düşünüyorum. " Cihaz dolby a. yazıyorsa ses dosyasını atmos olarak açmaktadır" şu yoruma da şu yönden katılamayacağım. Benim tv zaten atmos ses üretemiyor. Dolby digital plus bile aktaramıyor çünkü optik kablo ile bağlı. Dolby digital ses aktarıyor. Bunu da ekranda 'Dolby A' olarak görüyoruz. Bu tabir bence Dolby atmos değil zaten Dolby Audio'nun kısaltması. Yani o an hoparlöre dolby audio iletildiğini anlatıyor. Yapacaklarım ilk olarak akşam gidip HDMI 2.0b kablo alacağım. Böylece TV dolby digital plus ses iletebilecek. Sonrasında ise atmos ses verebilen bir kaynak cihaz edineceğim (aplle tv 4K vb.) Böylece Atmos ses deneyimini tümüyle kullanabiliyor olacağım.
    Ben teşekkür ederim...Aslında ben de dikey hoparlör olmadan büyük bir fark yaratamaz demek istedim sizin cihazda bu kanala ayrılmış dikey hopalör olması tabi ki iyi bir katkı sunacaktır. Dolby a. oynattığını yazmıştınız bunu atmos olarak yazdığınızı varsayarak söyledim dolby audio ise onu bilemiyorum şimdi belirttiniz bu durumu ancak dolby her ses dosyasında dolby a. mı yazıyor yoksa spesifik bilgi veriyor mu ? Eğer spesifik dosya uzantısı belirtiyorsa burada neden audio desin ? Yine fidelio b8 de de resmi specte 4k 60 hz aktaramıyor deniyordu hdmi slot u itibari ile ancak defalarca yapılan testlerde aktardığı ıspatlanmıştı youtube videoda demek istediğim keskin sınırlarla bazı specler belirtiliyor ancak gerçekte öyle olmayabiliyor. Dolby atmos ses aldığınızda bir de thrue hd olarak denediğiniz de belirttiğim şekilde bir deneyim yaşayacağınızı düşünüyorum. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mühendis266 -- 27 Eylül 2019; 15:25:58 >

Dolby audio diye yazar aslinda. Yazi kaydigindan gosteriyor. Bildigim kadari ile atmos dosyasi direk atmos olarak gozukiyor ve butun hazir dspler devre disi kaliyor. Eski lglerde ses kaynaginin formati neyse direk yazaedi. DD 2.0, DD 3/2.1 gibi ekranda gozukurdu.

Saygilarimla.

• Mirable kullanıcısına yanıt
    Hocam hoparlörler geldi mi? herhangi bir test yapabildiniz mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: eiskent

Dolby audio diye yazar aslinda. Yazi kaydigindan gosteriyor. Bildigim kadari ile atmos dosyasi direk atmos olarak gozukiyor ve butun hazir dspler devre disi kaliyor. Eski lglerde ses kaynaginin formati neyse direk yazaedi. DD 2.0, DD 3/2.1 gibi ekranda gozukurdu.

Saygilarimla.
    Doğrudur hocam siz atmos ile true hd ses formatlarını sky10 da karşılaştırdınız mı hiç ? merak ederim izleniminizi.

• Arkadaşlar LG sj5b kullanıyorum optik kabloyla bir iki gecedir birisi bluetooht la cihaza bağlanıyor bunu nasıl engelleyebilirim şifre falan varmıdır kurcaladim ama bulamadım

• khaos kullanıcısına yanıt
    Persembe gunu geldi hocam. Aksamina montajini yaptim. Valla fark ettirmedi desem yalan olur. Film ve dizilerde sanki olayin ortasindaymis hissi yaratti bende. Ornegin dizide oyuncunun sol arkasindan bir ses geliyor, izlerken de sol taraf baskin olarak geliyor o ses arka taraftan. Kesinlikle oneririm. Ancak LG Turkiye’nin urunu getirmemesinden dolayi yurtdisindan gumruk vergisi ve otv odeyince gercekten fahis bir fiyat ortaya cikiyor. Urun guzel ama 1500 lira eder mi tartisilir. Bir tanidiga getirtmek %50 oraninda kar saglayacaktir.

• quote:

Orijinalden alıntı: eiskent

7501 lerin hepsi ayni olmasi lazim. Bazi sitelerde 4.1 bazi sitelerde 8.1 diye geciyor. Temelde ayni olduklarini dusunuyorum, benimkinde de 8 hoparlor var.

Surround ayarlari samsungun mobil uygulamasi multiroom ile de yapilabiliyor. Samsung tv'de uygulamadaki menulerin benzerleri var tv uzerinden de ayar yapmak mumkun oluyor. Mesela su anda wamlari tv'den stereo olarak ayarladim.(Uygulamadan bir kere yapabildim, tv'den cok kolay) Tv'den de sesi asagidaki gibi kontrol edebiliyorum. Tek soundbar ya da surround ayarlanirsa imgeler degisiyor samsung tv'de.

Wamlar cok basarili sekilde bas ve tiz verebilecek yapida olduklarindan dinlemesi de keyifli.

Saygilarimla.
    Hocam inşallah görürsünüz. Samsung M550 var bende. bunlara SWA 8500 ek hoparlör almak istiyorum. Amacım sesin sağda adam varsa misal sağdan gelmesi... Ancak bunun yerine 1 tane Wam alıp arkaya koysam nasıl olur? 360 derece olduğundan aynı ahengi verirmi?

• nrcnft N kullanıcısına yanıt
    Maalesef tek wamla olmaz. Wam wifi den tek basina dinlenir ama surround icin sag sol olarak eslesmeli. Pratikte de tek hoparlor diyalog icin olabilir. Cevresel sesler icin cift hoparlot olmali.

Saygilarimla

Maalesef. Tv atmos desteklemedigi icin ve destekleyecek cihazlarin da cok amacli olmasindan kaynakli atmos deneyimi yasayamadim. En ileri deneyimimiz netflixin 5.1 filmleri. Tabi burada onemli bit detay var. Netflix uzerinden 5.1 ses ayarlayip tv'yi pcm'de birakirsaniz ses gumbur gumbur ama gercek bir cok kanalli deneyim olmuyor. Dolby Digital olarak dinlenen kayitlarda sesi bir iki tik daha yukseltmek lazim. Dublajli filmlerde ise diyaloglarla.efektler arasinda ses duzey farki netflixte yasanan bir problem gibi. Neyse ki lg'nin center hoparlor seviye ayari burada islevsel bir rol oynuyor. Dun kanli elmasi seyrederken. Hapisaneye giristeki sloganlar kisminda ve filmin son bolumundeki kursunun arkadan one gelis ani bence mukemmeldi. Orjinal dublaj ile filmi tam atmosferinde seyrettirdi. Sonra uzun suredir seyretmek istedigim Muslum'u digiturk portaldan stereo olarak seyrettim. Dogal olarak muzikal bir film. Sk10y bana gore diger soundbarlara gore muzikte de ayri bir tat veriyor. Yukardaki arkadasimizin yorumuna da aynen katilarak, sanayciyi sahnenin ortasina konumlandirma da cok basarili. Genelde ses sistemlerinde kalitenin yaninsira konumlamaya da dikkat edildiginden lg bu is uzerinde meridian ile calismis gibi.

Saygilarimla.

• Herkese merhaba. Bır sorum olacak deneyimli arkadaşlara. Tek HDMI girişi olan bır soundbarım var. HDMI çoklayıcı ile giriş sayısını artırabilir miyim? Amacım hem uyduyu hem de mediaplayerı soundbara bağlayıp, TV ile bar arasında da HDMI out ile bağlantı yapmak. Uydu ve media player TV ye bağladığım durumda sound bardan ses alamadım. Bu çözum geldı aklıma. Diğerinin nedenini de araştırıyorum. TV ile ilgili bir sorun var sanırım.
  • KaT35 K kullanıcısına yanıt
    Soundbar'ın HDMI çıkışından, TV'nizin HDMI-ARC destekli girişine bağlantı yapın. Böyleye TV'ye HDMI üzerinden bağladığınız diğer cihazları da soundbar ile kullanabilirsiniz.
  • siyau kullanıcısına yanıt
    Olmuyor hocam, o nedenle baska cozum ariyorum. TV nin HDMI larinin hicbirinde ARC yazmiyor. Nedeni bu mu cozemedim, TV evsahibinin, yurtdisindayim, lokal uretim bir TV. Kullanma kilavuzunda da ARC dan bahsetmemis hic.
  • KaT35 K kullanıcısına yanıt
    Anladım. TV epey eski bir model sanırım. Bu durumda elinizdeki tek seçenek, bir HDMI Switch kullanmak.
  • 
Sayfa: önceki 308309310311312
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.