Yüzbaşı
25 Mart 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 42 (Bu ay: 0)
Gönderileri
.
burada rastgele site tanıtımları yapılıyor anladığım kadarı ile..yanlışım varsa kusura bakmayın..

PST sitelerini duymuşsunuzdur sırf meraktan bir kaçına üye oldum para göndereceklermi diye..minimum (genellikle 2 dolar) miktar gelene kadar da siteleri kullandım ve denedim.

şimdilik ojooo 2 doları buldu ve paypal hesabıma 2 doları gönderdiler.

miktar daha yüksek olursa gelir mi gelmez mi bilemem.

günde en fazla yarım saatimi aldı. o da sabah 10 dakika öğlen 10 dakika vs. boş kaldığım zamanlarda..
reklamlara tıklıyorsunuz 5 ya da 30 saniye browser açık kalıyor sonra kapatıyorsunuz..bütün yaptığınız bu..

belki ilgilenenler olur diye üye olduğum siteleri yazıyorum. belki ilgilenen olur.

not1: hesaplarıma göre sadece bir üye olarak yılda en fazla 100-150 dolar kazanabilirsiniz. yani biraz sabır gerekiyor. boş kaldığım zamanlarda tıklayayım reklamlara 1 sene sonra elimde 100-150 dolar olsun diyenler deneyebilir.. yoksa büyük paralar kazanmak için baya vakit ayırmak ve emek vermek gerekiyor. öyle bedavadan büyük paralar yok yani..
not2: referanslar benim üyeliğime..referansımla üye olursanız sizin statünüz açısından bir şey farketmiyor..


http://wad.ojooo.com/register.php?ref=levent2020
(kaydolurken telefon numarası istiyor. Kendi numaramı yazdım mesaj bile gelmedi. Bi sıkıntı yok yani. Herhangi bir numara da yazılabilir)

http://useclix.com/index.php?ref=levodopa

http://www.viabux.com/?ref=levent2020

http://www.clixsense.com/?7399510

http://10bux.net/?r=levent2020
Haziran ayı başında bir hafta için Güney Kore - Seul'e gidiyorum.. Şehir ile ilgili tavsiyesi olan var mıdır arkadaşlar? Teşekkürler..
CİHAZ ULTRABOOK OLDUĞU İÇİN ULTRABOOK KONU ULTRABOOK BÖLÜMÜNDE AÇILDI..LİNKİ ALTTADIR:

http://forum.donanimhaber.com/LENOVO_IDEAPAD_YOGA_13_iNCELEME/ANA_KONU/_KULUP/m_73353898/tm.htm
GOOGLE ARACILIĞI İİLE BURAYA YÖNELEN ARKADAŞLAR DONANIMHABER’E ÜYE OLURSANIZ SEVİNİRİZ. YOGA 13 İLE PAYLAŞIM SAYFALARI ÇOK AZ, TECRİBELERİMİZİ BURADA PAYLAŞALIM….

Merhaba Arkadaşlar, yaklaşık üç haftadır Lenovo İdeapad Yoga 13 kullanıcısıyım. Daha önce fırsat bulamamıştım, artık Yoga 13 ile ilgili de bir paylaşım amaçlı bir başlık açmanın iyi olacağını düşündüm. Zira Yoga 13 ile ilgili paylaşımlar çok az. GOOGLE ARACILIĞI İLE BURAYA YÖNLENEN ARKADAŞLAR DA EĞER İKİ DAKİKALARINI AYIRIP DONANİMHABER’E ÜYE OLUR VE BİR MERHABA DERLERSE GÜZEL OLUR. Tecrübelerimizi burada paylaşabiliriz. Her seferinde sorunların çözümü veya gelişmeler için araştırma yapmaktan daha kolay. Gelişmelerden de kolaylıkla haberdar oluruz.

Son kısımda bir Ultrabook almak için arayışta olanlara yardımcı olması açısından kendi deneyimlerimi de paylaştım. Yoga 13 alana kadarki yaşadığım kararsızlıkları, araştırmalarımı, aldıktan sonra çıkan birkaç aksaklıktan da bahsedeceğim. Zira karar vermek zor olabiliyor. Eminim şu anda da laptop mu alsam, ultrabook mu alsam, hangi uultrabook’u alsam, dokunmatik ekranlı mı olsun? İ5 yeterli midir? Vs. diye yoğun bir araştırma safhasında olanlar vardır. Neredeyse 1- 1.5 ay bir çok ürünü inceledikten sonra, uzun bir arayış ve kararsızlık aşamasından sonra Lenovo Yoga 13 'te karar kıldım. Belki onlara yardımcı olmuş olurum.

[size=5]LENOVO IDEAPAD YOGA 13


Ürün Özellikleri :


10/100 Ethernet . . . . . . Yok
Bellek Tipi . . . . . . . . . . . DDR3
Bluetooth Özelliği. . . . . . Var
Disk Kapasitesi . . . . . . . . 128GB SSD
Ekran Kartı . . . . . . . . . . . Intel HD4000
Ekran Kartı Hafızası. . . . . Paylaşımlı
Ekran Özelliği . . . . . . . . . 13.3" / 1600 x 900
Ekran Özelliği . . . . . . . . . . 13.3"
E-Sata . . . . . . . . . . . . . .Yok
İşlemci . . . . . . . . . . . . . . 3317U
İşlemci Cache . . . . . . . . .3 MB L2 cache
İşlemci Hızı. . . . . . . . . . .1.7 Ghz
İşlemci Platformu . . . . . Intel® Core™ i5
İşletim Sistemi . . . . . . . Windows® 8
Kablosuz İletişim. . . . . . . . Wireless 802.11b/g/n
Max Ekran Çözünürlüğü. . . . . 1366 x 768
Sistem Belleği . . . . . . . . . . . . 4 GB
USB . . . . . . . . . . Var
USB (Adet) . . . . . 1 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0
Usb 3.0 . . . . . . . . . . . Var
Webcam . . . . . . . . . . Var
Yüz Tanıma . . . . . . . . . . Yok
Ağırlık . . . . . . . . . . 1,54 kg
Kimin Seçimi . . . . . . . . . . Mobil


,
,
,
,
,
,


,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,

,
,
,
,

[size=5]Ürün Özellikleri ile ilgili Ekstra merak edilenler:
RAM ARTIRILABİLİYOR MU? Evet. Ekstra Ram slotu yok. Mevcut 4Gb ram çıkartılarak daha yüksek kapasiteli ram eklenebiliyor (8 Gb vs). Ram yükseltme işlemi nispeten kolay, altta videosu verildi (kalvye takımının hemen altında)

SSD ARTIRILABİLİYOR MU? Evet. VE güzel olanı, boşta ekstra bir SSd artırma slotu var. Mevcut SSD’ye dokunmadan ekstra ikinci bir (256 GB vs) SSD disk ekleyebilirsiniz. Bu işlem biraz zahmetli ancak mümkün. SSD ekleme videosu da altta verildi.

BATARYA DEĞİŞTİRİLEBİLİYOR MU? Hem evet hem hayır. Ultrabook bataryaları diğer laptoplarda olduğu gibi , pil bitince yerine yenisi alıp takmak kadar kolay değil. Pil tamamen tünenince yerine yeni batarya takmak mümkün ancak bunun serviste yapılması gerekiyor.
Lenovo Yoga 13’ün adaptörü de oldukça hafif ve az yer kaplıyor. Bunu da pozitif bir yön olarak söylemeliyim.

WİRELESS KART YETERLİ Mİ? Forumlara baktığınızda Wireless’in yetersiz olduğu konusunda bir çok şikayet oludğunu görüyorsunuz. Açıkçası bende de biraz korku vardı bu hususta. Zira ev önceki Lenovo notebook’uma göre daha az ağ buldu (resimde görülüyor). Ama diğer Lenovo notebook’un bulduğu ağların çoğu zaten bağlanılamayacak kadar zayıf sinyali olan ağlardı. Yoga daha az ağ buluyor doğrudur ama tümü de başlanabilecek derecede kuvvetli sinyali olan ağlar. Ayrıca seyahatlaerim sonrasında bu konuda bir kuşkum kalmadı. Bir çok otelde, havaalnında, otobüste vs. de nerede bir wireless’a bağlanmak istesem hiç sorun olmadan bağlanabildim. Ağ bulamadığı hiçbir zaman olmadı.

SES PERFORMANSI: Elbette ses şiddeti diğer büyük laptoplar kadar değil ama kesinlikle yeterli. Hoparlorler altta, ses şiddeti bana yeterli geldi. Sonuçta bit subwoofer vs. yok yani baslar biraz zayıf. Eh ultrabook’tan harika bir performans beklemiyordum zaten. Ancak ses kartı güzel. Cihazın altında DOLBY ve HOME THEATER4 logoları var. Yani bir kulaklıkla veya ekstra hoparlor ile tatminkar bir sonuç alacaksınız anlamına geliyor. Bu arada kulaklık ve mikrofon için tek bir giriş var, cep telefonlarında olduğu gibi tek girişli mikrofonlu kulaklık kullanabiliyorsunuz (ben henüz denemedim)

Fonksiyon Tuşları: Ben programcı olmadığım için bu özellik çok hoşuma gitti. Kalvyede tüm fonsiyon tuşlarına bir görev atanmış (ses açma kapama, parlaık açama kapama, uçak moduna al, mute, vs) güzel olansa bu tuşları kullanmak için Fn tuşu kombinasyonu gerekmiyor. F1 veya F2 ‘ye basmak için Fn tuşu ile birlikte basmak gerekiyor (normalde laptoplarda tam tersi oluyor). Ben çok akıllıca ve pratik buldum. Böylece bu tuşların hepsi sık kullanılan tuşlar haline gelmiş oluyor. Özellikle yazılımcılar için bu F tuşları önemli, onlar bunun tersini isteyebilirler. Sanırım bir ayarla bu mümkün, bir yerlerde okumuştum.

TOUCHPAD YETERLİMİ? Bazı incelemelerde touchpad'in duyarlılığının biraz az olduğu söyleniyor. Önceki Lenovomun touchpad'i gerçekten kötüydü onun için ben de biraz korkuyordum ancak 3 hafta sonunda touchpad'in gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Win 8'in bir çok fonksiyonunda touchpad yeterli oluyor. iki parmakla scrolllock yapıyor vs. win8 için oitimize edilmiş ve büyük bir touch pad..ben memnunum..


Genel olarak çok memnunum. Çok fazla oyun oyanamadım, kalan tüm işler için hiçbir eksiklik, performans azlığı vs. hissetmedim. Aslında iyi ki almışım diyorum. Çok memnunum. Tavsiye ediyor muyum? Evet kesinlikle tavsiye ediyorum.


[size=3]Benim ultrabook arayışımda çeşitli kişilere yönelttiğim bazı soruların kendi tecrübelerime göre cevapları:

1. 13.3 inç ekran yeterli mi?: Açıkçası film seyrederken, 15.4 inç laptopumu aramıyor değilim. Yani 13.3 inç ile de seyrediliyor ancak film seyretmek deyince elbette daha büyük ekran daha güzel oluyor. Daha büyük ekranı aradığım tek yer de film seyretme zaten. Bunun dışında ofis programları için, nette surf için, online web tabanlı oyunlar için, film seyretmek haricinde başka ne yapacaksanız hepsi için yeterli. Fotoğraf editing vs. ile uğraşmadığım için yorum yapamayacağım.

2. Dokunmatik ekran şart mı?: Evet ve Hayır. Önceki laptopumda dokunmatik ekran yoktu ve lisanslı win8 yüklüydü. Win8 ‘i mouse ile de rahat kullanabiliyorsunuz. Ancak Mouse olmadan klavye kısa yolları ile kullanmak biraz zahmetli. Ancak en rahatı dokunmatik ekran ile kullanmak. Aslında dokunmatik ekranın en faydalı olduğu zamanlar Mouse kullanmadığınız zamanlar. Dokunmatik ekran + touchpad ile bir farenin eksikliğini çok hissetmiyorsunuz. Ancak fare tek başına hala dokunmatik ekran + touchpad demek. Ben kablosuz bir fare aldım. Önceki laptopumda bu fareyi kullanmadan win8 i kullanmak biraz sıkıntılıydı (önceki laptopumda touchpadi’in win8 uyumlu touchpadlarden olmadığını da söylemeliyim). Ancak touchpad son çıkanlardan olsa bile tek başına yeterli olamıyor. Eğer dokunmatik ekranlı bir laptopunuz yoksa bir çok rahatlığından ötürü hala fare’yi mutlaka arayacaksınız. Ancak dokunmatik ekranlı bir laptopunuz varsa farenin eksikliğini çok hissetmeyeceksiniz (yine de kullanmak isteyebilirsiniz, sonuçta en rahat iletişim aracı). Bu durum özellikle fare ile çalışamayacağınız ortamlarda (otobüs, uçak vs) veya fare olmadığı zamanlarda çok büyük rahatlık. Bu haliyle dokunmatik ekran çok faydalı. Bu bile tek başına büyük bir sebep ama bunun haricinde dokunmatik ekran mucizevi bir değişim filan getirmiyor.

3. 128 GB HDD yeterli mi? Ben yeterli buldum. Gerçi ilk yaptığım şey 32 GB ‘lık bir SD kart almak oldu. 128 GB’lık SSD’nin yaklaşık 20 GB’ı kurtarma bölümüne ayrılmış ve ancak disk yönetimine girerseniz görülüyor. Geri kalan yaklaşık 107 GB’lık bölüm kullanılabilir alan. Windows8 ‘de buraya kurulu ve yaklaşık 25 GB yer kaplıyor geriye 80 -85 GB arası yer kalıyor.
• Öncelikle önceki laptopta 300 GB ‘lık HDD vardı. Bunun 100 GBlık kısmına windows8 kurmuş ve çift işletim sistemli olarak yaklaşık 1 sene kullandım. Bana sorarsanız geriye kalan 80-85 GB lık alan yeterli. Buna bir de 32 GB’lık depolama amaçlı kullandığım SD kartını eklersek 100-110 GB ediyor.
• USB 3.0 giriş olduğu için, USB 3.0 bir HDD alarak film vs. gibi şeyleri burada da depolayabilirsiniz. USB 3.0 gerçekten de USB 2.0 ‘ın 10 katına kadar hıza sahip. Bununla ilgili deneme yaptım, USB 2.0 ‘da 2 dakikada kopyaladığım filmi 30 snyin altında kopyaladı.
• Lenovo hard diskin kullanılabilir bölümünü gereksiz yere 2’ye bölmüş. 2. Kısım sadece 4 GB ve içinde driverlar vs. var. Lenovonun resmi sitesinde yayınlanan bir program ile bu iki bölümü birleştirebiliyorsunuz. Not: ben yapamadım ancak herhangi bir disk birleştirme aracı ile de yapılabilir sanırım. Uğraşmaya değer bir sorun değil benim için.
• 128 GB SSD ‘yi yetersiz bulanlar için güzel haber ise, cihazda boşta bir SSD slotu daha bulunması. Yani SSd kapasitesini artırmak için yapacağınız tek şey , uygun bir SSD alıp, ram takviyesi yapar gibi ilgili slota yerleştirmek o kadar. Kurtarma bölümünü tekrar oluşturmak, tekrar win 8 kurmak gibi bir sıkıntıyla da karşılaşmıyorsunuz. Ben de her ne kadar 128 GB yeterli de olsa, 256 GB bir SSD ile kapasiteyi artırmaya yönelik ileri vadeli bir planım var. Ancak SSD fiyatları biraz daha makul bir fiyata insin diye bekliyorum 

Kısacası 128 GB HDD benim görüşüme göre yeterli


4. Klavye: İdeapad Yoga 13 ile ilgili olarak: Klavyeden çekingelerim vardı. Önceki laptumda tam boyutlu, (sayı yuşlarının sağda olduğu) bir kalvye vardı. Tam boyutlu klavyeye ol kadar alıştım ki, tuşlar biraz yer değişse yazma hızımı etkiliyor. Ancak çok ta sorun çekmedim. Eski lenovo’mun touchpad’i çok kaliteli değildi, duyarlılığı da iyi değildi. Ancak yoga 13 ‘de bir problem yaşamadım. Yazma alışkanlığımdan ötürü Enter ve sağ shith tuşunun rahat ve diğer tuşlara göre biraz daha büyük olması önemliydi. Lanovo’nun klavyesinde Enter ve sağ Shift tuşlarında sorun yaşamadım. Ancak backspace ve delete tuşları elimin alıştığı yerde olmadığı için başlarda sıkıntı yaşadım (halen backspace yerine delete’e gitti oluyor) ancak alışılmayacak bir durum değil. Lenovonun klavyesinde tuşlar arasındaki açıklık yeterince fazla , yazma açısından büyük rahatlık, ayrıca basma hissini alıyorsunuz, klavye geriye doğru pek bir esneme de yapmıyor.

5. Ekran çözünürlüğü: Açıkçası 13.3 inç ekranın full HD olmasının her hangi bir getirisi olduğunu düşünmüyorum. Arayışlarım sırasında ASUS ve Samsung’un (aşağıda değindim) dokunmatik ekranlı modellerinde çözünürlükleri 1366*768 ‘di. Zaten hoşuma gitmemelerinin sebeplerinden biride buydu. Lenovo Yoga’nın çözünürlüğü 1600*900 ve bence 13.3 inç için ideal bir çözünürlük. (Merak edenler için belirteyim, full hd bir monitöre veya TV’ye HDMI ile bağlarsanız elbette Full HD çöznürlükte çıkış mümkün). Tam Yoga’yı alırken Asus’un hem full HD hem de dokunmatik olan bir modelini gördüm, full hd olmasının bir artısı görmedim. Bana göre 1600*900 13.3 inç için ideal, daha azı veya daha fazlası iyi durmuyor. Panel full hd değil diye üzlümenize hiç gerek yok

6. İ5 işlemci mi i7 işlemci mi? : Bu şekilde sorulursa elbette i7 işlemci. Fazla işlemci gücü göz çıkarmaz. Zira sadece1 sene kullanırım mantığı ile alınmıyor bu cihazlar. Ancak eğer oyun vs. ile çok işiniz yoksa –bana göre- , 3 haftalık deneyimime göre i5 işlemci her işinizi rahatlıkla görecektir. İ5 ile i7 işlemci arasındaki performans farkı ise %10. Ancak i7 işlemci daha az enerji tükettiği için pil performansını artırıyor. Açıkçası şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ya işlemcisi keşke daha yüksek olsaydı demedim. Ancak i7 işlemcili bir model daha güzel olurdu. Fiyat farkı olacaktır. Lenovo Yoga’nı avrupada i7 işlemcili, 256 SSD diski olan ve 8 Gb ram’ı olan modelleri de satılıyor. Ülkemizde ise yok . Gelemeyecekmiş. Sadece i5 işlemcili modelleri piyasada. Gerçi o modelin fiyatı cidden çok uçuk olurdu sadece ek 128 GB SSD bile en az +400 TL demek. En az 1000-1500 TL daha fazla olurdu. O kadar masrafa değer mi? Hele ki haziran ayında yeni işlemci modelleri gelecekken? Zaten araştırdığınızda genelde i5 işlemcili modelin satıldığını göreceksiniz. (merak edenlere, ram veya SSd takviyesi gibi işlemci değişimi mümkün değil maalesef. İ5 ve i7 işlemciler anakarta entegre olduğu için upgrade mümkün değil –anakrtı değiştirerek yapabilirsiniz-)

[size=3]Eksi yönler:

1. Sürekli çalışan fan sesi: Evet fan sürekli çalışıyor. Aslında o kadar da ses çıkmıyor demek isterdim ancak müzik dinlemiyor , radyo vs. açık değilse yani sessiz bir ortamda iseniz rahatsız olabilirsiniz. Tabii bu kişiden kişiye değişir. Ben rahatsız oluyor(d)um. Ancak zamanla alışıyor insan. Bunun yanında Lenovo resmi forumlarında bu konuda ciddi şikayetler var. Anladığım kadarı ile son çıkan BIOS güncellemesi ile biraz rahatlama sağlandı. Bunun yanında Blootooth kapalı tutulursa fan hızının azaldığı söyleniyor.

2. Sadece 2 USB yuvası olması: Bu eksi bir yönmüdür bilemem zira yeni ultrabookların çoğunda da 2 USB var. Bunu alırken çok dert etmedim. Eski kullandığım laptopta 3 USB 2.0 vardı. Biri arızalıydı. 2 USB bana yetti (birinde sürekli Mouse bağlı olmasına rağmen). Ancak en azından ikisi de USB 3.0 olsaydı güzel olacaktı. Bunun yanında son çıkan ultrabooklara baktığınızda (ASUS ve Samsung) 13.3 inç, hafif ve gözde olan modellerinde de iki USB var. Sanırım anakartı daha ergonomik tasarlamak için üreticiler 2 USB girişi ile devam edecek gibiler. Yani LEnovo’ya özgü bir sorun değil.

3. Yeni ve hafif ultrabookların çoğunda harici monitör çıkışı (VGA) yok. HDMI ile yetinmek durumundasınız. Bu durum özellikle eski projektörlere bağlantı kurmak istediğinizde sorun olacaktır. Bazı usb to VGA dönüştürücüler var henüz deneme fırsatım olmadı. Yeni projektörlerde HDMI girişi de var. Ancak kurumlardaki eski projektörlerin yenilenmesi 3-5 yılı alır. Böyle bir sıkıntı ile karşılaşmanız olası.


[size=4]Aksesuar: Lenovo Yoga 13’ özgü aksesuarlar ülkemizde henüz yok. Özellikle kaliteli bir kılıf çok faydalı olacak. Ancak orijinal kılıf baya pahalı. Bununla birlikte çok faydalı görünüyor. Özellikle stand modunda vs. klavye kısmını kapatması güzel. Ancak bu konuda çok şanslı sayılır. Tam da cihazı alırken TArgus’un deri bir kılıfını gördüm. Neredeyse Yoga 13 için yapılmış  tam oturdu. Stand modunda vs, klavye kısmına takılınca orayı da korumuş oluyor. Resimleri altta. Tavsiye ederim, çok şık deri bir kılıf. (ancak şu anda sanırım 100 TL civarında bir fiyatı var  )

,
,
,
,
,
,
,


[size=3]Karşılaştığım sorunlar:

1. Windows kapanmama sorunu: 1 haftalık kullanım sonunda kapatma emrini vermeme rağmen cihaz kapanmıyor (bazen uyku moduna giriyor). Araştırmalarım sonucunda bunun cihazla ilgili bir sorun olmadığını window8 güncellemeleri ile ilgili olduğunu öğrendim. Nitekim donanimhaberde de bu konuda açılmış başlıklar var. Markadan ve cihazdan bağımsız olarak bu sorun herkeste olabiliyor. Sorunu yine donanimhaber forumlarından öğrendiğim bir metodla çzödüm. Masaüstü sağ tuş menüsüne bir güç menüsü ekleniyor. Oradan kapat dediğinizde cihaz kapanıyor. Bu linkleri menüye eklemek için reg a komut eklemeniz lazım. Gerekli dosyalar ve linki : donanimhaberdeki ilgili tartışma sayfası:

2. Dikkat Lenovo Yoga 13’deki menteşeler farklı renkte (ve muhtemelen farklı malzemeden).  Dikkat diyorum zira bu normal bir durum. İlk aldığım cihazda akşamında bunu fark ettim e cihazın en önemli parçası da menteşeleri olduğu için içime sinmedi gittim değiştirdim, aldığım mağazada yoga 13 yoktu, cihazı geri aldılar ve başka bir mağazaya yönlendirdiler. O mağazada yeni bir paket açtık ve menteşeler aynıydı, teşhirdekine baktık aynıydı, açılmış başka paket vardı aynıydı  Lenovo foruma yazdım ve kullanıcılar, a şimdi fark ettim benimki de öyleymiş dediler. Resmi altta görebilirsiniz  Bunun normal olduğunu bilin yeter. Ha ben yeni bir makine aldım, içime sinmedi ertesi gün gittim eski makinemi geri aldım (vermezseniz elinizde iade iki cihaz olacak en iyisi siz onu geri verin elinizde iade tek makine olsun dedim  ne de olsa kendi suçları, bu durum normal deselerdi geri iade etmeyecektim). Bu arada Lenovo Yoga 13’ü Vatan Bilgisayar’dan aldım. Bu Vatan Bilgisayardan ikinci alışverişim (Ankara- Söğütözü). Bazen forumda aman ha Vatan Bilgisayara yaklaşmayın vs. şeklide mesajlar görüyorum. Belki o arkadaşlar sıkıntı yaşamışlardır ama ben şahsen Vatan Bilgisayarı öneririm. Bir Mediamarkt iki Vatan Bilgisayarda müşteri hizmetlerinde hiç sorun yaşamadım. Şöyle ki: ,ilk cihazımı götürdüm dedim böyle böyle (menteşe sorunu) bu normalse iade etmeyeceğim, makinede sorun yok, normal değilse iade edeceğim. Arkadaşlar da emin olamadıkları için geri iade aldılar. Herhangi bir bürokrasi vs hiçbir sorun çıkmadı, hemen değişim için çek verdiler, gittim yenisini aldım. Bu kadar kolay oldu.5 sene önce Dell Inspiron aldığımda da farklı bir sorun çıkmıştı (bir tuşu çalışmıyordu), yine hiçbir bürokrasi çıkarmadan geri alıp yenisini vermişlerdi. Bu rahatlığı Optimum Mediamarktta da yaşadım (bir media playeri 5 gün kadar kullandıktan sonra menü geçişleri yavaş olduğu için iade etmek istedim. Hemen aldılar ve çeki verdiler). Bundan dolayı ben Vatan Bilgisayara haksızlık yapmayacağım. Diğer arkadaşlar sıkıntı yaşamış olabilirler ancak ben hiçbir sıkıntı yaşamadım. Satıştaki arkadaşlar da, müşteri hizmetlerindeki arkadaşlar da çok yardımcı oldular (satıştaki arkadaş tek tek şubeleri arayıp hangisinde Yoga var , ellerindeki Yoga’lar iademi, açılmamış kutu mu,onu bile öğrendi)
,
,
,


[size=5]Videolar:

Ram upgrade: http://www.youtube.com/watch?v=Z5uCooHm4kw

SSD upgrade:https://www.youtube.com/watch?v=At-Br20OAvg


[size=4]FAYDALI LİNKLER
Ideapad Yoga 13 Servis Eğitim Kiti: http://service.lenovo.partner-management.com/content/CourseWarePublic/17289/player.html (Lenovo Yoga 13’ün sökülmesi, tamiri vs. hakkında bir çok resmi ipucu ve yönerge var)
How to Upgrade Memory and Storage on the Lenovo Ideapad Yoga 13:http://vmtoday.com/2013/01/how-to-upgrade-memory-and-storage-on-the-lenovo-ideapad-yoga-13/
Lenovo Yoga 13 memory upgrade :http://www.jdhodges.com/2012/11/yoga-13-ram-upgrade/


[size=5]İncelemeler:

https://www.teknolojioku.com/donanim/lenovo-ideapad-yoga-13-inceleme-5a28f40018e540630d1d0c8c
http://www.teknoseyir.com/84510/lenovonun-tablete-donusen-ultrabooku-ideapad-yoga-13-testte/

İdeapad Yoga 13 – Lenovo resmi forumları:https://forums.lenovo.com/t5/Forum-Reorganization-Temporary/ct-p/reorg2015

[size=5]Ultrabook mu? Notebook mu?: Aslında bu seçim benim için çok da zor olmadı
• İlk önceliğim hafif bir cihaz olmalıydı. Çok seyahat eden biriyim ve iş için de laptopu çok kullanan biriyim. Yolarda olanlar her 100 gr. In getirdiği yükü ve eziyeti iyi bilirler. Hele hava limanlarında her seferinde laptop’u çıkartmak geri koymak eziyet olur. Bu noktada minimum ağırlığı 1.5 kg olarak kararlaştırdım ve 1.5 kg.’ın üzerindeki tüm seçenekleri düşünmeden eledim.
• Önceki notbook’um da Lenovo, daha öncesinde Dell Inspiron 1520 kullandım. Son 2 yılıma baktığımda notebook ile neredeyse hiç oyun oynamamış olduğumu farkettim. Yani harici bir ekran kartı o kadar da önemli değildi.
• Kullanım amacım esas olarak : o Yoğun olarak (özellikle seyahatlerde) ofis programlarını kullanmak (Powerpoint, exel, Word vs), internette araştırma yapmak, forum sitelerini takip etmek, gazete okumak, facebook!a girmek,o net üzerinden youtube vs. ile film izlemek, müzik dinlemek, tv seyretmek, radyo dinlemek, o yine evde fiberoptik internet olduğu için en az 720p kalitede film ve dizileri sıklıkla indiriyorum. Bu film ve dizileri seyretmek
• oyun açısından Heroes of Might % Magic sersisi açsa yeter (HOMM fanatiği sayılırım, 1999 dan kalma bir oyundur :) ), Sonuç itibari ile Laptop/ultrabook'un ekran kartı olması benim için belirleyici olmadı.
• İşletim sistemi için özellikle win8 istedim (Aynı zanada Ubuntu kullanıcısıyım, laptop ta zaman zaman windowsu kaldırıp Ubuntu kurar 5-6 ay onu kullanırım, aldığım ultrabookta ubuntu kurulabilecek mi henüz bilmiyorum) (Piyasada aynı modellerin win7 ‘li ve biraz daha ucuz alternatifleri var. Orijinal win8 istediğim için onları hiç düşünmedim)
• Ekran boyutu olarak 13.3 in.’in minimum ekran boyutu olarak belirledim. Aslında gönlümde olan 14 inç’di ama 14 inç pek fazla seçenek yok maalesef. (Sadece Asus’un touchbook’u var)

Tüm bunları düşününce yeni laptopumun bir ultrabook olmasına karar verdim.

(Burada ultrabook mu macbook’mu diye soranlar olabilir. Ben Macos hiç Kullanmadım, Windows ile gayet mutluyum. Bazen cihazıma Ubuntu (Linux) kurar aylarca onu kullanırım. MacOs dolayısı ile Apple hiç bir zaman bir seçenek olarak düşünmedim. Zaten Apple ‘lin katı tekelci zihniyetine oldum olası tepkiliyimdir)

[size=5]Hangi Ultrabook?: Benim düşüncelerim
Ultrabook almaya karar verdikten sonra hangi Ultrabook sorusu karşıma çıktı. İşte burada uzun süren bir arayışa girdim doğal olarak :)
Temel Kriterlerim şunlar oldu:
1. Dokunmatik ekran olsun :Ancak bu noktada çok sıkıntı yaşadım. Sonunda Lenovo'yu görene kadar dokunmatik ekranlı ultrabookları elemiştim. Zira piyasada alınabilir iki adet doğru düzgün touchbook vardı. Asus S400 (http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=8642) ve Samsung NP540 U3C (http://www.teknosa.com/urunler/125032432/samsung-np540u3c-a01tr-ultrabook) , açıkçası özellikle Samsung ile ilgili olarak çok düşündüm. Ankara Optimum Mediamarkt'a 1997 TL'ye kadar indirim yaptılar. Ancak her ikisinin de ekranları kötüydü, parlaklıları azdı. Ekranlarındaki kalitesizlikten ötürü almadım. Ve başka da dokunmatik ultrabook olmadığından diğer modellere bakmaya başladım.
2. Bu noktada Samsung NP540 ve Asus UX32VD (http://www.hepsiburada.com/liste/asus-ux32vd-r4013h-intel-core-i7-3517u-19ghz-6gb-500gb24gb-ssd-133-ultrabook-bilgisayar/productDetails.aspx?productId=bd301735&categoryId=3018951) modelleri arasında çok gittim geldim. Özellile Asus hafifliği ile çok ön planda idi. Ancak dokunmatik ekran olmayışı hep canımı sıktı ve ağırdan aldım. Piyasaya dokunmatik ekranlı modeller çıksın diye bekledim. (Asus’un UX31 modellerini ram takviyesi yapılamadığı için hiç düşünmedim bile)
3. i3 modelleri hiç bir zaman düşünmedim bile. i5 ile i7 arasında kaldım. hoşuma giden modeller i5 işlemcili idi. i7 işlemcili olanlarında ekranı vs. kötü idi.

Sonuç olarak en çok yukarıdaki 3 cihaz arasında (Samsung NP540U3C, Asus S400 ve Asus UX32VD) gittim geldim ve baya bir araştırdım. Bu konudaki donanimhabere açtığım bir başlıkta altta:
http://forum.donanimhaber.com/m_71955351/tm.htm

Asus ve Samsung’un dokunmatik ekranlı olanlarında ikisinin de ekran kalitesi maalesef kötü (özellikle parlaklık vs). Ekranın üzerinde sanki plastik kaplama var gibi duruyor. Ayrıca panel çözünürlükleri 1366*768 Bundan dolayı içime sinmedi bu ikisi de. Bi ara herşeye rağmen ikisinden birini alayım diye düşündüm. Bu arada samsung i7 işlemcili ve ssd diskli, asus ise i5 işlemcil hibrid diskli.

Dokunmatik ekranlı olmayanlar arasında ise en iyisi asus UX32VD görünüyor. Full HD paneli var. Ancak hibrid diskli. Buna rağmen daha hafif ayrıca 1 gb da nvidia ekran kartı var. Ancak zaten oyunla pek bir işim olmadığını söylemiştim.
Bu arada tam lenovoyo alıdğım sırada Asus’un yeni bir ürününün piyasa girdiğini gördüm. Modelini bilmiyorum , ancak full HD dokunmatik paneli var. Ancak rami artırılamayan ux31 modeliydi. Bundan dolayı üzerinde hiç düşünmedim. Paneli çok kaliteli görünüyordu. Ancak Lenovo’nun ekranının 180 dereceden faza döndürülebilmesi başka bir makinede yok.

Beni en çok kararsızlıkta bırakan hususular dokumatik ekran ve i5 mi i7 mi ikilemi oldu. (zira biraz beğendiklerimde i5 işlemci vardı, i7 işlemcilerde de başka beğenmediğim noktalar vardı)
İ7 işlemci mutlaka i5 işlemciye göre biraz daha iyi (daha az enerji harcıyor, performans olarak ta %10 daha güçlü) ancak iki haftalık deneyimime göre söyleyebilirim ki yukarıda saydığım işlemler için i5 işlemci ve HD400 ekran kartı rahatlıkla yetiyor.


[size=5]Lenovo İdeapad Yoga 13 ve Linux (UBUNTU):

Bu konuda forumlarda tartışmalar devam ediyor. Bazı kullanıcılar Ubuntu kurmayı denediler. Çok özet olarak Dokunmatik deneyiminin tatminkar olduğunu ancak bazı sürücülerin hala hazır olmadığını yazmışlar. Ubuntu ile wireless sorunu var, maalesef wireless harici nete bağlanmak ta sıkıntılı. İlgili linkler:
Lenovo resmi forumunda Yoga13 ‘e ait Linux başlığı:https://forums.lenovo.com/t5/Ubuntu/yoga-13-ubuntu-Linux/td-p/926125 ,https://forums.lenovo.com/t5/Ubuntu/yoga-13-ubuntu-Linux/m-p/926125

Lenovo / IBM Ubuntu Türkiye: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?PHPSESSID=atdrl1rfu9nmh8orp&board=99.0
Ubuntu Forums- Yoga :https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1911972
Ask ubuntu:https://askubuntu.com/questions/214723/ultrabook-convertibles-that-work-fully-with-ubuntu[size=3]Soru sormak isteyen arkadaşların sorularını cevaplandırmaya çalışırım.
Başlıktaki giriş kısmını zaman zaman güncelleyeceğim. Karşılaşına sorunlara çözümler buldukça ana konuya eklerim. Ayrıca yeni çıkan sürücüler vs. eklenebilir. Özel yazılımlarla yapılan test sonuçları eklenebilir. Başka arkadaşların bu yöndeki incelemeleri vb. varsa ekleyelim.
Yoga kullanan diğer arkadaşlar da karşılaştıkları sorunları, güncellemeleri, tecrübelerini bu başlık altında toplarlarsa toplu bir başvuru kaynağımız olur (Diğer cihazlarımdan biliyorum en az 1 sene topic güncelliğini yitirmiyor)

Ayrıca Forum’da bu ürünü kullanan arkadaşlar varsa (3 kişiden emnim ) burada –diğer modellerde olduüu gibi- bir kullanıcı kulübü oluşturabiliriz. İsimlerini (Nickname) bana özelden bildirirlerse burada bir liste yapayım.
Bir önceki paylaşımlarımız şu başlıktaydı :http://forum.donanimhaber.com/m_71200927/mpage_1/key_/tm.htm
meliii tarafından açılmıştı. Umarım bu başlığı açmama hoşgörü gösterir 
meliii , Muss@, Disconnectus_Erectus şu an için forumda bu ürüne sahip olduğunu bildiğim arkadaşlar..

[size=5]TEŞEKKÜRLER!...
[size=5]GOOGLE’DAN YÖNLENEN LENOVO YOGA KULLANICILARI ‘DA DONANIMHABERE ÜYE OLUP İSİMLERİNİ BİLDİRİLERSE LİSTEYE EKLEYEYİM!..
[DHVideo=]http://vmtoday.com/2013/01/how-to-upgrade-memory-and-storage-on-the-lenovo-ideapad-yoga-13/
Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? hoşuma giden modellerin Türkiye'de sadece i5 işlemcili olanları var..Yurt dışındaki i7 modelleri getirmemişler Türkiye'ye..i5 işlemcili (örneğin lenovo yoga 13) alınsa ileride i7 işlmeci takılabiliyor mu? yoksa bütünleşik mi bu işlmeciler?? malum sdd ve ram takviyesi yapabiliyoruz..
arkadaşlar i7 3517U işlemci ve intel HD4000 ekran kartı ihtiyaçlarımı karşılayacak mıdır? Bilenler yönlendirebilir mi acaba? Forumdaki bazı yorumlar kafamı karıştırdıda..Satıcılara sorarsan hiç sorun olmaz diyorlar..ama bu işlemciler sonuçta 2 şekirdekli, gerçek i7 ler gibi 4 çekirdekli değil...

oyun hiç oynanmıyor.. Film izlenecek (720p, 1080p, internet, youtube vs), müzik dinlecenek, yoğun şekilde internette surf vs (bazen 15-20 sekeme açılıyor tarayıcıda), ofis işleri (exel, word, powerpoint vs), fotoğraf albümü oluşturulacak vs. vs.

sonuçta ucuz aletler değl..düşündüğüm modeller 2000 TL civarı. hatta samsungun harika bir 9000 serisi ultrabook'u var br kaç mağazada 3000 TL civarında, onu bile düşündüm ama i7 + hd4000 'li.

şöyle söyliyeyim, şu antaki notebook'um Lenovo G560 i3 350 M işlemcisi, 4 GB Ram, Geforce 310M (512 ramli) ekran kartı var. Bana herşey için yetiyor. En az bu notebook kadar performans gösterse yetecek bana...

Yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürler..
arkadaşlar i7 3517U işlemci ve intel HD4000 ekran kartı ihtiyaçlarımı karşılayacak mıdır? Bilenler yönlendirebilir mi acaba? Forumdaki bazı yorumlar kafamı karıştırdıda..Satıcılara sorarsan hiç sorun olmaz diyorlar..ama bu işlemciler sonuçta 2 şekirdekli, gerçek i7 ler gibi 4 çekirdekli değil...

oyun hiç oynanmıyor.. Film izlenecek (720p, 1080p, internet, youtube vs), müzik dinlecenek, yoğun şekilde internette surf vs (bazen 15-20 sekeme açılıyor tarayıcıda), ofis işleri (exel, word, powerpoint vs), fotoğraf albümü oluşturulacak vs. vs.

sonuçta ucuz aletler değl..düşündüğüm modeller 2000 TL civarı. hatta samsungun harika bir 9000 serisi ultrabook'u var br kaç mağazada 3000 TL civarında, onu bile düşündüm ama i7 + hd4000 'li.

şöyle söyliyeyim, şu antaki notebook'um Lenovo G560 i3 350 M işlemcisi, 4 GB Ram, Geforce 310M (512 ramli) ekran kartı var. Bana herşey için yetiyor. En az bu notebook kadar performans gösterse yetecek bana...

Yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürler..
arkadaşlar i7 3517U işlemci ve intel HD4000 ekran kartı ihtiyaçlarımı karşılayacak mıdır? Bilenler yönlendirebilir mi acaba? Forumdaki bazı yorumlar kafamı karıştırdıda..Satıcılara sorarsan hiç sorun olmaz diyorlar..ama bu işlemciler sonuçta 2 şekirdekli, gerçek i7 ler gibi 4 çekirdekli değil...

oyun hiç oynanmıyor.. Film izlenecek (720p, 1080p, internet, youtube vs), müzik dinlecenek, yoğun şekilde internette surf vs (bazen 15-20 sekeme açılıyor tarayıcıda), ofis işleri (exel, word, powerpoint vs), fotoğraf albümü oluşturulacak vs. vs.

sonuçta ucuz aletler değl..düşündüğüm modeller 2000 TL civarı. hatta samsungun harika bir 9000 serisi ultrabook'u var br kaç mağazada 3000 TL civarında, onu bile düşündüm ama i7 + hd4000 'li.

şöyle söyliyeyim, şu antaki notebook'um Lenovo G560 i3 350 M işlemcisi, 4 GB Ram, Geforce 310M (512 ramli) ekran kartı var. Bana herşey için yetiyor. En az bu notebook kadar performans gösterse yetecek bana...

Yardımcı olursanız sevinirim..teşekkürler..
Hakkında
Konum: Ankara
Meslek: Doktor
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 865
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 956
İkinci El Bölümü Mesajları: 22
Konularının görüntülenme sayısı: 78.657 (Bu ay: 154)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 74 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.