Şimdi Ara

sol şeridi ihlal edenleri makaslama cezası (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
247
Cevap
0
Favori
10.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DoğanGörünümlüToros

Millet makas atanlari linc eder de, makasin sebebi olan left line camper lara bisey demez.
    calm down dude...
  • Konuyu acan arkadas ergen galiba, baktin adam sola yapisacak kadar sigir sag seride gecer adam gibi gidersin, ona uymak sart degil.
    Bana sık denk gelen su oluyor, Otobanda 130 ile orta seritte 100le giden araci solluyorum ama arkadan gelen bir okuz aklinca korna selektor karisimi yapiyor. La sigir zaten arac solluyorum ve hizim azami limite dayanmis, sadrazamin sol testisi misin ki sana yol vermek icin ceza yiyeyim? inadina gaz kesip yavaslatmak cok hosuma gidiyor boyle sigirlari :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AtHarLı ChOCuQ 666

Sevgili yamyam ceset 666:

Sol şeridi ihlal etmek de bir trafik suçudur, makas atmak da bir trafik suçudur. Hangisi daha büyük suçtur? Verilen cezadan kendini belli eder. Birinin cezası 250TL civarındadır. Öbürünün cezası birkaç bin TL civarındadır.

Sık sık şerit değiştirmek bile kaza riskini birkaç kat arttırmakta. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Makas atmak çok daha fazla arttırmakta. Sol şerit ihlali de insanların daha çok şerit değiştirmesine, duruma göre sağlama yapmasına sebep olmakta ve kaza riskini arttırmaktadır. İkisi de kötü, ikisi de saçma. Ancak temel bir fark var:

Makas atmak kasti bir eylemken, sol şerit ihlali genellikle şuursuzluk, bilinçsizlik, dalgınlık gibi pasif sebeplerle yaşanmaktadır.

Yanlış yanlışla düzeltilmez. Selektör atar yol istersin. Vermezse makas atmadan, mesafeleri efendice ayarlayarak sağlarsın (başka çare kalmadı ise).

-------------------

Düşük hızda olmak sol şeritte gitmeye engel değildir. Sağ şerit 60 ile akarken, orta şerit 80 ile akıyordur. 100 ile giden bir araç sollamaya çıkmıştır. Sen 130 ile gidiyorsundur. Kusura bakma, yol sollama yapmakta olan, 100 ile giden adamındır. O sollamasını bitirene kadar beklemek ZORUNDASIN. Sollaması bitince çekilmeli. Sen de tekrar hızlanır, onu sollarsın. Sen gerilerden gelirken sollamaya çıkmış adama selektör atılmaz. Taciz edilmez. Bu MAGANDALIKTIR. YOL ONUN HAKKIDIR. Ancak, sen ona yakınken zart diye önüne kırıp sollamaya başlarsa durum farklıdır. Bu sefer hayvanlık yapan odur.

Sollama bittikten sonra çekilmiyorsa o zaman selektör atılır. Çekilmiyorsa ve illaha onu geçmen gerekiyorsa MAKAS ATMADAN sağ şeride geçer, sağlar, GENE MAKAS ATMADAN tekrar sol şeride geçersin.

-------------------

Trafikte atar ve sinir sadece sana zarar verir. Gerek yok. Relaks. Emin ol senden hızlı araba kullanıyorumdur. Hızlı kullanmak ayrı bir şey, atarlı kullanmak ayrı bir şey. Otobanda 170 ile giderken sol şeritte 100 ile sollamaya çıkmış birine hızla yaklaşırken bir kere bile selektör atmadım. Kurallar dahilinde yavaşladım. Sollamasının bitmesini bekledim. Sollama bitip, şeridine dönünce tekrar hızlanmaya başlayıp solladım. AKSİ HİÇ YAŞANMAMIŞTIR. Trafikte itlik etmeyiniz. Siz itlik ederseniz, başkası itlik eder, zincirleme reaksiyon şeklinde herkes it it kullanır, gene siz sinir olursunuz. Çünkü bir dolu itin içinde araba kullanan kişi konumuna düşersiniz. Bunun en güzel örneği kavşak kurallarına göre yol vermeyen yurdum insanıdır. Siz yol vermezseniz, o vermez, ben vermem, derken trafik hepimiz için daha zor, daha sinir bozucu ve stresli hale gelir. Özetle kazık döner dolaşır bize girer.

• Lüzümsuz işgal edenler derken? İşgal her vatandaşa göre değişiyor... Misal 70 hız sınırı olan iki şeritli yerde 120 ile seyrederken arkamdan 150 ile gelenlere yol vermiyorum, buyrun gelin alın...
  • Yasal hızlarda sollamaya çıktığımda arkamda bitenleri tınlamıyorum. 120’yle giderken orta şeritte daha yavaş gideni sollayamayacak mıyım? Az sabret napayım senin için 150 basamam sollarken 130’la geçerim. Çok kuduran olunca aynaları kapatıp arka sisleri açıyorum hele akşam olursa iyi göz alıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ibo-wan

Lüzümsuz işgal edenler derken? İşgal her vatandaşa göre değişiyor... Misal 70 hız sınırı olan iki şeritli yerde 120 ile seyrederken arkamdan 150 ile gelenlere yol vermiyorum, buyrun gelin alın...
    Ona bakarsan sehir icinde bazı yerlerde azami hiz 40 km yaziyor gercekten uyuyor musun? O kurallari yazip tabelalari dikenler ona uyulmayacagini kendileri bastan biliyordur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cannibal Corpse 666 -- 20 Temmuz 2019; 4:26:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

AtHarLı ChOCuQ 666

Sevgili yamyam ceset 666:

Sol şeridi ihlal etmek de bir trafik suçudur, makas atmak da bir trafik suçudur. Hangisi daha büyük suçtur? Verilen cezadan kendini belli eder. Birinin cezası 250TL civarındadır. Öbürünün cezası birkaç bin TL civarındadır.

Sık sık şerit değiştirmek bile kaza riskini birkaç kat arttırmakta. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Makas atmak çok daha fazla arttırmakta. Sol şerit ihlali de insanların daha çok şerit değiştirmesine, duruma göre sağlama yapmasına sebep olmakta ve kaza riskini arttırmaktadır. İkisi de kötü, ikisi de saçma. Ancak temel bir fark var:

Makas atmak kasti bir eylemken, sol şerit ihlali genellikle şuursuzluk, bilinçsizlik, dalgınlık gibi pasif sebeplerle yaşanmaktadır.

Yanlış yanlışla düzeltilmez. Selektör atar yol istersin. Vermezse makas atmadan, mesafeleri efendice ayarlayarak sağlarsın (başka çare kalmadı ise).

-------------------

Düşük hızda olmak sol şeritte gitmeye engel değildir. Sağ şerit 60 ile akarken, orta şerit 80 ile akıyordur. 100 ile giden bir araç sollamaya çıkmıştır. Sen 130 ile gidiyorsundur. Kusura bakma, yol sollama yapmakta olan, 100 ile giden adamındır. O sollamasını bitirene kadar beklemek ZORUNDASIN. Sollaması bitince çekilmeli. Sen de tekrar hızlanır, onu sollarsın. Sen gerilerden gelirken sollamaya çıkmış adama selektör atılmaz. Taciz edilmez. Bu MAGANDALIKTIR. YOL ONUN HAKKIDIR. Ancak, sen ona yakınken zart diye önüne kırıp sollamaya başlarsa durum farklıdır. Bu sefer hayvanlık yapan odur.

Sollama bittikten sonra çekilmiyorsa o zaman selektör atılır. Çekilmiyorsa ve illaha onu geçmen gerekiyorsa MAKAS ATMADAN sağ şeride geçer, sağlar, GENE MAKAS ATMADAN tekrar sol şeride geçersin.

-------------------

Trafikte atar ve sinir sadece sana zarar verir. Gerek yok. Relaks. Emin ol senden hızlı araba kullanıyorumdur. Hızlı kullanmak ayrı bir şey, atarlı kullanmak ayrı bir şey. Otobanda 170 ile giderken sol şeritte 100 ile sollamaya çıkmış birine hızla yaklaşırken bir kere bile selektör atmadım. Kurallar dahilinde yavaşladım. Sollamasının bitmesini bekledim. Sollama bitip, şeridine dönünce tekrar hızlanmaya başlayıp solladım. AKSİ HİÇ YAŞANMAMIŞTIR. Trafikte itlik etmeyiniz. Siz itlik ederseniz, başkası itlik eder, zincirleme reaksiyon şeklinde herkes it it kullanır, gene siz sinir olursunuz. Çünkü bir dolu itin içinde araba kullanan kişi konumuna düşersiniz. Bunun en güzel örneği kavşak kurallarına göre yol vermeyen yurdum insanıdır. Siz yol vermezseniz, o vermez, ben vermem, derken trafik hepimiz için daha zor, daha sinir bozucu ve stresli hale gelir. Özetle kazık döner dolaşır bize girer.
    Sen konu dışına çıkmışsın ama zevk meselesi sonuçta. Sen hande yener seviyorsun diye mesela senin varoş bir abaza olduğunu iddia ediyor muyum? Herkesin müzik zevki farklıdır. Ben de Yamyam Ceset dinlemeyi seviyorum. Death ve Grindcore dinlemekten 50 sene sonra bile vazgeçemem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cannibal Corpse 666 -- 20 Temmuz 2019; 4:51:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cannibal Corpse 666

Ona bakarsan sehir icinde bazı yerlerde azami hiz 40 km yaziyor gercekten uyuyor musun? O kurallari yazip tabelalari dikenler ona uyulmayacagini kendileri bastan biliyordur

Alıntıları Göster
    Görüş açısı iyi olmayan, hızlı gitmenin zaten tehlikeli olduğu dar bir yolda, hele ki ben risk alıp hızlı gidiyorsam asla yol vermem. Ben zaten iki kat aşmışım hız sınırını, o kadar risk alıyorsan sağımdan geç, makas at, her türlü yolun açık olsun.

Tabi ki genel kural olarak genişçe bir yolda veya otobanda, eğer şerit müsaitse yol vermeyen net ya uyuya kalmıştır ya da bela arıyordur.

• quote:

Orijinalden alıntı: suicide

Konuyu acan arkadas ergen galiba, baktin adam sola yapisacak kadar sigir sag seride gecer adam gibi gidersin, ona uymak sart degil.
    Bana sık denk gelen su oluyor, Otobanda 130 ile orta seritte 100le giden araci solluyorum ama arkadan gelen bir okuz aklinca korna selektor karisimi yapiyor. La sigir zaten arac solluyorum ve hizim azami limite dayanmis, sadrazamin sol testisi misin ki sana yol vermek icin ceza yiyeyim? inadina gaz kesip yavaslatmak cok hosuma gidiyor boyle sigirlari :)
    yani ceza degil de acemiyim hizli gitmekten korktugum icin gidemiyorum belli hizin uzerine cikinca korkudan bitiyorum direksiyon hassasiyeti degisiyor kendimi havada takla atarken bulacagim diye odum kopuyor ama orta seride kaysam bu sefer orada da 80 km ile gidemem o da bana yavas gelir mecburen soldan tospa gibi gidiyorum deseydin daha inandirici olurdu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cannibal Corpse 666 -- 20 Temmuz 2019; 7:36:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Yasal hızlarda sollamaya çıktığımda arkamda bitenleri tınlamıyorum. 120’yle giderken orta şeritte daha yavaş gideni sollayamayacak mıyım? Az sabret napayım senin için 150 basamam sollarken 130’la geçerim. Çok kuduran olunca aynaları kapatıp arka sisleri açıyorum hele akşam olursa iyi göz alıyor.
    sen aynen oyle milleti kudurtuyorum sanarak devam et

• Cannibal Corpse 666 kullanıcısına yanıt
    Sol serit sadece arac gecmek icin sag serit musaitse oraya gecemek zorundasin

• Hiz sabitleyiciyi 130a sabitlerim soldan giderim. Selektör korna umurumda olmaz. 140la mı gececeksin beni? Yasak gecemezsin gecirtmem. Sagimdan gec cok merakliysan. Hız sınırı yasağını ihlal edene yol vermek zorunda degilim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Angelica

Sagdan sollamayi tavsiye etmem. Ondeki adam acemi cikar tam yaninizdayken ustunuze kirar. Gereksiz..

Bu tip otobanda soldan gidipte yol vermeyenler icin BMW bixenon + led kullaniyorum.
    12 tane Hella halojen bile yetmiyor tırdaki ne diyorsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackeagle001

Hiz sabitleyiciyi 130a sabitlerim soldan giderim. Selektör korna umurumda olmaz. 140la mı gececeksin beni? Yasak gecemezsin gecirtmem. Sagimdan gec cok merakliysan. Hız sınırı yasağını ihlal edene yol vermek zorunda degilim
    Yasak. Sağinizdaki şerit boşsa ve sürekli sollama yapmıyorsanız en boş sağ şeritten gitmek zorundasınız. Size nasıl ehliyet veriyorlar hayret, sınavda çıkıyor ve sürücü kurslarında milyon kere anlatılıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tamamen hız sınırına bakar o iş.

Eğer bir yolda misal hız sınırı 80 ise, insanlara yavaş gelse bile bir sürücü azami 80 ile şerit değiştirmeden istediği şeritte gidebilir yolun durumuna göre. Hiç kimse de aksine zorlayamaz o sürücüyü.

Ama kalkıp 40 ile o şeridi işgal ediyorsa, bence de yazılsın ceza şerit işgal etmekten ötürü. Hiç itirazım yok.

Ama olayın bizim ülkemizde böyle olmadığını hepimiz biliyoruz. 80 ile gidilen yolda sol şeritte zaten 80 ile giden araç yol vermiyor diye yakınıyor insanlar. Bir de üstüne kalkıp yok sağından geçerim, yok makasa girerim diyorlar.

Yani ne halt ediyorsanız edin. Sonuçta sizin canınız. Bana bulaşmadığınız sürece veya bir başkasının sebebi olmadığınız sürece istediğinizi yapın.
  • Elsa kullanıcısına yanıt
    sürücü kurslarında hız limitlerine uymamız gerektiği de anlatılıyor, herkes sanırım kursta işine gelen kısmı dinliyor.
    hız kuralı en temel kurallardandır, bu kurala uymayan insanların (siz bunlardan mısınız emin değilim) çıkıp başka bir kuralı hatırlatması biraz ilginç oluyor. hırsızın dolandırıcıyı ayıplaması gibi.
    sol şerit ihlali daha küçük bir kusurdur, hatta çoğu zaman faydalı da olur zira çok hızlı giden bir sürücü normal hızlara düşmek zorunda kalır.

• Bildiğim kadarı ile o tür cezalar geçersiz. İtiraz edilince iptal ediliyor çünkü kanıt yok.
  • Geçen hafta sadece karayollarında ve otoyollarda 1400 km yol yaptım. Sol şeridi işgal eden 1-2 kişiye rastlamısımdır. Onları da makaslamaya gerek kalmadı tampona girince korkup kaçıyorlar.

Bir kere de fark etmemişim dikiz aynasına bir baktım yarım metre arkamda BMW var
    Sağ sinyali yakıp usulca çekildim, saygılar abi dedim birkaç saniyeye gözden kayboldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChiefOfficer -- 20 Temmuz 2019; 9:33:38 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bu "hız limitinde gidiyorum yol vermem"ciler neyin kafasındalar.

sol şerit siz hız limitinde gidin diye yok ki, hızlı giden adamın daha yavaş gidenleri geçmesi için var. o adamın hız limitinin üstünde gidiyor oluşu ya da ceza yiyebilecek olması sizi ilgilendirmez, daha hızlı giden biri varsa yol vereceksiniz bu kadar basit. zaten normal şartlarda en sol şeritte sürekli gidilmez sadece sollama için kullanılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiesTorN -- 20 Temmuz 2019; 9:43:37 >
  • ACİL DURUMLAR DIŞINDA sürekli makas atan araçların trafikten uzaklaşmasını canı gönülden istiyorum.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.