Şimdi Ara

Soket değişmiyor ama çipset Değişiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Ryzen işlemcilerin güncellenmiş modelleri yakında gelecek ve bir süredir konuşulan X470 ve B450 anakartlar da böylece onaylanmış oldu. Sızdırılan AMD belgelerine göre AM4 soket devam etse de yeni işlemcilerin XFR özelliğinden istifade edebilmek için B450 veya X470 çipsetli anakart şart olacak, X370 ve B350 çipsetli anakartlarda işlemci sadece ufak bir XFR boostuna sahip olacak, XFR özelliğinden tam olarak faydalanmak içinX470 veya B450 çipsetli anakartlar şart olacak.

vamp nickli üyenin deyişiyle bu bir dolandırıcılıktır. XFR2 enhanced ve Precision Boost Overdrive özellikleri piyasayı kandırmakmış, kullanıcıları dolandırmak(mış). İşlemci kendi kendisini OC yapıyormuş, dolandırıcılıkmış. Intel yaptığında dolandırıcılık oluyorsa bu, AMD yaptığında da dolandırıcılıktır. Yok bu dolandırıcılık değilse bu üye böyle ağır ithamlarda bulunup nasıl ceza almıyor?

Soket değişmiyor ama çipset Değişiyorhttps://store.donanimhaber.com/a3/9f/d7/a39fd794b21ecc5ca71dac9e68f28654.png

Aşağıdaki görselde çipsetlerin farklarını görebilirsiniz.

Burada da AMD'nin boost-turbo özelliğini gösteren tablo.

Ayrıca tablolarda tutarsızlıklar görülüyor. Zira boost-turbo frekansların gösterildiği tabloda XFR2 enhanced desteği için 2.nesil Ryzen işlemci ve 300 ve 400 serisi anakartlar gerekiyor gözükürken, çipsetlerin farklarına baktığımızda 300 serisi anakartların XFR2 enhanced desteklemediğini görüyoruz.

İşlemcilerin bu belgelere göre 15 Mart'ta tanıtılacağı, 19 Nisan'da da satışa sunulacağını da not düşeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 8 Mart 2018; 11:26:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• O. C. Yapam için xfr okadarda önrmli deil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DeliOrmanlı0106 D kullanıcısına yanıt
    Bu konuyu vamp nickli üyenin geçen günlerde yazdığı intel'in dolandırıcılık yaptığıyla alakalı mesajına ithafen açtım. İşlemcinin yüksek frekanslara turbo-boost-XFR artık adına ne derseniz çıkmasını dolandırıcılık olarak gören birisi kendisi. Ve bu özellik sızdığı iddia edilen belgelerde X470 ve B450 çipsetli anakartlarda dahili olarak geliyor. 2.nesil Ryzen X işlemciler kendisini yeni çipsetli anakartlarda otomatik olarak OC yapacak yani. Ama bir tabloda 300 serisi anakartlarda da bunu destekliyor gözüküyorken diğer tabloda desteklemiyor gözükmesi biraz soru işareti yarattı bende.

OC yapacak olanlar için pek bir şey fark etmeyecek zaten. Ne AMD ne intel tarafında OC destekli olup 130-150W hatta 180-200W desteklemeyen anakart yok sayılır.

• AMD fanboyları konuya bekleniyor. Neymiş, yüz verince her firma yapıyormuş bunu. Gerçekten %100 destek vereceğine inan saftır AMD’nin tüm AM4 anakartlarına.

• Xfr için kimsenin anakartlarını değiştireceğini sanmıyorum. Ortada Intel'in yaptığından farklı bir şey var.

Ha uyuşmazlık vardır önceki xfr desteği ile şimdiki arasında (anakart bazında) o zaman sen hayırdır dersin ama Intel'in yaptığının yanında çok ufak kalıyor bu dediğiniz hiç kusura bakmayın.

• Intel fanboyları meltdown olayındaki gibi konuyu yine başka bir taraflarından anlamışlar :) Cidden intel çalışanı olsalar bu kadar mesai yapmazlar.

AMD lansmanından sonra göreceğiz ne olup bittiğini.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mugetsuga kullanıcısına yanıt
    Intel'in yaptığından farklı bir şey yok. Intel'de anakart üreticileri çakallık yapıp multicore enhancement diye bir şey eklediler ve işlemciyi 4.7GHz'e kadar çıkarıyor tüm çekirdeklerde ve bunu 95W TDP sınırı dahilinde yapıyor. Yani hep 4.7GHz tutmuyor, yükün durumu değişiyor, güç ihtiyacı artıyor, frekansı otomatik ayarlıyor. Güç sınırını kaldırınca soğutma izin verdiği müddetçe yükte 4.7GHz'de tutuyor işlemciyi. AMD de bunu X470 ve B450 çipsetli anakartlarında Precision Boost Overdrive adıyla yapacak. Sıcaklığa ve güç tüketimine bakarak işlemciyi köküne kadar zorlayacak bir şey. Ama bunu X370 veya B350 çipsetli anakartlarda yapmıyor, onlarda sadece 1.nesil ryzen'lardaki gibi XFR var. Ayrıca yeni anakartlarda bellek, VRM ve OC için ciddi güncellemeler mevcut. Soket değişmiyor ama alınacak yeni işlemcileri tam manasıyla kullanmak için de yeni anakartlar şart oluyor bu durumda. 1 sene sonra çıkacak işlemcilerde bunları kısıyorsa AMD seneye çıkacaklarda başka şeyleri kısacaktır, sonraki sene daha da kısacaktır. Yani bugünkü X370 çipsetli anakartlardan birini aldım, tamam 3 sene her şey düzgün olacak diyemiyor kimse. Daha ilk güncellemede bunlar oluyorsa 2., 3. güncellemede daha ciddi şeyler değişecek demektir. Bu da soket değişmiyor olayını gölgeler. Evet, soket değişmiyor ama işlemci de tam performansında çalışamıyor. AM3 anakartlarda da vardı aynı olay. Soket aynı, işlemcileri takıp kullanabiliyoruz ama işlemcilerin performansı yeni çipsetli anakartlara göre bariz kötüydü. Yine benzer durum oluyor.

AMD bana kalırsa düzgün bir çipset ve anakart tasarımı ile yola çıkmalıydı ve 4 sene soket değişmeden devam etme sözünü 4 sene aynı anakartlarla performans farkı olmadan kullanma imkanı sunmalıydı. Görüyoruz ki yeni işlemciler eski anakartlarda daha düşük performans verecek. Ne anladık o işten? Bugün %5 kırpar, yarın %10, sonra %20... Demek ki ilk nesil o kadar da iyi değildi ya da AMD anakart üreticilerine para kazandırmak istiyor. Her türlü AMD'nin kullanıcı yanlısı olmadığı sonucu çıkıyor. Ben rekabetin artması ve gelişimin hızlı olması, fiyatların düşmesi tarafındayım. Ama bunlar olurken kullanıcıya verilen sözlerin de tutulması gerekli. Soket değişmiyor ama yeni çipsetli anakart kullanmazsan işlemciyi de tam kullanamazsın diyecek olduktan sonra ne anlamı kalıyor?

• xfr kadar gereksiz bir şey görmedim hayatımda. Hiçbir otomatik overclock manueli kadar verimli olamaz. Sanki herkes 2700x in yanına a320 anakart alacak overclock yapamayacak da xfr gelsin diye yalvarıyoruz. Ben kendim adam gibi overclockumu yaparım kardeşim senin gereksiz voltajlar verip saçma sapan frekanslara çıkarmanı istemiyorum. Overclocktan insanlar korkar oldu oysa ki biraz bilinçle yapıldığında gayet basit ve risksiz bir işlem. xfr da xfr. Sanki çok mühim bir şey. Sinema salonuna girersiniz. Sanki gözünüz kör fişteki koltuk numarasına bakıp yerinizi bulamayacakmışsınız gibi inatla size yerinizi göstermeye çalışsın diye diktikleri eleman var ya? Ahanda xfr o işte.

Dolandırıcılık ciddi bir iddia. Ama aslında doğru. İntel 8700k yı 4.7 ghz 95w diye piyasaya sunuyor ama aslında 4.3 ghz. 4.7 ye sadece tek çekirdeği aktifken çıkıyor. Bu detay bilgiyi kendi sitesinde bile göremezsiniz. Base frekans yazar ki neyin base i anlamış değilim. cpu z den izleyin 800 mhz a kadar iniyor işlemci yani bir minimum frekans değil. Farklı ara değerler de farklı senaryolarda görülebiliyor. Base frekans neye göre base bilen varsa açıklasın. Bir de boost frekans yazar ama boostun cekirdeklerin calışma durumuna göre değişen frekans değerleri yazmaz. Ayrıca 95w dediği tdp değeri güç tüketimi demek değildir. Thermal design power diye açılır ve işlecinin üreteceği ısıyı açıklayan bir ifadedir. Bu mantıkla 2600k dan 8700k ya bütün i7 ler teoride stok frekansta aynı seviyede ısınması gerek ama özellikle 8700k nın o kadar ısındığına hiç inanmıyorum. Kısacasi dolandırıcılık mı evet dolandırıcılık. Ağır bir itham olsa da kelimenin anlamı tutarlı bir şekilde işliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 8 Mart 2018; 12:45:34 >

• 2020ye kadar am4 tam destekçiler konuya bekleniyor ahauahauh

• quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

Intel'in yaptığından farklı bir şey yok. Intel'de anakart üreticileri çakallık yapıp multicore enhancement diye bir şey eklediler ve işlemciyi 4.7GHz'e kadar çıkarıyor tüm çekirdeklerde ve bunu 95W TDP sınırı dahilinde yapıyor. Yani hep 4.7GHz tutmuyor, yükün durumu değişiyor, güç ihtiyacı artıyor, frekansı otomatik ayarlıyor. Güç sınırını kaldırınca soğutma izin verdiği müddetçe yükte 4.7GHz'de tutuyor işlemciyi. AMD de bunu X470 ve B450 çipsetli anakartlarında Precision Boost Overdrive adıyla yapacak. Sıcaklığa ve güç tüketimine bakarak işlemciyi köküne kadar zorlayacak bir şey. Ama bunu X370 veya B350 çipsetli anakartlarda yapmıyor, onlarda sadece 1.nesil ryzen'lardaki gibi XFR var. Ayrıca yeni anakartlarda bellek, VRM ve OC için ciddi güncellemeler mevcut. Soket değişmiyor ama alınacak yeni işlemcileri tam manasıyla kullanmak için de yeni anakartlar şart oluyor bu durumda. 1 sene sonra çıkacak işlemcilerde bunları kısıyorsa AMD seneye çıkacaklarda başka şeyleri kısacaktır, sonraki sene daha da kısacaktır. Yani bugünkü X370 çipsetli anakartlardan birini aldım, tamam 3 sene her şey düzgün olacak diyemiyor kimse. Daha ilk güncellemede bunlar oluyorsa 2., 3. güncellemede daha ciddi şeyler değişecek demektir. Bu da soket değişmiyor olayını gölgeler. Evet, soket değişmiyor ama işlemci de tam performansında çalışamıyor. AM3 anakartlarda da vardı aynı olay. Soket aynı, işlemcileri takıp kullanabiliyoruz ama işlemcilerin performansı yeni çipsetli anakartlara göre bariz kötüydü. Yine benzer durum oluyor.

AMD bana kalırsa düzgün bir çipset ve anakart tasarımı ile yola çıkmalıydı ve 4 sene soket değişmeden devam etme sözünü 4 sene aynı anakartlarla performans farkı olmadan kullanma imkanı sunmalıydı. Görüyoruz ki yeni işlemciler eski anakartlarda daha düşük performans verecek. Ne anladık o işten? Bugün %5 kırpar, yarın %10, sonra %20... Demek ki ilk nesil o kadar da iyi değildi ya da AMD anakart üreticilerine para kazandırmak istiyor. Her türlü AMD'nin kullanıcı yanlısı olmadığı sonucu çıkıyor. Ben rekabetin artması ve gelişimin hızlı olması, fiyatların düşmesi tarafındayım. Ama bunlar olurken kullanıcıya verilen sözlerin de tutulması gerekli. Soket değişmiyor ama yeni çipsetli anakart kullanmazsan işlemciyi de tam kullanamazsın diyecek olduktan sonra ne anlamı kalıyor?

hakkımda yazı yazmışsın. başka bir yorum yazdım sildim. Şimdi bu yorumunu gördüm. İyiki de görmüşüm. Sen 6/12 bir işlemcinin 4.7 ghz de 95 watt çektiğini mi hayal ediyorsun yanlış mı görüyorum ben? TEkil çekirdekse ok ama bunu hiçbir inceleme editörü böyle yansıtmadı. Stock 4.7ghz dediler. Yani Benim 6700k 4.0 ghz de 80 watt civarında yerken bu mucize işlemci 6/12 olup TDP yi bozmadan 4.7 ghz de sadece 15 watt fazlasını mı çekiyor. 7 nm falan üretildi sanırım. Bizim haberimiz yok birtek siz biliyorsunuz. Senin bahsettiğin o işlemci 95 watta CB de ancak 1300 puan alıyor. 1200 küsür puanlar aldığıda oldu. 4.7 ghz de 120watt civarı çekerkende 1400-1500 puana yaklaşıyor. Peki Bundan bahseden oldu mu? Hayır. Herkes bu yalandan dolayı bu işlemcinin 5,0 ghzde de 140 watt çekerken CB 1600 puanı alırken 95 watt çektiğine inandı mı? evet. İşte sahtekarlık burada. Biz cinebenchte r7 serisi ile 1600 puanı alırken işlemci 95 watt çekiyor. 8700k ise 140 watt. AMD 2700x için 95 watt mı demiş 105 mi? XFR ile 120 watt çeksin ben AMD ye de saydırırım merak etme. Keyfe keder anakartları anasını ağlatmak kimsenin haddine değil. Overclok kişinin alacağı bir risktir. Üretici vermiş olduğu değerleri yerine getirmek zorundadır. 8700k nın 95 wattlık orjinal hali cb den 1250 puan alır. İşlemci bu...

Al sana cinebench
    8700k 3.7ghz= 91 watt
    8700k 4.9ghz= 141 watt

https://store.donanimhaber.com/ab/e5/d1/abe5d1314bf563fa6f1e650d32eab00f.png

3.7ghz 8700k cb puanı

https://store.donanimhaber.com/08/38/d1/0838d1c12c2c9815eafb9ed904538b71.png

hayal görmeyelim. 6/12 olan hiçbir işlemci 7-10 nm ye gelmeden 4.7 ghz de 95 watt enerji tüketimine düşemez.

Hayır onu geçtim bu ürünü inceleyen siteler stock olarak cb puanını 1425 puan falan gösterdiler. Hatta 1500 küsür olarak gösterende vardı. Bütün dünyada bunu yedi. İntel herkese iyi para dağıtmış sizde burada bu adamların sahtekarlık yaparak tanıttırdığı ürünü övüyorsunuz. Zaten bu sahtekarlık ortaya çıkmasın diye düşük seviyeli anakartlar çıkamıyor. Neden ? Çünkü işlemci 4.7ghz de 120 watt civarında 5.0+ ghz de 140 wata dayanıyor. Hal böyleyken dandik bir anakart alıp 4.7 ghz yi görmeyi hayal eden bir kişi işlemciyi overclock olamayan bir anakarta taktığında 3.7 ghz de cb de 1230 puanı alınca dünyanın kaç bucak olduğunu anlayacak. bu kötü imaj ortaya çıkmasın diye hala bu düşük model anakartlar çıkamadı. Bu gidişle Çıkmayacak. çıkarsa da bileşeneri sağlam olmak zorunda. intel İşlemcileri Reklam edildikleri TDP ler ile alakası bulunmayan işlemciler. AMD firması da 105 watt olarak çıkartacağı işlemcisi 130 watt çekerse aynı eleştiriyi yaparım. Hiçte çekinmem. Örneğin

AMD eğer şöyle birşeyin reklamını yaparsa "biz işlemcimiz ile hiçbir müdahale olmadan CB de 2000 puan alıyoruz" ya da linus kalktı böyle bir reklam yaptı diyelim. peki Kaç watt çekiyor bu cihaz 140watt. BÖyle birşey olursa AMD yi gömerim anladın mı şimdi? Bu rezilliği intel başlattı. AMD devam ettirremez. Ettirmemelide. Biz kendimiz yaparız overclok işlememizi.

Sende işallah artık 8700k nın 4.7 ghzde 110 wattan aşağı çekemeyeceğini ortalama 120 watt çektiğini anlamışsındır umarım. iyi forumlar

• Adamlar kullandığım İşlemciyi bana anlatmaya çalışıyor 8700K diyen var mı? Yok. AMD de aynı şeyi yapacak, kendi belgelerinde yazıyor diyoruz, ama intel bilmem ne diyorlar. Sizinle ne tartışalım, nasıl tartışalım? Bu konu amd konusu, intel konusu değil. Amd'nin bugüne kadarki hiç bir hatasına laf etmemiş, aksine savunmuş olanlar gelip amd hata yaparsa ona da laf ederim diyor. Sizinle benim aramdaki fark o, ben dün dediğim yanlış çıkınca yanlış demişim diyorum ama siz kıvırmaya, başka yere çekmeye çalışıyorsunuz.

• ben bir oyuncu olarak b250 anakarta 7700k takıp 1800x ten fazla fps alabiliyorsam varsın her dönem soket değişsin. inteli yakalayamayınca değişik değişik şeyler deniyorlar. i5 4440 ile ev arkadaşımın fx 8350 li sisteminden yüksek fpsler alıyorsam aynı ekran kartı ile bana soketten bahsetmesinler. geçen ryzen 2 serisi haberleri şimdi bunlar. çok çekirdeği geçin performanslı çekirdekler üretin. yap ryzen 5 2600x. koy taban frekansı 4,2 ghz. tüm çekirdekler aktif 4,4 ghz olsun. tek çekirdek max turbo ile 4,6 ghze çıksın o zaman konuşalım amdyi

• quote:

Orijinalden alıntı: BimBitmiş

Ya kardesim bu ne gilgamis destani gibi yazmissin da yazmissin.. Intel ile AMD nin soket destegini karsilastirmak sacmaligin daniskasi. Adamlar once z170 i cop etti sonra z270 ve simdi de z370 sacmaligi millet boyuna anakart degisiyor. Al iste elimde b350 anakart var ve gidip direk ryzen 2600 alip gecicem oc ile kac gorurse artik bana ne xfr den yok x bilmem neyden. Adamlar yapacagini yapti 2020 ye kadar soket destegi dedi ve sozunu tutuyor sacma sapan elestirileri de birakin artik.

• Yeni hesaplar da geldiğine göre işler kötü anlaşılan

• Bu haberi ekrem71 den bekliyordum

• Yayın ambargosunun 2017de kalkacağının, 1500x in wraith sleath ile geleceğini, raven ridge apularda 10mb bellek olduğunun yazdığı belgelere nasıl güvenebiliyorsunuz acaba.

• Johan Elmander kullanıcısına yanıt
    Ben zaten tutarsızlıkkar var yazdım. Ama birileri okumadan gelir diye düşündüm ki gelenler de var.

• Son paragrafı okumadığın doğrudur

• Xfr teknolojisi şu an ki sistemimde düzgün bir şekilde çalışmıyor. Çalışsa bile sadece iki çekirdeğin hızının artacağı söylendi. Render alırken tüm çekirdekler devrede olduğu için Xfr'ın bir avantajı yok. Sık sık kontrol etmeme rağmen 4.1 ghz hızı ben daha göremedim. Xfr teknolojisi reklamdan başka birşey değil, yeni nesil ryzen işlemcilerde'de iki çekirdekde hız artışı olacaksa gerekli birşey değil.

2020'ye kadar anakart değişmeyecek dendi, Elimizdeki anakartlarda yeni işlemciler düşük performansta çalışacak ne anladık bu işten. En büyük avantaj anakart deniyor, performans kaybı olduğu sürece ve tüm özellikler çalışmayacaksa, yeni anakart almak şart. O yüzden 2-3 sene 1800x'i kullanıp, yeni nesil birşey almak mantıklı, KAyıp sadece Xfr teknolojisinde ise, Xfr çok gerekli birşey değil, dediğim gibi ben hızın düşük ısılara rağmen yükseldiğini hiç görmedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi awsalli -- 8 Mart 2018; 23:36:27 >

• Soket değişmiyor ama çipset Değişiyor

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.