I

Yüzbaşı
07 Mart 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 86 (Bu ay: 0)
Gönderileri
1. 144hz monitörlerde sürekli yüksek bellek frekanslarında çalışırlar ve buna bağlı olarak kartlar boşta hiç bir şey yapmıyorken bile yüksek güç tüketir ve yüksek sıcaklıklarda çalışır. Örneğin GTX1080 kullanıyorken kart boşta 35-40 derece sıcaklıklarda çalışıyor ve 10-12w güç tüketiyordu daha sonra RX5700 e geçtim kart boşta 55-58 derece hatta bazen 60 ı geçiyor ve oto fan çalışıyor, güç tüketimi de 30-33w arası değişiyor. Bunun modelle, markayla hiç bir alakası yok tamamen AMD nin 144hz de yüksek bellek frekansı daha doğrusu son hızda bellek frekansı kullanımından kaynaklı.

2. Siyah ekran hataları bazen illallah ettirebilir. Bazen uzun süre hiç siyah ekran hatası almazsın bazen de günde 2-3 kere başına gelir. AMD driver notlarında bile siyah ekran hataları yaşanabilir diye belirtiyor.

3. Her oyunda ve her zaman olmasa da bazı oyunlarda MSI Afterburner, RivaTurner, HWinfo ve bazı OSD programları çökmelere, donmalara sebep oluyor.

Bunlar dışında kişisel ve oyun bazında yaşanan ufak tefek çok sayıda problem var. Örneğin warzone oynuyorum eski kartım GTX1080 de hiç bir problem yokken RX5700 de klavyeden ses açma tuşuna bastığım zaman 2-3 saniyelik kasılmalar giriyor ve bunu her ses açıp kıstığımda yapıyor. Ayrıca oyun ayarlarında ki sensörler de çalışmıyor yani GTX1080 de ekran kartı sıcaklığı oyun içinde ki sensör den okunabiliyorken şuan RX5700 de bu sensörler okunmuyor ve sıcaklıklar gözükmüyor.

NOT: BENDE SORUN YOKÇULAR GELMEDEN BELİRTEYİM. TAMAM KARDEŞİM SENDE SORUN YOK. SEN SİYAH EKRAN HATALARI ALMIYORSUN, SENDE OYUNLAR ÇÖKMÜYOR, SENDE HER ŞEY STABİL TAMAM. ŞİMDİ KONUYU TERKEDEBİLİRSİN.
Afterburner değil sanki

Abimiz incelemeyi yayınlamış görünüşe göre ortalama fark 5-6 fps, maksimum fark ise 8-9 gibi hatta bazı oyunlarda 2-3 fps e kadar düşüyor. Kart bazında bakınca maksimum %7-10 arası bir performans artışı var.

Şu pozisyonda 210-220$ a RX580 8GB bulunabiliyorken 280$ a kim neden RX590 alsın? üstelik bu %7-10 luk artış mimarinden değil saat hızından geliyor ki bu yüzden 185w tdp 225w a fırlamış.

Bana göre tam bir hayal kırıklığı..

Görüldüğü üzere adam akıllı kullanıcı kalmadı. Bu saatten sonra da kimin elinde ne bileşen varsa köşesine çekilir sessiz sessiz kullanır anca yeni seri nvidia kartlar çıkınca biraz hareketlenir 2-3 aya yine boşalır buralar. Önümüzde ki 1 yıl içinde de burası komple bomboş bir yer olur.
Boşuna memleketin kurnaz firmalarına, insanlarına söğüşlenmeyin tek yapmanız gereken amazon.de, amazon.com ve amazon.fr üzerinden ekran kartlarını takibe almanız. Fiyatlar eskiye göre pahalı evet ama ülkemize göre nispeten ucuz ve daha alınası.

Örneğin piyasanın en iyi modellerinden STRIX şuan amazon fransadan kargo + gümrük dahil 370€ ya geliyor yani 1780-1800 TL civarı. Aynı model TR de 2180 TL nin 1 kuruş altında yok bulunmuyor.

Yine aynı şekilde GTX1080 G1 gaming 3 fanlı modeli totalde 640€ ya Türk lirası olarak da 3100 TL civarı. Aynı ekran kartı TR de en ucuz 3500-3600 TL hatta bazı yerlerde 4000 TL.

400-500 lira şark kurnazları yerine cebinize kalır
Sizde de oluyor mu? her oyuna girdiğimde illa sol üstte açık olmak zorunda açık olmayınca rahatsız oluyorum, boş oynuyormuşum gibi hissediyorum
Ryzen 5 1600
Asus B350 Prime Plus
Gskill 2x8GB (16GB) 3000mhz ram
Acer XF240H 24'' 1080p 144Hz Freesync monitör
MSI GTX1050 Ti 4GB LP GT
Crucial BX100 250GB (535/400)
WD 2TB 64mb 7200rpm HDD
Corsair 300R mid tower
Corsair CX600 80+ 600W
Logitech G213 Gaming Klavye
Corsair M65 RBB mouse

Sizce bu şekilde bir sisteme maks kaç para verilir ?
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 11 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 397
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 3.793 (Bu ay: 75)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 653 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.