Şimdi Ara

SkyWell Çin Malı Otomobil Sorunlar ve Yorumlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
19
Favori
56.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SkyWell (ET5) Çin Malı Otomobil Sorunlar ve Yorumlar için bu konuyu açtım.

Oldukça fazla şikayet duydum.

Bilgisayarın kararması
    Bilgisayarda görülen 500 km menzile rağmen 200 km'de şarj bitmesi
    Araç yıkanırken bagaj kapağı açılması
    ulu motor ?
    Yedek parça
    Servis
    2. el piyasası

Avantajları vs. burada tartışalım.

https://www.sikayetvar.com/skywell

https://www.sikayetvar.com/skywell/ulu-motor-skywell-et5-sikayet

https://www.youtube.com/watch?v=5_68GtzMrXw

Sorun yaşayanlar olursa burada bilgi alışverişi yapılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CaptainSkyWalker -- 15 Eylül 2023; 10:25:5 >

• Merhaba,

Mart ayı itibariyle ikinci el olarak skywell ET5 satın aldım. 2800km'di. Şimdi 4.500 km oldu.

Aracın menzil durumu şöyle: Ankara - Konya yolculuğu yaptım. Gece vaktiydi, hava 0 dereceydi ve hızım ortalama 95 - 100 km/h'di. Bu koşullarda 280 km yol yaptı.

Şehir içinde ise yine 0 - 5 derece sıcaklıkta menzil 250 km'ye kadar düşüyor. Çünki arabayı sık sık stop edip çalıştırıyorsunuz ve her seferinde pilleri ideal sıcaklığa yükseltmek için enerji harcıyor.

Sıcaklığın 15 derecenin üstüne çıktığı 2 gün oldu bu süreçte şehir içi menzil 450-500 km arası olacağını gördüm. (Yüzde 20 şarjla 96 km yol gitti)

Elektrikli araçlarda kışın menzilin %10-40 arası düştüğünü öğrendim araştırmalarım sonucunda. Skywell de bu limit sonuna kadar kullanıyor sanırım :) Elektrikli arabalar için ideal sıcaklık 15-25 derece arasıymış.

Aracın konforundan ve tabi ki performansından memnunum içten yanmalı orta sınıf bir sedandan sonra.

Aracın iç hacmi geniş, koltuklar konforlu. Konfor olarak bence sorun olan tek şey yüksek hızlarda arabanın cüssesinden dolayı rüzgar sesini daha çok hissetmeniz.

Yol sesi seviyesi olarak daha önce emaneten kullandığım BMW IX3 ile aynı hissiyatta. Elektrikli araçlarda motor sesini hariç bırakınca diğer seslerle başbaşa kalabiliyorsunuz.

Bir de lastiklerin tutuşu iyi değil. Patinaj yapmaya ve kaymaya çok meyilli. Kaliteli bir lastikle bu sorun giderilebilir.

Elimden geldiğince objektif yazmaya çalıştım. İnşallah faydalanan olur.

Skywell Et-5 sahibi olan arkadaşlar. Her araba en dandiğinden en pahalısına her ay arabalarının üzerine %5-10 arasında zam yaparken. Sarı sitelerde araç fiyatları sıfırından 100-200-300 bin fazlaya satılırken. Kendi aracınızın fiyatının ayrlardır sabit kalması ve üstüne üstlük sarı sitede 100-150 bin ucuza satılmasından rahatsız değilmisiniz? Aynı paraya başka bir marka araba almış olsaydınız şuanda rahat üzerine 200-300 bin koymuş olacaktınız.

Dizel aracım vardı, sattım hybrid araca geçtim. Elektrikli araç ile tanışmam hibrit ioniq ile oldu. Çok memnun kaldım. Halen de keyifle kullanıyorum aracımı. Tam elektrikli araçta şarj konusu benim de kafamı kurcalıyordu. Ancak özellikle uzun yolda ne yapacağım korkusu araştırmalarım sonucu kalmadı. Şöyle ki;

Skywell long range uzun yol menzili 400 ile 450 km arası. Çok kasarsanız 500 bile bulabilir ama buna gerek yok. Tüm şarj firmalarının istasyon haritasını indirdim. 400km içinde belki en az 10 tane dc şarj ünitesi var. 45 dk lık bir mola ile 400km daha gidebiliyorsunuz. Şehir içi ac şarj istasyonu çok daha fazla. Ve hem uzun yol hem şehir içi istasyon sayısı hızla artıyor. Yani şarj olayı korku olmaktan çıktı.

Aracın yolda kalması içten yanmalı şanzımanlı her araçta ne kadar risk ise bu araçlarda da o kadar riskli. Batarya 8 yıl 150.000km garantili. Ayrıca artık komple batarya değişimi de yok. Hücre hücre değişim oluyor. Bu da maliyeti düşürüyor.

1 yıl sonra aracımı satmak istediğimde, bu elektrikli araç gelişimi böyle devam ettikçe, yollarda araçlar çoğalıp ön yargılar yıkıldıkça 1 saatte mi satarım 1 ayda mı onu zaman gösterecek. Evden şarj ile şehir içi 40 kuruşa dolaşmanın getirisini saymadım bile.
  • Şu an MG ve Chery mantıklı. Üstelik farklı model devamlılığı da var. Mesela skywell in ve seres in tek modeli var satışta. skywell in çarpışma testlerinde 2 yıldız aldı. Yazılımsal sorunlar genelde Çin araçlarında oluyor güncelleme ile geçer yeter ki ciddi donanım sıkıntısı olmasın
  • Napacan servisini kaptan yağ filtresini değiştirip sekmanmı attıracan :)) 5w30 harici kullanma.
  • Merhaba,

Mart ayı itibariyle ikinci el olarak skywell ET5 satın aldım. 2800km'di. Şimdi 4.500 km oldu.

Aracın menzil durumu şöyle: Ankara - Konya yolculuğu yaptım. Gece vaktiydi, hava 0 dereceydi ve hızım ortalama 95 - 100 km/h'di. Bu koşullarda 280 km yol yaptı.

Şehir içinde ise yine 0 - 5 derece sıcaklıkta menzil 250 km'ye kadar düşüyor. Çünki arabayı sık sık stop edip çalıştırıyorsunuz ve her seferinde pilleri ideal sıcaklığa yükseltmek için enerji harcıyor.

Sıcaklığın 15 derecenin üstüne çıktığı 2 gün oldu bu süreçte şehir içi menzil 450-500 km arası olacağını gördüm. (Yüzde 20 şarjla 96 km yol gitti)

Elektrikli araçlarda kışın menzilin %10-40 arası düştüğünü öğrendim araştırmalarım sonucunda. Skywell de bu limit sonuna kadar kullanıyor sanırım :) Elektrikli arabalar için ideal sıcaklık 15-25 derece arasıymış.

Aracın konforundan ve tabi ki performansından memnunum içten yanmalı orta sınıf bir sedandan sonra.

Aracın iç hacmi geniş, koltuklar konforlu. Konfor olarak bence sorun olan tek şey yüksek hızlarda arabanın cüssesinden dolayı rüzgar sesini daha çok hissetmeniz.

Yol sesi seviyesi olarak daha önce emaneten kullandığım BMW IX3 ile aynı hissiyatta. Elektrikli araçlarda motor sesini hariç bırakınca diğer seslerle başbaşa kalabiliyorsunuz.

Bir de lastiklerin tutuşu iyi değil. Patinaj yapmaya ve kaymaya çok meyilli. Kaliteli bir lastikle bu sorun giderilebilir.

Elimden geldiğince objektif yazmaya çalıştım. İnşallah faydalanan olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaraoglu -- 19 Nisan 2023; 8:25:52 >

• ykaraoglu Y kullanıcısına yanıt
    Kazasız belasız kullanmak nasip olsun. Piller minimum 15 derecede arzu edilen akımı üretebiliyor. Bunu aşabilecek marka yada teknoloji olduğunu düşünmüyorum çünkü fizik ve kimya kuralları belli. Değişik alaşımlarda piller üretilirse orasını bilemem, mevcuttaki lityum tabanlı pillerin durumu böyle. Piller istenilen akımı üretebilmek için kendini ısıtıyor. Haliyle enerji kaybı meydana geliyor.

Merhaba hayırlı olsun öncelikle.

Bende almayı çok düşündüm ama bir türlü karar veremedim. Arabanın büyüklüğü, konforu ve birçok arabada olmayan özellikleri beni cezbediyor. Ama çinli olması yeni olması ve elektrikli olması düşündürüyor. İnternette araştırdığımda da çok fazla yorum bulamıyorum. En çokta bundan tedirgin oluyorum. Bu forumda ilk defa siz düzgün bir yorum yaptınız. Teşekkür ederim. Umarım ilerleyen süreçlerdede yorum iletirsiniz bizde faydalanırız. Sormak istediğim bir kaç soru var.

1. Aracın konforundan memnun musunuz? Bozuk yolda trim sesi geliyor mu? süspansiyonlardan ses geliyor mu?
    2. Yalıtımından memnun musunuz?
    3. Multi media ekranının çalışması sizi tatmin ediyor mu?

kolay gelsin.

• ScorpionMust S kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Almadan önce bende yorum bulamama konusunda çok sorun yaşadım. Gerçek kullanıcı yorumları çok önemli çünkü. Hatta video çekmeyi bile planlıyorum. Özellikle menzil testi videosu.
    - Araçta herhangi bir trim sesi vs yok. Süspansiyonlardan da ses gelmiyor. Ancak yukarıda kendi yorumumda da söylediğim gibi özellikle yüksek hızlarda rüzgar sesini duyuyorsunuz. Belki kapılara ekstra fitil ekleyerek tamamen sesi kesebilirsiniz.
    - Aracın konforu, süspansiyon rahatlığı, koltuk rahatlığı vs. çok iyi.
    - Multimedya ekran tepki hızında herhangi bir problem yok. Ben ekran donması vs de yaşamadım, ama okuduğum yorumlarda bunu yaşayanlar olmuş sanırım. Ancak araçla ilgili hemen hemen her fonksiyonu oradan kontrol etmek biraz zorluyor açıkçası. Belki alışınca daha normal gelir.

Merak ettiğinizi sorun, elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaraoglu -- 19 Nisan 2023; 19:20:0 >
  • Bu arada yakıt konusu hakkında da şöyle özet bir bilgi vereyim. Mart Ayı elektrik faturam 1200 TL geldi. Normalde 400-450 TL arası geliyordu. Yani elektrikli araba şarjın faturamdaki farkı yaklaşık 800 TL oldu. Bu 800 TL ile 1600 km yol yapmışım. (Şehir dışı yolculukların km ve DC şarj maliyetini hariç bırakıyorum) Neredeyse tamamı 15 derece altında ola kullanımda km başına 0,50 TL düşmüş. Elektrik fiyatlarının Nisan 2023 itibariyle %15 ucuzladığını da hesap ederek güncel rakamlara ulaşabilirsiniz. Benim buradaki rakamım eski (Mart Ayı rakamları idi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaraoglu -- 16 Nisan 2023; 20:51:4 >
  • Yeni bir gerçek kullanıcı videosu çekmiş bir arkadaş.https://www.youtube.com/watch?v=dOvz0skKp38&feature=youtu.be

Cevaplarınız için teşekkürler. Şuan araba piyasasında bildiğiniz üzere bayilerde araba yok. Sarı sitede ise sözde 6000 km ve üzeri arabalar bayilerden marka modeline göre 200 ile 500 bin tl arasında fazlaya satılıyor. Bu durum sanırım sadece skywell için geçerli değil. Sıfır fiyatı 1350 olan premium line arabayı sahibindende (olması gereken fiyat bence bu) 1200 bine bulabiliyorsunuz.

Siz bunun nedeni nedir? Bu durum bende soru işareti yaratıyor. Acaba arabada bir sıkıntı var da insanlar ellerinden mi çıkarmaya çalışıyorlar sorusu. Aslında en büyük endişemde bu.

• Birde arabayı ne kadara sigortalattınız ? Yüksek olduğunu duydum 20-25 binler civarı. Aslında ülkemizde elektrikli arabanın pek bir karı oluyor. Sadece konforu ve teknolojisi için alınıyor. benzinden yapılan tasarruf sigortaya gidiyor gibi.

Ben 5.050 tl ye sigorta yaptırdım. Kendi üstüme ilk arabam, hasarsızlığım yok yani.Ama biliyorsunuz 2 hafta önce bir düzenleme yapıldı. Elektrikli araba sigortalarında %10 indirim yapılacak Mayıs itibariyle. Kasko 15.000 TL ye yaptırdım.
    Alternatifler bir anda çoğaldı hocam. 1250 TL ye TOGG, 1.500 TL ye Tesla lanse edildi. Gerçi bu fiyatlardan alabilen hiç yok henüz ama olsun Skywell arada sıkıştı. Benim öngörüm Temmuz ayı itibariyle TOGG fiyatı 1700 civarı, tesla 2.000 TL. Dolayısıyla bu arabaların satışı da rahatlayacaktır. Bu arada geçen hafta skywell i 1.100 e alabiliyorken şu anda 1.200 e alabiliyorsunuz ikinci elini. Skywell kasko değeri 1.800 TL yapıldı 1 ay önce. Seres 3 de bakabilirsiniz bu arada. Ya da teslada şansınızı deneyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykaraoglu -- 17 Nisan 2023; 18:9:53 >
  • Hocam beni en çok cezbeden togg ama nasip olmadı. Seres 3 cazip gelmiyor teslada pahalı. Skywell çok cazip bir araç. Büyük olması elektrikli koltuklar ısıtma sogutma konforu brni çok cazip efiyor. Ama ileride piyasada kaybolur mu kotkusu var açıkçası. Rayiç bedeline göre kasko uygunmuş. Buradan sürekli deneyinletini paylaşırsan sevinirim. Brn ve bnm gibi bir çok şnsan var eminim ki kafasında soru işareti olan…

Merhaba arkadaşlar.Video bana ait. Ben kasımda teslim almıştım 7. kademe hasarsızlık indirim ile kaskosu 10500 tl idi. 2500 civarıda trafik çıkmıştı. Kışın bütün arabalarda tüketim fazla olur hele birde ısı pompası olmayan araçlarda verim daha çok düşer. bursa şartlarında kışın 300 km gidiyordu. uzun yolda o civardı ama hava 15 dereceyi geçer geçmez çok fark ediyor. 400-450 km arasını sürüşe göre geçebiliyor. Uzun yol çok yapmıyorsanız genel olarak elektirikli araç tavsiye ederim ama özellikle evinizde şarj imkanı varsa alın, aksi durumda bence alınması mantıklı değil.Firmalar biraz indirim yaptı ama hala yeterli sayılmaz. Skywell çok geniş konforlu bir araba. Özellikle mtv dilimi olarak tesla çok mantıklı değil. long range modeli 25 bin standart range modeli 15bin mtv senelik. skywell 4700 tl. Togg aynı şekilde arkadan itiş olan model mtv olarak skywelle aynı. Ben bulabilsem 88kw olan togg uda tercih edebilirdim ama hem kura ile alınması hem fiyatın garanti olmaması birde skywelle göre segment farkı olması beni düşündürdü. Skywellin piyasasını distrübütör belirleyecek.Uzun vadede biz kullanıcılara yaklaşımı önemli

• Stopları aşırı göz yoruyor dün sıkışık trafikte felç etti
  • cuins kullanıcısına yanıt
    Evet "piyasayı distribütörü belirleyecek" söylemine kesinlikle katılıyorum.
  • Araçla tek deneyimim: Sitemizdeki bir komşumuz satın aldı, araç şarjda iken alev aldı. Aracın söndürülmüş halinden yapılan soruşturmaya göre aracın üretim olarak hatalı olduğu tespit edildi ve tamamen aynı donanım ve renkte aracı 2 hafta sonra komşuma teslim ettiler. Şimdilik memnunlar özellikle sürüş konforu ve yolu hissetirmemesi açısından çok övdü aracı. Türkiye piyasasına bu kadar yeni bir markanın iki haftada bu kadar büyük bir sorunu çözmesi beni olumlu olarak şaşırttı. Bakalım sonraki senelerde nasıl olacak
  • tcadongusu T kullanıcısına yanıt
    Bir tane skywell yanma haberi duymuştum ama o sanırım uzatma kablosu ile ilgiliydi ankarada. Aynı olaydan mı bahsediyordunuz? Arabanın yanma olayı öpk can sıkıcı bir olay…
  • cuins kullanıcısına yanıt
    Kasom ayından bugüne fiyatlar çok değiişti. Muhtemelen bugün totalde 20-25 bin arasında olacaktır. Sürekli uzun yok yapan birisi değilim belki senede 1-2 kere ondada menzil olayına katlanılır. Isı pompası sonradan takılabildiğini duydum hiç araştırdınız mı?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.