Şimdi Ara

Şizofreni ileri derecede bir okb olabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 10
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 gün 22 saat 8 dakika
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • LeviEfendi (4 mesaj) Jake Lockley (3 mesaj) Guest-B849B3DA4 (3 mesaj) Zodion (2 mesaj) Guest-39A3D5E9A (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (7 mesaj) Mobil (6 mesaj) (7 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Arkadaşlar bana şizofreni tanısı kondu. 1 kutu paxerayı ağzıma diktim. Beynimin tamamen yapıştığını hissediyorum. Eskiden beynim yarılmış gibiydi. Beynim tamamen yapıştı. Iyilestim vallahi. Ses,halüsinasyon falan sıfır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jailor01 -- 26 Eylül 2021; 10:28:24 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

|
    |
  • Hayır

• okb şizofreni ikisi farklı şeyler. ayrıca google herkesin düşüncesini okuyor bunda şaşırılacak bir şey yok. aslında yaşadığın şeylerin gerçek olma ihtimali yüksek. bir kısmını da sen kaygıdan üretiyor olabilirsin.

• Paranoya başka bir şey takıntı başka bir şey.Takıntılarda şüphe duyacaksın diye bir şey yok.Hatta kimi zaman tam tersi

• yolda park etmiş araçların tekerlerinin oynadığını görüyor musun?şizofren hizmetli var bizde adamın anlattıklarını söylesem bir daha şizofren kelimesini ağzına almazsın.

• Hocam biraz anlatabilir misiniz

• şizofreni, gerçeklikten kopma ile alakalı

• Herkesde aynı olmuyor belirtiler.

• biraz olsun ürkütmeyelim ahaliyi.mesela cam siliyormuş kafamda diyor da sanrı olarak da görüyor bize kafamda ses diyor olabilir öteki bu iyi silemedin bir daha sil bak burası kalmış diye gösteriyormuş.adam yorgunluktan geberirdi ama durmazdı yani hoş bir şey değil.uyurken mesela saçma salak şeyler olur beyin kendinde değil öyle şeyler şizofren değil.zaten şizofren ve bipolar fazla dopamin olmasından oluyor bir hormon bozukluğu bu hastalıklar beynin manyaklığı değil hormon fazla diye beyin manyıyor ikisi arasında fark var.ilaçla düşer bu dopamin antipsikotik dedikleri ben de içiyorum ama bipolar benimki ama sınırında geziyorum şizofrenin gece falan öksürdü mesela bir adam üstelik ben uyandıktan sonra hani uyansam rüya diyecem.ananı diye uyandım sonra bir öksürük sesi öhöm şeklinde.benim beyin yaptı yok ses mes.bu durum nasıl yaşadığınla değişiyor mesela stres yoksa işler sakinse kütük gibi uyurum ben ama kafaya takarsan zaten normalim diyen de huzursuz olabilir yani akıl hastalığı diye bir şey yok düzgün yaşıyor musun düzgün besleniyor musun beyin vücut kimyan düzgün mü küçükken topun komşunun bahçesine kaçmadı mı bir aile bireyini kaybetmedin mi tamam normalsin ama bunlar her an bozulabilir işte o zaman bakmışsın sıkıntıya girmişsin sana da akıl hastası demişler.

@EUGENICS88

EUGENICS88

bittabi kişiye göre değişir ama genel sebepler aynı ya da benzerdir bu yüzden tedavi altına alabiliyorlar.

• Hocam bu psikolojik vakalarda genetik yatkınlık söz konusu mudur?

• LeviEfendi kullanıcısına yanıt

evet, kesinlikle. bu yüzden aile ve akrabalarda bu hastalık varsa yapacagin en doğru şey bu hastalığı tetikleyici dış faktörleri öğrenmek ve onlardan uzak durmaktır. genetik eğilimi engelleyemezsin ama dış faktörlerden uzak kalmak senin elinde, gereken dikkati göstermemek korkunç bir sona götürebilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B849B3DA4 -- 24 Eylül 2021; 3:7:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam sülalede 2-3 tane belirgin vaka var. Durumu inceleyince dediğiniz gibi benzer dış etmenler görüyorum. (psikolojik baskı, stres, yoğun üzüntü vs.)

o zaman dikkatli olman gerek. bahsettiğin faktörlerden uzak durman, kendine iyi bakman, sağlığına önem vermen gerek. aman hocam, bu tarz şeyler şakaya gelmez. umarım gereken dikkati gösterirsiniz.

abartıyorum sanki yazarken ama elimde değil..

• Hocam atasözü var ya: "sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviEfendi -- 24 Eylül 2021; 3:20:42 >

aynen öyle hocam, aynen öyle..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B849B3DA4 -- 24 Eylül 2021; 3:23:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeviEfendi

Hocam bu psikolojik vakalarda genetik yatkınlık söz konusu mudur?

evet mümkün mesela babam sara hastasıydı bende de doğuştan sara vardı ama tedavi oldum 2000'de artık yok dediler 2003'te sen bipolarsın dediler belki sara çevirdi ya da beyin zaten doğuştan normal değildi ya da küçükken ebeveyn kaybeden insanlarda oluyormuş zaten ama belli bir yaştan sonra ortaya çıkıyormuş sara iyileşmese de çıkacaktı belki yani bende bipolar olması için her türlü şart mevcut ama bu değil ki deden şizofrendi sen de olacaksın.olmayabilirsin beyinle ilgili zibilyon tane hastalık var başka bir şey olabilir ya da hiçbir şey olmayabilirsin.kavernom var mesela duydun mu o da var bende ama o psikolojik bir durum değil beyninin içinde minnak minnak baloncuklar düşün kanayıp su balonu gibi şişiyor kardeşim de 2011'de ameliyat oldu bu yüzden.onda bipolar şizofren vs yok ama adam ikizler burcu bir gün abi ikinci el arabalar temiz değil sıfır al ben sana vereyim biraz der bulurum sıfır araba gösteririm sen bunu vurursun ne yapacan sıfır arabayı der 2018'de oldu.yani ben mi bipolarım bu adam mı belli değil.ben sözümün eriyimdir istediği kadar kişilik ruh halim değişsin bir gün hatırlar yaparım.özetle bi öyle bi böyle olmak için bipolar olmak gerekmiyor ikizler gibi bahanelerle daha beter olabiliyorsun bu bir ruh hali.bipoların farkı süper hızlı sinirlenip adamı delme doktasına 2 saniyede çıkıyor musun o tehlikeli.ondan sakin olsun beyinleri diye lityum veriyorlar.lityum bazı yiyeceklerde içeceklerde de vardır netten bakabilirsin.bir kaç kişi özellikle istedi biz bunlardan bol yiyelim sinirleniyoruz arada diye yani bipolar olanın farkı sürekli ilaç içmesi ama tansiyon hastaları da sürekli ilaç içiyor.bir durumda normalim diyen adam kafa kol dalabilir mevzuya ama bu bipolar sakat kaçın dedileri adam ilaç sayesinde sakin kalabilir.

• 15 gündür bende kullanıyorum Paxera yı OKB sinir öfke krizlerim için,ama şizofreni farklı bir şey ya OKB ile çok alakası yok bence,benim OKB em geçmiş takıntısı ve buna bağlı sinir öfke krizlerim in olması durumu.

• Geçmiş takıntısı yani sevmediğim kişi olayı sanki yaşıyormuş gibi hissetme ,kendi kendime konuşarak o anı yaşama ve buna bağlı sinir öfke krizleri, OKB mi şizo ya giden bir yolmu sizce arkadaşlar ‼️❓🤔
    Paxera ve Rileptid kullanıyorum şu an ‼️❓🤔

• sizofreni ileri derecede okb kesinlikle degildir. ikisi bambaska hastaliklardir. icinizi ferah tutun. ayrica 20-22 yaslarina geldiyseniz bu saatten sonra sizofreniye yakalanma olasiliginiz diger tum insanlarla aynidir. yani ileri derecede okb nizin olmasi, sizofreniye yakalanma ihtimalinizi arttirmiyor. 20-22 deme sebebim ise genellikle ergenlik doneminde ortaya cikiyor olmasi bu hastaligin. herkese Allah sifa versin.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.