Şimdi Ara

*MONO VE INVERTER SPLIT KLIMA -ENERJI TUKETİM -SINIFLANDIRMA TABLOSU -FIYAT LISTELERI* (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
8
Favori
91.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: samet007tr

quote:

Orijinalden alıntı: Fernando_S

Çok Teşekkür ederim!

Rica etsem şu yaptığım hesabın doğru olup olmadığını söylermisiniz?
    Soğutma sarfiyatı 1,66 olan Inverter bir cihaz için şu hesap doğrumudur?

300 x 1,66 x 0,25 = 124 TL

Tekrar teşekkür ederim!

Yukarıdakiler tamamen sabit hızlı klimalar için geçerli idi. İnverter olayı işin içine girince iş değişiyor... Günde 12 saat çalışacak çalışmanın başında ilk bir saat 1,66KW degerinden daha bile fazla harcaya bilir fakat ortam istenen dereceye yaklaştığı zaman cihazda kapasitesini düşürmeye başlayacaktır... Burada ortam ne kadar ısı kazanıyorsa klimada o kadar btuluk soğutma yapacaktır. Örneğin 9000 btu yeterli gelecekse tüketimde bu degerlere kadar hatta dahada aşağılara inebilir yalıtımı iyi olan bir yerde... Bu yüzden hesap yapmak çok zor ama 124 gibi bir rakam asla olmaz bence şimdi onun içinde hesap çıkarmak yanlış olur ama yalıtım varsa bana göre 70-80 i geçmez hoşçakalın...

Teşekkür ederim cevap için.

Bu inverter'ı evde kullandığımızı düşünürsek...

Klimanın bulunduğu oda kapısının açık olması çok fazla sarfiyat mı doğurur? Yoksa klimanın bulunduğu ısısı mı geçerlidir?

• Evet kapı açlırsa sarfiyat artar, çünkü yalıtım bozulmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abayram79 -- 11 Ağustos 2010; 13:30:07 >
  • Elinize sağlık mükemmel bir tablo. Tebrik ederim gerçekten.

Klima almaya karar verdiğimden beri gördüğüm en faydalı döküman bu.

Nerdeyse Mit.Heavy gözüm kapalı alacaktım.

Mit.Heavy (Hyper SRK35ZGX-S), 2242 TL (COP:4.20 EER:4.02), Sanko Airfel

GENERAL (ASHA12LGC), 1548 TL (COP:4.12 EER:3.80), iklimsa

Fiyat konusuna genelde takılmam kaliteye bakarım fakat %50 fazla fiyat değer mi Mit.Heavy ye?
  • Merhaba,
    15m X 4m taban ölçülü,tavan yüksekliği 2.45 m olan 60m2 bir depomuz var.Depomuzda tropikal balık yetiştiriyoruz ve kışın su ısısının 21-22 derece olacak şekilde 24 saat kesintisiz ısıtmamız gerekiyor.Depo bodrum katta,kış gelmeden içten staforla yalıtmayı düşünüyoruz.
    Bu depomuzda hangi klimadan maximum verim alabiliriz,klimanın 24 saat çalışacağını unutmayın.
    A sınıfı ve inverter arasındaki enerji tüketimi inverter almaya değer mi?Yıllık tüketim açısından sordum.
    Teşekkürler.
  • Arkadaşlar, bugün Manisa'da klimaplus ve İklimsaya gittim. 17 metrekare 2 oda için 9.000 BTU'luk şu klimalar arasından seçim yapmaya karar verdim:

1- Mitsubishi electric msz-ge25va eer değeri: 4,59 - enerji tüketimi: 545 watt. Fiyatı peşin 1.900 TL

2- General asha09LGC eer değeri: 3,97 - enerji tüketimi: 630 watt. Fiyatı peşin 1.220 TL

Siz olsanız 680 Tl fark verip 1.900 TL'ye Mitsubishi electric msz-ge25va 'yı mı alırsınız yoksa 1.220 TL'ye General Asha09LGC mı alırsınız? Şimdiden katkı sağlayan herkese teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: puma72

24.000 lik bosch klima dün takıldı. dış ünite beklediğimden daha sessiz çalışıyor. bir aylık kullanımdan sonra tekrar bilgi veririm.

Hayırlı olsun. Salondan evin diğer odalarını da sogutabiliyor musunuz? koridor üzerinden diger odalara soguk düzgün yayılıyor mu? En azından diger odalarda nem oranı düşmüştür diye düşünüyorum.

Geleyim kendi soruma: Ben koridora 18-21 yada 24000 btuluk bir klima takip koridordu menfez gibi kullanıp odaları sogutmak istiyorum. Aynı odada bulunan klima kadar sogutamayacagımı biliyorum ama en azından odalardaki nemi ve sıcaklıgı kırarım diye düşünüyorum. koridora 3 oda, salon, mutfak ve banyo bakıyor. mutfak ve banyonun kapısını kapılı tutacagım.

Klima olarak sharpların düz plazma modellerinde kampanya var ve 2300 kusur liraya 24000 btluk klima var. Airfel/mitsubishi heavy'de de SRK63ZE-S1 hyper inverter modeli 3050 lira. Ben klimayi yazın soguma, kisin da geceleri yanmayan kaloriferi desteklemek amacı ile kullanmayı düşünüyorum. yani yılın 6-7 ayı en az 7-8 saat kesin cihaz çalışacak. Hem sogutma/ısıtma kalitesi hem de tüketim acısından Mitsubish heavy alayım diyorum. Sizler ne düşünürsünüz?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

• quote:

Orijinalden alıntı: abayram79
    Elinize sağlık mükemmel bir tablo. Tebrik ederim gerçekten.
    Fiyat konusuna genelde takılmam kaliteye bakarım fakat %50 fazla fiyat değer mi Mit.Heavy ye?

Fiyat konusu biri kampanya oldugundan daha ön plana çıkıyor esasen fiyat farkı 200-250 TL idi ama bu asamada general fiyat/performans olarak General ön plana çıkıyor fakat kalite olarakta Mit.Heavy ön planda yinede sırf fiyat farkından dolayı General alınabilir içinize sindiyse...
  • quote:

Orijinalden alıntı: karsahini

Merhaba,
    15m X 4m taban ölçülü,tavan yüksekliği 2.45 m olan 60m2 bir depomuz var.Depomuzda tropikal balık yetiştiriyoruz ve kışın su ısısının 21-22 derece olacak şekilde 24 saat kesintisiz ısıtmamız gerekiyor.Depo bodrum katta,kış gelmeden içten staforla yalıtmayı düşünüyoruz.
    Bu depomuzda hangi klimadan maximum verim alabiliriz,klimanın 24 saat çalışacağını unutmayın.
    A sınıfı ve inverter arasındaki enerji tüketimi inverter almaya değer mi?Yıllık tüketim açısından sordum.
    Teşekkürler.

Strafor kaplamasını muhakkak yapmalısınız forumda bir arkadas yerler-tavan ve dört duvarı kaplamıştı aynen balık yetiştiriciliğinde 500 BTU * 60m² = 30000 BTU gibi bir kapasite lazım bunları dikdörtgenin küçük kenarlarına iki adet 15000 er btu inverter veya 12000+18000 btu inverter klima bulmanız lazım. İnverter cihazlar alırsanız faturada çok daha az paralar ödersiniz...

• quote:

Orijinalden alıntı: msonder

Arkadaşlar, bugün Manisa'da klimaplus ve İklimsaya gittim. 17 metrekare 2 oda için 9.000 BTU'luk şu klimalar arasından seçim yapmaya karar verdim:

1- Mitsubishi electric msz-ge25va eer değeri: 4,59 - enerji tüketimi: 545 watt. Fiyatı peşin 1.900 TL

2- General asha09LGC eer değeri: 3,97 - enerji tüketimi: 630 watt. Fiyatı peşin 1.220 TL

Siz olsanız 680 Tl fark verip 1.900 TL'ye Mitsubishi electric msz-ge25va 'yı mı alırsınız yoksa 1.220 TL'ye General Asha09LGC mı alırsınız? Şimdiden katkı sağlayan herkese teşekkürler.

Forumda Generalin tek kusurlu bulundugu kısım bu gibi cihazlarla karşılaştırıldıgında plastik malzeme kalitesi oluyor.... İkiside hemen hemen aynı işi yapıyor birkez alayım en iyisini alayım derseniz 1, fiyat/performans daha önemli derseniz 2 derim ben... Sonuçta iki cihazda odayı istenen sıcaklığa getirdiginde minumum kapasitede hemen hemen aynı elektriği tüketecek Generali birkez daha inceleyin içinize sinerse bence Generali alın...

• quote:

Orijinalden alıntı: slovan

Geleyim kendi soruma: Ben koridora 18-21 yada 24000 btuluk bir klima takip koridordu menfez gibi kullanıp odaları sogutmak istiyorum. Aynı odada bulunan klima kadar sogutamayacagımı biliyorum ama en azından odalardaki nemi ve sıcaklıgı kırarım diye düşünüyorum. koridora 3 oda, salon, mutfak ve banyo bakıyor. mutfak ve banyonun kapısını kapılı tutacagım.

Klima olarak sharpların düz plazma modellerinde kampanya var ve 2300 kusur liraya 24000 btluk klima var. Airfel/mitsubishi heavy'de de SRK63ZE-S1 hyper inverter modeli 3050 lira. Ben klimayi yazın soguma, kisin da geceleri yanmayan kaloriferi desteklemek amacı ile kullanmayı düşünüyorum. yani yılın 6-7 ayı en az 7-8 saat kesin cihaz çalışacak. Hem sogutma/ısıtma kalitesi hem de tüketim acısından Mitsubish heavy alayım diyorum. Sizler ne düşünürsünüz?

..................................BTU....Isıtma.Tüketim...COP........BTU......Soğ.Tüketim....EER
    SHARP AY-AP18FHR......19.270.......1.900........2,97 D......17.570......2.050........2,51 E
    SHARP AY-AP24FHR......27.630.......2.820........2,87 D......22.500......2.650........2,49 E
    MİT.HEAVY SRK63HE-S122.860.......1.850........3,62 A......21.495.......2.190........2,88 C
    MİT.HEAVY SRK71HE-S125.590.......2.070........3,62 A......24.225.......2.210........3,21 A

Bence inverter almanızın pek bir faydası olmayacaktır, çünkü cihaz kendini kıssa diğer odalara hiçbirsey yapamamaış olur tam kapasitede çalışıcaksada o zaman inverterin esprisi kalmıyor... Bence Sharp klimanın degerleri hiçte iyi degil kampanyalıda olsa tüketimleri azımsanamaz tavsiyem SRK71HE-S1 gibi bir cihaz alıp çok iyi bir yere konumlandırırsanız istediginiz şekilde üç odayada faydası olur odalarda terlemezsiniz ama cihazıda 18 derece gibi imkansız derecelere set etmeyeceksiniz kompresor hiç durmaz, 26-27 gibi termostat yapabilecegi derecelere ayarlayacaksınız memnun kalırsınız hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 12 Ağustos 2010; 1:23:51 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: abayram79
    Elinize sağlık mükemmel bir tablo. Tebrik ederim gerçekten.

Fiyat konusu biri kampanya oldugundan daha ön plana çıkıyor esasen fiyat farkı 200-250 TL idi ama bu asamada general fiyat/performans olarak General ön plana çıkıyor fakat kalite olarakta Mit.Heavy ön planda yinede sırf fiyat farkından dolayı General alınabilir içinize sindiyse...

Aslında, "işte bu" diyeceğim türden bir neden görsem hemen Mit.Heavy alacam. Kampanyayı kaçırmış olsam mesela :) ...
    Umarım servis konusunda problem yaşamam.

• Samet hocam ellerine sağlık çok güzel bir çalışma yapmışsınız.

Klima alacakların kesinlikle bakmadan geçmemeleri gereken bir saysa olmuş...
  • quote:

Orijinalden alıntı: wickersan

20m2lik bir salon şimdilik üst kata çıkan merdivenleri ayıran bolme yoktur yani toplamda 40 m2lik bir alan

asagıdaki 2 alet arasında kaldım
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Klima_DuvarTipi_K1.asp?ID=75_96_&Sayi=2

özellikle samet arkadaşımdan bir tercih hangisi olmalı diye yorum alabılırmıyım

yorum yokmu arkadaşlar?
  • quote:

quote:

20m2lik bir salon şimdilik üst kata çıkan merdivenleri ayıran bolme yoktur yani toplamda 40 m2lik bir alan

yorum yokmu arkadaşlar?

Bildiğim kadarıyla, kapısı olmayan bir mekanı soğutmak güç iş... Siz bir yandan soğuturken, diğer yandan sıcak gelecek. Ha, hiç soğutmaz mı? Elbette soğutur, ama konforsuzluk yaşanabileceğini düşünüyorum.

• Arkadaşlar, katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Bugün Manisa İklimsa'dan
    General asha09LGC eer değeri: 3,97 - enerji tüketimi: 630 watt. inverter klimadan kredi kartına tek çekimle 2 adedini 2400 TL'ye satın aldım. Montajını yoğunluktan dolayı ayın 20'sinde Cuma günü yapabileceklerini söylediler. Geriye beklemek kaldı. Umarım doğru bir seçim yapmışımdır.
  • quote:

quote:

..................................BTU....Isıtma.Tüketim...COP........BTU......Soğ.Tüketim....EER
    SHARP AY-AP18FHR......19.270.......1.900........2,97 D......17.570......2.050........2,51 E
    SHARP AY-AP24FHR......27.630.......2.820........2,87 D......22.500......2.650........2,49 E
    MİT.HEAVY SRK63HE-S122.860.......1.850........3,62 A......21.495.......2.190........2,88 C
    MİT.HEAVY SRK71HE-S125.590.......2.070........3,62 A......24.225.......2.210........3,21 A

Bence inverter almanızın pek bir faydası olmayacaktır, çünkü cihaz kendini kıssa diğer odalara hiçbirsey yapamamaış olur tam kapasitede çalışıcaksada o zaman inverterin esprisi kalmıyor... Bence Sharp klimanın degerleri hiçte iyi degil kampanyalıda olsa tüketimleri azımsanamaz tavsiyem SRK71HE-S1 gibi bir cihaz alıp çok iyi bir yere konumlandırırsanız istediginiz şekilde üç odayada faydası olur odalarda terlemezsiniz ama cihazıda 18 derece gibi imkansız derecelere set etmeyeceksiniz kompresor hiç durmaz, 26-27 gibi termostat yapabilecegi derecelere ayarlayacaksınız memnun kalırsınız hoşçakalın...

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. ancak iklimsadaki rakamlar sizin değerlerinizden farklı. Bugün kendim elektrik tüketim değerleri üzerinden bir analiz yaptım:

SRK71ZE-S1:
    Sogutma - 2,21*0,2*12*0,7=3,7128 tl günde 12 saat, %30 verimlilikle çalışşa kwh 20 kuruştan
    Isıtma - 2,21*0,2*12*0,7=3,7128 tl günde 12 saat, %30 verimlilikle çalışşa kwh 20 kuruşta

AY-AP24GR/KR:
    Sogutma - 2,16*0,2*(12-2)=4,32tl günde 12 saat çalışşa ,2 saati termostat devreye girip klimayı çalıştırmasa kwh 20 kuruştan
    ısıtma - 2,26*0,2*(12-2)=4,52tl günde 12 saat çalışşa ,2 saati termostat devreye girip klimayı çalıştırmasa kwh 20 kuruştan

ısıtma ve sogutma gunluk maliyetlerininn ortalamasını alıyorum: (0,6072 + 0,8072) /2 = 0,7072

iki klimanın suanki kampanyalara gore maliyet farkı: 1025tl

ben bu maliyet farkını 1025/0,7072 = 1449,377828 günde cıkarıyorum.

Hesapta bir yanlış var mı? termostat zamanı ve inverter verimliligi ile ilgili bir yanlışım var mı? Bu hesap bana inverter olmayan AY-AP24GR/KR modelini isaret ediyor. cuma günü kesin siparişimi vericem, yardımcı olursanız çok sevinirim.

• quote:

quote:

quote:

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. ancak iklimsadaki rakamlar sizin değerlerinizden farklı. Bugün kendim elektrik tüketim değerleri üzerinden bir analiz yaptım:

SRK71ZE-S1:
    Sogutma - 2,21*0,2*12*0,7=3,7128 tl günde 12 saat, %30 verimlilikle çalışşa kwh 20 kuruştan
    Isıtma - 2,21*0,2*12*0,7=3,7128 tl günde 12 saat, %30 verimlilikle çalışşa kwh 20 kuruşta

AY-AP24GR/KR:
    Sogutma - 2,16*0,2*(12-2)=4,32tl günde 12 saat çalışşa ,2 saati termostat devreye girip klimayı çalıştırmasa kwh 20 kuruştan
    ısıtma - 2,26*0,2*(12-2)=4,52tl günde 12 saat çalışşa ,2 saati termostat devreye girip klimayı çalıştırmasa kwh 20 kuruştan

ısıtma ve sogutma gunluk maliyetlerininn ortalamasını alıyorum: (0,6072 + 0,8072) /2 = 0,7072

iki klimanın suanki kampanyalara gore maliyet farkı: 1025tl

ben bu maliyet farkını 1025/0,7072 = 1449,377828 günde cıkarıyorum.

Hesapta bir yanlış var mı? termostat zamanı ve inverter verimliligi ile ilgili bir yanlışım var mı? Bu hesap bana inverter olmayan AY-AP24GR/KR modelini isaret ediyor. cuma günü kesin siparişimi vericem, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ben size Sharpın eski seri modeli ile Mit.Heavy nin yeni seri inverter olmayan 24000 btu düz split klimasını karşılastırmıstım inverter degildi degerleri.... Ama zannederim bu sahrpın yeni modeli ve sogutma ısıtma B/B benim önerdiğim 2600 civarı sizinki 2300 civarı tercih sizin aman dikkat edin size D/E sınıfı olanlardan takmasınlar(eski seri) yeni serinin fiyat ve degerleri iyi görünüyor tercih edilebilir karar sizin...

• quote:

Orijinalden alıntı: msonder

Arkadaşlar, katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Bugün Manisa İklimsa'dan
    General asha09LGC eer değeri: 3,97 - enerji tüketimi: 630 watt. inverter klimadan kredi kartına tek çekimle 2 adedini 2400 TL'ye satın aldım. Montajını yoğunluktan dolayı ayın 20'sinde Cuma günü yapabileceklerini söylediler. Geriye beklemek kaldı. Umarım doğru bir seçim yapmışımdır.

Hayırlı olsun servis montaja geldiğinde bakır borular iç ve dış üniteye baglandıktan sonra gazı açmadan önce muhakkak vakumlama yapılmasını isteyin her ne şekilde olursa olsun vakum yapılmadan cihazı teslim almayın hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 13 Ağustos 2010; 3:35:36 >
  • quote:

quote:

yorum yokmu arkadaşlar?

Valla karşılaştırmada biri 9000 biri 12000 sizin mahalde soğutmada yukarı kaçacak bir olay söz konusu değil soğuyan hava aşağıda kalıyor bildiğiniz üzere bu yüzden yukarısı sorun teşkil etmez fazla ama ısıtmada siz orayı ısıtmaya çalıştıkça bir bölüm ısınmış havada merdiven boşluğundan yukarı çıkmak istiyecek bunada yapacak bir çözümünüz yok bence 12000 btu inverter yada düz alt kata soğutma amaçlı rahatlıkla yeter ama ısıtmada işin içinde var ise üst kat olayları değiştiriyor...Birde iç üniteyi merdiven boşluğundan olabildiğince uzaga kurdurabilirseniz daha avantajlı olur diye düşünüyorum..

• Isınma amaçlı inverter klima için,
    Dün İklimsa ya uğradım General ASHA12LGC (COP:4.12 EER:3.8) alacaktım,
    fakat
    -en yakın servis 30km
    -tek çekim 1548 den aşağı düşmedi, taksit yapmadı.
    -bana sharp daha kaliteli diye idda etti.
    -zaten içime sinmeyen generalden vazgeçtim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abayram79 -- 15 Ağustos 2010; 21:46:59 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.