Şimdi Ara

*MONO VE INVERTER SPLIT KLIMA -ENERJI TUKETİM -SINIFLANDIRMA TABLOSU -FIYAT LISTELERI* (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
8
Favori
91.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: okyanus01

Gerçekten mükemmel faydalı ve çok emek gerektiren bir çalışma.
    Teşekkür ediyorum herkes çok faydalanmıştır eminim.

BOSHC B1ZMA/I 12900 model inverter klimanın verileri yok. Bu klimada EER 4,39 COP 4,36 olarak görünüyor broşürlerinde. ACABA BU DEĞERLER DOĞRUMUDUR ? Teyit etmek için başka kaynaklara baktım ama hiçbir yerde bulamadım.

Fiyat olarak 1.450 TL ye 10 taksit yapıyorlar, peşin ise 1.370 dedi ( birtek bayiye sordum ve pazarlık yapmadım )

Bu fiyatlara 12.000 btu ve eer 4,39 cop 4,36 olan, akıllı göz vs. gibi güzel özellikleri olan bir klima gayet uygun ve mantıklı değil mi ?

Bosch klimalar hakkında cok fazla bir bilgim yok fakat bir arkadasımda inverter 12000 btu var genel anlamda cok memnun yaz ve kıs çalıştırıyor evi dogalgazlı fakat salonda bu klimayı açıyormuş... Çok soğuklarda neler olur tam kestirmek mümkün olmasada tüketiminden ve performansından gayet memnundu EER ve COP degerleri o şekilde olmasa faturada çok daha canının yakardı arkadasımın dıye dusunuyorum, 12000 btu cihaz icin çok iddalı rakamlar gerçi biraz muammasıda yok degil?... İklimsada Genral marka 12000 btu inverterde kampanya yapmıştı 1500 Tl mertebelerindedir, isterseniz bir arastırın generalde cok iyi bir cihazdır. En azında Eurovent sertikikalı degerleri gercekten onaylı Fujitsu-General ortaklıgı bir cihaz. Hoşçakalın..

• Arkadaşlar burdaki bilgilere dayanarak yaptığım araştırmada şu üç, daha doğrusu iki klima arasında kaldım, çünkü Hitachi'nin sözkonusu modeli sanırım Türkiye'de yok:
    Hitachi 7000 BTU S Series RAS 18SX8 EER 6,00 COP6,36
    Zibro S2035 EER 4,44 COP 5,05 (2080TL)
    Mitsubishi Electric Krimagine MSZ-FD25VA EER 5,25 COP5,15 (2900TL)

Zibro Fiyat/Performans olarak ön plana çıkıyor. Mitsubishi de EER değeri ile ön plana çıkıyor ama aradaki fiyat farkını çok uzun süre kullandıktan sonra amorti eder gibime geliyor, ayrıca Zibro 5 yıl garanti veriyor yanılmıyorsam.
    Not: Kullanılacak mekan 18-20 M² ve iyi izolasyonlu güney cephelidir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salvatuon

Arkadaşlar burdaki bilgilere dayanarak yaptığım araştırmada şu üç, daha doğrusu iki klima arasında kaldım, çünkü Hitachi'nin sözkonusu modeli sanırım Türkiye'de yok:

Zibro Fiyat/Performans olarak ön plana çıkıyor. Mitsubishi de EER değeri ile ön plana çıkıyor ama aradaki fiyat farkını çok uzun süre kullandıktan sonra amorti eder gibime geliyor, ayrıca Zibro 5 yıl garanti veriyor yanılmıyorsam.

3 tane alakasız klima arasında kalmışsınız. sadece enerji verimliliğine bakarak klima alınmaz. bir tane 7000 btu bir tane 9000btu diğeri 12000btu ürün. karşılaştırma yanlış olur.

sizin mekana en uygun ünite zibrodur. diğerleri o alanda zorlanırlar. hatta 7000 btu bahsedilen kapasiteyi çok aşmış olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: samet007tr

quote:

Orijinalden alıntı: okyanus01

Gerçekten mükemmel faydalı ve çok emek gerektiren bir çalışma.
    Teşekkür ediyorum herkes çok faydalanmıştır eminim.

BOSHC B1ZMA/I 12900 model inverter klimanın verileri yok. Bu klimada EER 4,39 COP 4,36 olarak görünüyor broşürlerinde. ACABA BU DEĞERLER DOĞRUMUDUR ? Teyit etmek için başka kaynaklara baktım ama hiçbir yerde bulamadım.

Fiyat olarak 1.450 TL ye 10 taksit yapıyorlar, peşin ise 1.370 dedi ( birtek bayiye sordum ve pazarlık yapmadım )

Bu fiyatlara 12.000 btu ve eer 4,39 cop 4,36 olan, akıllı göz vs. gibi güzel özellikleri olan bir klima gayet uygun ve mantıklı değil mi ?

Bosch klimalar hakkında cok fazla bir bilgim yok fakat bir arkadasımda inverter 12000 btu var genel anlamda cok memnun yaz ve kıs çalıştırıyor evi dogalgazlı fakat salonda bu klimayı açıyormuş... Çok soğuklarda neler olur tam kestirmek mümkün olmasada tüketiminden ve performansından gayet memnundu EER ve COP degerleri o şekilde olmasa faturada çok daha canının yakardı arkadasımın dıye dusunuyorum, 12000 btu cihaz icin çok iddalı rakamlar gerçi biraz muammasıda yok degil?... İklimsada Genral marka 12000 btu inverterde kampanya yapmıştı 1500 Tl mertebelerindedir, isterseniz bir arastırın generalde cok iyi bir cihazdır. En azında Eurovent sertikikalı degerleri gercekten onaylı Fujitsu-General ortaklıgı bir cihaz. Hoşçakalın..

hocam eline sağlık ama bir şey sormak istiyorum:

sonradan listeye eklenen neredeyse tüm A sınıfı ünitelerde 3,61 cop 3,21 eer civarında değerler yazmışsın biraz garip olmuş. galiba gerekli değerleri bulamadın.

• quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

quote:

Orijinalden alıntı: Salvatuon

Arkadaşlar burdaki bilgilere dayanarak yaptığım araştırmada şu üç, daha doğrusu iki klima arasında kaldım, çünkü Hitachi'nin sözkonusu modeli sanırım Türkiye'de yok:

3 tane alakasız klima arasında kalmışsınız. sadece enerji verimliliğine bakarak klima alınmaz. bir tane 7000 btu bir tane 9000btu diğeri 12000btu ürün. karşılaştırma yanlış olur.

sizin mekana en uygun ünite zibrodur. diğerleri o alanda zorlanırlar. hatta 7000 btu bahsedilen kapasiteyi çok aşmış olur.

Hocam valla haklısın, zaten kafam allak bullak oldu. En iyisi hiç araştırmadan gidip bitane almak Zibro marka olarak nasıldır sizce? Güvenilir mi, teknik desteği sağlam mıdır?

• sevgili samet007tr,
    sabit hızlı klimaları araştırıyorum,
    öncelikle şu konuda takıldım mitsubishi heavy'nin srk71he-s1 modelinin airfel'in sitesinden baktığım broşüründeki değerlerle(özellikle eer ve cop,ayrıca nominal btular) sitede sizin verdiğiniz değerler aynı fakat iklimsa'nın sitesinden indirdiğim brosürdeki değerler farklı ; bu durumda hangisini doğru kabul etmeliyim ,daha doğrusu etmeliyiz,
    teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

hocam eline sağlık ama bir şey sormak istiyorum:

sonradan listeye eklenen neredeyse tüm A sınıfı ünitelerde 3,61 cop 3,21 eer civarında değerler yazmışsın biraz garip olmuş. galiba gerekli değerleri bulamadın.

Degerli arkadasım burada ben bu degerleri verdiğine inanamasamda ben onların yalancısıyım... Şöyleki;

Örnegin soğutma veya ısıtmada fark etmiyor, 12000 btu bir cihaz 1090 watt harcıyor demesi beni sonuca götürüyor. Formül gayet açık ve net yanlışım yok;

Şöyle degerler veriliyor örneğin
    kapasite :::::::::::::::::::: sogutmada 3,5 KW - ısıtmada 4 KW bu şu demek oluyor cihaz 1KW harcayarak saatte 3,5 kw lık bir sogutma enerjisi üretir, cihaz 1 kw harcayark 4 kw ısı enerjisi uretiyor anlamına geliyor...

1 kw kapasite 3412 BTU ya tekabul ediyor...http://www.ebilge.com6221/Enerji_ve_guc_birimleri_nelerdir.html

Şimdi eger kapasiteyi 3,5 kw diye belirtirse iş kolay EER formulu kapasiteyi (calışmada açığa cıkardığı enerjiyi) watt cinsinden, harcayacagı watta bolmektir.

Burda 3,5 kw sogutma kapasiteli bir cihaz 1,090 watt harcarsa EER= 3500 watt / 1090 watt=3,21
    Diyelimki kapasiteyi 12000 btu verdi kw cinsi yok o zamanda btuyu kw ya ceviriyorum oda

3412 btu......................1 kw ise
    12000 btu.....................? kw

Bu cihazın kapasitesi 3,51 kw cıkıyor, bunu 1,090 watta bölüyorsun oradan yine yukarıdaki 3,21 degerini buluyorsun

Dolayısıyla bunlar bu degerleri vermese de sen gayet net hatasız bulabiliyorsun EER ve COP degerlerini ha bunlara inanıyor musun dersen ben inanmıyorum o ayrı ama onlar bu degerleri kendilerince ya hakkaetten yakalıyorlar yada öyle yansıtıyorlar vebali onlarındır... Burda bir seyi bilmeden sallama olarak asla yazmam ne bir markayı yüceltmeye çalışırım nede yanlış bişeyler ilave etmem ha o EER yi COP u yazmamış kesin 3,21 3,61 diyipte asla yazmam hesabını yaparım gerçeği ortaya dökerim. Ama bu degerlerin bana bazen inandirici gelmediğide olur onuda enerji denetleme kurulu baksın :-) Birde su istisnalarıda cok görüyorum reklamına bakıyosun A sınıfı broşürü var ıvırı zıvırı herseyi A hesaba bir giriyorsun Soğutmada A ısıtmada C e hani A sınıfı diyordun malesef bu tarz tuzaklarda olmuyor degil dikkat! Hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 8 Ağustos 2010; 10:00:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kayzersoze77

sevgili samet007tr,
    sabit hızlı klimaları araştırıyorum,
    öncelikle şu konuda takıldım mitsubishi heavy'nin srk71he-s1 modelinin airfel'in sitesinden baktığım broşüründeki değerlerle(özellikle eer ve cop,ayrıca nominal btular) sitede sizin verdiğiniz değerler aynı fakat iklimsa'nın sitesinden indirdiğim brosürdeki değerler farklı ; bu durumda hangisini doğru kabul etmeliyim ,daha doğrusu etmeliyiz,
    teşekkürler...

Airfelde 2009 senesi Mitsubishi Heavy SRK71HE-S1 R410A gazlı

Kapasite sogutma...24.230 BTU - Kapasite sogutma 7,1 Kw
    Kapasite ısıtma.......25.590 BTU - Kapasite ısıtma 7,5 Kw
    Enerji sarfiyatı soğutma.....2,21Kw
    Enerji sarfiyatı ısıtma.........2,07Kw
    EER:3,21 (A)
    COP:3,62 (A)

İklimsa 2007 senesi Mitsubishi Heavy SRK71HE R22 gazlı

Kapasite sogutma... 23200 - Kapasite sogutma 6,8 Kw
    Kapasite ısıtma....... 24500 - Kapasite ısıtma 7,2 Kw
    Enerji sarfiyatı soğutma.....2,05KW
    Enerji sarfiyatı ısıtma.........1,88KW
    EER:3,32 (A)
    COP:3,83 (A)

İkiside gercek degerleridir. İklimsadan alırsanız R22 gazlı 2007 seri bir cihaz almış olursunuz ellerinde kalanı satıyorl gerisi olmayacak zaten, Airfelden alırsanız R410A gazlı yeni seri bir cihaz almış olursunuz ısıtmada kesinlikle R410A tavsiye edilir gerçi her halukarda Airfelden yeni serisini almak mantıklıdır. Tercih sizin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 8 Ağustos 2010; 11:58:45 >

• samet kardeş ben de aynı fikirdeyim zaten o yüzden sordum. cop ve eer hesabı yapınca zaten o çıkıyor. ama ben güvenemiyorum o firmalara. tse nin nasıl çalıştığını bilen biriyim.
  • Merhaba,
    yazlığımız için klima almak istiyoruz, 25m2lik bir salon şimdilik üst kata çıkan merdivenleri ayıran bir kapı yok.
    Sigma markayı önerdiler ama benim tanımadığım bir marka. Tabloları inceledim ama kafam karıştı içindende çıkamadım.
    Tüm bu bilgiler ışığında bana marka önerirmisiniz? teşekkürler
  • Ben şunu çok merak ediyorum ancak hesabını beceremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

A sınıfı 18.000 BTU r410a gazlı bir klima ile,
    C sınıfı 18.000 BTU r410a gazlı bir klima

günde 12 saat çalıştığında aylık ne kadar elektrik tüketimi yapar? (TL olarak)

Üstadlar yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fernando_S

Ben şunu çok merak ediyorum ancak hesabını beceremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler!

[sizer]*MONO VE INVERTER SPLIT KLIMA -ENERJI TUKETİM -SINIFLANDIRMA TABLOSU -FIYAT LISTELERI*

Şimdi söyle birşey düşündüm ben A sınıfı sınırındaki Daikin ile C sınıfı sınırındaki Mit.Electric i karşılaştırdım... Her iki cihazda günde 12 saat çalışsa bir saat içerisinde de 10 dk. termostat yaptığını varsayalım. 12 saatte 10 saat tam çalışma 2 saatte termostat yaptı varsayalım... Termostat surelerinde fan çalışıyor sadece aynı degerleri olur aşağı yukarı bunu hesaba katmıyorum, günde 10 saatten ayda 300 saatlik net bir çalışma yapmış oldular varsayalım... Elektrik KW birim fiyatı vergiler dahil 0,25 TL olsun... Aynı oda şartında aynı sıcaklık ayarında olsunlar...

Hesaba göre

Mit.Heavy 17401 BTU...........300 saat X 1,590 Kw X 0,25 TL = 119,25 TL tüketti
    Samsung 17401 BTU............300 saat X 1,808 Kw X 0,25 TL = 135,60 TL tüketti

Daikin 17000 BTU...........300 saat X 1,547 Kw X 0,25 TL = 116,00 TL tüketti
    Mit.Electric 17000 BTU.....300 saat X 1,780 Kw X 0,25 TL = 133,50 TL tüketti

Tabi bu termostat süresi size kalmış daha yukarıda çekilebilir veya daha aşağıda çekilebilirsiniz oda sıcaklığını ayarladığınız sıcaklıkla orantılı aşağı yukarı fikir vermesi açısından kurguladım... Örnegin ben daha fazla süre termostat yaptırıyorum o zamanda aradaki fark daha az olur... A sınıfı ile C sınıfı

Mit.Heavy ve Samsung arasında %13,7 oldu 16,35 TL fatura farkı oldu
    Daikin ile Mit.Electric arasında %15 oldu 17,50 TL fatura farkı oldu hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 10 Ağustos 2010; 0:52:53 >

• 20m2lik bir salon şimdilik üst kata çıkan merdivenleri ayıran bolme yoktur yani toplamda 40 m2lik bir alan

asagıdaki 2 alet arasında kaldım
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Klima_DuvarTipi_K1.asp?ID=75_96_&Sayi=2

özellikle samet arkadaşımdan bir tercih hangisi olmalı diye yorum alabılırmıyım
  • quote:

quote:

Ben şunu çok merak ediyorum ancak hesabını beceremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler!

[sizer]*MONO VE INVERTER SPLIT KLIMA -ENERJI TUKETİM -SINIFLANDIRMA TABLOSU -FIYAT LISTELERI*

Şimdi söyle birşey düşündüm ben A sınıfı sınırındaki Daikin ile C sınıfı sınırındaki Mit.Electric i karşılaştırdım... Her iki cihazda günde 12 saat çalışsa bir saat içerisinde de 10 dk. termostat yaptığını varsayalım. 12 saatte 10 saat tam çalışma 2 saatte termostat yaptı varsayalım... Termostat surelerinde fan çalışıyor sadece aynı degerleri olur aşağı yukarı bunu hesaba katmıyorum, günde 10 saatten ayda 300 saatlik net bir çalışma yapmış oldular varsayalım... Elektrik KW birim fiyatı vergiler dahil 0,25 TL olsun... Aynı oda şartında aynı sıcaklık ayarında olsunlar...

Hesaba göre

Mit.Heavy 17401 BTU...........300 saat X 1,590 Kw X 0,25 TL = 119,25 TL tüketti
    Samsung 17401 BTU............300 saat X 1,808 Kw X 0,25 TL = 135,60 TL tüketti

Daikin 17000 BTU...........300 saat X 1,547 Kw X 0,25 TL = 116,00 TL tüketti
    Mit.Electric 17000 BTU.....300 saat X 1,780 Kw X 0,25 TL = 133,50 TL tüketti

Tabi bu termostat süresi size kalmış daha yukarıda çekilebilir veya daha aşağıda çekilebilirsiniz oda sıcaklığını ayarladığınız sıcaklıkla orantılı aşağı yukarı fikir vermesi açısından kurguladım... Örnegin ben daha fazla süre termostat yaptırıyorum o zamanda aradaki fark daha az olur... A sınıfı ile C sınıfı

Mit.Heavy ve Samsung arasında %13,7 oldu 16,35 TL fatura farkı oldu
    Daikin ile Mit.Electric arasında %15 oldu 17,50 TL fatura farkı oldu hoşçakalın...

Çok Teşekkür ederim!

Rica etsem şu yaptığım hesabın doğru olup olmadığını söylermisiniz?

Soğutma sarfiyatı 1,66 olan Inverter bir cihaz için şu hesap doğrumudur?

300 x 1,66 x 0,25 = 124 TL

Tekrar teşekkür ederim!

• quote:

Çok Teşekkür ederim!

Tekrar teşekkür ederim!

Yukarıdakiler tamamen sabit hızlı klimalar için geçerli idi. İnverter olayı işin içine girince iş değişiyor... Günde 12 saat çalışacak çalışmanın başında ilk bir saat 1,66KW degerinden daha bile fazla harcaya bilir fakat ortam istenen dereceye yaklaştığı zaman cihazda kapasitesini düşürmeye başlayacaktır... Burada ortam ne kadar ısı kazanıyorsa klimada o kadar btuluk soğutma yapacaktır. Örneğin 9000 btu yeterli gelecekse tüketimde bu degerlere kadar hatta dahada aşağılara inebilir yalıtımı iyi olan bir yerde... Bu yüzden hesap yapmak çok zor ama 124 gibi bir rakam asla olmaz bence şimdi onun içinde hesap çıkarmak yanlış olur ama yalıtım varsa bana göre 70-80 i geçmez hoşçakalın...

• Merhaba. Öncelikle emeğinize sağlık diyorum. Ben evime klima taktırmak istiyorum. Oda büyüklükleri 24 20 16 m2. Bütçem 7000 lira. Kışın ısıtma olarak kullanılacak. Az yakması önemli. Bütçem 6.000-7.000 civarı. Az yakması en büyük tercihim. Multi de olabilir. Önerileriniz nelerdir? Ortalama saatte ne kadar yaktığını da söylerseniz çok memnun olurum teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuki.67

Merhaba. Öncelikle emeğinize sağlık diyorum. Ben evime klima taktırmak istiyorum. Oda büyüklükleri 24 20 16 m2. Bütçem 7000 lira. Kışın ısıtma olarak kullanılacak. Az yakması önemli. Bütçem 6.000-7.000 civarı. Az yakması en büyük tercihim. Multi de olabilir. Önerileriniz nelerdir? Ortalama saatte ne kadar yaktığını da söylerseniz çok memnun olurum teşekkürler.

Multiler hakkında pek bilgim yok onlarda da ekonomik sonuçlar alınabilir fkat tesisat güçlüğü ve malzeme masrafı ne olur onu kstırmek zor... Ama üç ayrı cihaz secerseniz inverter yada duz 9000-12000-12000 btu gerekli kabaca... İyi cihazlar alabileceğiniz bir bütçeniz var bence inverter cihazlar almış olsanız ilk çalıştrmadan sonraki rölantiye aldıgında izolasyonda var ise üçü birden 1200-1400 watt harcadıgı anlarda olur tabi dış sıcaklık - lere dogru yaklaştıkça bu degerlerde yükselecektir...

• quote:

quote:

Merhaba. Öncelikle emeğinize sağlık diyorum. Ben evime klima taktırmak istiyorum. Oda büyüklükleri 24 20 16 m2. Bütçem 7000 lira. Kışın ısıtma olarak kullanılacak. Az yakması önemli. Bütçem 6.000-7.000 civarı. Az yakması en büyük tercihim. Multi de olabilir. Önerileriniz nelerdir? Ortalama saatte ne kadar yaktığını da söylerseniz çok memnun olurum teşekkürler.

Multiler hakkında pek bilgim yok onlarda da ekonomik sonuçlar alınabilir fkat tesisat güçlüğü ve malzeme masrafı ne olur onu kstırmek zor... Ama üç ayrı cihaz secerseniz inverter yada duz 9000-12000-12000 btu gerekli kabaca... İyi cihazlar alabileceğiniz bir bütçeniz var bence inverter cihazlar almış olsanız ilk çalıştrmadan sonraki rölantiye aldıgında izolasyonda var ise üçü birden 1200-1400 watt harcadıgı anlarda olur tabi dış sıcaklık - lere dogru yaklaştıkça bu degerlerde yükselecektir...

İnverter almayı düşünüyorum. Marka ve model olarak önerileriniz var mı? Zonguldak'ta yaşadığım için kışın sıcaklık 10 20 derece arası değişiyor. 10un altına pek düşmüyor. Bir de 1200 1400 harcadığı anlar demişsin. Ortalama 1500 harcasa. Günde ortalama 12 saat açık kalsa. Aylık masrafı ne kadar olur?

• quote:

quote:

quote:

İnverter almayı düşünüyorum. Marka ve model olarak önerileriniz var mı? Zonguldak'ta yaşadığım için kışın sıcaklık 10 20 derece arası değişiyor. 10un altına pek düşmüyor. Bir de 1200 1400 harcadığı anlar demişsin. Ortalama 1500 harcasa. Günde ortalama 12 saat açık kalsa. Aylık masrafı ne kadar olur?

1,5kw X 12 X 30 = 540 KW eder ayda elektrik birim fiyatı hersey dahil 0,25 TL olsa buda ayda 0,25 X 540 = 135 TL eder. Zonguldakta hangi markalar var bilmiyorum fakat Airfelin getirdiği Mit.Heavy in yeni serilerine bakmanızı ZGX-s ve ZJX-s serisinin çok iyi olduğunu alımda fiyat olarakta bütçeniz yüksek oldugundan paranızın tam karsılıgını alırsınız... Ben yerinizde olsam en çok oturdugum odaya ZHX diger iki odaya da ZGX almaya çalışırdım... Maliyet olarakta yüklü fakat pazarlıkta neler olur onu bilemem...

• quote:

quote:

Çok Teşekkür ederim!

Tekrar teşekkür ederim!

Yukarıdakiler tamamen sabit hızlı klimalar için geçerli idi. İnverter olayı işin içine girince iş değişiyor... Günde 12 saat çalışacak çalışmanın başında ilk bir saat 1,66KW degerinden daha bile fazla harcaya bilir fakat ortam istenen dereceye yaklaştığı zaman cihazda kapasitesini düşürmeye başlayacaktır... Burada ortam ne kadar ısı kazanıyorsa klimada o kadar btuluk soğutma yapacaktır. Örneğin 9000 btu yeterli gelecekse tüketimde bu degerlere kadar hatta dahada aşağılara inebilir yalıtımı iyi olan bir yerde... Bu yüzden hesap yapmak çok zor ama 124 gibi bir rakam asla olmaz bence şimdi onun içinde hesap çıkarmak yanlış olur ama yalıtım varsa bana göre 70-80 i geçmez hoşçakalın...

Kesinlikle hemfikirim. Yalıtımın / mantolamanın hep kışın dışarıya ısı kaybını önlemek için yapıldığı düşünülür. Ancak yazın içerisinin soğutulduğunda dışarıdan istenmeyen ısı girişini de engellemesi açısından oldukça önemli olacaktır. Dengeye ulaştıktan sonra, inverterli bir klima ısı kayıplarını (ve bir miktar da içerideki ısı kaynaklarının yaydığı ısıyı) gidermek için çalışacaktır.

Sonuç olarak, izolasyon yaz-kış faydalı bir uygulama..

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.