Şimdi Ara

*MONO VE INVERTER SPLIT KLIMA -ENERJI TUKETİM -SINIFLANDIRMA TABLOSU -FIYAT LISTELERI* (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
8
Favori
91.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: samet007tr

quote:

Orijinalden alıntı: eina

Döktürmüşsün Samet gerçekten mükemmel bilgiler olmuş eline emeğine sağlık.

Teşekkür ederim senin çalışmanda aynen çok iyi gidiyor ileride senin bilgileride ekleyip bir harman yapıp olaya son noktayı koyarız uygun görürsen alacak merak eden herkes için bulunması zor bir arşiv olur...

Tabiki eğer istersen ortak bi resim şeklinde olur excel şeklinde olur hepsini harmanladıkmı bide güncelledikmi hiçbiyerde bulunmayacak altın değerinde bilgiler olur tekrar emeğine sağlık.
  • ARKADAŞLAR ÇOK TEŞEKKÜRLER DEĞERLİ BİLGİLER SUNUYORSUNUZ AMA BOSCH MARKA KLİMA KULLANAN YOK MU HİÇ? OLUMLU YA DA OLUMSUZ GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR?
  • quote:

Orijinalden alıntı: puma72

BOSCH MARKA KLİMALAR HAKKINDA NE SÖYLEYEBİLİRSİNİZ? B1ZMA/I24602 MODELİNİ PEŞİN 1400 TL. YE BULDUM. FİYAT ÇOK UYGUN GELDİ. BANA SADECE SOĞUTMA AMAÇLI BİR KLİMA GEREKLİ. O YÜZDEN İNVERTER DÜŞÜNMÜYORUM. BÖYLE OLUNCA DA EN UYGUN FİYATA KALİTELİ BİR ÜRÜN ALMAK İSTİYORUM.

24000'lik bir klima için fiyat fena değil. EER değeri (soğutma verimliliği) 3,21, COP değeri (ısıtma verimliliği) 3,61'dir.

Bahsettiğiniz klima inverter'li değil, dur-kalk çalışan bir modeldir. Isıtma için ilk tercih edeceğim model değildir, ama yazın soğutma için (dur-kalk sizin için sorun değilse) alınabilir. Sonuçta fiyata 24000'lik almış oluyorsunuz..

Bu arada, soğutulması planlanan alan kaç m2 idi..?
  • salonumuz 35 m. fakat salonun kapısı yok ve tüm evde de bir serinlik olsun diye 24.000 düşündüm. yılda toplam 3 ay sadece soğutma amaçlı kullanılacak, çünkü kat kaloriferi var. bu sebeplerden inverter düşünmedim. sadece çevremde hiç bosch klima kullanan yok. o yüzden tereddütte kaldım. fiyat olarak bana çok uygun geldi. demirdöküm, rubenis vs. bile 1400 tl. civarında. en azından güvenilir bir marka almak istiyorum.
  • Ya arkadaşım wikipedia dediğn hep gerçegi yazmaz ya.Ben gerçeği söylüyorum.Bu sektördeyim vede doğru olan bu..Dış ortam 35 derece iken iç ortam 27 derecede soğutmada 500 saatlik kullanım sonuçlarıdır bu.Bu işin kanununu yazan wikipedia mı,eurovent mi.Zaten bu etiketlerdeki değerler Eurovent standartına göre teslerdir.Ha tümü eurovent labaratuarlarındamı yapılıyor,hayır.ama standart ölçümüne referans budur.
    quote:

Orijinalden alıntı: cfiliz

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Arkadaşım bu test verileri 500 saatlik durmaksızın çalışmak değildir.500 saatlikl uygun ortam ve uygun iklim şartlarında çalışma sonucu tüketimdir.Bu bir standarttır.ve bu tarz ölçümde aynı zamanda klimanın performans ve gerçek tüketimi ortaya çıkar...

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_energy_label#Air_conditioners

the annual energy consumption (full load at 500 hr per year)

Türkçe çevirisi: Yıllık Enerji Tüketimi (Yılda 500 saat tam yükte)
  • Bu işin kanununu yazan Avrupa Komisyonu değil miydi..?

Şu 27'C ve 35'C konusunda bir kaynak gösterir misiniz..? Ben de eksik biliyor olabilirim, maksat öğrenelim..

Benim bildiğim, bahsettiğiniz sıcaklıklarda maksimum soğutma / ısıtma yapacak şekilde çalıştığında ortaya tüketim..

Varsa, bir etiket örneği koyarsanız daha kolay anlaşılır sanırım...

quote:

Ya arkadaşım wikipedia dediğn hep gerçegi yazmaz ya.Ben gerçeği söylüyorum.Bu sektördeyim vede doğru olan bu..Dış ortam 35 derece iken iç ortam 27 derecede soğutmada 500 saatlik kullanım sonuçlarıdır bu.Bu işin kanununu yazan wikipedia mı,eurovent mi.Zaten bu etiketlerdeki değerler Eurovent standartına göre teslerdir.Ha tümü eurovent labaratuarlarındamı yapılıyor,hayır.ama standart ölçümüne referans budur.
    quote:

Orijinalden alıntı: cfiliz

quote:

Arkadaşım bu test verileri 500 saatlik durmaksızın çalışmak değildir.500 saatlikl uygun ortam ve uygun iklim şartlarında çalışma sonucu tüketimdir.Bu bir standarttır.ve bu tarz ölçümde aynı zamanda klimanın performans ve gerçek tüketimi ortaya çıkar...

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_energy_label#Air_conditioners

the annual energy consumption (full load at 500 hr per year)

Türkçe çevirisi: Yıllık Enerji Tüketimi (Yılda 500 saat tam yükte)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cat_power -- 19 Temmuz 2010; 20:21:47 >
  • 24.000 lik bosch klima dün takıldı. dış ünite beklediğimden daha sessiz çalışıyor. bir aylık kullanımdan sonra tekrar bilgi veririm.
  • quote:

24.000 lik bosch klima dün takıldı. dış ünite beklediğimden daha sessiz çalışıyor. bir aylık kullanımdan sonra tekrar bilgi veririm.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın
  • quote:

24.000 lik bosch klima dün takıldı. dış ünite beklediğimden daha sessiz çalışıyor. bir aylık kullanımdan sonra tekrar bilgi veririm.

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın sadece soğutma için kullanacaksınız fakat 35 m² alan ve kapısız demişsiniz dostça tavsiyem çok fazla dereceyi düşürmeye çalışmayın 26-27Cº ortamı güzel hale getirir daha düşük derecelere set ederseniz hiç durmadan çalışır buda faturayı çok kabartır biliyosunuzdur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: samet007tr

quote:

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın sadece soğutma için kullanacaksınız fakat 35 m² alan ve kapısız demişsiniz dostça tavsiyem çok fazla dereceyi düşürmeye çalışmayın 26-27Cº ortamı güzel hale getirir daha düşük derecelere set ederseniz hiç durmadan çalışır buda faturayı çok kabartır biliyosunuzdur...

Kesinlikle hemfikirim.

İç ortam sıcaklığı ayarladığınız değere ulaştıktan sonra, klima ancak izolasyon kayıpları ve pencelerden içeriye güneş ışığı ile birlikte giren ısıyı telafi etmek için devreye girip çıkar (veya inverterli ise devrini ayarlar). Yani, birebir olmasa da, büyük oranda dış ortam sıcaklığı ile iç ortam set değeri arasındaki fark ile elektrik tüketimi doğru orantılı olacaktır.

Yani, dış ortam 30'C iken iç ortamı 20'C'ye ayarlarsanız, 25'C'ye ayarlamaya kıyasla yaklaşık 2 katı elektrik sarf etmesini bekleyebiliriz.
  • EK-II

FİŞ

Fiş aşağıdaki bilgileri içerecektir. Bu bilgiler, aynı üretici tarafından üretilen çeşitli modelleri kapsayan bir tablo halinde verilebilir ve bu bilgiler, aşağıda belirtilen sıraya göre veya cihazın tanımının yanında yer alacaktır.

I. Üreticinin ticari markası.

II. Üreticinin model tanımı. Ayrılabilir (split) ve çoklu ayrılabilir (multi-split) üniteler için, kombinasyonun iç ve dış unsurlarının aşağıdaki rakamların kullanılmasıyla oluşturulan model tanımı.

III. Ek- IV'de tanımlanan şekilde enerji verim sınıfı. Enerji verim sınıfı, A'dan (çok verimli) - G'ye (az verimli) kadar harflerden oluşan bir ölçekte gösterilir. Bu bilgi bir tablo içinde verilecekse ölçeğin A'dan (çok verimli) - G'ye (az verimli) doğru olduğunun açıkça gösterilmesi şartıyla başka şekilde de belirtilebilir.

IV. Bilgiler bir tablo halinde veriliyorsa ve listelenen cihazlardan bazıları 1980/2000/EC sayılı Tüzük kapsamında 'AB Eko-etiketi" almaya hak kazanmışsa bu bilgiye fişte yer verilebilir. Bu durumda, bu bilginin yer aldığı satırın başında "AB Eko-etiketi" yazmalı ve burada eko-etiketin bir kopyası yer almalıdır. Bu hüküm, Topluluğun Eko-Etiketleme Ödülü Planı gereklerine aykırılık teşkil etmez.

V. Ek I'in 5 inci maddesinde belirtildiği şekilde, bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinde belirtilen uyumlaştırılmış ulusal standartların test yöntemlerine göre belirlenen yıl başına ortalama 500 saat kullanıma dayalı yıllık indikatif enerji tüketimi (T1 ılıman iklim şartları ).

VI. Ek-I'in 6 ncı maddesinde belirtildiği şekilde, bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinde belirtilen uyumlaştırılmış ulusal standartların test yöntemlerine göre belirlenen tam yükte soğutma konumunda kW cinsinden cihazın soğutma kapasitesi olarak tanımlanan soğutma çıktısı (T1 ılıman iklim şartları).

VII. Bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinde belirtilen uyumlaştırılmış ulusal standartların test yöntemlerine göre belirlenen tam yükte soğutma konumundaki enerji verimlilik oranı (T1 ılıman iklim şartları).

VIII. Cihazın türü: Sadece soğutucu, soğutucu/ısıtıcı.

IX. Soğutma konumu: Hava soğutmalı, su soğutmalı.

X. Ek-I'in 10 uncu maddesinde belirtildiği şekilde, bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinde belirtilen uyumlaştırılmış ulusal standartların test yöntemlerine göre ısıtma özelliği de olan cihazlar için tam yükte ısıtma konumunda kW cinsinden cihazın ısıtma kapasitesi olarak tanımlanan ısı çıkışı (T1 ılıman iklim şartları, +7 C) sıcaklık şartları).

XI. Ek I'in 11 inci maddesinde belirtildiği şekilde, ısıtma özelliği de olan cihazlar için bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinde belirtilen uyumlaştırılmış ulusal standartların test yöntemlerine göre A (çok verimli) - G (az verimli) ölçeğinde açıklanan ve Ek-IV'e uygun olan ısıtma konumundaki enerji verimlilik sınıfı (T1 ılıman iklim şartları, +7 C) sıcaklık şartları). Cihazın ısıtma özelliği direnç elemanı tarafından sağlanıyorsa performans katsayısı "l" değerinde olmalıdır.

XII. Beyan edilmişse, Ev Aletlerinden Çevreye Yayılan Gürültüye İlişkin Tebliğe uygun olarak belirlenen standart çalışma esnasındaki gürültü.

XIII. Üreticiler ek olarak, bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinde belirtilen uyumlaştırılmış ulusal standartların test yöntemlerine uygun olarak 5-8 inci maddelere göre belirlenmiş diğer test koşullar bağlamında da bilgi verebilir.

Renkli veya siyah beyaz etiketin bir kopyasının fişe ekli olması durumunda, fişte sadece ilave edilmesi gerekli olan diğer bilgiler yer alır.

Kaynak :http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/27274.html

Yukarıdaki V. madde yıllık enerji tüketimi ile ilgili olan kısımdır...,

Buda Daikin katalogundan alıntıdır;

BELİRTİLEN yıllık ENERJİ SARFİYATI

Bu sayı standart bir ev modeli esas alındığında ünitenin yılda tüketeceği yaklaşık enerji miktarını belirtir. Yıllık tüketim yıllık ortalama 500 saat kullanım süresinin SOĞUTMA MODUNDA TAM YÜKTE toplam çekilen güç ile çarpılmasıyla hesaplanır. Yıllık enerji tüketim maliyetini hesaplamak için, sadece bu sayıyı elektrik tarifenizle çarpmanız gerekmektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 21 Temmuz 2010; 14:30:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eina

Döktürmüşsün Samet gerçekten mükemmel bilgiler olmuş eline emeğine sağlık.Yanlız 18.000 Btu ve üzeri standart serilerde en üst değerler MHI in 3. sıraya koymuşsun

Ok
  • Bölümün en önemli topiğine gösterilen ilgisizlik sonucu neredeyse arka sayfaya düşecek. Klima alacakların muhakkak en güncel bilgileri bulacağı konu budur. Öyle gerekli gereksiz konu açıp forumda kirliliğe sebep olan arkadaşlarımızı da biraz daha özenli davranmaya davet ediyorum.
  • forum yönetimi bu konuyu üst konu yapıp sabitlemeli. kaç yıldır forumdayım bu kadar faydalı bir konu başlığı görmedim. yapan arkadaş gerçekten her teşekkürü hak ediyor.
  • Arkadaşlar peki A Sınıfı klimalar da kendi aralarında ayrılıyor mu? Mesela ben 20 M² odama bir klima almak istiyorum ama çok tasarruflu bir klima olmalı, evdekilere ekstra yük olsun istemiyorum. Bana hangi modeli tavsiye edebilirsiniz? Kışın ısıtma için de kullanılabilir.
  • Arkadaslar konuyu geriye düşecektir düşmek zorunda da kalacaktır. Copy + Paste yapan herkes faydalanabiliyor tabi ama burada Arçelik-Beko-Vestel-Demirdöküm markaları eksik fakat benim içim rahat devlet sırrı gibi A enerji deyip geçiyorsunuz teknik detaylarınızı paylaşında millet görsün dimi? Yok çoğu gerçek olmayan şeyler dolayısıyla teknik liste yok bende beko katalogu var ondan tek tek arcelik beko işini bitiricem en yakın zamanda....

Diğer konu içinse üstlerde olsa tüketici bilinçlense çok daha iyi olur ama gereksiz konu açmak daha kolay copy + paste yap istediğin an elnin altında birde nerde bulunucak bu kadar teferruat herkes faydalanabildiği ölçüde faydalansın eina ilede biraz daha genişletecegiz konuyu son haliyle öyle kalacak üst konu olmayı hak ediyor esasen ama gerilesede arada brilikte uplayacagız başka yolu yok hoşçakalın teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salvatuon

Arkadaşlar peki A Sınıfı klimalar da kendi aralarında ayrılıyor mu? Mesela ben 20 M² odama bir klima almak istiyorum ama çok tasarruflu bir klima olmalı, evdekilere ekstra yük olsun istemiyorum. Bana hangi modeli tavsiye edebilirsiniz? Kışın ısıtma için de kullanılabilir.

Şimdi çok güzel bir konuya değindiniz evet ayrılıyor şöyleki COP katsayısı burada tüm gercekleri ortaya çıkarıyor...COP Klimaların üzerinde bulunan etiket değerlerinden biridir. Ve çok önemsenmesi gerekir.
    COP : İngilizce, “Coefficfent Of Performance”ın kısaltması olan C.O.P. (Performans Katsayısı) değerlerine mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Neden mi?

Çünkü COP cihazın ısıtma verimi hakkında sizi bilgilendirir. Klimanızı aldığınızda kışın donmak istemiyorsanız veya yine kışın çok yüksek elektrik faturası ödemek istemiyorsanız COP değeri yüksek klima almanız gerekiyor. Eğer bir klimanın etiketinde COP değeri yazmıyorsa sorun.
    Klimaların COP değeri, ısıtma kapasitesinin (Watt) ısıtmada harcadığı elektrik enerjisine (Watt) bölümü ile bulunmaktadır. Diyelim cihaz 4 kW ısı veriyor. Cihazımızın bu 4 kW lık ısı enerjisi verirken harcadığı elektrik enerjisine baktıgımızda 1Kw elektrik tükettiğini gördük. 4/1=4 Evet cihazımızın COP değeri 4 çıktı. Şimdi enerji sınıflandırmasına göre 3,60 ve üstü a sınıfı deniyor fakat;

Siz İstanbuldaki evinize 12000 btu bir klima almak isteseniz inverterlerden bir örnek veriyim;

Mit. Electric MSZ-FD35VA ısıtmada 4KW ısıtma kapasiteli (13600 btu) harcadıgı 0,865 KW cop degeri: 4,62
    Mit. Heavy SRK35ZGX-s ısıtmada 4,2KW ısıtma kapasiteli (14322 btu) harcadıgı 1 KW cop degeri: 4,20
    Lg Beko LG/BKE-7680D Inverter ısıtmada 4,57 KW ısıtma kapasiteli (15600 btu) harcadıgı 1,26 KW cop degeri: 3,63

Yukarıdaki ısıtma için bir örnek ti yukarıdaki 3 cihaz da A sınıfı fakat harcamaları çok farklılık gösteriyor 12000 btuda fark pek anlaşılmasada 9000 ve 18000 btularda daha bariz gözüküyor... Tabi soğutma içinde EER katsayıları aynen önem kazanıyor... Burda 1 veriyorsanız kaç alıyorsunuz o önemli yoksa 3,61 de A 5,05 de A biri 1100 harcıyor biri 765 watt hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 31 Temmuz 2010; 16:27:10 >
  • ellerine sağlık Sametciğim.... 2 yıldır her yaz klimamı alsam diye devamlı klimaları araştırıyordum ve COP ve EER değerlerinin klima seçiminde bakılması gereken 1. etken olduğunu anladım. Tabii ki negatif iyon ve sessizlik gibi etken ler de daha sonra geliyor. Tek tek firmalara ait sitelere girip değerleri araştırmak zor oluyordu. Sen hepsini bir araya toplayarak bizlere klima seçiminde büyük katkı sağlamışsın. Yine Mitsubishi, Hitachi, Sharp ve bilhassa bu işte en uzmanlardan olan Daikin gördüğüm kadarıyla başı çekiyor.

Tekrar tekrar ellerine sağlık diyorum. Zaman zaman da güncellersen seviniriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: radyofon

ellerine sağlık Sametciğim.... 2 yıldır her yaz klimamı alsam diye devamlı klimaları araştırıyordum ve COP ve EER değerlerinin klima seçiminde bakılması gereken 1. etken olduğunu anladım. Tabii ki negatif iyon ve sessizlik gibi etken ler de daha sonra geliyor. Tek tek firmalara ait sitelere girip değerleri araştırmak zor oluyordu. Sen hepsini bir araya toplayarak bizlere klima seçiminde büyük katkı sağlamışsın. Yine Mitsubishi, Hitachi, Sharp ve bilhassa bu işte en uzmanlardan olan Daikin gördüğüm kadarıyla başı çekiyor.

Tekrar tekrar ellerine sağlık diyorum. Zaman zaman da güncellersen seviniriz.

Yönetimdeki arkadaslar ve forumdaki arkadaslar sagolsunlar konu üst konu oldu gerileme derdi yok bende almak üzere veya arastırmak üzere olana arkadaslar için artık güncel ne varsa bu sayfayı güncel tutmak zorundayım. Sabit hızlı klimalara beyaz esya markalarıda eklendi.

İnverterlere de sanyo, bosch, samsung, arçelik, beko, vestelleri ekleyecegim kısa sürede... Yardımcı olmak isteyen arkadaslar olursa onların göndereceği teknik tablo şeklinde link - resim farklı marka veya modelleride ekleyebiliriz...
  • Gerçekten mükemmel faydalı ve çok emek gerektiren bir çalışma.
    Teşekkür ediyorum herkes çok faydalanmıştır eminim.

BOSHC B1ZMA/I 12900 model inverter klimanın verileri yok. Bu klimada EER 4,39 COP 4,36 olarak görünüyor broşürlerinde. ACABA BU DEĞERLER DOĞRUMUDUR ? Teyit etmek için başka kaynaklara baktım ama hiçbir yerde bulamadım.

Fiyat olarak 1.450 TL ye 10 taksit yapıyorlar, peşin ise 1.370 dedi ( birtek bayiye sordum ve pazarlık yapmadım )

Bu fiyatlara 12.000 btu ve eer 4,39 cop 4,36 olan, akıllı göz vs. gibi güzel özellikleri olan bir klima gayet uygun ve mantıklı değil mi ?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.