Şimdi Ara

Siz olsanız İphone X'mi tercih edersiniz ? İphone XR' mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
14.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni telefon alma sürecindeyim ve kararsız kaldım. Kullanıcıların tecrübeleri şu süreçte benim için önemli, soru açık ve net :)

İphone X'mi İphone XR'mı ? Ya da İphone X'mi İphone Xs'mi dersek aradaki fiyat farkı A12 çip için değer mi ?

Herkese keyifli forumlar.

• Hiç düşünmenize bile gerek yok tabii ki X 👍🏻

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • anladığım kadarıyla siz de epey kararsız kalmışsınız. ben uzun zamandır doğru düzgün bir model çıksın da onu alayım diye bekledim ama artık iphone 5 kullanışsız hale gelince bu sene iphone 7 almak zorunda kaldım. 1500 euro kadar kenara koymuştum ama xs max bile 1000 euroluk değere sahip değil.
    iphone xr sadece “ya aga ben apple sahibiyim” demek isteyenler için cazip olabilir yoksa bence çöp. iphone x ona göre kesinlikle daha iyi.
    iphone xr, xs ve max için en önemli özellik eSIM desteği ama o da kim bilir ne zaman gelir belki sonu apple pay gibi olur ve hiç gelmez. yani xs’e kullanamayacağınız bir özellik için çok para vermiş olacaksınız.
    kız arkadaşım X modelini bir yıldır kullanıyor. memnun ama sonuçta bir seneyi geçen bir teknolojiye sahip ve büyük ihtimalle apple onun önünü kesecek bazı müdahalelerde bulunacaktır.
    ben özellikle bu sene aldığı bu darbelerden sonra seneye hem daha iyi hem de daha uygun fiyatlı çıkaracağını düşünüyorum.Eğer ki hediye gelmeyecek ya da çok ucuza almayacaksanız seneye alın derim. ben iphone 7 aldığım için 2 seneden önce almayacağımı biliyorum apple bu şekilde devam ederse bir sonraki telefonum başka bir sistemden olacaktır. apple diye ısrar etme nedenim uygulamaları ve tüm cihazlarımın apple olmasından bir de alışkanlık var sorun çıkarsa nasıl halledeceğimi de biliyorum servislerini de ama hala bu kafada giderse 2 sene sonra rakipleri onun çok ötesine gidecektir. rakiplerinden çok geride olan bir markada ısrar edecek de değilim.
    xr bence düşünmeyin bile X alınabilir ama bekleme imkanınız varsa beklemeniz daha mantıklı gibi geliyor bana.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: yusufd84

anladığım kadarıyla siz de epey kararsız kalmışsınız. ben uzun zamandır doğru düzgün bir model çıksın da onu alayım diye bekledim ama artık iphone 5 kullanışsız hale gelince bu sene iphone 7 almak zorunda kaldım. 1500 euro kadar kenara koymuştum ama xs max bile 1000 euroluk değere sahip değil.
    iphone xr sadece “ya aga ben apple sahibiyim” demek isteyenler için cazip olabilir yoksa bence çöp. iphone x ona göre kesinlikle daha iyi.
    iphone xr, xs ve max için en önemli özellik eSIM desteği ama o da kim bilir ne zaman gelir belki sonu apple pay gibi olur ve hiç gelmez. yani xs’e kullanamayacağınız bir özellik için çok para vermiş olacaksınız.
    kız arkadaşım X modelini bir yıldır kullanıyor. memnun ama sonuçta bir seneyi geçen bir teknolojiye sahip ve büyük ihtimalle apple onun önünü kesecek bazı müdahalelerde bulunacaktır.
    ben özellikle bu sene aldığı bu darbelerden sonra seneye hem daha iyi hem de daha uygun fiyatlı çıkaracağını düşünüyorum.Eğer ki hediye gelmeyecek ya da çok ucuza almayacaksanız seneye alın derim. ben iphone 7 aldığım için 2 seneden önce almayacağımı biliyorum apple bu şekilde devam ederse bir sonraki telefonum başka bir sistemden olacaktır. apple diye ısrar etme nedenim uygulamaları ve tüm cihazlarımın apple olmasından bir de alışkanlık var sorun çıkarsa nasıl halledeceğimi de biliyorum servislerini de ama hala bu kafada giderse 2 sene sonra rakipleri onun çok ötesine gidecektir. rakiplerinden çok geride olan bir markada ısrar edecek de değilim.
    xr bence düşünmeyin bile X alınabilir ama bekleme imkanınız varsa beklemeniz daha mantıklı gibi geliyor bana.
    Birazcık inceledim, minik kamera güncelleştirmesi, 1 GB fazladan ram ve işlemci gücü dışında yenilik yok gibi. Sorun şu ki bu 3 güncellemeye neredeyse 2000 TL fazla vermeye değer mi ?

• Ben zaten gereksiz gördüğüm için almadım. Ama ben illa alacak olsaydım daha güncel olanını tercih ederdim. Maslesef apple artık daha ince daha çok ram daha çok renk bataklığına düşmüş vaziyette.

• quote:

Bu yıl benim de tercihim iPhone XR oldu. 1994'den bu yana Apple kullanıcısıyım. 2009'dan beri her yıl yeni iPhone modeline geçiyorum, son bir yıldır da iPhone X kullanıyordum. Bu yıl Xs ve Xs Max modellerini pas geçip XR aldım, yaklaşık 20 gün önce iPhone X'umu satıp Amazon'dan siyah renk XR aldım (öncesinde Apple Store'dan beyaz renk alıp bir ay deneme amaçlı kullanmıştım). Meraklısı için Xs yerine XR tercih etme nedenlerim:

1. Fiyat: Öncelikli sebep tabii ki devalüasyon ve İMEİ haracı kaynaklı maliyet artışları. Türkiye çıkışlı Xs modellerine erişmek artık çok zor. XR bu açıdan biraz daha mantıklı. Amazon'da XR fiyatı arada bir 5900'e kadar düşüyor. Geçen yıl 5500'e iPhone X almıştım, dolayısıyla üzerine ufak bir rakam ekleyerek geçebildim. Ben bu model yükseltme ücretini yıllık cihaz kiralama ücreti gibi düşünürüm. Her yıl yeni modele geçince bütçeyi çok etkilemiyor.

2. Pil Ömrü: XR'nin pil ömrü kesinlikle çok iyi. Yoğun kullanımda bile 1,5 gün kullanım veriyor. Bugüne kadarki en iyi iOS pil deneyimi bu cihazda.

3. Boyut: iPhone X'un boyutu aslında idealdi ve son bir yıldır memnundum ama XR'nin ekranı biraz daha geniş ve ferah geliyor. Ama Xs Max kadar da kaba ve güdük değil. Tam arada, ideal bir ekran boyutu var.

4. Portre Modu: Portre çekimlerini normal açılı ve F1.8 ana kamera ile yapılabilmek, dar açılı portrelere kıyasla kesinlikle tercih nedeni. Apple fotoğraf işleme algoritmasını nihayet geliştirdi ve tek kamera ile portre çekebiliyoruz. Bu yıllardır olması gereken bir şeydi zaten, isteseler iPhone 7 bile portre çekebilir. XR ile düşük ışık altında dahi portreler hem başarılı hem de normal açılı, çift kameralı modeller gibi dar değil.

5. Alüminyum Çerçeve: Bir yıl gümüş renkli iPhone X kullandıktan sonra bir daha paslanmaz çelik çerçeveli iPhone almamaya yemin etmiştim. Nasıl korursanız koruyun, paslanmaz çelik kasa mutlaka çiziliyor ve aylar geçtikçe çamur gibi bir hal alıyor. Parlatıcı pasta kullanınca yeniden ışıldıyor belki ama oto jantı değil ki bu sürekli pastayla parlatalım. X ve Xs modellerindeki çerçeveler bir facia. Büyük heyecanla altın ve gümüş kasalı Xs alanlar, cihazların kılıfa takıp çıkarırken bile çizildiğini görünce, çerçeve parlaklığını yitirince birkaç ay sonra pişman olacaklar. Keşke X kullanıcılarının deneyimlerini okusalar.

5. Renk Seçenekleri: Özellikle siyah ve beyaz renkler, alüminyum çerçeve ve cam arka yüzeyle birlikte kozmetik açıdan çok güzel. Bir ay beyaz kullandım, sonra da siyaha geçtim. XR'nin renklerini ve tasarımını 5C kıyaslamak art niyet değilse, ancak cahilliktir.

6. 128GB Seçeneği: XR serisinde 128GB seçeneği olması bile başlı başına tercih nedeni olabilir. Apple kapasite oyunları ile müşteriyi yolmaya bayılır. Eskiden kapasiteler ikiye katlanarak giderdi. 12-32-64-128 seçip alırdık. Önce 16-64 yaptılar, sonra 32-128, şimdi de 64-256. Tam bir rezillik. Apple bu bellek pazarlama stratejisini kesfettiginden beri tuketicileri saglam yoluyor, 1 koyup 5 kazanıyor. XR'de 128GB seçeneği olması bu açıdan çok iyi.

7. LCD Ekran: iPhone X çıktığında OLED ekrana heyecanla geçtik, gerçek siyah, siyah arka plan vs. ile kendimizi avuttuk. Ama şimdi geri dönüp bakınca, 10 yıldan sonra LCD'den OLED'e geçiş o kadar da ilgi çekici gelmiyor. XR ile OLED'deki ekran sarılığından kurtulmak iyi oldu. OLED olmazsa olmaz bir ekran tipi şey değilmiş, şahsen onu gördüm.

iPhone XR'nin eleştirilen yönleri:

- LCD Ekran: Kesinlik bahsetmeye gerek yok, bir yıl iPhone X kullandıktan sonra geçtim ve hiçbir şekilde X’un ekranını aramıyorum. Yıllarca kullandığımız 4/5/.../8 ekranları neyse bu da o. Pikseller sayılıyor gibi efsanelere inanmayın.

- IP67 Su Dayanımı: iPhone 7'den bu yana bu standardı kullanıyorduk, varsın IP68 olmasın. Zaten bu cihazlarda su teması, hatta nemli ortam bile garanti kapsamı dışında.

- 3D Touch: 6S’den bu yana bu özelliği her yıl kullanıyordum, XR’ye geçtim ve aramıyorum. Taptic feedback yeterli oluyor.

- Kalınlık: Cihazları incelte incelte kağıt gibi yaptılar. Evet, XR Xs modellerine göre daha kalın ama ele iyi oturuyor. Ben şikayetçi değilim.

- 3GB RAM: X’da da aynıydı. Önemli olan A12 işlemci, ki RAM dışındaki diğer donanımlar Xs ile aynı.

- Çerçeve: Evet, çerçeve X ve Xs modellerinden daha kalın ama bunu sadece X/Xs ile kıyaslayınca fark ediyorsunuz. İki cihaz da sürekli elinizin altında değilse, cihaza alıştıktan sonra o çerçeve kalınlığı önemini yitiriyor.

- Tek Kamera: Bir dönem bilgisiz insanların megapiksel görgüsüzlüğü vardı, herkes birbirine telefonunun veya fotoğraf makinesinin megapikselini sorardı. Bu aralar da kamera adedi görgüsüzlüğü var. Ne kadar çok kamera varsa, o kadar iyidir sanıyorlar. 7 Plus’tan bu yana çift kameralı cihaz kullanıyoruz da ne oluyor? Her yıl iPhone ile yılda 7-8 bin fotoğraf çekerim. Genel toplamda baktığımda ikinci kameranın kullanım oranı %2 bile çıkmıyor. Portre modunda zaten tercihim artık XR'den yana. Dolayısıyla benim artık ikinci kameraya ihtiyacım yok. Fotoğrafçılıkta bırakın megapikseli, artık optik kalite bile arka plana düştü. Artık her şey yazılımsal algoritmada bitiyor. Dijital fotoğrafçılığın gidiş yönü artık tamamen algoritma ve yapay zeka.

- Gigabit LTE: Yoksa yok, ne olmuş yani? 1GB internetin hala 20 TL'ye satıldığı, 2-3GB internetli tarifeler ve korkunç vergilerle vatandaşın soyulduğu bir ülkede cihaz 100Gbit bağlantı desteklese ne olur?

XR ile Xs arasında kalanlara tavsiyem yukarıda paylaştıklarımı mantık çerçevesinde değerlendirmeleri. Bence aklın yolu XR'den geçiyor. Başka bir mesajda kılıf konusunda da tavsiyelerim olabilir. Herkes cihazını güle güle kullansın.

@Huysuz İhtiyar dan alıntıdır

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• X ile xr arasında kalsam xr derdim. Daha iyi ana kamera, daha iyi işlemci ve daha iyi pil ömrüne sahip. Buna karşılık 3D Touch yok ve çerçeveler daha Kalın. Ekranın oled olmaması ben dahil xr ve x i eline alan Kişiler iç,n önemli bir faktör değil. Xr nin ekranı da gayet başarılı.

• çift kameralı X tabiki
  • Tabiki X. XR sahipleri XS alamadıkları için, X’u da eski gördüklerinden XR alıyor. Sonra da kendilerini bu tercihe inandıracak sebepler bulmaya çalışıyor. XR’ın tek kamera ile portre çekmesini XS’ten daha iyi olduğunu iddia eden bile var aralarında. Düşünün yani o kadar.

• Ayfoni iks

• Batarya boyut ve yeni işlemci sebebi ile XR aldım. Bu iPhone kullanıcılarındaki alırdın alamazdın muhabbeti de çok komik. İhtiyacınıza göre bakın. X problemli bir model, üretimi durdu. Başkaların bakmayın, ihtiyacınıza göre alın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekran konusunda X gerçekten cam gibi. XR kötü demiyorum, fakat yan yana gerçekten fark ediliyor. Eğer X'i XR'dan daha ucuza bulabiliyorsam X'e daha aklım yatıyor. Fakat arada ciddi fark varsa XR. Ama bir de XR'ın pili daha iyi, ve ekranı daha büyük. Renk seçenekleri de çok hoş. Bilemedim açıkçası.

• Hem X hemde XR i yakindan inceledim. X i ciktigi zamandan beri kullaniyorum bence muhtesem bir telefon. XR ebat olarak kotu ele sigmiyor genis malzemesi X gibi kaliteli durmuyor arkasi hele tuhaf duruyor.

X innkamerasi XR den ustun hatta X kamerasi ile XS Kamerasi arasinda hicbir fark yoktur, inanmayan Applein sitesinde karsilastirma yapar. XR in tek artisi uzun pil omru ancak X inde pili iyi gidiyor.

Ozetle ikisi arasinda secom yapmak zirunda olsam X alirdim hemde hic dusunmeden. XR unutilacak bir ara model olacak, kotu kamerasini Apple yazilimla sisirmeye calisti donanim olarak kamerasi iyi degil. Hala LCD ekrani var. X te Oled ekran var cok daha guzel.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Xs max kullanıyorum. Ana x mi xr mi denilirse işler değişiyor bundan bir ay önce xr yi deneyimlemeden sorulsaydı kesinlikle x derdim ama xr yi deneyimledim dış müzik sesi gerçekten çok iyi, renkleri çok hoş, bataryası çok iyi ve ekranı ideal boyutta. Ben xs den xs Max a geçtim. Xs, x ekran boyutu İLk başlar yeterli gelse de sonradan sonraya insanı inanılmaz sıkıyor ve zevk vermez hale geliyor...

Xr nin kırmızı sı inanılmaz şık bu arada.

Şu anda gold xs Max kullanıyor olsam da. Xs max alamayacak durumum olsaydı o fiyat aralığında 5bin küsür tl kere bulunuyor artık kesinlikle xr alırdım. Bu arada gerçekten fiyatlar çok uçuk bence olması gereken xs Max 7500, xs 6750, xr 5500 idi.

• X tabiki.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.