Şimdi Ara

Sınavda Derece Yapmak İstiyorsan

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
13
Favori
2.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sınavda derece yapmak istiyorsan hedef belirle!

Bütün büyük başarılar bir hayal ile başlar. İnsan türünün en büyük özelliği geleceği görüp onu gerçekleştirmek için çabalaması ve harikalar yaratması.

Sınavda derece yapan insanların gelmiş geçmiş en iyi zeki insanlar olduğunu düşünüyor musun? Değiller. Peki onları diğerlerinden ayıran ne? Kısa cevap, hedef koymaları ve başaracaklarına gözü kapalı inanmaları.

Peki öyleyse biz hedefimizi neye göre, nasıl belirleyeceğiz?

Hedef Belirlemenin 5 Kuralı

1. Sınırların gökyüzü.

Sınavda (ve hayatta) en iyi olacağınızı iddia ediyorsanız da en kötü olacağınızı iddia ediyorsanız da haklısınız. Çünkü buna yönelik tutum sergileyeceksiniz. Yüksek hedefler sizi motive eder, o yüzden hedef belirlerken mütevazi olmayın.

Hayal kurarken kendinize asla sınır koymayın. Okulları şöyle bir araştırın ve hangisi sizi çekiyorsa ona bağlanın. Orada hayatınızın nasıl olacağını düşleyin. Ben yapamam ben edemem diye düşünmeyin, sınavı zaten kazanmışsınız, tüm okullar sizi istiyormuş gibi seçim yapın.

2. Hedef kurmak asla yetmez.

Sınavda derece yapanların hiç kimsenin sahip olmadığı bir yeteneğe sahip olduklarını ve neredeyse hiç çalışmadan o dereceyi elde ettiklerini düşünüyor musun peki? Buzdağının görünen yüzü başarının bize yansıyan kısmıdır. Halbuki suyun altındaki asıl kısımda başarılı insanlar hedefleri uğruna durmaksızın çabalarlar. Hayatlarının anlamı ve yaşayabilmelerinin tek yolu buymuş gibi davranırlar.

İlk senemde aldığım en büyük ders bir şeyi istemekle hak etmenin farklı şeyler olduğunu öğrenmek oldu. Hedef belirlemek işin belki en önemli kısmıdır ama aynı zamanda en basitidir. Onun için çabalamaksa ona ulaşmanın yoludur.

3. Küçük adımları belirle.

Hedefinizi belirlediniz, çok güzel. Bu okulu başka kaç kişinin daha istediğini tahmin edebiliyor musun? Kontenjanı 1 ise belki 20 kişi istiyor. Peki seni diğerlerinden ayıracak ne? Bu farkı ortaya koyman gerekiyor.

O sıralamayı elde etmek için yaklaşık kaç net çıkartman gerektiğini düşün. Matematikten 35 yapman gerekiyor ve sen şuan 5 yapıyorsan aradaki farkı nasıl kapatacağını düşün. Hangi kitaplardan ne kadar çalışacaksın, hangi eksiklerin var ve bunları nasıl kapatacaksın? Kaç konu/soru bitirdikten sonra 15 nete çıkmayı hedefliyorsun?

4. Engelleri gözle.

Başarılı olan her insan başarısızlıkla defalarca yüzleşmiştir. Hayatın değişmez kuralı bu. Buna kendi tecrübelerini veya beni de örnek alabilirsin. Zorluklarla kesin karşılaşacaksın ve pes etme fikri aklına gelecek. Hem de defalarca. Acı çekeceksin. Kendini sıfırdaymış gibi hissedeceksin.

İstersen çalışacak masan, kitapların olmasın, istersen en kötü lisede oku. Bunlar, amacına ulaşmana engel değildir. Ama sen bunlara "bu oldu ya artık yapamam" gözüyle bakarsan kaybedenlerden olursun. Unutma, pes etmediğin sürece asla yenilmezsin. Ölmediğin sürece de asla pes etmemelisin.

Yaşadığım şehirde ben sınava girmeden önceki sene çok büyük bir deprem oldu ve sayısız insan evlerinden oldu, çadırlarda yaşamaya başladı, ve bil bakalım ne oldu? O sene bizden Türkiye birincisi çıktı.

Ben düz lisede okudum, başaracağıma benden başka kimse inanmıyordu. Onlarla yarışamazsın, onları geçemezsin dediler. Okuldaki hiçbir arkadaşım geleceği benim kadar göremediği için beni desteklemiyorlardı, aksine kıskanıyorlardı. Dershanedeki (genel olarak) tüm arkadaşlarım da aynı şekildeydi. Sıralamam 50 bin olunca haklı çıktıklarını düşündüler, istediğim yere giremeyecektim. Ama ben hayalimi korudum ve sonraki ilk sınavda (YGS) ilk 3 bine girmeyi başardım.

Şimdi hala hayalin önemsiz olduğunu düşünüyor musun?

5. Büyük Devrimi yarat!

Seni motive edecek bir hedef belirledikten sonra, onu nasıl gerçekleştireceğinin rotasını çizdikten sonra yapman gereken şey harekete geçmek, hayalini korumak ve asla pes etmemek.

Bu düşünce yapısı hayat boyunca kazananlardan olmanızı sağlayacak. Bu anlattıklarımın hepsi kendi tecrübelerimden ve hayata bakış açımdan alıntı. Sınavı kazandım ve şuan bile çok büyük hayallerim var. Ve biliyor musun gerçekleşmekten başka şansları yok. Çünkü ben onları gerçekleştirene kadar asla pes etmeyeceğim. Bu ısrara hiçbir şey dayanamaz, hayat bile.

Bir sonraki yazıya dek,

Başarılar!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shadow` -- 13 Eylül 2016; 19:08:53 >

• hocam 50kdan 3kya çekince aydınlandınız herhalde şimdi de siz ışık saçıyorsunuz, helal olsun

okulda yanınıza gelirim beni de aydınlatırsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prostagma -- 13 Eylül 2016; 22:15:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Süper bi yazı olmuş. Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: SavaşçıprensesZeyna

Süper bi yazı olmuş. Teşekkürler

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne nutlu bana

• Faydalı yazı olmuş. Diğer yazıyı bekliyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: prostagma

hocam 50kdan 3kya çekince aydınlandınız herhalde şimdi de siz ışık sanıyorsunuz, helal olsun

okulda yanınıza gelirim beni de aydınlatırsınız

Teşekkür ederim. En az 3 senedir hem sınav için hem de hayatta başarı için araştırmalar ve çalışmalar yapıyorum. Benim başardığımın daha iyisini başkaları da yapsın istiyorum :)

Beklerim

• Güncel
  • nereyi kazandın
  • Shadow` kullanıcısına yanıt
    Adamsın tebrikler

bunları herkes söylüyor. çok klasik. ve samimi değil
  • senin yolu takip eden birileri var emin ol :)
  • Yanlıș anlama ama içeriğin kendi eklediğin kısımları hariç kalıbı ve içindeki klișe sözler, kișisel ge. kitaplarindaki-sitelerindeki-konușmacıların kurdukları cümlelerin türevi.
    Kișisel gelisim ile ugrastigini belirtmissin bir cevabinda ayriyetten basarili olmayi amacladigini ve istediginden de.

Sence basari herkes ayni yoldan ayni bisikletlerle ya da arabalarla gidiyorsa onlarla gitmek zorunda olmak mi?
    Herhangi bir konuda basarili olmak benim kafamda basarili olmak istedigim herhangi bir konuda farkli yollari izleyerek farkli-digerlerinden ayrilmami saglayan onlarda olmayan degeri katan olarak tanimli galiba.
    Senin sadece kendini dusunmedigini ve baskalarini dusunup bazi seyler yaptigini gordugum ve senin de ilgilendigin alanlarda digerlerindeb farkli bir sekilde basarili olmani istedigim icin ustteki elestiriyi ve devamindakileri yazdim.

Umarim yanlis anlamamissindir. Uslubumu pek ayarlayamadim kusura bakma, doldurma parfum sıkmak zorunda kalmistim ustumdeki parfum bulutunun icinde bogulmamak icin debelenirken yazdim ve halen daha yaziyorum. Çiğerim soldu.
    -----Kamu Spotu-----
    Siz siz olun ne olursa olsun doldurma parfum kullanmayin.

Hayirli gunler. :)

• Guzel yazi upppp

• quote:

Orijinalden alıntı: Psyche of Batman

Yanlıș anlama ama içeriğin kendi eklediğin kısımları hariç kalıbı ve içindeki klișe sözler, kișisel ge. kitaplarindaki-sitelerindeki-konușmacıların kurdukları cümlelerin türevi.
    Kișisel gelisim ile ugrastigini belirtmissin bir cevabinda ayriyetten basarili olmayi amacladigini ve istediginden de.

Sence basari herkes ayni yoldan ayni bisikletlerle ya da arabalarla gidiyorsa onlarla gitmek zorunda olmak mi?
    Herhangi bir konuda basarili olmak benim kafamda basarili olmak istedigim herhangi bir konuda farkli yollari izleyerek farkli-digerlerinden ayrilmami saglayan onlarda olmayan degeri katan olarak tanimli galiba.
    Senin sadece kendini dusunmedigini ve baskalarini dusunup bazi seyler yaptigini gordugum ve senin de ilgilendigin alanlarda digerlerindeb farkli bir sekilde basarili olmani istedigim icin ustteki elestiriyi ve devamindakileri yazdim.

Umarim yanlis anlamamissindir. Uslubumu pek ayarlayamadim kusura bakma, doldurma parfum sıkmak zorunda kalmistim ustumdeki parfum bulutunun icinde bogulmamak icin debelenirken yazdim ve halen daha yaziyorum. Çiğerim soldu.
    -----Kamu Spotu-----
    Siz siz olun ne olursa olsun doldurma parfum kullanmayin.

Hayirli gunler. :)

Eleştirdiğin için çok memnun oldum. Sana hak veriyorum. Başarıya ulaşmanın tek bir yolu yoktur.

Bu sorunu nasıl düzeltebilirim sence?

• quote:

Orijinalden alıntı: john20

nereyi kazandın

İTÜ Bilgisayar
  • bayram dolayısıyla baya bi dağıttım kendimi toparlanmam gerek ama sürekli bir şey engel oluyor . buna dur demenin zamanı geldi galiba :) yazı çok güzeldi ilham kaynağı resmen :))
    Uzun zaman sonra böyle bir platformda eleştiriye açık bir insana rastlamak beni ciddi manada mutlu etti açıkçası. :)

Bir şeyler yazmaya çalıştım ama bugün kullandığım doldurma parfümün oluşturduğu kötü rahatsızlıklardan dolayı yazdıklarımın bütünlüğünü sağlayamadığımı fark edince yazdıklarımı taslaklara kaydettim.
    En yakın zamanda kendimce yaptıklarımdan yola çıkarak yardımcı olmaya çalışacağım.
  • Ben kendimi motive edemiyorum ya en büyük sıkıntı o :D
  • Çok iyi, tebrikler 👍

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: senorita_Gaia

bunları herkes söylüyor. çok klasik. ve samimi değil

Teşekkürler.

quote:

Orijinalden alıntı: Hedef2k

senin yolu takip eden birileri var emin ol :)

Sizden ümitliyim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.