Şimdi Ara

Silinsin

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
2.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fünfzehn -- 24 Temmuz 2020; 8:29:33 >

• Yedek subay, yedekte olsa subaydır. Rütbesi omuzda, tek çizgidir, meslek sınıfı ise eğer son 3 ay teğmen olur, omuzda tek yıldız olur, karışık sınıf ise son 1 ay teğmen olur. Rütbe olarak tüm astsubay, uzman erbaş grubunun üzerindedir. Meslek sınıfı, ordu içinde ilgili birimlerde kendi mesleğini yapar, örneğin bir avukat, disiplin subaylığı yapar, bir dişçi, veya doktor, kendi mesleğini yapar vs.

Yedek astsubay ise sadece uzman erbaşlardan rütbece üstündür, omzunda tek astsubay pırpırı, altında da düz çizgisi vardır.

Yedek astsubay, yedek subayın rütbece astıdır, ona komutanım demesi icap eder.

Operasyonlara bu personellerin gitmesi söz konusu değil.
  • İyi akşamlar. Benim E-Devlet sınıflandırma ekranında Çanakkale Jandarma Topçu Yedek Subay yazıyor. Ancak branş diye herhangi bir şey görünmüyor. Hukukçuyum. Hukuk mezunu meslekçilerde geçmiş yıllarda branş 102 yazıyor olduğunu gördüm. Ben meslekçi mi olacağım takım komutanı mı olacağım ne zaman belli olur? veya şu an belli midir?Silinsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: hrnsmsk06

İyi akşamlar. Benim E-Devlet sınıflandırma ekranında Çanakkale Jandarma Topçu Yedek Subay yazıyor. Ancak branş diye herhangi bir şey görünmüyor. Hukukçuyum. Hukuk mezunu meslekçilerde geçmiş yıllarda branş 102 yazıyor olduğunu gördüm. Ben meslekçi mi olacağım takım komutanı mı olacağım ne zaman belli olur? veya şu an belli midir?Silinsin
    Hukukçu ve topcu isen Meslekci olursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: SHIHAD

Hukukçu ve topcu isen Meslekci olursun

Alıntıları Göster
    Niçin bu kadar kesin konuştunuz? Kusura bakmayın heyecanlı ve meraklıyım bu konuda. Eğitimim 1 ay ya da 2 ay olması benim için çok farkedecek. Eğitim sonrası izinde evlilik düşünüyorum. Teşekkür ederim cevabınız için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hrnsmsk06

Niçin bu kadar kesin konuştunuz? Kusura bakmayın heyecanlı ve meraklıyım bu konuda. Eğitimim 1 ay ya da 2 ay olması benim için çok farkedecek. Eğitim sonrası izinde evlilik düşünüyorum. Teşekkür ederim cevabınız için.

Alıntıları Göster
    Hocam hukukçuları takım komutanı yaptıklarını ne gördüm ne de duydum
    Yani sana al şu 50 askeri eğit, bunlarla ilgilen demezler. Hukuk hizmetleri şube müdürlüğünde , muvazzaf hukukçu subayın yardımcısı olursun
  • quote:

Hocam hukukçuları takım komutanı yaptıklarını ne gördüm ne de duydum
    Yani sana al şu 50 askeri eğit, bunlarla ilgilen demezler. Hukuk hizmetleri şube müdürlüğünde , muvazzaf hukukçu subayın yardımcısı olursun

Alıntıları Göster
    Çok teşekkür ederim :)
  • SHIHAD kullanıcısına yanıt
    Öncelikle merhaba sırf bu soruyu sormak için üye oldum. Bu yaz temmuzda mezun olacağım. Mezun olur olmaz askerliğe başvurursam Kasım celbi geliyor. Peki Kasım celbinde sadece Kasım ayında mı gidiyor askere gidiş dönemi ne zaman oluyor tam olarak ilk sorum buydu. Biraz fazla sorum olabilir kusura bakmayın. Diğer sorumsa makine mühendisliği mezunu olacağım ales 61 puanım var bunun yedek subaylığa etkisi olur mu ve makine mühendislerine yedek subay çıkma ihtimali ne kadardır. Son sorumda yedek astsubaylık çıkar mı bizim bölümdekilere öncelik önlisansın mı yoksa lisansın mı yedek astsubaylık için. Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oğuztürkü55 -- 20 Haziran 2020; 12:35:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Abstraction

Yedek subay, yedekte olsa subaydır. Rütbesi omuzda, tek çizgidir, meslek sınıfı ise eğer son 3 ay teğmen olur, omuzda tek yıldız olur, karışık sınıf ise son 1 ay teğmen olur. Rütbe olarak tüm astsubay, uzman erbaş grubunun üzerindedir. Meslek sınıfı, ordu içinde ilgili birimlerde kendi mesleğini yapar, örneğin bir avukat, disiplin subaylığı yapar, bir dişçi, veya doktor, kendi mesleğini yapar vs.

Yedek astsubay ise sadece uzman erbaşlardan rütbece üstündür, omzunda tek astsubay pırpırı, altında da düz çizgisi vardır.

Yedek astsubay, yedek subayın rütbece astıdır, ona komutanım demesi icap eder.

Operasyonlara bu personellerin gitmesi söz konusu değil.
    Öncelikle merhaba sırf bu soruyu sormak için üye oldum. Bu yaz temmuzda mezun olacağım. Mezun olur olmaz askerliğe başvurursam Kasım celbi geliyor. Peki Kasım celbinde sadece Kasım ayında mı gidiyor askere gidiş dönemi ne zaman oluyor tam olarak ilk sorum buydu. Biraz fazla sorum olabilir kusura bakmayın. Diğer sorumsa makine mühendisliği mezunu olacağım ales 61 puanım var bunun yedek subaylığa etkisi olur mu ve makine mühendislerine yedek subay çıkma ihtimali ne kadardır. Son sorumda yedek astsubaylık çıkar mı bizim bölümdekilere öncelik önlisansın mı yoksa lisansın mı yedek astsubaylık için. Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oğuztürkü55

Merhaba
    Muhtemelen kasım da çağırılırsınız. Yedek astsubaylık çıkmaz
    Topçu sınıfı yedek subaylık şimdiden hayırlı olsun. Istihkam şube inşaat emlakta göreve başlarsın
  • quote:

Merhaba
    Muhtemelen kasım da çağırılırsınız. Yedek astsubaylık çıkmaz
    Topçu sınıfı yedek subaylık şimdiden hayırlı olsun. Istihkam şube inşaat emlakta göreve başlarsın

Alıntıları Göster
    Büyük ihtimal çıkar diyorsunuz yani yedek subaylık. Umutlandım valla :)
  • quote:

Büyük ihtimal çıkar diyorsunuz yani yedek subaylık. Umutlandım valla :)

Alıntıları Göster
    Çok büyük ihtimalle çıkacaktır
  • Hocam siz de yedek subay mı oldunuz meslek nedir
  • quote:

Alıntıları Göster
    Merhaba, Ağustosta başvurursanız kontenjan dolmamış ise Kasımda gidersiniz. Düşükte olsa bir sonraki yani Ocak celbine kalma ihtimaliniz var. Makine Mühendislerine de, yüksek ihtimalle yedek subay çıkıyor fakat çıkmayanı da gördüm, biraz şansınıza kalmış. Alesin etkisi olmaz.
    Yedek astsubaylık çıkmaz, genelde hep 2 yıllık myo mezunlarına çıkıyor, ayrıca yedek astsubaydanız sözünüzü anca erlere geçirirsiniz.
  • Merhaba! 4 yıllık Halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunu olacağım, ortalamam 3 fakat okulumun henüz dönemi kapatmamasından dolayı güvenip tecilimi bozamıyorum. Bir an önce gitmek istiyorum sanırım Ağustos ve Eylül'e yetişememiş oluyorum bu durumda. Eğer şu an tecilimi bozsam ne zaman giderim ve subaylığa başvuru yaptığımda üniversite mezunu olarak görünür müyüm veya normal er statüsünde mi görünürüm? Ayrıca henüz dönem kapanmadığı için geçici diploma da alamıyorum başvuru yaparken diploma gerekli mi? yoksa illede resmi olarak dönemin kapanmasını beklemem mi gerekiyor subaylığa başvurmak ve üni mezunu gözüküp gözükmediğimi anlamak için? Bu hususu pek anlayamadım doğrusu belirttiğim durumlar doğrultusunda sizce subay olarak seçilir miyim, şayet seçilirsem bölümümle alakalı ne olarak askerlik yaparım? Bu konular hakkında bilgisi olan herkesten cevap beklemekteyim, şimdiden çok teşekkür ederim.
  • Diyorum yedek subaylık nedir kardeşim astek astek yani asteğmen 1 ay eğitim alıyorsun sonra 11 ay maaş alıp görevlendiriliyorsun.4 yıllık mezun olman lazım. 2 yıllık mezunlar yedek astsubay oluyor.İkisinde de durum kurs döneminden sonra memur gibi yaşıyorsun ama bana göre çekilmez.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.