Şimdi Ara

Silinebilir (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
1
Favori
4.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Ev 2013 model malzeme de muteahhit yapımı. Sorunu çözeli çok oldu hocam davalık birşey yok. Değerli cevaplarınız için çok teşekkürler herkese
  • quote:

Orijinalden alıntı: november27

Değişmeye gerek yok, cam gibi zamanla açılan birşey değil.
    O şekilde kullanır gider, benim tezgahta 2 tane yarık vardı ama senelerdir açılma filan olmadı.
    Ha durumu zayıf biriyse yardımcı ol, yarısını ben ödim filan de, neticede senin evin.

Durumu kötüyse bile yardımcı olmamak lazım. Köylü kurnazlığı ve art niyet seziyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam kaç para mermer tezgah?

yaptırsın aylık düş kiradan adam 4 senedir oturuo tıkır tıkır kirayı veriosa ne istiosun neler duyuyoruz kiracı ile sorun yaşayanlar.

seneye enflasyon oranında zam yaparsın nolucak ki

• 26_____ kullanıcısına yanıt
    Onunda gönlü olacak benim de gönlüm olacak şekilde hallettik hocam sağolasın cevap için konuyu silmediler bu şekil sorun yaşanlara referans olması açısından yoksa sorunu çoktan hallettik :)
  • kambochian K kullanıcısına yanıt
    Ya yazdığımı okumadınız ya da verdiğiniz cevap yanlış olmuş . Yasal sınırlar içinde zaten senelik tefe tüfe oranında zam yapabilirsiniz . Ancak hızla artan kira fiyatları ve ev fiyatları yüzünden evinizi 4-5 sene önce kiraya verdiyseniz şuanki benzer evlere göre kira fiyatı düşük olabilir bunun nedenide biraz önce bahsettiğim kiraların hızlı artması ve ev fiyatlarının hızlı artmasıdır . Bu farkı kiracıdan isteyemezsiniz bunun yasal bir dayanağı yoktur . Kiracıya en fazla senelik tefe tüfe oranında kiraya zam yapabilirsiniz .
  • deliyürek54 kullanıcısına yanıt
    3 hafta önceki konuymuş yeni farkettim kusura bakmayın :) ev 2013 yılında yapılmış ancak malzemeye bakıldığında yapılabilecek en kötü malzeme kullanılmış , bu kalitede malzeme kullanıldıysa eviniz adına üzüldüm . Ben 2 taraflı düşünüpte cevap vermek istedim . Hiç umulmayan kesin kazanağız denilen şeylere dava açıp kaybedip birde borçlu çıkılabiliyor .
  • Mekatroniks kullanıcısına yanıt
    Eyvallah hocam sağolun. Dediğim gibi konu çözüldü iki tarafta şuan memnun :)
  • AlperÇorapçıgil kullanıcısına yanıt
    Depozitoyu kira ya da dolar ya da euro cinsinden verebilirsiniz bunun en ufak bir sorunu yoktur ve çokta mantıklıdır . Söylediğiniz gibi 7-8 sene sonra tl olarak verseniz çıkarken aldığınızda paranın hükmü kalmaz .
  • İyi hadi konu sahibi sorunu tatlıya bağlamış

Öyle kışkırtıcı yorumlar var ki, gaza gelip kiracıları kovcan yada sopalayacaksın sandım

• quote:

Orijinalden alıntı: kambochian

Benim de kiraci bir gun aradi. Ana kapi anahtar deligini bozmus, kilit gobegi degismesi lazimmis. (100 TL) kirayi da ona gore 100 az yatiricam dedi.

Ugrasmak istemedim; normalde 1300den 1350ye cikaracagim kirayi, resmi zam oranina gore arttirip 1450 yaptim. (evlerin kirasi bolgede 1800)

1 ay 100 TL kar edeyim derken her ay 100 zarar etti. (ama maalesef kendisi bilmiyor iste zira 1300u telafuz etmemistim ama dusunuyordum)

100 lira için ev sahibi aranmaz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam bizim mermer kendi kendine çatladı
  • Silinebilir

• quote:

Orijinalden alıntı: Mekatroniks

Ya yazdığımı okumadınız ya da verdiğiniz cevap yanlış olmuş . Yasal sınırlar içinde zaten senelik tefe tüfe oranında zam yapabilirsiniz . Ancak hızla artan kira fiyatları ve ev fiyatları yüzünden evinizi 4-5 sene önce kiraya verdiyseniz şuanki benzer evlere göre kira fiyatı düşük olabilir bunun nedenide biraz önce bahsettiğim kiraların hızlı artması ve ev fiyatlarının hızlı artmasıdır . Bu farkı kiracıdan isteyemezsiniz bunun yasal bir dayanağı yoktur . Kiracıya en fazla senelik tefe tüfe oranında kiraya zam yapabilirsiniz .

Okudum. Arkadas da benim gibi resmi oranin cok cok altinda zam yapan birisiymis. Benzer sekilde; kiracinin karsilamasi gereken bir olay basima geldi ve ben hic muhatab olmayip, talebi karsilayip, direkt yasal orandan zam yapmaya basladim. Bu farki da ekstra zam olarak adlandirdim zira niyetim yoktu.

Genel olarak darbesel bozukluklari kiraci, kullanimdan dolayi bozulan seyleri (eskiyen kombi vs) ev sahibinin katsilamasi gerekir en azindan bana gore.

• quote:

Depozitoyu kira ya da dolar ya da euro cinsinden verebilirsiniz bunun en ufak bir sorunu yoktur ve çokta mantıklıdır . Söylediğiniz gibi 7-8 sene sonra tl olarak verseniz çıkarken aldığınızda paranın hükmü kalmaz .

Kiraya endeksi TRL en guzeli. :)

Galiba kendinizi anlatamıyorsunuz . Direk yasal orandan zam yapmanız için kira kontratının başlangıç dönemine gelmeniz gerekiyor ve bu zaten sizin yasal hakkınız . Bu farkın extra zam vs gibi bişey olmasına imkan yok . Ama sene dolmadan kiraya zam yaptıysanız zaten yasa dışı bişey yapmışsınızdır . Kusura bakmayın söyledikleriniz hep ucu açık ne söylediğiniz belli değil .
  • quote:

Galiba kendinizi anlatamıyorsunuz . Direk yasal orandan zam yapmanız için kira kontratının başlangıç dönemine gelmeniz gerekiyor ve bu zaten sizin yasal hakkınız . Bu farkın extra zam vs gibi bişey olmasına imkan yok . Ama sene dolmadan kiraya zam yaptıysanız zaten yasa dışı bişey yapmışsınızdır . Kusura bakmayın söyledikleriniz hep ucu açık ne söylediğiniz belli değil .

Ben baya detayli anlattim da siz anlamiyorsunuz bir de ustune ukalalik yapiyorsunuz.

1300 olan kira yasal oran ile 1450 olacak olmasina ragmen 1300 yapacaktim. Boyle bir olay vuku bulunca direkt 1450 yaptim. Tipki arkadasin minimum zam yapmasi gibi. Neresi acik degil bunun, nesini anlamak zor geldi?

Burada lütfen benim ne yazdığıma bakın sonrada verdiğiniz cevaba bakın . Ben extra para istenemez ya da başka şeyler buna bağlanamaz diyorum siz ben istedim yasal sınırlar içinde diyorsunuz . Ne alaka yani ? Ukalalık yapmıyorum lütfen önce ne yazdığınıza bakın .

Silinebilir
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.