Şimdi Ara

Silindiri Ayrıtı Var Mıdır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
1
Favori
73.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Konuyu işledik ve hem ders kitaplarında hem de yardımcı kaynaklarda "silindirin ayrıt ve köşesi yoktur" diyor.

Tamam köşesi yoktur da, taban ve tavanda bulunan daireleri, yan yüzeyden ayıran çizgilerin (bunlar dairenin kenarları oluyor) "ayrıt" olduğunu düşünüyorum.
    Dolayısı ile silindirin 3 yüzeyi, 2 ayrıtı vardır. Köşesi yoktur. Yanlış mı?

Edit:İmlâ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mllm -- 30 Aralık 2009; 19:46:03 >

• Hocam öyle düşünürsek eğer,
    her cismin sonsuz sayıda ayrıtı olur.
  • Şöyle düşünelim. Bir A4 kağıdını kıvırın. Şimdi bu bir silindir. Ancak üst ve altında yüzey yok.
    Şimdi bu kağıdın kalınlığını da " 0 " kabul edelim. Dolayısıyla ayrıtı da olmayacaktır.

Mesela Solidworks gibi mühendislik programlarında bu anlattığım duruma "thin feature" deniliyor.
    Belki pratikte kalınlığı sıfır olan bir nesne yok, ancak matematik dilinde böyle kabul görebilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: helisel

Şöyle düşünelim. Bir A4 kağıdını kıvırın. Şimdi bu bir silindir. Ancak üst ve altında yüzey yok.
    Şimdi bu kağıdın kalınlığını da " 0 " kabul edelim. Dolayısıyla ayrıtı da olmayacaktır.

A4 kağıdını soba borusu şekline getirdiğimizde silindir olmuyor işte.
    Silindir olması için alt ve üstünü daire şeklinde parçalarla kapatmamız gerekiyor.

Benim sorduğum. "Ayrıt" nedir? Yüzeyleri birbirinden ayıran kenarlar değil midir?
    Silindirin de 3 yüzeyi olduğuna göre 2 tane ayrıtı olmaz mı?
  • Arkadaşlar ders kitabındaki bilgiler doğrudur. Diğer kaynaklar günceli yakalamkta zorlanıyorlar.
    Ayrıt: İki yüzeyi birbirinden ayıran doğru parçasıdır.
    Silindir ve konide iki yüzey birbirinden doğru parçası ile ayrılmadığı için ayrıtları yoktur.
  • ayrıt ne lan? bu tdkda iyice suyunu çıkardı.
  • iki düzlemin arakesiti ayrıttır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mllm

Sınıf öğretmeniyim.
    Konuyu işledik ve hem ders kitaplarında hem de yardımcı kaynaklarda "silindirin ayrıt ve köşesi yoktur" diyor.

Tamam köşesi yoktur da, taban ve tavanda bulunan daireleri, yan yüzeyden ayıran çizgilerin (bunlar dairenin kenarları oluyor) "ayrıt" olduğunu düşünüyorum.
    Dolayısı ile silindirin 3 yüzeyi, 2 ayrıtı vardır. Köşesi yoktur. Yanlış mı?

Edit:İmlâ

Dairenin kenarı nedir? Senin mantığınla 2 değil sonsuz ayrıt olması gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arbuzik

ayrıt ne lan? bu tdkda iyice suyunu çıkardı.

Şükret. Öğrenmeye eğlence çıkıyor işte araştır dostum.
  • peki koninin köşesi var mı?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.