Şimdi Ara

Siber Güvenlik, Planlı Eskitme, Yazılım Güncellemeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
918
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir telefonun android 7 ya da android 8 güncellemesini alması o kadar önemli değil. Yeni özellik gelecek diye seviniyorsunuz ama ara güncellemeler(güvenlik güncellemeleri) de bir o kadar önemli. Android güvenlik yamaları önemli. Maalesef üreticiler amiral gemileri dışındaki modellere yeterince yazılım desteği vermiyorlar. Amiral gemisi olarak adlandırılan modellerde bile bu süre uzuyabiliyor. En mantıklısı sık güncelleme alan Nexus telefonları tercih etmek ama onlar da (bildiğim kadarıyla) ülkemizde resmi olarak satılmıyor.

Beta programına dahil olmak da bir seçenek ama onda da pek çok hata ile karşılaşıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet_yıldırann -- 11 Nisan 2018; 17:37:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Neredeyse 2-3 haftada bir güncelleme yayınlayan Apple'ın her güncellemesini çok kısa sürede kırıyor hackerlar. Hatta artık Apple güvenlik açıklarını halka açık yerlerde duyurmak yerine kendisine bildirenlere ödeme yapıyor(yanlış biliyorsam düzeltin). Başımıza bir iş gelmiyor, diye kendimizi güvende sanıyoruz. Halbuki Allah'a emanet yaşıyoruz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet_yıldırann -- 11 Nisan 2018; 17:38:0 >
  • başlık neden böyle acaba????
  • quote:

Orijinalden alıntı: mobiluzman26

başlık neden böyle acaba????

Normal bir başlık atınca, kimse konuya ilgi göstermedi. O nedenle sansasyonel bir başlık attım.

• anladım
  • Google'ın beta programının yanı sıra Samsung'un da kullanıcıları için beta programı varmış. Beta programında yazılımı ilk kullanan siz oluyorsunuz. Daha sık güncelleme gönderiliyor, geri bildirimde bulunuyorsunuz, bulunmak zorunda değilsiniz, ama dediğim gibi pek çok hata oluyor. Apple'ın da beta programı var. Kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle en iyi yazılımı piyasaya sürmeye çalışıyorlar. Bu sene Apple da çok başarılı değil. iOS 11, kullanıcıları memnun etmişe benzemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet_yıldırann -- 11 Nisan 2018; 17:39:47 >
  • Sahibinden de 4s aramaya başlamıştım tüh ya fake miş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: babapars

Sahibinden de 4s aramaya başlamıştım tüh ya fake miş

Fake olur mu hiç? Kore malı. Televizyonu, FM radyosu bile var

• ahmet_yıldırann kullanıcısına yanıt

Sezarın hakkı sezara konu sahibi zeki adammış ilgi çekecek Başlığı iyi bulmuş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • babapars B kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim

• Apple gibi 5 yıl destek vereceğini varsayarsak, Samsung'un nisan 2013'te çıkardığı S4 modeli Nisan 2018'e kadar güncelleme alacak demektir. Peki bu s4'ten sonra nisan 2013'ten 2018'e kadar kaç model çıkarmış? İshal olmuş gibi tam tamına 104 adet. Apple ise Ekim 2013'ten bu zamana kadar çıkardığı model sayısı sadece 12 tane. Birinin güncellemesi gereken 104 modeli var, diğerinin ise 12 tane. Samsung'un iş yükü Apple'a göre neredeyse 9 kat daha fazla. Becerememesi normal. E o zaman az çıkarsın demekte doğru değil. Samsung zaten pazarda apple'a göre tüketicinin önüne hem fiyat hem de özellik olarak çeşitli alternatif ürün grupları satarak pazar kapabiliyor.
  • Cirrus- kullanıcısına yanıt
    Öncelikle verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler.

Apple 5 sene süresince yazılım güncelleme vaad ediyor ancak (özellikle bu sene) daha iki-üç senelik cihazları bile mundar ettiğini görüyoruz.

Google tarafında destek daha çok 18 ay ya da 24 ay olması lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet_yıldırann -- 11 Nisan 2018; 17:41:37 >
  • Samsung için güvenlik açığı önemli değil.

Kullanıcı sadece satın alsın aldıktan sonra yenisini aldırmak için mücadele ediyorlar kapitalizmin şiddetli hali samsung.

• quote:

Orijinalden alıntı: adroid

Samsung için güvenlik açığı önemli değil.

Kullanıcı sadece satın alsın aldıktan sonra yenisini aldırmak için mücadele ediyorlar kapitalizmin şiddetli hali samsung.

Bu söylediğin neredeyse bütün firmalar için geçerli. Artık planlı eskitme diye bir kavram var. Kullandığımız cihazlar için bir ömür(mesela 2 sene) biçiyorlar. En iyisi aldığın cihazı hiç güncellememek, ama bu sefer de güvenlik zaafiyeti ortaya çıkabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet_yıldırann -- 11 Nisan 2018; 17:42:42 >
  • iphone 4s te oreo kasmaz mı ? Torku biraz düşük kalır gibi geliyo bana

• quote:

Orijinalden alıntı: YnSs58

iphone 4s te oreo kasmaz mı ? Torku biraz düşük kalır gibi geliyo bana

kasacağını düşünüyorsan android 7 nougat güncellemesinde kal
  • Bir diğer önemli husus:

HİÇBİR LİNKE TIKLAMIYORUZ!

Şüpheli mail gelirse kesinlikle cevaplamıyoruz, mailin içerisinde link varsa, linke tıklamıyoruz. Gelen bir sms'te "SMS'leri iptal etmek için linke tıklayın" yazıyorsa, tıklamıyoruz. Whatsapp'tan tanımadığımız birinden link gelirse tıklamıyoruz. Tanıdığımız birinden gelirse şüphe ile bakıyoruz. Messenger'dan link gönderirlerse, tıklamıyoruz. Mesela benim bir arkadaşım "Annemin facebook hesabı klonlandı. Şikayet için linke tıklar mısın?" yazmıştı. Çocuğa 10 tane güvenlik sorusu sordum ondan sonra tıkladım.

Kısacası psikopata bağlıyoruz

Ayrıca bir mailin içerisinde "artık bu mailleri daha fazla almak istemiyorsanız tıklayın" ya da "abonelikten çıkmak için tıklayın" yazıyorsa, güven vermiyorsa o mail, ona bile tıklamıyoruz

• NOT: Yazılım güncelleme konusunda Samsung'u yerden yere vursam da, kullandığım cihaz Samsung Galaxy S8'den son derece memnunum. Harika bir tasarımı var. Çerçevesiz tasarım ve kavisli ekran çok hoş. Kronik bir sorunu yok. Çok hızlı. Bütçeniz yetiyorsa, öneririm. S9 çıkınca fiyatı bir miktar düşecektir.
  • Bir haber okumuştum. Dolandırıcılar bir AVM yakınında pusuya yatmışlar, AVM'nin ücretsiz wi-fi ağına benzer bir isimle bir wi-fi ağını erişime sunmuşlar. İnsanlar bilmeden AVM'nin ağı olduğunu düşünerek o ağa bağlanıyorlar. Dolandırıcılar telefonları inceliyorlar, içerisinde bankacılık uygulaması olan telefonlara yazılım yüklüyorlar. Yakalanmışlar. Halka açık yerlerdeki wi-fi ağları çok güvenilir değil.

Ben evde bile wi-fi kullanmıyorum. 13 GB internet paketim var. Çalıştığım şirket ödüyor hattın parasını. Ne yapayım?

• bir şey daha ekleyeyim:

güvenlik konusunda neden bu kadar titizim ve birazcık da olsa bilinçliyim?

2011'de benim mail hesaplarını patlattılar. savcılığa başvurdum. ifademi aldılar. evrakları savcılıktan teslim aldım ve gayrettepe bilişim suçları şubesine ellerimle teslim ettim. ama takipsizlik kararı çıktı. çünkü işin peşine düşmedim. avukat falan tutsaydım daha farklı olabilirdi. ama geride kalmış bir olay. hayırlısı olsun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.