Şimdi Ara

I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
3
Favori
7.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün sizler için Sapphire'nin en iyi serilerinden biri olan Toxic ailesinin R9 280X üyesini inceleyeceğim.
    Öncelikle kartın özelliklerinden başlayalım.

NOT:R9 280X'in Overclock performansından bahsedeceksek de Test aşamasında ne işlemcide ne de diğer bileşenlerde OC kullanılmadı.

Yonga: AMD R9 280X, 28 nm

GPU Hızı: 1150 MHz

Bellek Miktarı: 3 Gb GDDR5

Bellek Hızı: 6.4 GHz

Bellek Veriyolu: 384-bit

Çıkışlar: DVI, 2x mini DisplayPort, HDMI

Strema İşlemcisi Sayısı: 2048

Güç Bağlantısı: 2x 8-pin

Kardeşleriyle karşılaştırması ve bir kaç resim paylaşalım.
     I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I
     I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I

İçindekiler
    1-Test Sistemi,İncelemede kullanılacak programlar,oyunlar
    2-Tasarım-Kutu İçeriği,Tasarım
    3-Sentetik Testler
    4-Soğutma-Ses-Güç tüketimi
    5-Oyun testler,FPS Değerleri
    6-Genel İzlenim

Test Sistemi-İncelemede Kullanılacak Programlar-Oyunlar

İşlemci:İntel i5 3570k 3.4 Ghz 4 Çekirdek İşlemci 22nm

Ram:G-Skill 4 GB Sniper 1600 MHz CL9 Ram

Anakart:Gigabyte Z77-DS3H

PSU:Corsair CX750M Modüler

İşlemci Soğutucusu:Hyper 212X İşlemci Soğutucusu

HDD:Seagate Barracuda 7200 rpm HDD

Kasa:Cooler Master RC-K350

Monitör:Asus VS228D FullHD 21.5'' 5MS VGA

İşletim sistemi:Windows 7 Ultımate SP1 64 Bit

Driver Sürümü:14.4 WHQL

Programlar

-MSI Afterburner

-Heaven Benchmarhk Version 4.0

-CPU-Z

-TechPowerUp GPU-Z

Oyunlar

Battlefıeld 4

Watch Dogs

Assasins Creed 4

Batman Arkham Origins

Battlefıeld 3 Multıplayer

Thıef

Metro Last Lıght

Not:Oyunların hiçbiri orjinal değildir

TASARIM,KUTU İÇERİĞİ

Şimdi bu kartın en iyi olduğu noktalardan birine geldik,tasarımı.Gerçekten canı gönülden Sapphire'i kutluyorum bu konuda.Kart oldukça
    karizmatik ve kaslı duruyor.Üstelik iş bununla da bitmiyor.Kartın üzerinde bulunan Ledli Sapphire yazısı çok cool duruyor.2. Bios tuşu bile
    Sapphire logolu LED ile döşenmiş.
    Kartın uzunluğu 3 fanlı olmasından dolayı 301mm olarak karşımıza çıkıyor ve 2 slot kaplıyorR9 280X Toxic'te büyük bir arka plaka kullanılmış,kafanız rahat
    olabilir o konuda.

Kartın tasarımı

Öncelikle şu Ledlere dikkat çekmek istiyorum.Sarı Ledli Sapphire logosu ve 2. Bios tuşuna Hayran kaldım.Çok güzel görünüyor :)

Daha sonra turuncu-siyah 3 adet fan Tabiiki Toixc'lerin vazgeçilmezi olarak burada da bulunuyor ve R9 280X'imizin çok kaslı ve karizmatik görünmesinisağlıyor.

Kutu İçeriği+Tasarımı

Geldik kutu açılımına.Kutu oldukça büyük onu söyleyeyim öncelikle.Renkli bir kutu resimlerden de anlaşılacağı üzere.

Kutuyu açınca böyle bir karton kutu çıkıyor karşımıza (Arka plana pek dikkat etmeyin )

Kartonun içinden straforlar çıkıyor kartta tam orada oturuyor olması lazımdı ama şu an Kasada :)

Evet arkadaşlar kartı elime aldıktan sonra kısa süreli panik yaşadım,bir türlü garanti belgesi,cf kablosu vs cart curtu bulamadım.Kutunun altında aynı renkte bir kutu daha varmış havaya kaldırınca yere düştü

Kutu İçeriği

-Driver CD'si x1
    -Crossfire Kablosu x1
    -HDMİ Kablosu x1
    -8 PİN güç kablosu x2
    -Garanti Belgesi
    -Türkçe kullanma kılavuzu
    -İngilizce kullanma kılavuzu
    -Tanıtım Kağıdı

Sentetik Testler

Heaven Benchmark 4.0 Skoru

-Skorumun neden düşük olduğunu bilmiyorum programda vs. bir sorun var sanırım.Çünkü oyun performansının ters yönünde bir skor aldım.

CPU-Z Ve GPU-z

Windows 7 Derecelendirmesi

Soğutma-Ses-Güç Tüketimi BONUS+Overclock

Evet arkadaşlar kartın soğutmasına gelmek istiyorum.Güç beslemesi tarafında 10 fazlı sistem var.Referans tasarımda 5 adetken 10 adete yükseltilmesi güvenli bir kullanım sunuyor.2 adet de bellekler için sunulmuş.Belleklerden bahsetmedim,bellekler eskiden Elpida üretimliydi maalesef Hynix bellekler piyasaya sürülmüş ve ben de onlardan almak durumunda kaldım.Arka plaka oldukça ısınıyor elimi değdiğimde ve bunun bir nedeni var.Baskı devresi ile Mosfetlerin arasına bir pad yerleştirmiş böylece kart daha serin kalıyor.

Heaven Benchmark testinde 73 dereceyi gördüm.Oyunlarda 72-73'ü asla geçmiyor zaten Watch Dogs ve bir iki oyun daha 70 dereceyi geçirmeyi başarabiliyor.3 Adet fan Asus'un DirectCu II soğutmasından daha iyi bir soğutma sağlıyor.Ve bu soğutma belleklere de çarpıyor.Yani bellekler tarafında böyle bir soğutma yapılmışken bu kartta belleklerin aşırı ısınmasından dolayı Artifact sorununu görmek biraz ilginç geliyor açıkçası.

Ses konusunda hiç başarılı bir model değil maalesef R9 280X Toxic.Fan hıızı Yüzde 50-55'den sonra çekilmez bir hal alıyor.Kulaklık ile oyun oynuyorsanız hiçbir sıkıntı çıkmaz. Ses videosunu Tom's hardware sitesinden alıntıladım.

https://www.youtube.com/watch?v=16MGFPJrG0Y

Kart 300W TDP'ye sahip.OC ile yüksek değerlere ulaşacaktır.İkili CF düzeneği için kaliteli bir 750W PSU yeterli olacaktır.Fakat sistem çok daha fazla yük altında çalışacağından PSU'nun ömrü kısalabilir.Dikkat etmenizde fayda var,temennim 20 nm üretim yapıldığında bu değerlerin çok daha aşağıya çekilmesi yönünde

Overclock performansı olarak bir çok kartı gerisinde bırakmayı başarabiliyor Sapphire R9 280X Toxic.Benim elime gelen GPU maalesef fazla iyi çıkmadı bundan dolayı hafif bir overclock denememde Artifactler etrafımı sarıyor.Fakat Anandtech sitesinde yapılan teste göre 1282 MHZ çekirdek hızına ulaşılmış.Bir diğer sitede ise 1240 MHZ gibi bir skor elde edilmiş.Yani iyi bir GPU'ya denk gelirseniz R9 290 hızına ulaşabiliyorsunuz.

Oyun testleri,FPS değerleri

Eğer Yukarıda belirttiğim oyunların haricinde bir oyunu test etmemi isterseniz memnuniyetle karşılarım.

ılı Battlefıeld 4 ılı

-Minimum FPS:29-30
    -Maxımum FPS:123
    -Ortalama FPS:60-65
    -35 Dakikalık Battlefıeld 4 sonrası GPU sıcaklığı 71 'C

ılı Ultra Tüm ayalarlar Açık 4XMSAA [SS]'ler ılı

I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I

I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I

ılı Watch Dogs ılı

-Anti Anailising:Temporal SMAA
    -Textures:High
    -Ambient Occlison:MHBAO

Yukarıda belirttiğim haricindeki tüm ayarlar ultradır.

-Minimum FPS:33-34
    -Ortalama FPS:45-50
    -Maximum FPS:79
    -42 Dakikalık Watch Dogs Sonu Sıcaklık 73'C

ılı Ayar [SS]'leri ılı

ılı Oyun İçi [SS]'ler ılı

ılı Temporal SMAA Ayarını MSAA 2X Yapınca Değerler ılı

-Minimum FPS:24-25
    -Ortalama FPS:40-43
    -Maximum FPS:68

ılı Ayar [SS]'leri ılı

ılı Oyun [SS]'leri ılı

ılı Battlefıeld 3 MP 64 Kişilik Harita ılı

-Mimum FPS:67
    -Maximum FPS:185
    -Ortalama FPS:120-125
    -4 Saat BF3 MP sonrası GPU sıcaklığı 66 Derece

ılı Tüm Ayarlar Açık Şekilde [SS]'ler ılı

I--Sapphire Radeon R9 280X Toxic İncelemesi--I[simage]http://www.hizliresimyukle.com/images/2014/08/18/bf3_2014_08_18_10_32_53_584.png[/simage

ılı Thief ılı

-Minimum FPS:52
    -Maximum FPS:84
    -Ortalama FPS:60

Not:Bu oyunda Fan hızını auto yaparak yüzde 40'da untmuşum ve göstergeler kırmızıya dönmüştü.Sonra hemen dereceye baktım 75'e çıkmış.Bundan dolayı kesin bir sıcaklık söyleyemiyeceğim.

ılı Tüm ayarlar/Anti Anailising Açık Şekilde [SS]'ler ılı

ılı Batman Arkham Origins ılı

-Minimum FPS:92
    -Maximum FPS:189
    -Ortalama FPS:140-150
    -25 DK'lık Batman Arkham Orıgıns Sonu GPU Sıcaklığı 62 Derece

ılı Tüm ayarlar Açık Olacak Şekilde [SS]'ler ılı

ılı Metro Last Lıght ılı

-30 DK'lık Metro Last Lıght sonucu GPU Sıcaklığı 74 Derece

ılı 4X SSAA Tüm Ayarlar Açık Şekilde [SS]'ler ılı

-Minimum FPS:16
    -Ortalama FPS:20
    -Maximum FPS:23

ılı 3X SSA Tüm Ayarlar Açık Şekilde [SS]'ler ılı

-Minimum FPS:26
    -Ortalama FPS:28
    -Maximum FPS:29.5

ılı 2X SSA Tüm Ayarlar Açık Şekilde [SS]'ler ılı

-Minimum FPS:34
    -Ortalama FPS:38-40
    -Maximum FPS:45-46

ılı SSAA Kapalı Tüm Ayarlar Açık Şekilde [SS]'ler

-Minimum FPS:72
    -Ortalama FPS:89-90
    -Maximum FPS:105.5

Genel İzlenim

Sapphire elini taşın altına koyarak tecrübesini konuşturmuş.Beklemediğim her anda yeni bir teknoloji farklı bir mimarlık beni bekliyordu.Ben 940 TL fiyat etiketiyle aldım fakat R9 285X ve R9 285 gibi kartların piyasaya çıkacak olmasıyla R9 280X kartların fiyatı ucuzladı tabi bundan nasibi 110 TL alan Toxic versiyonu oldu.Bana göre R9 280'den yukarıda alınacak en iyi f/p'lerden birisi olmuş.Uzun yıllar kafanızı ağrıtmayacak bir ekran kartı.Asus'un canavarı R9 280X Matrix Platınıum'dan bile daha iyi bir performans sunuyor.

Kartı alan arkadaşlar var ise Kullanıcı kulübü açabilirim konuya ek olarak.İsteğe göre tabiiki

Burada da belirtmek istiyorum ki incelemesinden yararlandığım @R£DSTON£ hocama teşekkür ederim.

Ve R9 280X'i almayı kafama sokan ve aldıktan sonra ve önce bugüne kadar tüm sorunlarımı çekinmeden cevaplayan @Angelmax hocama sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnqelTR -- 21 Eylül 2014; 14:50:14 >

• diğer konuda sapphire r9 280x toxic artifact sorunun resmini koymuştum gördün mü?
    battlefield 4 4-5 saat oynama sonrası sıcaklık değerleri resmini koyarsan bir görelim nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: meydey45

diğer konuda sapphire r9 280x toxic artifact sorunun resmini koymuştum gördün mü?
    battlefield 4 4-5 saat oynama sonrası sıcaklık değerleri resmini koyarsan bir görelim nasıl?

Peki koyucam.4-5 saat oynamam lazım onun için.O yüzden akşama veya yarına kalabilir.3 saat civarı oynarım muhtemelen Yorumun için teşekkürper

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rica ederim, sizin de elinize sağlık.

İnsanları bilgilendirici böyle güzel konularda örnek alındığım için ben teşekkür ederim.

Kartınız hayırlı olsun.Gayet güzel bir F/P oranı var.Umarım uzun bir süre sizi memnun eder.

Yalnız bir şey dikkatimi çekti.İşlemcinin voltajında bir hata var gibi ? Çünkü o voltajda o hızda çalışması imkansız.Stress testlerini falan uyguladınız mı, onlardan geçebildi mi ? (Mesela 1 saatlik prime95 testi)

Dip NOT: Oyun testlerini de en kısa zamanda bekliyoruz.Akabinde sayfa düzeni açısından inceleme yazısını ortalarsanız daha iyi olur.

Ayriyeten bu inceleme konusunda hususu geçmişken; incelemelerimden ve diğer bir başka üstadın incelemelerinden yararlanıp, bir marifetmiş gibi sanki bir şey yapmışım, ortaya kendime ait bir şey çıkarmışım gibi düşünen birkaç (özellikle bir tanesi var ki) arkadaşa da buradan atıfta bulunmuş olalım.İnternet ortamında bir yerden yararlanılıyorsa, alıntılama yapılıyorsa; bunu yapan konu sahibini de belirtmek gerekir değil mi ? Aynı sizin yaptığınız gibi, tekrar teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 12 Ağustos 2014; 15:19:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: R£DSTON£

Rica ederim, sizin de elinize sağlık.

İnsanları bilgilendirici böyle güzel konularda örnek alındığım için ben teşekkür ederim.

Kartınız hayırlı olsun.Gayet güzel bir F/P oranı var.Umarım uzun bir süre sizi memnun eder.

Yalnız bir şey dikkatimi çekti.İşlemcinin voltajında bir hata var gibi ? Çünkü o voltajda o hızda çalışması imkansız.Stress testlerini falan uyguladınız mı, onlardan geçebildi mi ? (Mesela 1 saatlik prime95 testi)

Dip NOT: Oyun testlerini de en kısa zamanda bekliyoruz.Akabinde sayfa düzeni açısından inceleme yazısını ortalarsanız daha iyi olur.

Yorumunuz için teşekkür ederim.
    İşlemcinin Voltajı anakart otomatik ayarlıyor.4.2 GHz`de bir fotoğraf çekmişim ama testlerde 3.4 GHz`de olacak.Stres testi uygulamadım.
    Sayfa düzeni konusunda da haklısın.Onu ayarlamadım fazla.Resimleri düz upload edemedim bir de o var.En kısa zamanda düzelteceğim inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnqelTR -- 12 Ağustos 2014; 15:19:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dekstop's surgeon

Herkese merabalar,

Bugün sizler için Sapphire'nin en iyi serilerinden biri olan Toxic ailesinin R9 280X üyesini inceleyeceğim.

Ve R9 280X'i almayı kafama sokan ve aldıktan sonra ve önce bugüne kadar tüm sorunlarımı çekinmeden cevaplayan @Angelmax hocama sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Çok uzun olduğu için kısmak zorunda kaldım, kusura bakma.. :) Gayet güzel, başarılı ve yararlı bir inceleme olmuş.. Kartı almayı düşünen arkadaşlara rehber olabilir bu konu.. eline, koluna sağlık kardeşim..

• quote:

Orijinalden alıntı: Angelmax

quote:

Herkese merabalar,

Çok uzun olduğu için kısmak zorunda kaldım, kusura bakma.. :) Gayet güzel, başarılı ve yararlı bir inceleme olmuş.. Kartı almayı düşünen arkadaşlara rehber olabilir bu konu.. eline, koluna sağlık kardeşim..

Yorumun için Teşekkür ederim hocam

• quote:

Yorumun için Teşekkür ederim hocam

• Battlefıeld 4 Testi eklendi.
  • Crysis 3 için de bir test yapsan ve bizde ASUS R9 280X DirectCU II TOP ile karşılaştırabilsek.

ASUS R9 280X DirectCU II TOP - 1080P&Ultra Video test
  • hocam sadece resimlere bakarak yorum yaparsak;gpu kullanımı çok düşük,cpu kullanımı ise yüksek. acaba playclaw5 ile video koyabilir misin? sanki öyle daha güvenilir bir sonuç çıkar
  • İnceleme için teşekkürler.Eline oyun geçtikçe konuyu güncelle..
  • alabilirim takip bu arada hayırlı olsun güle güle kullan
  • @XmysticX,onu indirmem gerekiyor ve upload etmem lazım üstüne.Yani biraz sürer onu yapmam fakat bir süre eklerim. bir kaç haftamı alabilir.
    @testerenecmi,oradaki GPU kullanımı değil.Fanın dönüş hızı.
    @trktlh,Teşekkür ederim yorumun için Güncelleyeceğim konuyu sıklıkla mutlaka.
    @Vegola,Teşekkür ederim inşallah siz de alırsınız bu teknoloji harikasını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnqelTR -- 12 Ağustos 2014; 20:20:18 >
  • quote:

@XmysticX,onu indirmem gerekiyor ve upload etmem lazım üstüne.Yani biraz sürer onu yapmam fakat bir süre eklerim. bir kaç haftamı alabilir.

ben onu hep gpu kullanımı zannediyordum

• quote:

Orijinalden alıntı: testerenecmi

quote:

@XmysticX,onu indirmem gerekiyor ve upload etmem lazım üstüne.Yani biraz sürer onu yapmam fakat bir süre eklerim. bir kaç haftamı alabilir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: testerenecmi

quote:

playclaw alışkanlığı

• Rica ederim.

Bende o voltajı görünce ne oluyor dedim bir anda.

İnceleme zaten yavaş yavaş derlenir, toplanır.Böyle çalışmaların ilk denemelerinde olur böyle şeyler.
  • Eline sağlık kardeşim güle güle kullan kartını nazar değmesin..
  • Hayırlı olsun, güle güle kullan.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.