Şimdi Ara

Yarışma Yazılı İnceleme Birincisi: Monster Abra A5 V1.1 (Upgrade) İnceleme (Güncel Oyun Videoları Eklendi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
207
Cevap
5
Favori
22.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Yarışma Yazılı İnceleme Birincisi: Monster Abra A5 V1.1 (Upgrade) İnceleme (Güncel Oyun Videoları Eklendi)

Arkadaşlar, merhaba. Ben Erdi ARIKAN.

Bu yazımda sizlere Monster® Abra A5 V1.1'in 120 GB SSD, 8 GB Ram (Toplamda 16 GB), 1 TB Harddisk (Toplamda 2 TB Harddisk), Sırt Çantası özelliklerinin eklenmiş olduğu versiyonunu inceleyeceğim.

Yarışma Yazılı İnceleme Birincisi: Monster Abra A5 V1.1 (Upgrade) İnceleme (Güncel Oyun Videoları Eklendi)

FİRMA HAKKINDA BİLGİ

Monster® Notebook tamamen Türk sermayesiyle kurulmuş ve İstanbul Kadıköy'de faaliyet göstermekte olan, yüksek performanslı laptopları düşük fiyatlı olarak müşterilerine sunmayı amaçlamış bir firmadır. Laptop alım aşamasında ilgilerini eksik etmemiş ve siteleri üzerinden sorduğum tüm sorulara en geç bir sonraki iş günü telefonla arayarak cevaplandırmışlardır. Firmanın müşterilerine sunmuş olduğu 15 gün içerisinde koşulsuz iade hakkı, 30 gün içerisinde bir sorunla karşılaşılırsa birebir değişim hakkı, firmanın ürünlerine güvenini ve müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğunu göstermektedir. Bunun yanında ürünleri alırken özelleştirebilmeniz (dilediğiniz özellikleri ekleyebilmeniz) bilgisayar alma hazzını bir üst seviyeye taşımaktadır. Monster®'ın sunmuş olduğu ürünlerde genellikle düşük seçenekler (ssd olmaması, 1 tb yerine 750 gb harddisk gibi) sunmasının sebebi ise bütçesi dar olan kitlenin de ürünlerine ulaşmasını sağlamak ve daha sonrasında bütçeleri oldukça geliştirmelerine olanak vermek istemelerindendir. Dolayısıyla ürünlerde sunulmayan üst içeriklerin olmaması ürünlerde bir dezavantaj değil, aksine bütçesi dar kişiler için avantaj olmaktadır.
    Satış sonrası teknik desteğe henüz gerek duymadığım için bu konuda yorum yapamayacağım.

TASARIM-DIŞ GÖRÜNÜŞ

İLK BAKIŞTA
    Artılar
    -Kasa metal görünümlü sert plastik
    -Ekran-kasa arası menteşe sert ve sağlam.
    -Temizlik kolay, ulaşılamayan nokta yok.
    -Klavye aydınlatmalı ve mükemmel
    -Touchpad çok iyi, kullanımı rahat
    -Şarj kablosu uzun
    -Şarj girişi arkada
    -VGA çıkışı arkada

Eksiler
    -Hoparlör yetersiz
    -Klavyede Turbo Fan tuşunu belli edecek bir işaret yok (açıklaması altta)

Göreceli
    -Tasarım sade
    -Windows 8 öncesi işletim sistemlerine (Windows 7, Vista, XP...) driver desteği verilmemesi

DETAY
    Arkadaşlar öncelikle kutuyu açtığınızda sizi kullanım kılavuzu, garanti belgesi gibi kağıtların olduğu poşetin en üstündeki "SAYIN MÜŞTERİMİZ" ile başlayan ve bu bilgisayarlara Windows 8 öncesi driver desteği verilmediğini belirten bir yazı karşılıyor. Benim için eksi değil ancak bilinmesi gerekli. Zaten ürünü alırken ilgilenen arkadaş bu durumu belirtmişti.

Tasarım olarak ürünün çok sade olduğunu ifade etmek gerekir. Bu durum göz alıcı tasarımlardan hoşlanan gaming kullanıcılarının hoşuna gitmeyecek olsa da sadelikten yana olanların beğeneceği kanısındayım. Kasanın metal hissi veren sert plastikten yapılması hoş değil ama soğutma sistemi gayet iyi çalışıyor ve metal kasayı aratmıyor.

Kamera
    Ekranın en üstünde hd kamera ve yanında bildirim ledi (kameranın açık-kapalı durumunu belirten) bulunuyor.
    Çoğumuz için her ne kadar gerekli olmasa da Monster® ABRA A5 V1.1'in web-cam'ini test etmeden geçmeyelim. İlk 2 linkte dahili kamerayla çekilmiş fotoğraf, 3. linkte ise video bulacaksınız.
    http://www.erdibasak.com/monsterinceleme/camtest1.jpg
    http://www.erdibasak.com/monsterinceleme/camtest2.jpg
    http://www.erdibasak.com/monsterinceleme/camtest.MP4

Ekran
    15.6 inç'lik mat full hd ekran yoğun ışık altında (Güneş ışığında test edildi) dahi parlak ve net görüntü sağlıyor ve yansıma yapmıyor. Bunun yanında 1920*1080 çözünürlükle, netliği ve ekranın renklerinin canlılığı beni kendine hayran bıraktı.

Klavyenin Üst Kısmı ve Ses Sistemi
    Ekranın altında alışılagelmiş kendine has fontuyla "monster" yazısı bulunuyor. Ekran ana kasaya sağlam menteşelerle bağlanmış ve bu da ekranı açtığınızda ileri geri sarsılmasına olanak vermiyor. Bu olay eski laptop'umda (lenovo z570) var ve pek de hoş bir durum değil.
    Ekranın kasayla birleşim menteşesi uzun tutulmuş ve parmaklarınızın ya da temizlik bezlerinizin ulaşamayacağı yer yok, bu sayede titizliğine dikkat eden kullanıcıların rahat temizlik yapabileceği görülüyor.

Kasanın en üstünde solda power düğmesi, ızgaralı hoparlör bölümü ızgaranın ortasında 4 adet bildirim ledi, en sağda ise uçak modu ve Control Center tuşu bulunuyor.
    Hoparlörlerin ızgaralarının arası büyük tutulmamış ve yine bu sayede iç tarafın tozdan daha çok korunabileceğini düşünüyorum.Abra A5 V1.1'i alırken ONKYO hoparlörlerin bende yarattığı bir heyecan vardı ancak haporlörler ne yazık ki beni hayal kırıklığına uğrattı. Hoparlörlerin yeteri kadar güçlü olmadığını ve oyuncuların mutlaka bir kulaklığa ihtiyacı olacağını düşünüyorum.
    Izgaranın ortasında bulunan bildirim ledleri sırasıyla Uçak Modu, Harddisk Kullanım Durumu, Touchpad Açık-Kapalı bildirimi ve Hoparlör Sessiz bildirimini yapmaktalar.

Klavye

Öncelikle klavye ışıklandırmalarını gösterdiğim fotoğrafların üçünde de aynı enstantane ve diyafram değerleri kullanılmıştır, yani aydınlık olanlar daha fazla aydınlık gösterilmemiştir, bunu kasanın önündeki bildirim ledlerinin aynı parlaklıkta olmasından anlayabilirsiniz. Lenovo z570'ten geçiş yaptım Monster® Abra A5 V1.1'e ve klavyeye alışma konusunda hiçbir sıkıntı çekmedim, klavyesi mükemmel. Standart tuşlar arası boşluklu (ada tarzı) dizilim kullanılmış ve ben her ne kadar alışkın olsam da bir ihtimal diğer kullanıcılar için numpad'deki "0"ın ok tuşlarının taşması nedeniyle küçülmüş olması etkileyebilir. Ancak eğer bu taşma engellenseydi tuşlar çok küçülürdü ya da numpad hiç eklenemezdi. Bence optimum performans sağlanmış. Klavye beyaz alttan aydınlatmalı ve bu gece kullanımı için çok güzel bir özellik. Aydınlatma 2 kademede yapılabiliyor. (Kapalı-Az aydınlatma-Çok aydınlatma) Turbo Fan kısayolu FN+1 (FN+F1 değil) . Keşke turbo fanı çalıştırmanın kısayolu olan FN+1'deki "1" tuşuna bir fan işareti konsaydı da turbo fanı control center'ı kullanmadan nasıl açılacağını keşfetmek için çalışmasaydık.

İkinci seviyede aydınlatma;

Birinci seviyede aydınlatma;

Aydınlatma yokken;

Kasanın sol altında "HDMI, Intel inside CORE i7, Sound Blaster Cinema, NVidia GeForce GTX" etiketleri bulunuyor. Touchpad'in üstünde mikrofon, klavye kullanılırken el ve bileklerin hiç kapatmayacağı bir noktada konumlanmış, ufak bir delik bulunuyor.

Touchpad

Touchpad gayet yeterli ve sağ-sol tıklama bölgelerinin touchpad'den ayrılması ve bu tuşların üzerinde cursor'u hareket ettirecek dokunmatik bir alan bulunmaması çok hoş. Yeni bilgisayarlarda bu ayrımı yapmıyorlar ve tıklarken cursor hareket ediyor. Windows ortamında touchpad kullanmak bir kabusa dönüyor. Monster® bu hataya düşmemiş. Touchpadin sağ-sol tıklamalarının ortasında parmak izi okuyucusu bulunuyor. Bunun konumlandırmasının bilgisayarı alana kadar doğru olmadığını ve touchpadi kullanırken zorlanacağımı düşünmüştüm ancak yanılmışım. Kullanıma hiçbir kötü etkisi bulunmuyor. Parmak izi okuyucu performansına 9/10 diyebilirim. Bazen hızlı okuttuğumda algılamayabiliyor. Şu an yalnızca kilit ekranında (bilgisayar ilk açıldığında karşımıza gelen ekran) kullanabildim. Farklı bir programla denemedim. Ama sanırım farklı programlarda da (program destek verdiği takdirde) kullanılabilir. Çünkü aygıt yöneticisinde "Biyometrik Cihazlar" üst başlığında "EgisTec ES603" adında yer alıyor. Program eğer parmak izi cihazlarını kullanabiliyorsa bu cihazımız da çalışacaktır. Kasanın sağ alt tarafındında da "Speakers Installed ONKYO" etiketi var.

Bağlantı Noktaları

Ses giriş-çıkışlarının solda olması, çoğu sağ el kullanan bilgisayar kullanıcılarının mouse'a bu kablolara elin takılmamasını sağlamış. Aynı şekilde optik sürücünün de solda olması çok hoş. Solda 1 adet USB girişi var, keşke solda 2 adet USB girişi olsaydı.

Kasanın önündeki bildirimler yeterince farkedilebilir şekilde.

Ethernet girişi kasanın sağ kısmında en arkada yer alıyor. Yeri uygun ancak bu giriş de kasanın arkasına atılabilirdi.

Şarj girişi ve VGA çıkışı kasanın arka kısmında bulunuyor. VGA çıkışının arkada olmasıyla, çok kalın ve sert olan VGA kablosunun bilgisayarın yan tarafında yer işgal etmesinin, mouse kullanımında elin bu kabloya takılmasının ve giriş-çıkış portlarına ulaşımda zorluk çekilmesinin önüne geçilmiş.

Kasanın solunda ses çıkışı, ses ve mikrofon girişi, bir adet USB 2.0, optik sürücü (DVD RW) ve notebook kilit girişi bulunuyor.

Kasanın ön tarafında Power, Şarj, Num Lock, Caps Lock ve Scroll Lock olmak üzere 5 adet bildirim ledi bulunuyor.

Kasanın sağ tarafında kart okuyucu, 2 adet USB 3.0, 1 adet power eSata'yla tümleşik USB 3.0, HDMI çıkışı ve Ethernet girişi bulunuyor.

Kasanın arka tarafında fan çıkışı, VGA çıkışı ve şarj girişi mevcut.

Ölçüler

Monster® Abra A5 içeriğine göre hafif ve ince. (374 (W) x 250 (D) x 16.7~43.1 (H) mm; 2.7Kg (ODD ve 76,96WH Pil Dahil)) Monster® Abra A5 V1.1 diğer tüm laptop'larda olduğu gibi ergonomik tasarım amacıyla kasanın arkasından ön tarafına doğru incelen bir yapıya sahip. Detaylara düşkün arkadaşlarımız için kasanın kalınlığını ince bir şekilde ölçtük. Fotoğraflarda sırasıyla, kapak açıkken arka tarafın kalınlığı, ön tarafın kalınlığı, kapak kapalıyken arka tarafın kalınlığı ve ön tarafın kalınlığı ölçülmüştür. (Ölçüler sırasıyla; 32.25 mm, 24.69 mm, 43.55 mm, 36.37 mm)

Şarj Aleti

Monster® Abra A5'le standart olarak gelen şarj aletinin kablo uzunluğu gayet iyi.(Prizden adaptöre 130cm, adaptör 12cm [elektrik girişinden çıkışına], adaptörden şarj ucuna 130cm) Adaptör yaptığı işe göre (19V 6.15A 120W) gayet hafif ve küçük.

Batarya

Bilgisayarın altını çevirdiğimde beni, yerinden çıkmasının neredeyse imkansız olduğu, bilgisayarın kaymasını engelleyecek lastik ayaklar (bazı laptoplarda bu lastikler çıkıyor ve laptopta hiç hoş olmayan denge bozukluğuna sebep oluyor) ve alışık olduğum uzun ince bir batarya yerine, kare sayılabilecek (ortalama 12 cm x 9 cm) kalın olmayan (ortalama 2 cm) bir batarya karşıladı. Bu bataryanın kullanım süresine bakacak olursak, Monster® Abra A5 V1.1'i %100'e kadar şarj ettikten sonra, yüksek performans güç planı seçiliyken sadece internet, birkaç video ve kesintisiz açık olan torrentle, ara sıra Photoshop kullanımıyla 2 saat 41 dk sonra pil seviyesi %10'a düştü. Tekrar şarj edip yüksek performansta Crysis 3 oynayarak (kulaklık takılı)1 saat 9 dakikada şarjı %10 seviyesin e düşürdüm. Bu seviye bilgisayar için uygun süre olduğunu düşünüyorum. Sonuçta oyun oynarken şarj cihazını bağlamadan oynayacağımızı sanmıyorum.

İÇERİK - PERFORMANS

İlk Bakışta
    -SSD ile performans tatmin edici
    -Programların açılış süresi çok kısa
    -Oyunlar maksimum performanslarda videoları çekilip eklenecektir
    -5400 RPM'lik HDD ile 7200 RPM'lik HDD arasındaki fark muazzam
    -Birden fazla ağır program çalıştırıldığında (Photoshop, SolidWorks, AutoCad, Adobe Flash) programlar arası geçiş hızı mükemmel

Detay
    Burada süslü laflarla konudan uzaklaşmak istemiyorum. Monster® Abra A5 V1.1 ürünün özelliklerine yukarıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.
    Bilgisayar 4. nesil Intel'in Haswell mimarisine sahip i7 4 çekirdekli işlemciyle geliyor. Zaten Monster®'ın daha düşük bir işlemci kullanmasını bekleyemezdik. Bu işlemci şu anki en ağır oyunları en üst konfigürasyonlarda dahi çok akıcı oynatabilecek düzeyde. Bu sebeple oyun performansı için gözler hemen ekran kartına dönüyor. Ekran kartı olarak 2 gb DDR5 ram'e sahip Nvidia GTX 860M ekran kartı kullanılmış. Bu ekran kartının modelinin ilk numarası o ekran kartının neslini (8. nesil) ikinci numarası da segmentini (6, ortanın üzerinde. 4 orta kabul ediliyor) göstermektedir. Bu ekran kartı da şu anki hiçbir oyunun yüksek performansını bizlere yaşatmaktan geri kalmıyor. Üründe 3 adet ram slotu var. Bu durum ilerde ram arttırmak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Ben ürünü alırken 8 gb olan ram'i, ikinci slota da bir adet 8 gb ram taktırarak 16 gb'a çıkardım.
    Üründe bir adet mSATA SSD, 2 adet SATA HDD girişi bulunuyor. SSD raid yapmayı düşünenler SATA HDD takamayacaklardır. Abra A5 V2.1'de ise 1 adet SATA, 2 adet mSATA bulunuyor. (mSATA'ya mekanik HDD takılamamktadır.) Ben SSD raid gerek görmedim ve alana daha çok ihtiyacım olduğunu düşündüğüm için mSATA'ya 120 gb SSD, diğer iki SATA slotlarına da birer tane 1 TB 7200RPM taktırdım. Harddiskin 5400 değil de 7200 RPM olması gözle görülür bir performans artışı sağlıyor. Windows'u SSD'ye kurdum ve bilgisayarın açılıp kapanma hızı mükemmel. Programlar da aynı şekilde SSD'ye kurulu. Bu sayede i7 işlemcinin performansını net bir şekilde görebiliyoruz.
    SSD'ye Windows 8.1 kurdum ve bilgisayarın açılma süresi 15 saniyedir.(Başlangıçta açılacak programlara göre ufak tefek değişmeler olabilir)
    Birden fazla ağır program çalıştırıldığında (Photoshop, SolidWorks, AutoCad, Adobe Flash) programlar arası geçiş hızı mükemmel.

TESTLER

Oyun Testleri

Monster® Abra A5 V1.1'in turbo fanını ve sıcaklık değerlerini Call Of Duty Ghosts'la test ettim. Videonun başlangıcında sistem boştayken sıcaklık değerleri, 11. dakikasında turbo fan açılmadan sıcaklık değerleri, sonundaysa turbo fanla 9 dk. çalıştıktan sonraki sıcaklık değerleri bulunmaktadır.

Call Of Duty Ghosts İnceleme (Uzun: 19:56 dk) (720p)

Alttaki videonun başlangıcında sistem boştayken sıcaklık değerleri, 4:09 dakikasında (11 dk. oyun oynandıktan sonra) turbo fan açılmadan sıcaklık değerleri, sonundaysa turbo fanla 9 dk. çalıştıktan sonraki sıcaklık değerleri bulunmaktadır.

COD Ghosts İnceleme (Kısaltılmış: 10:00 dk Üstteki videonun kısaltılmış halidir.) (720p)

Battlefield 4 İnceleme (Uzun: 31:25 dk) (720p)

Battlefield 4 İnceleme (Kısaltılmış: 09:00 dk Üstteki videonun kısaltılmış halidir.) (720p)

Crysis 3 İnceleme (24:20 dk) (720p)

Watch Dogs İnceleme (24:20 dk) (720p)

Oyun oynarken ellerimin ve bileğimin temas ettiği noktalarda, klavyenin genelinde veya bölgesel olarak hiçbir ısınma gözlemlemedim. Aksine turbo fan açıkken sol elimin altında (wasd tuşlarının bulunduğu bölge) soğuduğunu hissedebiliyorum.

Ekran Kartı Testleri

Unigine Testleri
    Unigine nedir? Unigine yoğun stres altında GPU ve ekran kartlarının sınırlarını zorlayan test yazılımları yapan bir firmadır. Bu güçlü araç, etkili, son derece stresli koşullar altında bir GPU stabilitesini belirlemek, hem de maksimum ısı çıkışı altında soğutma sisteminin potansiyelini kontrol etmek için kullanılabilir. Windows, Linux ve Mac OS X gibi tüm platformlarda oyun, işyükü gibi testlerle tamamen tarafsız sonuçlar sağlar. Firmanın Heaven 4.0 ve Valley 1.0 testlerini uyguladım. (Kaynak:http://unigine.com/products/heaven/ Çeviri & Eklemeler: Erdi ARIKAN)
    Burada Tulpar T5 Serisi (Ekran Kartı: GTX 870M) ile Abra A5 V1.1'i (Ekran Kartı: GTX 860M) karşılaştırdım.

Grafiklere excel (.xlsx) formatında ulaşmak isteyenler aşağıdaki linklerden indirebilirler.
    http://www.erdibasak.com/monsterinceleme/tulpar-abra-fpskarsilastirma.xlsx
    http://www.erdibasak.com/monsterinceleme/tulpar-abra-skorkarsilastirma.xlsx

Benchmark aşamasında Tulpar'ın fotoğrafları: (İlk fotoğraf Heaven Benchmark 4.0'dan bir karedir, ikincisi ise Valley Benchmark 1.0'dan bir karedir.)

Tulpar T5 Heaven 4.0 Testi, bütün ayarlar en üst seviyede, Anti-Aliasing: Off

Abra A5 Heaven 4.0 Testi, bütün ayarlar en üst seviyede, Anti-Aliasing: Off

Tulpar T5 Heaven 4.0 Testi, bütün ayarlar en üst seviyede, Anti-Aliasing: x8

Abra A5 Heaven 4.0 Testi, bütün ayarlar en üst seviyede, Anti-Aliasing: x8

Tulpar T5 Valley 1.0 Testi, bütün ayarlar en üst seviyede, Anti-Aliasing: Off

Abra A5 Valley 1.0 Testi, bütün ayarlar en üst seviyede, Anti-Aliasing: Off

Tulpar T5 Valley 1.0 Testi, bütün ayarlar en üst seviyede, Anti-Aliasing: x8

Abra A5 Valley 1.0 Testi, bütün ayarlar en üst seviyede, Anti-Aliasing: x8

Harddisk Testleri

Harddisk Transfer Testleri

Harddisk Okuma Testleri

Komple Sistem Testleri

NovaBench Skoru

Ses Karşılaştırması

Karşılaştırmayı izlerken vasatın biraz üstü bir kulaklık veya speaker tercih ederseniz farkı çok net farkedersiniz. Ne yazık ki Monster® Abra A5 V1.1'in hoparlörü Lenovo Z570'in hoparlörü yanında vasat ve sınıfta kaldı. Videoda sağdaki Monster® Abra A5 V1.1, soldaki ise Lenovo Z570'tir.

Videoda oynatılan parça aşağıdaki linktedir.
    https://www.youtube.com/watch?v=RU8slEG-OtM&list=PL8AD45C273AD1680F

Kapağın Altında Ne Var?

Biliyoruz ki Monster tarzı modüler bilgisayarların en önemli özelliği ürün ekleyip çıkarma işlemlerinin kolay yapılabilmesi. Modüler olmayan laptoplar bu şekilde müdahalelere izin vermemek için kasanın tamamının altına gömüyor bu tarz parçalarını. Böylece yetkili servise muhtaç kalıyoruz. Yaptığım incelemeye göre, hızlı ve kolay biçimde Monster® Abra A5 V1.1'in bütün takıp çıkarılabilir parçalarına ulaşabilirsiniz. Bilgisayarın altında iki adet çıkarılması kolay kapak ve batarya bulunuyor. Öncelikle ilk fotoğrafta 4 adet vida yeri, 2 adet kapak görülüyor. Vidaları çıkardıktan sonra ok istikametinde kaydırarak bu iki kapağı sökebiliyoruz.

Kapakları söktüğümüzde aşağıdaki gibi bir görüntü bize merhaba diyor. Sol üstte ve orta altta 7200 RPM'lik 1'er TB'lık 2 adet HDD bulunuyor. Sanırım SSD bu disklerin birinin altında ancak garanti kapsamından çıkmaması için ileri gitmedim. Sol üstteki HDD'nin yanında aşağıda 2 adet 8 GB'lık ram görülüyor. Kasanın bütün sıcaklığını çekip dışarı üfleyen fan sağ üstte. Bu fan sıcak havayı hemen solundaki bakır rengi 2 adet boru yardımıyla çekiyor.

FAYDALI YAZILIMLAR (UTILITY SOFTWARES)
    Monster® Abra A5 V1.1'deki en güzel özelliklerden biri de cihazla beraber gelen Control Center (Hotkey) yazılımı. Bu yazılıma bildirim çubuğundan ve uçak modu tuşunun sağındaki tuştan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Programın incelemesini capsler ile paylaşmak güzel olacak.

Burada sol üstteki ikon ses açıp kapama için kullanılıyor. (Benim anlamam biraz zaman aldı da :) )
    Uyku tuşuna (Fn+F4) "Uyku" ya da "Hazırda Beklet" komutu buradan atanabiliyor.

Klavyedeki başlat tuşu buradan devre dışı bırakılabiliyor. Turbo fan manuel olarak buradan açılabiliyor.

ÇANTA
    Ürünle beraber standart olarak el çantası veriliyor. Ancak cüzi bir miktarla taşıma kolaylığı tartışılamaz sırt çantası alınabilir. Çanta sanırım Targus marka ancak ürün üzerinde "Monster" amblemi var. Çok kaliteli ve kullanışlı olduğunu belirtmek isterim.

Sonuç
    Yüksek performanslı, uygun fiyatlı; oyuncuların ve ağır programlarla çalışanların memnun kalacağını düşünüyorum. Ancak vasat derecesindeki hoparlörün bu seviye bir bilgisayarda yer almış olması açıkçası beni hem şaşırttı hem de hayal kırıklığına uğrattı. Soğutma sisteminin ve her ne kadar beğenmesek de sert plastik kasanın görevini başarıyla yerine getirdiğini söylemek gerekir. SSD olmaması, SSD'ye gerek duymayan kişilere zorla SSD satılmasının önüne geçmiş. Pil süresi çok iyi. F/p ürünü olarak tavsiye ederim.

Dip Not: İncelemede kullanılan en baştaki ürünün ana tanıtım fotoğrafı hariç hiçbir video, fotoğraf, grafik, benchmark testi alıntı değildir. Kullanılması için izin istenmesi rica olunur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdi_arikan -- 15 Mart 2016; 17:35:05 >

• Elinize saglik bende bu modeli almayi dusunuyordum. Hoparlor konusunda y510p iyiydi yani beni tatmin ediyordu. Simdi sert plastik kasa olmasi ve hoparloru bira soguttu acikcasi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarbeLeeMatkap

Elinize saglik bende bu modeli almayi dusunuyordum. Hoparlor konusunda y510p iyiydi yani beni tatmin ediyordu. Simdi sert plastik kasa olmasi ve hoparloru bira soguttu acikcasi

Sert plastik kasa sizi hiç korkutmasın, görevini layığıyla yapıyor. Hoparlöre gelince, kulaklık kullanabilirsiniz, hoparlörü kafaya takmayın bence.

• Güzel inceleme olmuş oyun videolarınızı bekliyorum. Turbo fan tuşu olduğunu sanıyordum olmaması büyük eksiklik olmuş. Başarılar dilerim.
  • Sitesinde 3 adet usb 3.0 olduğu yazılı ancak sitedeki resimlerdede 2 adet 3.0 olduğu görülüyor.
    ''1 adet power eSata'yla tümleşik USB 2.0'' demişsin ya o port 3.0 mı acaba?
  • Sıcaklık değerleri nasıl 'wasd' tuş bölgelerin aşırı bir ısınma oluyormu oyun sırasında?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batdal Gazi

Sitesinde 3 adet usb 3.0 olduğu yazılı ancak sitedeki resimlerdede 2 adet 3.0 olduğu görülüyor.
    ''1 adet power eSata'yla tümleşik USB 2.0'' demişsin ya o port 3.0 mı acaba?

Kesinlikle USB 3.0, yanlışımı düzelttiğiniz için minnettarım.
  • quote:

Sıcaklık değerleri nasıl 'wasd' tuş bölgelerin aşırı bir ısınma oluyormu oyun sırasında?

Yarın sıcaklık değerleriyle beraber Call Of Duty Ghosts video incelemesi eklenecektir. İncelemeyi tamamladım ancak videoyu upload etmesi kaldı. Sıcaklık değerleri normal, "wasd" veya klavyenin herhangi bir bölgesinde, bölgesel veya genel bir ısınma yaşamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdi_arikan -- 24 Mayıs 2014; 19:51:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaramelizeYogurt

Güzel inceleme olmuş oyun videolarınızı bekliyorum. Turbo fan tuşu olduğunu sanıyordum olmaması büyük eksiklik olmuş. Başarılar dilerim.

Çok teşekkür ederim. Yarın Call Of Duty Ghosts videosu yüklenecektir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdi_arikan -- 24 Mayıs 2014; 19:50:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaramelizeYogurt

Güzel inceleme olmuş oyun videolarınızı bekliyorum. Turbo fan tuşu olduğunu sanıyordum olmaması büyük eksiklik olmuş. Başarılar dilerim.

Videolar eklendi :)
  • çok güzel bir paylaşım hocam teşekkürler, hoparlör konusuna gelince oyun oynarken kulaklık kullanırım ama dizi-film izlerken beni memnun eder mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcangul

çok güzel bir paylaşım hocam teşekkürler, hoparlör konusuna gelince oyun oynarken kulaklık kullanırım ama dizi-film izlerken beni memnun eder mi ?

Hocam beni tatmin eder ancak hoparlör çıtanız yüksekse etmeyebilir. Hoparlör konusunda da bi video hazırlamaktayım, lenovo z570le karşılaştırma yapacağım.

• erdi_arikan E kullanıcısına yanıt
    teşekkürler hocam beklemedeyim.
  • Öncelikle güzel bir inceleme olmuş.
    Video'daki oyunun açılış süresi biraz uzun gibi geldi bana.Oyunu SSD'den mi oynadın acaba?
  • quote:

Öncelikle güzel bir inceleme olmuş.
    Video'daki oyunun açılış süresi biraz uzun gibi geldi bana.Oyunu SSD'den mi oynadın acaba?

Evet SSD'ye kurulu ancak olmasaydı da çok fark edeceğini düşünmüyorum, arkaplan programları yavaşlatmış olabilir (photoshop,chrome,camtasia) bilemiyorum. Ancak bu seviyede bir bilgisayarı ilk kez incelediğim için belki de, bana hızlı geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdi_arikan -- 25 Mayıs 2014; 14:14:26 >
  • Ses karşılaştırma videosu eklenmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdi_arikan -- 25 Mayıs 2014; 20:54:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdi_arikan

Ses karşılaştırma videosu eklenmiştir.

Son 20 şer saniyeyi uzatsanız daha mantıklı olabilirmiş 1i önde 1i gerideydi videoda genel olarak birşey anlaşılmıyordu. Bugünde internette yaptığım araştırmalar sonucu aynen sizin ki gibi bir video görmüştüm orda daha net anlaşılır bir karşılaştırma vardı. Ben almaktan vazgeçtim çok kalitesiz cünkü. Kulaklık kullanmayı pek sevmiyorum sonuçta 2.6bin tl veriyoruz paramızın yettiği en f/p ürünü almak isteriz mutlaka. Ben msi almak istiyordum fakat onlardada 850m kullanılması beni düşündürdü. 860m ekran kartlı msiların gelmesini bekleyeceğim. Bu arada teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: DarbeLeeMatkap

quote:

Orijinalden alıntı: erdi_arikan

Ses karşılaştırma videosu eklenmiştir.

Son 20 şer saniyeyi uzatsanız daha mantıklı olabilirmiş 1i önde 1i gerideydi videoda genel olarak birşey anlaşılmıyordu. Bugünde internette yaptığım araştırmalar sonucu aynen sizin ki gibi bir video görmüştüm orda daha net anlaşılır bir karşılaştırma vardı. Ben almaktan vazgeçtim çok kalitesiz cünkü. Kulaklık kullanmayı pek sevmiyorum sonuçta 2.6bin tl veriyoruz paramızın yettiği en f/p ürünü almak isteriz mutlaka. Ben msi almak istiyordum fakat onlardada 850m kullanılması beni düşündürdü. 860m ekran kartlı msiların gelmesini bekleyeceğim. Bu arada teşekkür ederim

Ben teşekkür ederim, istekleriniz doğrultusunda yeni bir video hazırlarım. Biri önde biri geride yapmamın sebebi aslında bilgisayarlar arası sesin hangisinden geldiğini daha iyi ayırt edebilmek içindi, ancak düzenlerim.

• Bir monster almak istiyorum ve bu yüzden sürekli yarışma bünyesinde oluşturulmuş incelemelere göz atıyorum.Gördüğüm incelemeler arasında görsellik ve yorum bakımından en güzel içeriği geniş,en nitelikli inceleme kesinlikle sizin incelemeniz.Gönülden tebrik ediyorum sizi
  • Çok teşekkür ederim :)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.