Şimdi Ara

Sene 1995 yaş 15 serinin ilk Playstation'ını nasıl aldım... (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
265
Cevap
4
Favori
18.440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
416 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kredisiz olmaz diyenler, aslında olur olmaz değil, ancak hükümetin sözde halkı zenginleştirme politikası krediye dayalı olduğundan şuan bu olmaz. Halkı tasarrufa dayalı bir sisteme yöneltmiş olsa pek ala olacaktı, ancak kolay yolu seçti. Çünkü tasarruf etmen için gelirinin harcamadığın kısmını kenara koyman demek, bu oran yüksek olacak ki tasarrufların orta vade de ev araba alacak seviyeye gelsin, ayrıca tasarrufları yönlendirebileceğin, halkın güvenle yatırım yapabileceği alanlar olacak, halk bu konuda bilinçli olacak ki o tasarruflar yastık altında kalmasın. Ama burada da devlete güven kalmadığından millet bankada para tutmaya bile tereddütlü bakıyor. Kısaca elini taşın altına koyacak gerçekçi bir politika uygulayacak , anı değil geleceği düşünecek bir lider lazım. 2 yıl önce dolar alan yaya kalır diyip, bugün ben dolara bakmıyorum demeyecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: aksinaletinsan

Bizim arkadaş masaüstünü 1000dolara almıştı. Babası esnaftı. Hiçbir memur çocugunda bilgisayar yoktu. 35 kişiden sadece 1 kişide vardı. Yer; ankara, keçiören.

şimdi, tam tersi durum var. 1/35 oldu...

Alıntıları Göster

90' larda bilgisayar yaygın değildi, atari, commdore, sega vs. daha yaygındı. Yaygındı derken de onlar da aslında çok yaygın sayılmazdı, insanlar dijital dünya ile çok alakalı değillerdi, oyun oynamaya atari salonuna gidilirdi. Cep telefonu bile 98 civarında yayılmaya başlamıştı. Şu an insalarda bilgisayar olmasının nedeni artık bir ihtiyaç haline geliyor olmasından dolayı, o zamanlar nasıl tv varsa artık bilgisayar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redeemertr -- 25 Ekim 2020; 13:54:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Redeemertr

90' larda bilgisayar yaygın değildi, atari, commdore, sega vs. daha yaygındı. Yaygındı derken de onlar da aslında çok yaygın sayılmazdı, insanlar dijital dünya ile çok alakalı değillerdi, oyun oynamaya atari salonuna gidilirdi. Cep telefonu bile 98 civarında yayılmaya başlamıştı. Şu an insalarda bilgisayar olmasının nedeni artık bir ihtiyaç haline geliyor olmasından dolayı, o zamanlar nasıl tv varsa artık bilgisayar var.

Alıntıları Göster

Yaygınlıklada alakalı ama gelir seviyesi doğrudan etken. Çünkü halen, yeni internet kafeler açılıyor. Ayrıca, 95-98 arası Commadore64 olan 4 kişi tanıyorum. Ankarada PS demek, japon oyuncak sarayı demekti :) ps2 akrabalarımdan sadece 1 ailede vardı, onlarında 3 katlı dükkanları vardı.

benim referansım bunlar değildi tabi. Benimkiler; Adidas streetball ve nike air jordan dı :) varsa zengindir yoksa memurdur :)

yani, ithal ürünleri alım gücünü değerlendirmek/karşılaştırmak baya zor bir iş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 30 yıl önce bizimkiler tek çalışan ve işçi maaşıyla 2 ev 2 araba yapmış. Şimdi ondan fazla kazanıyorum bırak 2 ev 2 arabayı 1 tanesinin hakkindan gelemedik daha... Bir tanesi de yukarıda ekşiciler 10bin mayaşi beyenmiyur millet asgari ucretle aslanlar gibi geçiniyor yazmıştı 😂😂😂🤦🏻‍♂️

• quote:

Bizim arkadaş masaüstünü 1000dolara almıştı. Babası esnaftı. Hiçbir memur çocugunda bilgisayar yoktu. 35 kişiden sadece 1 kişide vardı. Yer; ankara, keçiören.

şimdi, tam tersi durum var. 1/35 oldu...

Alıntıları Göster

o memur kısmı 400-600 milyon maaaş alıyordu 6 sıfır at 400-600 lira para kafanızmı güzelmi nedir? şimdi bir memurun maaşı 4000-5000 tl den aşağı değil,hesaplamanızda uzay aretmetiğinizle yapıyorsunuz akp nin en iyi yaptığı şey hatta fazla şişirdi memurun refahını şişirmektir zaten ,asgari ücretli, işçi kısmı derseniz okeyde memur kısmında saçmalamayın yani bu coronada bile akdenizde egede güneşlenmeyen tatil yapmayan memur görmedim ben hepsi kendine bir araba yetmez hanımına bile ayrı araba alırlar saçmalayıp durmayın çoğunluğu ev araba alma satma derdinde..

herkesi kendi sefil halinizde sanmayın durumu düzgün olanda dolu özellikle karı koca memur olanlar gayet rahat yaşıyorlar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 25 Ekim 2020; 14:14:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

o memur kısmı 400-600 milyon maaaş alıyordu 6 sıfır at 400-600 lira para kafanızmı güzelmi nedir? şimdi bir memurun maaşı 4000-5000 tl den aşağı değil,hesaplamanızda uzay aretmetiğinizle yapıyorsunuz akp nin en iyi yaptığı şey hatta fazla şişirdi memurun refahını şişirmektir zaten ,asgari ücretli, işçi kısmı derseniz okeyde memur kısmında saçmalamayın yani bu coronada bile akdenizde egede güneşlenmeyen tatil yapmayan memur görmedim ben hepsi kendine bir araba yetmez hanımına bile ayrı araba alırlar saçmalayıp durmayın çoğunluğu ev araba alma satma derdinde..

herkesi kendi sefil halinizde sanmayın durumu düzgün olanda dolu özellikle karı koca memur olanlar gayet rahat yaşıyorlar....

Alıntıları Göster

Şuan mı daha iyi eskidenmi daha iyiydi?

• aksinaletinsan kullanıcısına yanıt

memur okumuş kısmı şu anki zaman fersah fersah daha üstün,işçi okumamış kısım için değişen birşey yok fakir yine fakir bir 2003+ dan itibaren refahları kısmi arttı,2016 dan sonra ülkedeki siyasi ve global olaylardan yine fakirleştiler alım güçleri düştü..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 25 Ekim 2020; 14:19:46 >
  • quote:

memur okumuş kısmı şu anki zaman fersah fersah daha üstün,işçi okumamış kısım için değişen birşey yok fakir yine fakir bir 2003+ dan itibaren refahları kısmi arttı,2016 dan sonra ülkedeki siyasi ve global olaylardan yine fakirleştiler alım güçleri düştü..

Tamam bende onu dedim :) 90larda memurların birşeyi yoktu, şimdi tam tersi demişim :)

• aksinaletinsan kullanıcısına yanıt

ozman ben yanlış anlamaşım pardon bu konuda bu ülkede şu en son ötecek kesim memur öğretmen kesmidir yatsınlar kalksınlar o akpye dua etsinler, kız kardeşim öğretmen ab de dolaşmadığı ülke, satmadığı araba kalmadı kız haliyle sorsam onuda beğenmez ama insanoğlunun gözü doymaz işte,yamalı pantolanla derse giren lise öğretmenimi hatırlarım o bayıldıkları döneme ışınlamak lazım bunları,şimdi lc wakikide defactodan çıkmazlar 6 ay giydiği tişörtleri çöpe atıyor o kesim,yok kendine ayrı araba alır eşine ayrı alır çoğu 2, 3 cü evi alır, yazlık alır ama yine sorsam memnun değillerdir norveçteki almanyadaki hansın helganın refahından bahsederler 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 25 Ekim 2020; 14:33:25 >
  • quote:

ozman ben yanlış anlamaşım pardon bu konuda bu ülkede şu en son ötecek kesim memur öğretmen kesmidir yatsınlar kalksınlar o akpye dua etsinler, kız kardeşim öğretmen ab de dolaşmadığı ülke, satmadığı araba kalmadı kız haliyle sorsam onuda beğenmez ama insanoğlunun gözü doymaz işte,yamalı pantolanla derse giren lise öğretmenimi hatırlarım o bayıldıkları döneme ışınlamak lazım bunları,şimdi lc wakikide defactodan çıkmazlar 6 ay giydiği tişörtleri çöpe atıyor o kesim,yok kendine ayrı araba alır eşine ayrı alır çoğu 2, 3 cü evi alır, yazlık alır ama yine sorsam memnun değillerdir norveçteki almanyadaki hansın helganın refahından bahsederler 

:) refah-yol dan sonra başladı memurların yüksek maaş dönemi.

Akademisyenlerinde de davutoğlu ile başladı.

• Yılları Hatırladığım kadarıyla 1997 de çırak iken abimle beraber ateri almıştık 1998 da gene tamircide çalışıp abimle beraber haftalıklarımızla sega mega drive 2 aldık 2003 te ise abim lise stajyer maaşıyla PlayStation 1 almıştı tepe tepe kullandık 2004 te sattık. Bu sefer playstation 2 almak için ikimiz beraber oto yedek parça dükkanında çalışıp 400 TL idi galiba 6 ay taksitle ps2 alıp 5 ayda borcunu kapatıp 2007 ye kadar kullandık sonra sattık 2016 da ps4 aldım 1400 TL idi
    İşim yurtdışında olduğu için oradan ps5 alacam eskiden çırak iken bile alabilmişiz şuan mümkün görünmüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abboww -- 25 Ekim 2020; 14:43:12 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ps ve nintendo ilk zamanlarda türkiyede çok tutulmuyordu, az bulunuyordu hemde atari ve sega vardı ozamanlar öyle idare ediyordu 90 lar gençliği ve çocukluğu :)

1996 da ilk pc mi aldığımda 8 mb intel ekran kartı vardı sanırım üstünde çevrede herkes bilgisayar almaya çalışırdı tetris falan vardı nebiliyim ps ye pek rağbet yoktu :)

• quote:

Yaygınlıklada alakalı ama gelir seviyesi doğrudan etken. Çünkü halen, yeni internet kafeler açılıyor. Ayrıca, 95-98 arası Commadore64 olan 4 kişi tanıyorum. Ankarada PS demek, japon oyuncak sarayı demekti :) ps2 akrabalarımdan sadece 1 ailede vardı, onlarında 3 katlı dükkanları vardı.

benim referansım bunlar değildi tabi. Benimkiler; Adidas streetball ve nike air jordan dı :) varsa zengindir yoksa memurdur :)

yani, ithal ürünleri alım gücünü değerlendirmek/karşılaştırmak baya zor bir iş.

Alıntıları Göster

Tam tersine tamamen yaygınlıkla ve zamanın dünya koşulları ile alakalı. 90' ların sonunda dahi dünyada internete bile öcü gözüyle bakılırdı, hatta dalga geçilirdi. Yurtdışında da dahi bilgisayar yaygın değildi. Ben programlama öğrenimi aldığım için alınmıştı, ailem eğitimimize önem verirdi, bunun için ellerinden geleni yaptılar (Memurlardaki vizyon?)

O dönem bizde en çok kara kutu atari ve arcade salonları yaygındı. Şimdi ps4 ve internet cafe gibi. Ne yaygınsa ve popüler ise döneminde o vardır. TV yaygın ise insanlar evlerine tv alır, cep telefonu yaygın ise cep telefonu alır. Önümüzdeki 20 yıl yeni bir şey çıkar yayılır ise onu alırlar. Bizdeki asıl sıkıntı vergilerin tarihin en yüksek seviyelerine çıkmış olması, bir araba kendine 2 araba "birilerine", bir ps kendine bir ps "birilerine"

Bu dünyada böyledir. Her ülke zamanla gelişir, 25 yıl öncesinde şu yoktu denmesi kulağa o kadar saçma geliyor ki anlatamam. Adamların kıyası 30 yıl öncesi. Bundan 30-40 yıl öncesine göre hangi ülkenin durumu daha kötü? Ülkeler zamanla çalıştıkça zenginleşir, gelişir. 90' lar 80' lere göre 80' ler 70' lere göre iyidir. 70' ler 40' lara göre iyidir vs. vs. (faşist ve diktatör ülkeler hariç, onlar mezarın dibini boylamaya mahkumlar) Gelir tabloları incelendiğinde gelişimler rahatça görülür.

Bu aynı 300 yıl önce osmanlıda tv yoktu tv cehape sayesinde geldi demeye, 500 yıl önce osmanlıda cep telefonu yoktu 90' lı yıllarda vardı, insanlar osmanlı zamanında at arabası sürüyordu cehape sayesinde araba alabildiler demeye de benziyor. Kulağa ne kadar saçma geliyor değil mi? Ama bunları nedense muhalifler hiç söylemez, çünkü "SAÇMALIK".

Şu an durumun iyi olduğunu düşünenler için, umarım aynen bu şekilde iyiye gitmeye devam eder de ileride maaşları ancak yiyeceğe içeceğe yeter, çünkü imzam   

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redeemertr -- 25 Ekim 2020; 15:22:2 >

• kalpsiz23 K kullanıcısına yanıt
    Sen ciddi misin dhskskdhhdjsjshx

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Valla ben bir oy bile vermedim bunlara. E bu durumun sorumlusu kim ozaman. Bu aglayan insanlar. Oy veren adamin aglamaya hakki yok. Kapayin cenenizi

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.