Şimdi Ara

sellektör yapan trafik canavarları (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
357
Cevap
4
Favori
12.744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    peki sol şeridin de bir hız sınırı yok mudur ?

yada bu ülkede en yüksek hız nerede ve ne kadardır ?

"tencere dibin kara ,seninki benden kara" misali bir örnek olmuş
  • Bayramda uzun yol yaptım ve anladım ki bizim insanımızda sağ şerit fobisi var. Cumartesi saat 14 gibi Sakarya-Bolu arası yolda en sağ şeritten 100-120 arası hızlarla ilerledim. Ortak ve Sol şeritse birbirini sollamaya çalışanlarla yoğun bir şekilde ilerliyordu.

Trafik dizilişi bana göre en sağ şeritten başlar ve hızına göre sola doğru kayar. En solda yer alan şerit ise sollamalar harici kullanılmaz. 200 ilede gitsen sürekli sol şeritte gidemezsin. Üstte @Stocker verdiği örnek. Sen 180 ile de gitsen sana arkadan sellektör atan mutlaka olur.
  • 110 la otoyolda sol şeritte ne işiniz var ki adamlar orda 200 le gidiyor ondan sonra trafik yavaşlıyor herkes otoyolda haddini bilecek ben genelde sollama hariç orta şeridi kullanıyorum ki ortalama hızım 120-130 arası 110 luk araçların sol şeritte işi yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1. si sol şeridi hızımız uygun değilse işgal etmemeliyiz.
    2. si ve sana tavsiyem sağ şerittekiler 70-80 ile gidiyor ve senin hızın 110 arkadaki durmadan selektör yapıyor ise hızını arttır sağın en önündeki aracın önüne geç ve arkadakine yol ver.
    3. sü ve en sinir olduğum sol şeritteyim ve 110 ile gidiyorum benim önümde de 100-110 ile giden bir araç var. Sağ şeritte dolu ve hızları 80-90 bu durumda arkamdan ısrarla selektör yapana önce küfür ediyorum :) sonra 4lüleri yakıyorum. İçindeni geçeyim öndeki aracın anlamında :)))
  • bence iksenoncu biemdabılyu sahiplerine yol vermelisiniz.

onların hız sınırı kuralına uymayıp 200 le gitme hakkı var
    ama sizin sol şerit sollama şerididir sadece sollama yaparken kullanılır kuralına uymama şansınız yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: RutkayErg

Hele ki bi-xenon ise kaçın sol şerit'den.

hiç acımam 4'lüleri yakar frene basarım, tekrar yapıyorsa daha sert fren yaparım
  • quote:

Orijinalden alıntı: prisonbrk

Bayramda uzun yol yaptım ve anladım ki bizim insanımızda sağ şerit fobisi var. Cumartesi saat 14 gibi Sakarya-Bolu arası yolda en sağ şeritten 100-120 arası hızlarla ilerledim. Ortak ve Sol şeritse birbirini sollamaya çalışanlarla yoğun bir şekilde ilerliyordu.

Trafik dizilişi bana göre en sağ şeritten başlar ve hızına göre sola doğru kayar. En solda yer alan şerit ise sollamalar harici kullanılmaz. 200 ilede gitsen sürekli sol şeritte gidemezsin. Üstte @Stocker verdiği örnek. Sen 180 ile de gitsen sana arkadan sellektör atan mutlaka olur.

ülkemizde en sağ şeritte hiçbir işaretleme yapmadan durmuş otobüs, kamyon, tır, araba, piknik yapan insanlar, piknik tüpü, yolcu alıp nidiren dolmuş, lastik, 40'la giden emekli amcalar...vs oldukça kimse sağdan gitmez

anlattığınız gibi sağ şeritten 1 gidersiniz 2 gidersiniz 3. de acı fren yapmak durumunda kalırsınız

• Evet sol şerit normalde sollama serididir ama bu Türkiyede geçerli olmadığı gibi ben de uygulamıyorum. Geçen hafta İstanbul-Bodrum yaptım. Orta şerit ve sağ seritte gitmek istemek demek ( şöle 110km hızla) saniye bası arac sollamak demek. Asla huzurlu bir şekilde yol alamazsın. (2006 Golf 1.6 fsi ile karma 7.1 yaktı)

Ben soldan gidiyorum genelde arkadan hızlı gelen arabaya selektör yapmadan izin veriyorum. Şayet bazıları makas atarak tamponuma yapısıyor işte o zaman hiç ama hiç yol veresim gelmıyor. Frene bassam ne olacak. Arabada tek isem açıkcası o şahısla uğrasıyorum biraz ama değilsem mecburen sinir olarak sağa gecıyorum.

• Selektör yapmasam ve sol şeridi bayan şoförlere bıraksam her akşam tem yolu tıkanır.. Ben işten çıkıp teme giriyorum, 120-130 km hızla sol şeridi sellektör ile açıyorum. Yoksa bayanlar 60 km hızla sol şeritten gidiyor. Üstelik sürekli cep telefonuyla keyif sohbeti yapa yapa! Eve gidip dinlenmek istiyorum ben sol şeritten 60-70 km hızla keyif yapmak isteyen bayanların nazını çekemem!
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilker1041

bence iksenoncu biemdabılyu sahiplerine yol vermelisiniz.

ama sizin sol şerit sollama şerididir sadece sollama yaparken kullanılır kuralına uymama şansınız yok

Hayirdir bi kotu anımız var galiba

Kendiniz arkadan gelen aracı önemsemeyip banane sinyal verdim frene bassın diye düşünürken , 80-90 la sol seride atlayıp yokusta boğulup kalırken biz arkamızdan Selektor yapılınca ya saga geçiyoruz ya hızlanıyoruz .

Gerci hızlaninca sizlerden pek bi eser kalmıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Orijinalden alıntı: ilker1041

bence iksenoncu biemdabılyu sahiplerine yol vermelisiniz.

Hayirdir bi kotu anımız var galiba

Kendiniz arkadan gelen aracı önemsemeyip banane sinyal verdim frene bassın diye düşünürken , 80-90 la sol seride atlayıp yokusta boğulup kalırken biz arkamızdan Selektor yapılınca ya saga geçiyoruz ya hızlanıyoruz .

Gerci hızlaninca sizlerden pek bi eser kalmıyor

niye kötü anım olsun ki anlayamadım. ben iksenoncu biemdabılyucuları savnunuyorum. o kadar para döküp araba almışlar. otoyolda hız sınırını ihlal edip 200 le gitmek ve her önüne gelene iksenon farlarıyla selektör yapmak en doğal hakları

• Bence kendinize niye bu kadar sellektör yakıldığını düşünün. Şahsen ben uzun yolda ışıktan sol şeritte önde kalkıyorsam biraz daha fazla basarım gaza ki arkadan gelenler daha az fren yapmak zorunda kalsın yol bir an önce açılsın. Ayrıca birisi bana sellektör atıyorsa sağa geçemiyorsam süratimi biraz daha yükseltir sağ boşalınca sağa kaçarım. Ha ama hayvan gibi sellektör atarak yada sisler açık geliyorsa bende arkasına yapışırım o ayrı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TOZ07 -- 7 Ağustos 2014; 11:04:28 >
  • sollama yaparken sellektör yaparsa gıcıklığına ya fren yapar sollamaya çalıştığım arabanın arkasına girerim ya da arka sisleri açar kaparım. 5-6 saniye beklese sollama bitecek ama 5 saniyeye dayanamıyorsa 15 saniye kaybedecek demektir.
  • Sol şeridi fazla meşgul etmemek gerekli, arkanızdan araç geliyorsa eğer 'müsait' bir zamanda sağ şeride geçmeniz gerekir.

Geçenlerde kocaeliden istanbula gelirken temde orta şeritte gidiyordum, önümdeki kamyonları sollamak için sol şeride geçtim ve sollama esnasında tekrar sağa sinyal verdim, sollama bitince sağa geçeceğimi belirtmek için. O ara arkamdan bir zibidi geldi kırmızı golf çakma zenonlarla sellektör yapıyor, ben sağa sinyal vermemiş olsam istediği kadar sellektör yapsın haklıdır, ama ben müsait anı bekliyorum sağa geçmek için, kamyonların üstüne çıkacak halim yok. Neyse bu sellektöre devam etti, bende biraz hızlanıp sağa doğru geçer gibi yaptım, aynadan da elemanı kesiyorum, tam soluma doğru yaklaşırken birden kırdım direksiyonu önüne neye uğradığını şaşırdı Aynada suratının halini görünce içimin yağları eridi valla Yani öyle saça böyle tarak, adam olsaydı 2 saniye sonra ben zaten sağa geçecektim. Böyle kaşınanları da kaşımak gerekir, yolun ilerleyen bölümlerinde aynadan sürekli onu seyrettim, eleman öyle bir korkmuş ki en sağ şeritten ufak ufak geliyordu Bu da böyle bir anımdır...

• quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

Şimdi afedersiniz eşşek değilseniz ve sol şeritte hızlı gidiyorken önünüzdeki araba sollama yapıyorsa seve seve hızınızı düşürüp bekleyeceksiniz geçmesini. Siz önünüzdeki araba sollama yaparken selektöre abanırsanız Allah korusun sizi usulca durdurup indirirse aşağı hak ettiğinizi bulursunuz.
    Bunun dışında sol şeridi boştan yere ihlal edip, 100 mt geriden "geliyorum bak" selektörüne aldırmayan adam herşeye müstahaktır.
    Araç kamerası alıp takacağım artık. Sürekli gidip geldiğim şehirler arası yoldaki rezillikleri koyacam buralara.

size genel olarak hak veriyorum ancak istanbul ankara otobanında 90 km/h hızla en sol şeritte sollama yapıyorsa yine mi selektör yapılmasın.?

olay yüzlerce kez başıma gelmiştir.

-en sağ şerit boş. orta şeritte araba var 70 km/h hızla giden. arkasından gelen adam 80-90 km/h hızla en sol şeride geçiyor. üstelik aynasından beni de görüyor. o daha sola çıkmadan selektör yapmışım ben. ama adam inadına sollamaya çıkıyor.

-bakın ben sürekli yüksek süratta kullanan biri değil. normal hızlarda isem orta şeritte önümde araba varsa, sol şeritten araba geliyorsa ve sağ şerit boşsa soldakine rahatsızlık vermemek için sağ lıyorum. evet belki sağlamak kurallara aykırı ancak neden sol şeritteki adama rahatsızlık vereyim?

-otobanda önünüz boş orta şerit dolu ama sağ sol şeritler boş. yolu iyi görüyorsanız adamın sağından geçin ne olacak?
    -asıl denyoluk sağı boşken orta şeritten giden adamda tabiki.

-ülkemizdeki doğru bilinen yanlışlardan en büyüğü "en sağ şerit kamyonlar içindir" düşüncesi. en sağ şerit "EN YAVAŞ GİDENLER İÇİNDİR"

-hızlı gitmem gereken durumlarda sırf bu denyolar yüzünden defalarca en sağ şeride geçiyorum. çünkü en sağ şerit boş oluyor sol şeritler dolu oluyor. bu denyoluk değil de nedir?

-bunları geçtim 3 şeritli otobanda 130 la sol dan giderken, önününde tırı sollamak için en sol şeride geçen ŞEREFSİZ, ALLAH'IN BELASI tırcı gördüm ben. adam beni aynadan görerek bile bile önüme atladı. frene abandım ancak ömrümden ömür gitti, az daha kaza yapıyordum. Ailemizi katledecekti. Allah'ından bulur inşallah.

• barisatlas B kullanıcısına yanıt
    yazınızı okurken, yıllardır bize gösterilen, hayali olduğunu düşündüğüm trafik canavarının gerçek olduğuna karar verdim.
    yazık, o kadar kuralsızlıklarınıza rağmen, pişkince, diğer şöförleri suçlamışsınız,
    kendinizce kurallar koymuşsunuz, kendi kurallarınızda yaşıyorsunuz,
    siz isterseniz 200-250 yapabilirsiniz, zihniyetiniz, arabanız ve şöförlüğünüze bağlı bir durum.
    ama sizden önce sollamaya çıkmış olan adamın hızı ne ise, o hıza saygı duyup, sollamasını bitirmesini beklemek zorundasınız.
    siz soldan 250 ile geliyorsunuz diye, sizden önce sollamaya 120 ile çıkmış adamın hızını artırmasını gerektiricek bir durum yok.
    varmış gibi konuşmayın, kesinlikle yok. ve bu yüzden asla selektör yapmayın.
    onun kendi hızında sollaması bitince siz 250 basmaya devam edebilirsiniz.
  • hayri77 H kullanıcısına yanıt
    Yollar kimsenin tapulu malı değil fakat günümüzde insanlar çok sabırsız, önce benim işim, önce ben kimsenin kimseye saygyı kalmamış
    boş bir yolda zaten sol şeridi sürekli işgal etmek mantıksız, lakin önünüzde bulunan araclar ile konvoy seklinde ilerliyosanız
    arkadan gelen selektör yapanlar da trafik canavarlığundan baska birşey yapmıyolar, siz yol verseniz önünüzdeki araca takılacak o verse onun önündekine
    bayram için memlekete giderken kocaeli herekeyi doğru ilerlerken birisi aynı anlattığım seyi yaptı, durmadan selektör yapıyor yol zaten kalabalık
    sag sol arac dolu müsait olunca saga gecip yoll verdim, sinir olmuştum bu sefer arkasına gecip ben selektör yapmaya basladım
    dörtlüleri yaktı, bi zaman sonra saga gecti, sonra emniyet seridine girdi sonrada takip etmedim. demem o ki insanlık sıfır :D
    abartılı bir şekilde insanları rahatsız etmenin mantığı ne normal de orta seridi kullanırım, (yediğim radar cealarından sonra, sol seride alerjim oluştu :) )

çok mu acele işin var atla ucaga git...

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetbayram

Yollar kimsenin tapulu malı değil fakat günümüzde insanlar çok sabırsız, önce benim işim, önce ben kimsenin kimseye saygyı kalmamış
    boş bir yolda zaten sol şeridi sürekli işgal etmek mantıksız, lakin önünüzde bulunan araclar ile konvoy seklinde ilerliyosanız
    arkadan gelen selektör yapanlar da trafik canavarlığundan baska birşey yapmıyolar, siz yol verseniz önünüzdeki araca takılacak o verse onun önündekine
    bayram için memlekete giderken kocaeli herekeyi doğru ilerlerken birisi aynı anlattığım seyi yaptı, durmadan selektör yapıyor yol zaten kalabalık
    sag sol arac dolu müsait olunca saga gecip yoll verdim, sinir olmuştum bu sefer arkasına gecip ben selektör yapmaya basladım
    dörtlüleri yaktı, bi zaman sonra saga gecti, sonra emniyet seridine girdi sonrada takip etmedim. demem o ki insanlık sıfır :D
    abartılı bir şekilde insanları rahatsız etmenin mantığı ne normal de orta seridi kullanırım, (yediğim radar cealarından sonra, sol seride alerjim oluştu :) )

çok mu acele işin var atla ucaga git...

Abi biz de Aksaray civarında Mersin'e gidiyoruz hızım 150-160 . 2 tane Station Wagon yanyana gidiyor hızları da 100 neyse fren yaptım yavaşladım biraz bekledim ya ikiside birbirini geçmiyor

Selektör yaptım sol şerittekine 10-15 saniye sonra 4 lüleri yaktı . Tamam bir aciliyetin varsa ya gaza bas ya da fren yap sağa geç .

Sonra neyse sağdaki yavaşladı da önümdeki sağa geçti sonra tekrar sola atladı oda bana selektör yaptı. Ben de dörtlüleri yaktım selektöre devam etti

Basınca yetişemedi tabi. Demek istediğim selektör atan kadar belki sen değil ama sol da yavaş gidenler, Egosu yüzünden sağa geçmeyenler , rampada aracının gitmeyeceğini bile bile sol şeride atlayanlar da suçlu.

Bazı arkadaşlar laf ediyor Bmw iksenoncu diye ama bizde keyfimizden atmıyoruz en azından kendi adıma konuşayım önüme atlamadıkları sürece bir anda ben yol bile veririm ki adam tırın arkasında kalmasın diye.

• Arkadasım bayram arefesi yolun heryeri dolu bi anlık boşlukta 200 km hız yapsan ne olur, boş yolda zaten sol serit kullanmanın geregi yok dedim
    Burada ben zenginim diye bagırmana ne gerek var ?
    Allah daha çok versin, gallardoya yada maserati ye bin, banane
    Davranuşlardan bahsediyoruz söylediğine bak ....

• Bir arkadaş var, genelde bu tarz konularda hep şöyle yazar ; iksenon ve biemdabulyu kullanıcıları diye.. Neden bu kadar takıntılısınız BMW veya emsali arabaların size sellektör çakıp yol istemesinde? Kompleksleriniz var galiba.
    20 yıldır askerlik dahil kesintisiz araba kullanıyorum ve daha sol şeritte sellektör yemedim. Ha, uyarmıştır eğer orta şeritte seyrediyorsam uyarı babında soldan benden daha hızlı gelen sellektör çakıp "bak ben geliyorum çıkma sola" diye.
    Sol şerit meselesine gelince. Bir kere İstanbul için konuşacak olursam, kimse İstanbul il sınırları içinde sol şeridi boş bırakamaz. İnsandan fazla arabanın olduğu bir şehir de kalkıp da Boğaziçi Köprüsü veya FSM köprü yolunda o sol şerit boş kalmaz. Trafik soldan da gider, ortadan da gider, sağdan da gider. Ama, sol şerit boş ise ve sen kalkıp önün boş olduğu halde 100 ile kapadıysan solu arkadan gelenin sellektörüne maruz kalmaya mahkumsun yol vermediğin müddetçe.
    Orta şeritte seyreden vatandaş ; 90 ile gidiyor diyelim. Önde ki arabayı sollayacak sola geçip. Soldan gelen yoksa çıksın sollasın. Soldan gelen olduğu halde çıkıp da 90 ile giden arabayı 95 ile solluyor ve soldan 150 ile gelen adama kazık fren yaptırıyorsa kimse orta şeritte ki 90 ile giden adamı 95 ile sollayanı savunmasın bana. Bende dahil geldiğimi göre göre önüme atlayıp kazık fren yaptıran adama sellektörü peş peşe çakarım.
    3 yıl önce Trakya otoyolunda 140 ile Silivri civarında giderken, yol iki şerit. Soldan gidiyorum ve sağdan ağır vasıtalar ilerliyor. Allahın hırbosu bir TIR geldiğimi göre göre bir sol yaptı ki frene asıldım ve beraberinde sellektör ve kornaya da asıldım. Geçen kış, bir pazar akşamı, FSM köprü yolunda Ümraniye çıkışını geçtim ve Kozyatağı istikametine doğru soldan kaptırmış 160 ile gidiyorum. Yol boş, ve orta şeritten bir COROLLA araba (sürücüsü bayan, sonradan gördüm) bir attı ki kendini önüme 90'a düşürdü hızımı. Ama ne yaptım, bu trafik canavarı kadını sağdan sollayıp geçip önüne basıp gittim.
    Nasıl sol şeritte 150 üstü hızla gidenlere sellektör çaktığı için canavar benzetmesi yapıyorsanız, önü boş olduğu halde inatla yol vermeyen de suçludur. Ha, sol şerit 120 ile akar ve doludur. O zaman ne önde ki arabaya sellektör yaparım, ne de arkamdan gelip de aptalca sellektör çakana yol veririm. Çünkü önüm dolu, önümdekinin önü dolu.
    Şehirler arası yolda daha doğrusu oto yolda ise orta şeridi kullanırım genelde. Hızım 140 olur genelde. Orta şeritte giderken önüme 100 ile giden biri denk geliyorsa bakarım ayanaya ki soldan gelen trafiği kontrol edip, müsait olunca geçerim sola ve o 100 ile giden arabayı 105 ile değil 120 ile 130 ile sollayıp giderim ve tekrar ortaya geçerim. Eğer orta şeritte 100 ile seyreden 4-5 araba var ise mümkün mertebe en yüksek hız ile sollamayı yapıp sol şeridi bırakıp ortaya geçerim. Sollama seri ve hızlı yapılır. Zaten 100 ile giden adamı 105 ile sollayıp, tekrar önüne geçip 100 ile seyreden insanları da anlamadım hiç bir zaman. Ha, zaten yavaş gideceksem eğer sağ şeritten 80 - 90 - 100 aralığında ekonomi yaparak giderim.
    Kimseye önüm boş olduğu halde yol vermemezlik yapmam. BMW veya Range ROVER arabası olup da sol şeritten gidiyorsam bana yol veren de çok görmüşümdür.
    Yol vermek ile bir şeyleriniz eksilmez. Hız kuralı diye tutturan kuralcı sürücüler, bırakın da 150 üzeri giden adam düşünsün vereceği cezayı, siz değil. Size göre hızlı gittiği için o adam nasıl kazaya sebebiyet veriyorsa, ona yol vermeyerek siz de akan trafiği öldürüp kazaya sebebiyet veriyorsunuz.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.