Şimdi Ara

selenia yag hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
27.990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    bende kartal 1.6 i.e araba var 99 model su an 51.000 de yag degıselı 5.000 km oldu seleia yag kac binde degisiyordu?

birde bu yagı makul fıyatla net uzerınden yada telefon ıle sıparıs verebılecegım bır yer varmı?

• neden kimse cevap yazmıyor?
    yoksa beni beğenmiyormusunuz?
  • hocam biz bu selenia yağları benzinli motorlar için olanları her 15.000 km'de bir,lpg'li motorlar için olanları ise her 10.000 km'de bir değiştiriyoruz..
  • quote:

Orjinalden alıntı: bucakli

hocam biz bu selenia yağları benzinli motorlar için olanları her 15.000 km'de bir,lpg'li motorlar için olanları ise her 10.000 km'de bir değiştiriyoruz..

Arkadaş servis heralde öle diyorsa öledir
  • eğer yağ yarı sentetikse yani 10/40 ise 10,000-15,000 km arası değişim yapabilirsin, eğer 20/50 ise max 5,000 km, 15/50 ise max 7,500 km olabilir...
    çok nokta benzinli enjeksiyonlu aracın varsa yarı sentetik tavsiye ediyorum, dizelse eğer fabrikanın önerdiği derece...

selenia bulucam diye de bütün piyasayı alt üst etmeye gerek yok, fiat ın anlaşmalı yağ markası o kadar, reno da da elf var, vw de castrol, ama bana sorarsan CASTROL dan şaşma, en kötü ihtimal mobil, diğerlerini geç derim....

aracın tüm tofaşlar gibi muhtemelen yağ eksiltiyordur, üzerine aynı dereceden yağ koydurmaya bak, bazı ustalar 30 numara yağı koyuyorlar, ekonomizer de kullanmaya gerek olmadığı yağların kutularının arkasında yazıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amdfanatic -- 3 Ocak 2007; 0:20:32 >
  • Selenia Fiat'ın anlşamalı yağ markası değil aksine Fiat'ın sahip olduğu Fiat Lubrificanti(FL) firmasının ürettiği bir ürünüdür
    ve ürettikleri ürünler Bp ile aynı kalitededir
    özellikle FL Paraflu antifriz Bp'den daha kalitelidir
    biz benzinli araçlara 15/50w selenia koyuyoruz ve her 15.000 km'de bir değişim yapıyoruz..
  • 20binde 1 değişiyor
  • bucakli,sanırım fiat servisiniz var..bişey soracam..99 model Şahin'in fren disklerini ne kadara değiştiriyorsunuz?bi de disklere garanti veriyormusunuz?
  • hımm tam hatırlamıyorum ama 15-40 yada 15-50 olması lazım yagın motor tek nokta enjeksıyonlu ama lpg kullanıyorum 30 lıra yag parası dıye motoru yemekten korkuyorum 5000 km yı astı su an motor
  • selenia marka tofaş ın tüm araçlarında kullandığı fabrika onaylı bir yağdır..yanlız benim düşünceme göre kartal daki motorla marea daki motor aynı olmadığından marea daki yağ değişim periyodu kartaldan daha uzun olabilir..yağ değişimi her ne kadar yağa bağlı olsa da motora da bağlı diye düşünüyorum...yeni motorlarla eski ve yıpranmış motorların yağ tüketimleri farklı olur..örneğin ben şahin kullanırken aynı marka yağı 5000 km de,tipo kullanırken(1.6 ie SLX) 10.000 km de bir değiştiriyordum..
  • quote:

Orjinalden alıntı: amdfanatic

eğer yağ yarı sentetikse yani 10/40 ise 10,000-15,000 km arası değişim yapabilirsin, eğer 20/50 ise max 5,000 km, 15/50 ise max 7,500 km olabilir...
    çok nokta benzinli enjeksiyonlu aracın varsa yarı sentetik tavsiye ediyorum, dizelse eğer fabrikanın önerdiği derece...

selenia bulucam diye de bütün piyasayı alt üst etmeye gerek yok, fiat ın anlaşmalı yağ markası o kadar, reno da da elf var, vw de castrol, ama bana sorarsan CASTROL dan şaşma, en kötü ihtimal mobil, diğerlerini geç derim....

aracın tüm tofaşlar gibi muhtemelen yağ eksiltiyordur, üzerine aynı dereceden yağ koydurmaya bak, bazı ustalar 30 numara yağı koyuyorlar, ekonomizer de kullanmaya gerek olmadığı yağların kutularının arkasında yazıyor...

yağların viskozite değerleri tam sentetik veya yarı sentetik olup olmamasını belirlemez..10w/40 viskozitede tam sentetik yağ da vardır,yarı sentetikte vardır,mineral bazlı da vardır..yağ ile ilgili topicte bunları yazmıştım..kısayollar topicinde var..

• yok ya motor yıpranmıs fln degıl 51.000 de daha orjınal motor tıpo motoru var ama ben sole dusunuyorum aynı motor tıpoda oldugu zaman daha uzun km de degıstırırdım kartalda 7000 gıderse tıpoda 10.000 fln gıdecegını dusunuyorum sonucta kartalın agırlıgı daha cok daha zor sartlarda calısıyor
  • 15binde bir değişen yağı 10binde bir değiştirmek iyidir, motor ömrü daha uzun olur. Çünkü 10bin dede yağ kirleniyor özelliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor, yeni yağ her zaman iyidir...
  • evet abi aslında 1000 km dede degismek daha ıyıdır ama getıurıden cok goturusu olur
    sole dıyım yag 10 000 km gıdıyormus dıyelım

bız 10 000 degılde 7000 de degıstırırsek motorun omru %20 uzar
    5 bınde degıstırrısek %23
    1000 km de degıstırırsek % 26
    gibi yanı belırlı ozellıgını koruduktan sora bıse olmaz kaybedınce artmaya baslar
  • ben piyasada satılan bulunabilen yağları düşünerek 10/40 yarı sentetiktir dedim, eğer varsa yarı sentetik olmayan 10/40 yağ piyasada ne olduğunu öğrenmek isterim ya da 0/30 gibi tam sentetikler içinde geçerli...
    sayın bucaklı 15/50 için 15.000 km değişim süresi demiş, yarı sentetik ve tam sentetik için kaç bin km öneriyorsunuz? heralde en az 20.000 km den başlar...
    15/50 yağın 15.000 km lik yağ olduğuna inanasım gelmiyor...vw 10/40 yarı sentetiğe 15.000 km ömür biçiyor...

quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

quote:

Orjinalden alıntı: amdfanatic

eğer yağ yarı sentetikse yani 10/40 ise 10,000-15,000 km arası değişim yapabilirsin, eğer 20/50 ise max 5,000 km, 15/50 ise max 7,500 km olabilir...

yağların viskozite değerleri tam sentetik veya yarı sentetik olup olmamasını belirlemez..10w/40 viskozitede tam sentetik yağ da vardır,yarı sentetikte vardır,mineral bazlı da vardır..yağ ile ilgili topicte bunları yazmıştım..kısayollar topicinde var..

• yağı kontrol et iki parmağının arasında1 milim uzuyosa daha ömrü vardır valla ben bu şekilde değiştiriyorum yağı ve hiçbir sorun yaşamadım20/50nin 20000 gittiğini hatırlarım
  • quote:

Orjinalden alıntı: manager_78

yağı kontrol et iki parmağının arasında1 milim uzuyosa daha ömrü vardır valla ben bu şekilde değiştiriyorum yağı ve hiçbir sorun yaşamadım20/50nin 20000 gittiğini hatırlarım

gercekten dogrumu bu?
  • Arkadaşlar, Yağın markasından çok dikkat etmeniz gereken şey yağın sınıfıdır. Yağın kalitesi bu sınıfları belirten harflerle tanımlanmaktadır. Türkiye'de araç kullanıcısı bu harf kodlarına bakmadan sadece duyduğu markanın yağını almaktadır.Bu büyük bir yanılgıdır. En iyi diye nitelendirdiğiniz yağ markası en düşük sınıf kategorisinde yer alıyor olabilir. Farkında olmadan motorunuzun ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.