Şimdi Ara

Selanik göçmenleri tam olarak ne oluyor?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
127.450
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selanik göçmenleri türk mü yunan mı yoksa hem türk hem yunan mı oluyor

bulgar makedon yugoslav ve arnavut göçmenleri hem oralı hem türk olduklarını söylüyorlar bilgisi olan bir arkadaş konuyu aydınlatabilir mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KeyserSoze17 -- 11 Ekim 2011; 17:48:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KeyserSoze17

Selanik göçmenleri türk mü yunan mı yoksa hem türk hem yunan mı oluyor

bulgar makedon yugoslav ve arnavut göçmenleri hem oralı hem türk olduklarını söylüyorlar bilgisi olan bir arkadaş konuyu aydınlatabilir mi

Selanik göçmenleri Türktür.

Bulgaristan göçmenlerinin büyük çoğunluğu Türktür. Az miktarda pomak vardır.

Yugoslavya göçmenleri, Türk, arnavut, boşnak kökenli olabilir.
  • Selanik göçmeni bir kişinin ataları sonradan Müslüman olmuş birine dayanmıyorsa, etnik geçmişindeki Rumluk neredeyse yok denebilir. (Kız kaçırma vb. sebepler.) Gayet Türk'üz yani. Kültürel olarak Anadolu insanı değil de Rumlara yakın olduğumu(zu) inkar edemem dedemler göçeli 95 yıl olmasına rağmen.
  • Biz selanik göçmeniyiz.Egenin çoğu selanik yada girit göçmenidir.Dedemin annesi türkçe bilmezmiş hiç.Babam çok küçükken vefat etmiş.Savaş sonrasında ayvalık/cunda'ya gitmişler.Dedem hem yunanca hemde türkçe biliyordu
  • Tarihi olarak araştırmadım ama benim tanıdıklarım arasında Yunan soyundan gelen de çok var Türk soyundan gelen de... Selanik göçmenlerinin bazıları Osmanlı zamanında orada yaşayan Türkler bazıları ise o dönem çeşitli sebeplerle Türkiye'de yaşamayı daha uygun bulup göç eden Yunanlar... Ama Selanik'in şimdiki halini görünce hepsi göçettiğine pişmandır diyorum kendi kendime
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÖfKeLiKaLaBaLıK

quote:

Selanik göçmenleri Türktür.

Bulgaristan göçmenlerinin büyük çoğunluğu Türktür. Az miktarda pomak vardır.

Yugoslavya göçmenleri, Türk, arnavut, boşnak kökenli olabilir.

pomaklarda Türk olarak goruluyor.bazıları da musluman bulgarlar olarak.ama dogrusu Türk türler...osmanlı rus savasında cogunlukla gelmısler.
  • Bu millet kendisine turk demistir bende turkum ama irk bakimindan zaten turk degiliz turklerin gozu cekik olur turkiyede yasayan insanlarda bolgesel olarak farklilik gostermeole birlikte
    arap ermeni yunan iran ve az miktarda olsa turk geni bulunmaktadir
    turklugun temel mihenk tasi muslumanlik ve turkcedir eger bu iki ozellige sahipseniz.adiniz.turktur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de Selanik göçmeniyim.
    Osmanlı zamanında Karaman'dan Selanik ve Manastır taraflarına gönderilmişler.
    Cumhuriyet döneminde ise tekrar gelmişler mübadele ile.
  • selanik göçmenleri türktür.
    bulgaristan göçmenlerinin %99 u türktür. birazı da pomaktır. onlarda müslümandır ama ana dilleri bulgarca gibidir.
  • Anne tarafım, Selanik - Kocakasım mh. yani Atatürk'ün doğduğu mahalleden. Dedem de Atatürke çok benziyormuş. Kesin akrabayız
  • quote:

Irk olarak soruyosan iç anadolunun bağzı köy ve kasabaları hariç türklerin çoğunlukta olduğu biryer türkiyede yok ırk olarak sormuyorsan tc vatandaşımısın vatanşsan türksün

• Ben de Bulgaristan gocmeniyim. Sarisin mavi gozluyum. İrk olarak Turk degilim belki ama kendimi Turk hissediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Torrentter

Ben de Bulgaristan gocmeniyim. Sarisin mavi gozluyum. İrk olarak Turk degilim belki ama kendimi Turk hissediyorum

ırk olarak da türksün.bg ye ilk yerleştirilen türkler izole bir konumdaydı.hatta şuan yaşasa 100 küsür yaşında olacak olanlar bulgarca dahi bilmiyordu çünkü sadece türklerin olduğu bir bölgedeydiler.yani iskan politikası gibi düşün
  • Sarışın ve güzel oluyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: itrysohard

quote:

Orijinalden alıntı: Torrentter

Ben de Bulgaristan gocmeniyim. Sarisin mavi gozluyum. İrk olarak Turk degilim belki ama kendimi Turk hissediyorum

ırk olarak da türksün.bg ye ilk yerleştirilen türkler izole bir konumdaydı.hatta şuan yaşasa 100 küsür yaşında olacak olanlar bulgarca dahi bilmiyordu çünkü sadece türklerin olduğu bir bölgedeydiler.yani iskan politikası gibi düşün

Elbet karışıklık olmuştur diye düşünüyorum. Fiziksel görünüşün farklı olması da bunu gösteriyor bence. Ayrıca ordaki Türklerin çoğu Bulgarca biliyor çünkü bir dönem Bulgaristan'ın yoğun bir asimile politikası vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Torrentter -- 8 Ağustos 2013; 9:04:52 >
  • Benim bildiğim hem Bulgaristan göçmenlerinin, hem de Yunanistan göçmenlerinin soyu Kıpçak Türklerine ve zamanında Anadolu'dan göç ettirilen Yörük Türkmenler'e dayanıyor. Ben hem anne tarafından hem baba tarafından Bulgaristan göçmeniyim. Dedelerime kökenlerimizi sorduğumda annemin babası olan dedem, kökenimizin Karaman'a dayandığını, babamın babası olan dedem ise Kırım tarafından geldiğimizi söyledi(benim gözlerim hafiften çekik gibi, belki kökenimizde Tatarlık da olabilir yani).
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.