Şimdi Ara

Alçıpan tavana avize montajı, kafayı yiyecem!!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
69.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar geçtiğimiz haftasonu sıfır, yeni bitmiş bir daireye kiracı olarak taşındım. Herşey çok güzel gidiyordu ta ki şu avizeleri de artık asayım yavaş yavaş diyene kadar. Merdiveni koydum, matkabı elime alıp yukarı çıkınca varkettim ki tavan alçıpan. Sonra halihazırda takılı olan lambayı söktüm ve lambanın elektrik kablolarına tutturulduğunu gördüm. dedim neyse hallederim herhalde alçıpanın altında tabla betonunu delersem çelik dübel salıp bi şekilde kontra somunla falan tuttururum dedim, matkapla alçıpanı deldim ama betona ulaşamadım, 30 cm'lik derinlik ölçer salıyorum içeri tavan betonuna ulaşamıyorum. Avizelerim de bayağı ağır. Alçıpan dübeli ile asayım desem taşımaz düşer yarın öbürgün. Bu işi bu şekilde yapıp bırakan ustaları bulsam kafalarını çekiçle ezecem. Ne yapabilirim var mı fikriniz

• 30 cm derinliğinde alçıpan olmaz, Asmolen olabilir,
    Asmolen ise betonun yönüne göre 20-23 cm sağa veya sola gidersen betonu bulursun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferther

30 cm derinliğinde alçıpan olmaz, Asmolen olabilir,
    Asmolen ise betonun yönüne göre 20-23 cm sağa veya sola gidersen betonu bulursun.

asmolen dediğiniz nedir? alçıpanda delik açarak içeri 30 cm uzunluğunda bir derinlik ölçer saldım ama yinede betona değmedi, zaten dairenin tavanı gözüme bi alçak görünüyordu.
  • muffig kullanıcısına yanıt
    Asmolen tavanın sıvadan önceki hali bu.

Tuğla görünen yerler ısı -ses yalıtımı icin strafor veya benzeri alçı karışımı malzeme ile dolmuş olabilir.Sen de o malzemeyi delmişsin. Biraz saga veya sola giderek betonu bulman lazım.

Asmolen yapılarda odalar arasında kiriş olmaz. Evde kiriş varsa bu yazdıklarım geçersizdir.

• dün akşam tavanın kenarından ortasına kadar bi sopayla tıkladım, yan duvara en yakın yerde beton var, yani sanırım kiriş çıkıntısı ve tavan görüntüsü için midir nedir tam kirişin altından boydan boya komple alçıpan yapılmış. Dediğiniz gibi sağa sola baktım derinlik ölçer ile ama her yerde 32-33 cm civarında kalıyor saldığım çubuk. Nasıl yapılır böyle birşey anlamış değilim, insan avize asmak için bi bağlantı bi referansı koyar, alçıpana mı taşıtayım 5 kiloluk avizeyi...
    Bir fikir vermek istiyorum hocam eğer ortada bir deliği varsa lambanızın kablolarının geldiği yerde eve alçı tavan la gerçek tavan arasında bir boşluk varsa uzun bir metal parçası sokun onun üzerine bir kanca vs. asın ona takın benimki sadece bir fikir tabi görmedikçe bir şey söyleyemem bir ss olsaydı keşke.
    @ferther arkadaşında dediği gibi asmolen tavan olabilir.

Veya varsayalım ki gerçekten 35-40 cm otellerdeki gibi tavan boşluğu var. (otellerde fancoil cihazı ve kanallardan dolayı olur boşluk)

Alçıpan dediğiniz şey boşlukta asılı durmaz...

Bir mıknatıs veya metal dedektörü ile alçıpan profillerinin yerlerini bulabilirsiniz...

Ben illa bunu buraya asacağım tam ortada olsun diyorsanız dinleyiniz lütfen......

Tavana biraz zarar vereceğiz başka caresi yok.
    2 seçeneğiniz var.

A- Stropiyer göbek almak
    B- alçıpan tadilatı yapmak.

iki seçenekkte son madde de devreye girecek.....

1- alçıpan izerinde testerenin ucuyla veya keserle veya her neyle olursa olsun testere girecek kadar delik açın...

2- testere ile deliği eliniz rahatlıkla girip sağı solu kontrol edecek kadar büyük hale getirin.

3- Elinizler az önce mıknatıs ile yapamadığınızı yapın ve alçıpan profillerini bulun.

4- Profili bulduysanız herhangi bir metal veya ahşap çıtayı (avişzeyi taşıyabilmesi gerekiyor) alçıpan çıkarları üzerine koyun. yanı bu koyduğunu çıta veya demir tij alçına değil 3-4 cm kalınlıktaki profillerin üzerinde duracak...

4a- profilleri bulamadıysanız açtığınız delikten tavan döşemesine ulaşın ve orayı delip döbeli takın sonrada buraya avize kancaları oluyor onlardan takıp zincir ile asma tavan sınırına kadar uzatın....

5- 4. seçeneklerden hangisini yapoarsanız yapın sonuçta avizenizi asabileceğiiniz bir nokta elde etmiş oldunuz...

şimdi geldi 2 seçeneğe açtığınız deliği hali hazırda koparttığınız alçıpan parçasını alçı ile güzelce sıvayıp yerine yapıştırıp boyayabilirsiniz. veya dediğim gibi stropiyer bir göbek alıp çok basitçe tavana yapıştırabilirsiniz. sdece 1-2 dk sürer stropiyeri uygulama işiniz.

6- Tamir sonrası veya stropiyer uygularken bağlantı noktasını açığa almış olmanız gerekiyordu artık avizeyi asabilirsiniz...

Not: iç mimarım...

• quote:

Orijinalden alıntı: interior designer

Veya varsayalım ki gerçekten 35-40 cm otellerdeki gibi tavan boşluğu var. (otellerde fancoil cihazı ve kanallardan dolayı olur boşluk)

Bir mıknatıs veya metal dedektörü ile alçıpan profillerinin yerlerini bulabilirsiniz...

Ben illa bunu buraya asacağım tam ortada olsun diyorsanız dinleyiniz lütfen......

2 seçeneğiniz var.

A- Stropiyer göbek almak

1- alçıpan izerinde testerenin ucuyla veya keserle veya her neyle olursa olsun testere girecek kadar delik açın...

2- testere ile deliği eliniz rahatlıkla girip sağı solu kontrol edecek kadar büyük hale getirin.

3- Elinizler az önce mıknatıs ile yapamadığınızı yapın ve alçıpan profillerini bulun.

4- Profili bulduysanız herhangi bir metal veya ahşap çıtayı (avişzeyi taşıyabilmesi gerekiyor) alçıpan çıkarları üzerine koyun. yanı bu koyduğunu çıta veya demir tij alçına değil 3-4 cm kalınlıktaki profillerin üzerinde duracak...

4a- profilleri bulamadıysanız açtığınız delikten tavan döşemesine ulaşın ve orayı delip döbeli takın sonrada buraya avize kancaları oluyor onlardan takıp zincir ile asma tavan sınırına kadar uzatın....

5- 4. seçeneklerden hangisini yapoarsanız yapın sonuçta avizenizi asabileceğiiniz bir nokta elde etmiş oldunuz...

şimdi geldi 2 seçeneğe açtığınız deliği hali hazırda koparttığınız alçıpan parçasını alçı ile güzelce sıvayıp yerine yapıştırıp boyayabilirsiniz. veya dediğim gibi stropiyer bir göbek alıp çok basitçe tavana yapıştırabilirsiniz. sdece 1-2 dk sürer stropiyeri uygulama işiniz.

6- Tamir sonrası veya stropiyer uygularken bağlantı noktasını açığa almış olmanız gerekiyordu artık avizeyi asabilirsiniz...

ilk anlattığınız çok mantıklı geldi, peki alçıpan profillerinin birbirinden uzaklığı genelde aşağı yukarı ne kadar olur? eğer bu dediğinizi yapabilirsem ahşap çıtaya avizenin bağlantı aparatını uzunca bir akıllı vida ile direkt bağlarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: muffig

quote:

Orijinalden alıntı: interior designer

2 seçeneğiniz var.

A- Stropiyer göbek almak

ilk anlattığınız çok mantıklı geldi, peki alçıpan profillerinin birbirinden uzaklığı genelde aşağı yukarı ne kadar olur? eğer bu dediğinizi yapabilirsem ahşap çıtaya avizenin bağlantı aparatını uzunca bir akıllı vida ile direkt bağlarım.

60 cm hocam.

• Teşekkür ederim hocam, yarın evi biraz kirleteceğim sanırım. :)
    Arkadaşın da dediği gibi 60 Cm dir maximum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Tuğla görünen yerler ısı -ses yalıtımı icin strafor veya benzeri alçı karışımı malzeme ile dolmuş olabilir.Sen de o malzemeyi delmişsin. Biraz saga veya sola giderek betonu bulman lazım.

Asmolen yapılarda odalar arasında kiriş olmaz. Evde kiriş varsa bu yazdıklarım geçersizdir.

sen ne iş yaparsnı kardeş ?

• İnşaatla ilgili bir iş yapmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferther -- 21 Eylül 2013; 16:09:21 >
  • quote:

İnşaatla ilgili bir iş yapmam.

neden
  • quote:

Kiriş olmayınca dayanıklılık düşmez mi? Binanın güvenliği ne durumda olur?

• cihan özen C kullanıcısına yanıt
    Hocam ev tarihi eser diye sergilenecek neredeyse sen daha yeni yazıyorsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihan özen

AAA evet farketmemişim tarihi ama işte insan yardımcı olmak istiyor

Olsun yani aynı sorunu yaşayanlar olabilir cevabınız mantıklı eski konu olsa bile.

• https://www.youtube.com/watch?v=fYXjrL5Lz20

Eğer asma tavan kalınsa, uzun bir kanca gerekiyor. Üreticisinde farklı uzunluklar var: http://www.istanbuldubel.com
  • Ulan adam dübel reklamı yapmak için kaç yıllık kaonuyu hortlattı, helal olsun

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.