Şimdi Ara

Sayın İnançlı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R4nd0m -- 24 Nisan 2018; 15:19:47 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• başta başlığa müslüman demen lazım islam sorgulanıyor ilk cümlede

inandığın şey seni tatmin ediyorsa hayatını güzele yönlendiriyorsa sorgulama yapmazsın sorgulamayı inanmayan yapıyor zira inanmadığını sandığı inanç kendini tatmin etmiyor

neden cennet dünyaya benzer benzemeseydi insan anladığı kadar dahi anlayamazdı çünkü insan bilgiyi gördüğü bildiği şeye göre yorumlar cennet dünyanın benzeridir ama çok daha mükemmeldir yaratıcı hakkındaki iddian ise sana ait hiçbir müslüman yaratıcı insan şeklinde demez insan yaratıcıyı algılamakta acizdir

bir kaygım varsa o da bana bahşedilen iman nimetinin hakkını verip veremeyeğim kaygısıdır

coğrafi inanç tek seçenek değil defaatle anlattım aynı argüman üstelik müşrikler bu argümanla islama karşı çıktı babalarımızın dinini terk etmeyiz diye inanmadığını sanan soru sahibi aslında artık yeni dinimiz inançsızlık olmalı teziyle bu argümana sarılıyor ve yamuluyor şu an gençliğin yaşadığı islam dedesinin yaşadığı islam değilse ki genel itibariyle farklı bir yaşam tarzındalar o zaman inancın coğrafyaya göre şekillendiği artık bir yalandır

her çocuk islam fıtratında doğar çevresi onu şekillendirir hadisi senin anlattığını anlatıyor
    hayır hiç bir din bir müslümanın kadar imanın şartlarına bağlı olduğu kadar bağlı değildir zira diğer dinler insanlar tarafından değiştirlmiştir ama islamın ana kaynakları kuran ve sünnet yaratıcı tarafından korunmuştur

din bir seçim işidir isteyen istediğine inanır ve yaşar yaşadığının da karşılığını alır doğru veya yanlış seçimi sen yapacaksın sonuçlarına sen katlanacaksın

dinsizlik inançsızlık diye bir şey yok hiçbir zaman olmadı ve olmayacak yazıyı cevaplayarak gidiyorum yazının sonunda senin dinini sana tanıtacağım inşaallah

bilim neyi açıklarsa açıklasın ölümü öldürebiliyor mu kabir kapısını kapatabiliyor mu dünyada herşeye sözünü geçirebiliyor mu ve bilim dediğin şeyin geçmişte şu anda ulaştığı seviyeye ulaşıp ulaşamdığını kesinkes bilebiliyor musun HAYIR o zaman sen BİLİM DİNİ mensubu sen de neye inandığının farkında değilsin onun için kendi dinin sorgula benimkini bana bırak

ilim veya bilim insana kendinin ne olduğunu anlattığı kadar değerlidir ve insan iki damla sudur başka birşey değil bu senin bilimin insana sunduğu sonuçtur aç bak bakalım insan oluşumunu 1500 yıl önce anlatan kuranla bugünkü bilimin anlattığı nekadar farklı

SAYIN BİLİM DİNİ MENSUBU SORU SAHİBİ AÇAR KURANA BAKARSAN BU SÖYLEDİKLERİNİN İSLAM DİNİNE İNANMAYANLARCA ZATEN YILLARDIR SÖYLENEN BİR DİZİ İDDİA OLDUĞUNU ANLAR VE HATANI KABUL EDRSİN

güven verici yalan: öldükten sonra yok olacağız
    zor gerçek ise bir yaratıcı var kuralları var onlarla yaşarsak ödüllendirileceğiz yaşamazsak cezalandırılacağız sonuçta senin bilim dinin de aynı şeyi dünya için söylüyor çalışan araştıran kazanır rahat yaşar tembellik eden diğerlerine ya ayak bağı olur ya da köle

soruların temeli şüphe odaklı ve sorulara baştan cevap vermişim iman ve şüphe bir arada olmaz şüphe varsa iman olmaz ve sorgulama öyle başlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhmt042 -- 23 Nisan 2018; 15:53:46 >

• Çünkü fideistim
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

başta başlığa müslüman demen lazım islam sorgulanıyor ilk cümlede

inandığın şey seni tatmin ediyorsa hayatını güzele yönlendiriyorsa sorgulama yapmazsın sorgulamayı inanmayan yapıyor zira inanmadığını sandığı inanç kendini tatmin etmiyor

neden cennet dünyaya benzer benzemeseydi insan anladığı kadar dahi anlayamazdı çünkü insan bilgiyi gördüğü bildiği şeye göre yorumlar cennet dünyanın benzeridir ama çok daha mükemmeldir yaratıcı hakkındaki iddian ise sana ait hiçbir müslüman yaratıcı insan şeklinde demez insan yaratıcıyı algılamakta acizdir

bir kaygım varsa o da bana bahşedilen iman nimetinin hakkını verip veremeyeğim kaygısıdır

coğrafi inanç tek seçenek değil defaatle anlattım aynı argüman üstelik müşrikler bu argümanla islama karşı çıktı babalarımızın dinini terk etmeyiz diye inanmadığını sanan soru sahibi aslında artık yeni dinimiz inançsızlık olmalı teziyle bu argümana sarılıyor ve yamuluyor şu an gençliğin yaşadığı islam dedesinin yaşadığı islam değilse ki genel itibariyle farklı bir yaşam tarzındalar o zaman inancın coğrafyaya göre şekillendiği artık bir yalandır

her çocuk islam fıtratında doğar çevresi onu şekillendirir hadisi senin anlattığını anlatıyor
    hayır hiç bir din bir müslümanın kadar imanın şartlarına bağlı olduğu kadar bağlı değildir zira diğer dinler insanlar tarafından değiştirlmiştir ama islamın ana kaynakları kuran ve sünnet yaratıcı tarafından korunmuştur

din bir seçim işidir isteyen istediğine inanır ve yaşar yaşadığının da karşılığını alır doğru veya yanlış seçimi sen yapacaksın sonuçlarına sen katlanacaksın

dinsizlik inançsızlık diye bir şey yok hiçbir zaman olmadı ve olmayacak yazıyı cevaplayarak gidiyorum yazının sonunda senin dinini sana tanıtacağım inşaallah

bilim neyi açıklarsa açıklasın ölümü öldürebiliyor mu kabir kapısını kapatabiliyor mu dünyada herşeye sözünü geçirebiliyor mu ve bilim dediğin şeyin geçmişte şu anda ulaştığı seviyeye ulaşıp ulaşamdığını kesinkes bilebiliyor musun HAYIR o zaman sen BİLİM DİNİ mensubu sen de neye inandığının farkında değilsin onun için kendi dinin sorgula benimkini bana bırak

ilim veya bilim insana kendinin ne olduğunu anlattığı kadar değerlidir ve insan iki damla sudur başka birşey değil bu senin bilimin insana sunduğu sonuçtur aç bak bakalım insan oluşumunu 1500 yıl önce anlatan kuranla bugünkü bilimin anlattığı nekadar farklı

SAYIN BİLİM DİNİ MENSUBU SORU SAHİBİ AÇAR KURANA BAKARSAN BU SÖYLEDİKLERİNİN İSLAM DİNİNE İNANMAYANLARCA ZATEN YILLARDIR SÖYLENEN BİR DİZİ İDDİA OLDUĞUNU ANLAR VE HATANI KABUL EDRSİN

güven verici yalan: öldükten sonra yok olacağız
    zor gerçek ise bir yaratıcı var kuralları var onlarla yaşarsak ödüllendirileceğiz yaşamazsak cezalandırılacağız sonuçta senin bilim dinin de aynı şeyi dünya için söylüyor çalışan araştıran kazanır rahat yaşar tembellik eden diğerlerine ya ayak bağı olur ya da köle

soruların temeli şüphe odaklı ve sorulara baştan cevap vermişim iman ve şüphe bir arada olmaz şüphe varsa iman olmaz ve sorgulama öyle başlar
    Yorumunuz için çok teşekkür ederim hocam.
    Başlığa müslüman demem gerektiğini söylemişsiniz fakat bu yazılar bana ait değil alıntı bir yazı ve sadece islam sorgulanmıyor bütün dinler sorgulanıyor.

İnandığım şey beni tatmin etmiyor ve hiçbir şekilde hayatımızı güzele yönlendirdiği felan yok olsaydı ortadoğu ülkelerinin hali bugünkü hali gibi olmazdı.
    Neden ortadoğu'yu kattınız derseniz geneli islam inancına sahip ülkeler buna bizim ülkemizde dahildir.

İnancın bulunduğumuz coğrafya'ya göre şekillenmediğini ve bunun şimdiki gençlerin atalarının yaşadığı islam şekli ile aynı olmadığından yalan olduğunu söylemişsiniz.
    İslam dini zaten kendi içerisinde 4 mezhep bulundurmakta fikir ayrılıkları bulunmakta
    Gençlerin şuanki durumu tamamen yeni çağ düzenine ayak uydurmalarından kaynaklı bir durumdur.
    Şuan islama inanan kaç kişi 5 vakit namaz kılıyor tüm ibadetlerini yerine getiriyor ?
    Toplumun yarısı tüm ibadetlerini yapmıyordur bile.
    Kaldıki bu toplum türkiye'de değilde hindistan,abd,çin vs gibi farklı ülkelerde dünyaya gelmiş olsaydı islam'a inanacaklarına canı gönülden eminmisiniz ?
    Kaldıki islam dünyada en çok inanılan dinler arasında 2. Sırada yer almakta.

Diğer dinlerin değişmiş olduğunu islamın ana kaynakları kuran ve sünnet'in korunduğundan bahsetmişsiniz.
    Kur’an’ın ilk orijinali: Küçük taşlar, deri, ağaç parçası, kemik gibi çeşitli nesnelere yazılıydı. Yakıldı.

Kur’an’ın ikinci orijinali: Ebubekir döneminde yapılan derleme. Yakıldı.

Kur’an’ın üçüncü orijinali: Osman döneminde oluşturulan “azmalar”. Bunlar da dünyanın hiç bir tarafında yok.

Kur’an’ın üçüncü orjinali üzerine:

Osman döneminde mushaflaştırılan Kur’an’ın orjinalinin bulunmayışı çok tuhaftır. Osman döneminden kalan orjinal bir Kur’an mushafı yoktur, ama Osman’ın dönemindeki kur’an’ın kopyaları -ki en iyimser rakamla 8.yy’a ait bir kopya vardır elimizde(1)- kendi zamanından çok sonrasına aittir.
    Biraz araştırın derim.

Din bir seçim işi olduğunu söylemişsiniz kısmen haklısınız
    Ben doğarken islam inancını seçmedim ve ailem beni bu islam inancı yüzünden göndermedikleri cami,hoca,cemaat vs kalmadı içlerinde yetiştim 1 sene
    Varsayalımki kendi seçmediğim dine halen inanıyor olsaydım ve bu şekilde ölseydim
    Başka bir dinin beni cezalandırmayacağı ne malum dünyada bilinen 4300 tane din var ya göktanrı inancı doğruysa ?
    Ve hangi inanan insan doğduğunda ailesinin verdiği inançtan başka bir dini seçme şansı bulunarak doğmuştur insanlığın geneli ailesinden ve bulunduğu coğrafyadan gelen din,dil,gelenek/göreneklerine bağlı bırakılarak yetiştirilmiştir.Aklı erdiğinde istediği inanca inanmakta özgürdür ama doğduğunda hangi inanaca inanacağı konusunda özgür değildir.
    dediğim gibi sonradan kendi isteğimle sorgulayarak bu düşüncelere vardım.

Dinsizlik inançsızlık diye birşey olmadı ve olmayacağını bahsetmişsiniz ateist toplumlara insanlara vs bakın derim.

Bilim neyi açıklarsa açıklasın ölümü öldürebiliyormu demişsiniz
    Kafa nakli ,cryonics projesi ,yapay zeka vs araştırın önümüzdeki yıllarda ölümsüzlük olmayacağı ne malum ?
    Evet ben neye inanmadığım farkındayım uydurma şeylere inanmıyorum hepsi bu.
    Dediğiniz gibi sizin inancınız size benim inancım banadır.

Evet biz iki damla sudan meydana geldik
    "O, erkek ve kadının beli ile kaburga kemikleri arasından atılagelen bir sudan yaratılmıştır."
    Ayetinde dediği şekilde atılagelen bir sudan gelmedik herhalde.
    1500 yıl önce anlatan kuran ve bilimin farklarını görmek için google da "kuran bilim çelişkisi" diye aratabilirsiniz ben yazarsam saatlarimi alır.

Bana bilim dini mensubu kuranı açıp bakmam gerektiğini ve söylediklerimin bir dizi iddia olduğunu anlar ve hatanı kabul edersin demişsiniz.
    Açıkçası kuranı çokça kez okuduğum oldu ve çok gereksiz ayetlerin bulunduğunuda gördüm.
    Bunlar nedir diye soracak olursanız muhammedin kadınlarıyla ilgili ayetleri okumanız yeterli olacaktır.

Ve son kısımlara gelecek olursak
    Öldükten sonra yok olmak kime güven duygusu verebilirki ?
    Asıl güven vermeyen nokta 4300 tane bilinen dinler arasında hangi din tarafından yargılanacağımız veya yargılanmayacağız.
    Kesin birşey yok objektif olarak bakıldığında.

İman ve şüphe bir arada olmaz demişsiniz öyle ise ben hristiyan veya budist vs gibi inançlara sahip olarak doğsaydım süphe etmeden o dinlere inanmam mı gerekecekti ?
    Sorgulamadan şüphe etmeden inanırsak nasıl doğruyu bulabiliriz ?

• R4nd0m R kullanıcısına yanıt
    ilk başta alay ederek cevap vermediğin için teşekkürle başlamam gerekiyor

yazının geneli göz önüne alındığında islam eleştirisinin baskın olduğunu görürsün

türkiye dahil ortadoğunun durumunun iyi olmamasının sebebi senin de dediğin gibi islama inandığını söyleyip islamın isteklerinin yapılmaması kuranı günümüzdeki kişisel gelişim kitaplarına benzetebilirsin içindekiler uygulanırsa fayda sağlar uygulnmazsa fayda sağlamıyor deyip kuran veya kitabın suçlanması abes olur

coğrafya meselesindeki temel itirazım inanmanın tamamen coğrafyayla sınırlanması ve zaten her insan islam fıtratı üzerine doğar diyen hadis çevrenin etkisini vurgulamakta

kuranın yakılması meselesi ayetler inerken sahabilerin ayetlere kendi notlarını eklemelerinden kaynaklanıyor
    kalan nüshaların senin tabirinle 8. yy dahi olsa aynı eserin 12 asır aynı kalması zaten mucizedir

yazımın başında ve sonunda verdiğim cevabı dikkate almadan yazılmış bir soru başka bir dine göre cezalandırılmayacağını .......
    şüphe varsa başka bir din aklında kalbindeyse zaten inanıyorum dediğine inanmıyorsundur sadece teslim olmuşsundur bu meseleyle alakalı yazdığın paragrafın devamı aile inancını şekillendirmesi meselesi bir çok gencin islamı yaşamadığı cümlenle çelişiyor aile baskısı belirleyici olsaydı zaten yaşanır farklılık görülmezdi

inançsızlık diye bir şey yok bunun konusunu açtım ateistler de aynı fikirde

olmayacağı ne malum bahsine girersek dine mahkum olursun öldükten sonra diriltilmeyeceğin ne malum

çelişki dediğin şey belki de daha bilimin ulaşamadığı bir bilgidir ileride gerçekten meninin orada üretime başladığı anlaşılacak ne malum dün için muamma olan bugün aleni ise bugün muamma olan yarın aleni olabilir gerçek olan bilimin daha ulaşamadığı bir çok şey varken kuranın bilime yön veren zamanında muamma olan birçok ayetinin olduğu gerçeğidir mesela fillere yağdırılan taşların anlatıldığı sureyi kuvvet atmaktır hadisiyle düşünün bugün savaşları uçaklardan atılan bombalar kazanıyor

gereksizlik neye göre belirlenir sana göre gereksiz olan bir başkası için vazgeçilmez olabilir sonuçta evrensel olduğunu bütün insanlar için geldiğini iddia eden bir din hiçbir alanda en ufak boşluk bırakmamalı

Öldükten sonra yok olmak kime güven duygusu verebilirki ?
    kime olabilir sorumluluktan kaçmış keyfince bir hayat sürmüşsün kuralları hiçe saymışsın bir cezasının olmasını ister misin hayır reddet kurtul ama gerçek böyle değilse ne olacak
    aslında hayatını diğer insanlara saygı çerçevesinde geçirmek isteyen insan için en ideali müslüman olmaktır neden? burada kilit nokta insanlara saygı bu yaşam anlayışında mecburen kurallara uyarsın hayatını kısıtlarsın bakın ilk başta düğmeyi yanlış ilikliyor kendimizi inanmayarak yanlışa mahkum ediyoruz islamın insandan istediği en temel kabul LA İLAHE İLLALAH sözüdür hadisi şerife göre buna tam gönülden inanan cezasını çektikten sonra kurtulur Allahtan başka ilah kabul etmeyeceksin ve ameli salih işleyeceksin yukarıdaki saygı sözü etrafında yaptıklarınla salih ameli yapıyorsun zaten ve günümüz anlayışında Allah vardır ve ortağı yoktur demek sana artı yük getirmiyor bunu kalbine kabul ettirebilirsen kuranın sana tersgelen yerlerinin nasıl anlaşılır hale geldiğini göreceksin ikimizde aynı hayatı yaşarken sen ödülü istemiyorum diyerek reddedersen ödül (cennet) verilmedi diye şikayet edemezsin istemediğin için verilmedi

sorgulamayı iman etmeden yaparsın sonra değil bir hadise anlatayım medineden gelerek 2. biat şeklinde gerçekleşen tarihi vakıada hz abbas gelenlere karşı neye biat ettiğinizin farkında mısınız diye soruyor bakın itaat edeceğiz dediğiniz şeyi tam anladınız mı tüm tanıdığınız dünyayı karşınıza aldığınızın farkında mısınız sorusu soruluyor üstelik o kadar muhtaç olunan bir zamanda böyle başlayan bir dinin sorgulanmadan inanılması gerektiğini dikta ettiğisöylenebilir mi

• Yazı kime ait bilemedim ama kim yazmışsa güzel bir yazı olmuş.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.