Şimdi Ara

Sattığım araç hala benim üzerimde.. ( HALLETTİK )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
34.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba.uzaktan tanıdığım birine ortak arkadaşlar aracılığıyla aracımı sattım. Eşi ve çocukları büyük bir hevesle aracı inceleyip beğendiler. parasını alıp anahtarı ruhsatı verdim. 1-2 hafta içinde aracı üzerine alacaktı.

Ben her ihtimale karşı arabayı ona sattığımı belirten bir tutanak yazdım. iki şahit eşliğinde imzaladık. tutanakta 4 imza var yani.

fakat iki hafta sonra aracı başaka birinin aracıyla üste para alarak takas yapmış. takas yaptığı adam da arabayı hala üstüne almadı. 5 ay geçti. sigorta vergi yok.adamda ehliyet yok. blokeli. Arabayı üstüne al diyorum sırıtıp duruyor,işi makaraya vuruyor, para yok vs. diyor.

Şimdi ben ne yapabilirim?yapılacak yasal olmayan şey çok ama yasal olarak ne yapabilirim?

ekleme: Arabayı parasını ödeyerek geri aldım. Sonra başkasına sattım. 6 binliralık arabada 2 binlira zarar ettim.Züğürt tesellisi olaraken az 200 bin liralık bir tecrübeye sahip oldum.

Sakın ama sakın böyle birşey yapmayın. Her şey ortada iken kanunlar yanınızda değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Lupara_ -- 27 Ağustos 2010; 13:18:56 >

• Devir masraflarını sen üstlen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Lupara_

Merhaba.uzaktan tanıdığım birine ortak arkadaşlar aracılığıyla aracımı sattım. Eşi ve çocukları büyük bir hevesle aracı inceleyip beğendiler. parasını alıp anahtarı ruhsatı verdim. 1-2 hafta içinde aracı üzerine alacaktı.

Ben her ihtimale karşı arabayı ona sattığımı belirten bir tutanak yazdım. iki şahit eşliğinde imzaladık. tutanakta 4 imza var yani.

fakat iki hafta sonra aracı başaka birinin aracıyla üste para alarak takas yapmış. takas yaptığı adam da arabayı hala üstüne almadı. 5 ay geçti. sigorta vergi yok.adamda ehliyet yok. blokeli. Arabayı üstüne al diyorum sırıtıp duruyor,işi makaraya vuruyor, para yok vs. diyor.

Şimdi ben ne yapabilirim?yapılacak yasal olmayan şey çok ama yasal olarak ne yapabilirim?

aracı satmadığın için araç hala senin....araca çalıntı diye ilan verebilir aracını geri alabilirsin...Şuan senin aracını izinsiz kullanıyorlar olarak gözükmekte kanunen...ARAÇ HAKKI TAMAMEN SENDE....herhangi bir suça karıştığında yine sen sorumlusun...ARACINI istediğin şekilde geri alabilirsin...!!!

Tutanak sadece delil olarak sunulabilir noter huzurunda imzalamadıktan sonra bir hükümü yoktur...

• quote:

Orijinalden alıntı: PaşaTuning

Devir masraflarını sen üstlen.

şimdi adama böyle dese vergi yatırılmadan borcu yoktur kağıdı alınmadığı için kabul etmez, ya da onu da ödetmeye çalışır
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozanmt

quote:

Orijinalden alıntı: PaşaTuning

Devir masraflarını sen üstlen.

şimdi adama böyle dese vergi yatırılmadan borcu yoktur kağıdı alınmadığı için kabul etmez, ya da onu da ödetmeye çalışır

Alıntıları Göster
    temiz kağıdını al gel noteri ben karşılayayım desem temelli keriz durumuna düşeceğim. araç eski. vergi 40 lira. bu seçeneği son ihtimal olarak düşünüyorum. ama adam o kadar çamur ki bunu da kabul edeceğini sanmam.

savcılık, emniyet boyutunda ne yapabilirim?bilgisi olan var mı?

• quote:

temiz kağıdını al gel noteri ben karşılayayım desem temelli keriz durumuna düşeceğim. araç eski. vergi 40 lira. bu seçeneği son ihtimal olarak düşünüyorum. ama adam o kadar çamur ki bunu da kabul edeceğini sanmam.

Alıntıları Göster
    Benzeri bir durum Rahmetli babamın Anadolunu sattığım kişilerle aramda geçmişti.En sonunda gittim bunlara,üstünüze almıyorsanız yarın polisi arıyorum aracım çalındı diye dedim.Ertesi gün üstlerine aldılar

• quote:

Orijinalden alıntı: kaf_kaftr

Benzeri bir durum Rahmetli babamın Anadolunu sattığım kişilerle aramda geçmişti.En sonunda gittim bunlara,üstünüze almıyorsanız yarın polisi arıyorum aracım çalındı diye dedim.Ertesi gün üstlerine aldılar

Alıntıları Göster
    aracın satışını vermemişsin zaten, adam da ne cesaret ne satış ne ruhsat almış kullanıyor. en güzeli çalındı aracım demek ve bağlatmak ama önce karşı tarafa söyle yoksa senin başın yanar kaza, ceza v.s durumlarında. en basit örneği gişelerden kaçak geçse cezayı sen ödeyeceksin.

• quote:

Orijinalden alıntı: W_R_11

aracın satışını vermemişsin zaten, adam da ne cesaret ne satış ne ruhsat almış kullanıyor. en güzeli çalındı aracım demek ve bağlatmak ama önce karşı tarafa söyle yoksa senin başın yanar kaza, ceza v.s durumlarında. en basit örneği gişelerden kaçak geçse cezayı sen ödeyeceksin.

Alıntıları Göster
    Aracın üstüne haciz gelicek işlerim bozuldu yanarsın diyebilirsin. O olmadıysa polise çalıntı ihbarı yaparsın. Sizin aranızda yaptığınız sözleşmenin mahkeme karşısında hiçbir geçerliliği yok bi adama çarpıp kaçsa seni almaya eve gelir polisler. O yüzden ne yap et satışını aldır. Ya da çalıntı ihbarı yap en son çare. Güzellikle olmuyorsa böyle yapıcaksın mecburen.

• quote:

Orijinalden alıntı: W_R_11

Alıntıları Göster
    Arkadaşım kusura bakma ama sen çok hata var. Yaptığın iş resmen ruhsatı senin üzerine olan bir tabancayı tanımadığın birine vermekle aynı şey. Eleman gidip birisine çarpsa polisin ilk gözaltına alacağı kişi sensin. Çünkü arabanın sahibi sensin. Üstelik imzalattığın o kağıt var ya, hiçbir işe yaramaz, seni hiçbir şekilde kurtarmaz.
    Bence korkulu rüya görmektense elemana telefon aç ve de ki "Sana 3 gün mühlet. Üstüne aldın aldın.. Almazsan polise çalıntı başvurusu yapıyorum".
    Almazsa da git bir avukata, hukuki süreci başlat. En azından noter satışı yaptır.
    Sen uykusuz gece geçireceğine o geçirsin.

• quote:

vakit kaybetmeden en yakin karakolda calinti ihbari verip, 3 saat icinde otoparka cekilmis bir sekilde teslim alirsiniz. daha sonra adam size yalvarsin geri ver abi diye.

olmadi 3-5 kisi toplayip cirkefleseceksiniz.

turk polisi bu islerde bence cok basarili.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emtue

quote:

vakit kaybetmeden en yakin karakolda calinti ihbari verip, 3 saat icinde otoparka cekilmis bir sekilde teslim alirsiniz. daha sonra adam size yalvarsin geri ver abi diye.

olmadi 3-5 kisi toplayip cirkefleseceksiniz.

turk polisi bu islerde bence cok basarili.

Alıntıları Göster
    Valla bu iş ihmale gelmez. Arkadaşların yazdığı problemlerle karşılaşabilirsin. Benim başıma da böyle bir olay gelmişti. Adamın parası olduğu halde üzerine almıyordu aracı. adamı 15 gün boyunca her gün aradım. Artık bıktı adam Sonunda üzerine noter satışını yaptık. Gerçi sorguladığımda hala ruhsatı üzerine almamış. Fakat vergi dairesinde araç onun üzerine gözüküyor. Elimde de kapı gibi noter satıışı var.

• quote:

Orijinalden alıntı: edebi

Valla bu iş ihmale gelmez. Arkadaşların yazdığı problemlerle karşılaşabilirsin. Benim başıma da böyle bir olay gelmişti. Adamın parası olduğu halde üzerine almıyordu aracı. adamı 15 gün boyunca her gün aradım. Artık bıktı adam Sonunda üzerine noter satışını yaptık. Gerçi sorguladığımda hala ruhsatı üzerine almamış. Fakat vergi dairesinde araç onun üzerine gözüküyor. Elimde de kapı gibi noter satıışı var.

Alıntıları Göster
    Allah korusun ölümlü bi kaza veya başka kötü bir iş gelse araca yanarsın ki ne yanarsın.. hemen aracın noter satışını yapmaya bak başın ağrımasın basit gibi gözüken satış alma muhabbeti adamın hayatını karartır

• quote:

Orijinalden alıntı: edebi

Alıntıları Göster
    Belliki arkadaşım çocuk değilsin. Yerinde olacam bana cıvık davranacak Yanında telefonumu çıkarır ararım polisi Arabam çalındı ihbarı yaparım bak gerisini o düşünsün.Tatlı canımıda hiç sıkmam. Bukadar basit birşeyi senin bilmemen :( garibime gitti.

• quote:

Orijinalden alıntı: Brujeria35

Belliki arkadaşım çocuk değilsin. Yerinde olacam bana cıvık davranacak Yanında telefonumu çıkarır ararım polisi Arabam çalındı ihbarı yaparım bak gerisini o düşünsün.Tatlı canımıda hiç sıkmam. Bukadar basit birşeyi senin bilmemen :( garibime gitti.

Alıntıları Göster
    noter satışı neden yapmadın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: birol_61

noter satışı neden yapmadın?

Alıntıları Göster
    tavsiyeleriniz için teşekkürler. normalde böyle bir hata yapmam.ama hatırlı bir arkadaşın aracılığıyla tanıdık birine 2 hafta sonra aracı üstüne alacağı şeklinde anlaşarak verdim.ama şuan araç, aracı sattığım kişide değil. dengesiz delinin birinde.plakaları sökmek, aracı yakmak dahil her türlü çirkefliğe başvurabilirim.

ama benim amacım resmi yollardan işi yürütmek. bayram tatili sonrasında ilk yapacağım iş bir kaçgün mühlet verip sonunda aracı bağlatmak zaten. Ama bu iş okadarda basit değilmiş sanırım.trafik polisi bir arkadaşın söylediğini yanlış anlamadıysam polis savcılık izni olmadan aracı bağlayamıyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Lupara_ -- 18 Eylül 2009; 23:30:44 >

• quote:

tavsiyeleriniz için teşekkürler. normalde böyle bir hata yapmam.ama hatırlı bir arkadaşın aracılığıyla tanıdık birine 2 hafta sonra aracı üstüne alacağı şeklinde anlaşarak verdim.ama şuan araç, aracı sattığım kişide değil. dengesiz delinin birinde.plakaları sökmek, aracı yakmak dahil her türlü çirkefliğe başvurabilirim.

ama benim amacım resmi yollardan işi yürütmek. bayram tatili sonrasında ilk yapacağım iş bir kaçgün mühlet verip sonunda aracı bağlatmak zaten. Ama bu iş okadarda basit değilmiş sanırım.trafik polisi bir arkadaşın söylediğini yanlış anlamadıysam polis savcılık izni olmadan aracı bağlayamıyormuş.

Kim olursa olsun babanın oğluda olsa işi sağlama almak da fayda var ama olan olmuş yakınmanın bir anlamı yok. Senin yapacağın en yasal şey arkadaşların da dediği gibi aracın çalıntı olduğunu bildirmek öncelikle şu an araç kimdeyse ona bir göz dağı ver bu hafta içi aracı üstüne geçirmezsen ben çalıntı ihbarı verecem senin paşa keyfin bilir diye bir göz dağı ver bak o zman nasıl paşa paşa üstüne geçirecek. Geçirmezsede bir an önce savcılık işlemlerini başlat. Araç senin üstüne olduğundan başını baya ağrıtacak sorunlar çıkabilir ihmal etme sakın. Kolay gelsin bundan sonra işini sağlama al en yakın dostunda olsa böyle yapmak ta fayda var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Panturk

quote:

Kim olursa olsun babanın oğluda olsa işi sağlama almak da fayda var ama olan olmuş yakınmanın bir anlamı yok. Senin yapacağın en yasal şey arkadaşların da dediği gibi aracın çalıntı olduğunu bildirmek öncelikle şu an araç kimdeyse ona bir göz dağı ver bu hafta içi aracı üstüne geçirmezsen ben çalıntı ihbarı verecem senin paşa keyfin bilir diye bir göz dağı ver bak o zman nasıl paşa paşa üstüne geçirecek. Geçirmezsede bir an önce savcılık işlemlerini başlat. Araç senin üstüne olduğundan başını baya ağrıtacak sorunlar çıkabilir ihmal etme sakın. Kolay gelsin bundan sonra işini sağlama al en yakın dostunda olsa böyle yapmak ta fayda var.

Alıntıları Göster
    en güzelini önermişler aracım çalındı diyecğim üstüne almıyorsan de bağlatınca aracı tıpış tıpış gelecektir

• quote:

Orijinalden alıntı: Blue_Knight

en güzelini önermişler aracım çalındı diyecğim üstüne almıyorsan de bağlatınca aracı tıpış tıpış gelecektir

ama şöylede bişe var

araca çalıntı diyeceksiniz ama aracın ruhsatı ve anahtarları diger sahısta nasıl calma bu?

bu işi bilen biriyle yapmanızı öneririm,haklı durumdayken haksız duruma düşmeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .IsTanBul. -- 19 Eylül 2009; 2:43:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: .IsTanBul.

quote:

Orijinalden alıntı: Blue_Knight

ama şöylede bişe var

araca çalıntı diyeceksiniz ama aracın ruhsatı ve anahtarları diger sahısta nasıl calma bu?

bu işi bilen biriyle yapmanızı öneririm,haklı durumdayken haksız duruma düşmeyin

Alıntıları Göster
    araca çalıntı demende seni suçlu duruma düşürür.bence vakit kaybetmeden,bayram seyran dinlemeden resmi bir dilekçeyle işlemi başlat.benimde başıma gelmişti.bir ay içinde,sattığım kişi üstüne almadan araç 5,6 el değiştirmiş.en sonuncuyu buldum ve senetlerim var haciz gelirse karışmam dedim.ertesi gün saat 8.00 da iş yerime geldi,devrettim.şu an araçla yapılacak her türlü maddi zararlardan sorumlusun,cezai zararlardada başın epeyce ağrır.bir an önce bu işi temizlemeni öneririm.

• quote:

Merhaba.uzaktan tanıdığım birine ortak arkadaşlar aracılığıyla aracımı sattım. Eşi ve çocukları büyük bir hevesle aracı inceleyip beğendiler. parasını alıp anahtarı ruhsatı verdim. 1-2 hafta içinde aracı üzerine alacaktı.

Aynısı şu an benimde başımda.
    adam birde akraba kötü şeyler yapmak istemiyorum. (çalıntı ihbarı, dövmek sövmek vs.)
    az da olmadı hani aracı 2006 da satmıştım hala üzerine almadı.
    üzerine al diyorum para yok cart curt ıvır zıvır deyip duruyor. akrabayız idare et diyor.
    iyilikten maraz doğarmış bu sözü yaşayarak anlamış oldum.
    Bence eniyisi borç gösterip haciz gelcek felan deyip üzerine aldırmak.

banada bi tavsiyesi olan varmı

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.