Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (91. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17.660
Cevap
366
Favori
1.943.750
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8990919293
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bülent abi ansmann da alman olduğu için bakayım dedim peki sen konnoc a099 mu yoksa ansman mı önerirsin lcd olan
  • quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan
    @fenman.
    Şuana çalışan 4 ad. AT- 908 de teker teker denedim. İlginç konu ettiğiniz durum bende çalışan 908' ler de de aynı durum var. Tersi olsaydı bir yorum getirebilirdim ama bu durum çok garip. Refresh durumu hk. kullanma klavuzunda bir açıklama yok Çünkü işin diğer garip durumu şarjlı pilleri soldaki 2 göze 2 ad. koyduğunuzda refresh' yapmadığı için ve ayar switch' i de olmadığından bu işlem için 4 pil gerekir diye düşünmüş ve bu şekilde kullanıyordum. Bu garipliğe firmayada sorsam bir açıklama getireceklerini düşünemiyorum. Çünkü al-sat' çılar....
    Datronlara gelince Zannederim sizdekilerde 2000 mA' lik ve 2004 yılı CHIP dergisi ile verilenlerden olmalı. 2 Adet ve galiba bir sağlam bir arızalı koymuşlardı o tarihlerde bir dergi daha alıp 4 lemiştim ama şu anda elimde 2 sağlam 2 de verimsiz pil var. ve tabi fason. bence refresh ederek değil bir fener ampulü ile deep derin boşaltma yapın ya piller tam kanat çırpar veya tembelleşme ise canlanır....

@bipekkan

Refresh'le ilgili söylediğiniz "dördünü birden yapmak" yaklaşımı kafamı karıştırdı. Daha önceden 2 adet pili refresh işlemine tabi tutmuş ve bir süre sonra ışığının söndüğünü görerek "işlem bitti" uyarısı verdiğini düşünmüştüm. Peki bu durumda 2'li refresh işlemi bir işe yaramıyor mu? Elimde aynı tip ve modelden 4 adet pil yoksa, iki adedini refresh edemeyecek miyim? Yoksa ayrı tip ve kapasitedeki çift pilleri aynı anda mı koyacağım? (bu şekilde yapmak bana pek uygun gibi gelmiyordu; hala da gelmiyor. Yani şarjdaki gibi, "farklı kapasitede pilleri aynı anda cihaza koymamak" ilkesi açısından).

Evet, elimdeki piller Chip dergisinin verdiği piller. Tamam, fenerle deşarj edebilirim; ama daha iyi anlamak için ayrıntılı sorayım: böyle performansı düşük ve durumu belirsiz Ni-Mh pilleri refresh etmek anlamsız veya zararlı mı? Ayrıca, böylesi sorunlu Ni-Mh pilleri fenerle deşarj etmek, cihaza koyup deşarj etmekten daha mı verimli oluyor?

Sadece bana değil, herkese gösterdiğiniz ayrıntılı yaklaşımınız ve zahmetiniz için tekrar teşekkür ederim.
  • @Fenman,
    Bendeki şu an çalışan 4 adet 908 de 2 adet pille refresh işlemini şimdi başardım.Diğer taraftan soldan birinci göz hariç pilleri diğer gözlere teker teker konması durumunda tepki vermesi de şaşırtıcı bir durum. Biraz evvel şunu denedim. soldan 2. göze pili koydum refres ışığı yandı arkasından 1. göze de pil koydum. ışık yanmaya devam etti 3 ve 4 gözlerede pil koydum refresh yanıyor ama soldan 1. gözden pili çıkartınca refresh söndü. göz atlayarakta denedim. 1. gözde pil olmadığı zaman refresh yanmıyor ama gözler boşken 2.-3.-4. gözlere teker teker pillri koyarsanız resresh ışığı yanıyor.
    Oldukça MANTIKSIZ bir durum. Bunu Osilaskop ile gözlemem lazım Çünkü refresh ışığının yanması yalancı bir ikazda olabilir. Refresh işlemi Ni-CD piller içindir teorik olarak. Bu cins pillerde özellikle düşük şarj gerilimleri ile şarj etmek ve zamana bağlı olarak şarj tutma gerilim seviyesi aşağı düşer ve pil tam dolmadan doldum der Buna kalıcı hafıza diyoruz. Refrefh bunu giderir. Teorik olarak Ni-Mhd' lerde hafıza olayı yok kabul edilir ve Bu defa pilin hafızası tam kaybolmasın gerekçesi ile bu pilleri kullanan cihazlar piller yaklaşık %10-15 kapasiteye düşünce Bitti uyarısı alır. Benim yaptığım yanlışta bu olmuştu pilleri derin boşaltma işlemine tabi tuttuğumda pillerin tümünü bir 30 saat kadar boşaltmada unuttum ve şarja verdiğimde neredeyse 12 pilin 8 adedi bir daha şarj tutmadı. Neden olduğunu o anda kestiremedim bir diğer grubuda yine derin deşarjda unutunca bir 4 adedi daha gidince ayıldım.... Çünkü bu defa pillerin 8 adedinde 0.170V seviyesinde gerilim varken diğer 4 adedi 0 Volttu ve bir daha şarj tutmadı. Bu nedenle fener ile boşaltmada dikkat etmek lazım ışık birden zayıflayınca deşarj işlemine son vermek lazım. Aslında Ni-Mhd pillerde cihazın deşarj konumuna bırakmak, veya şarj cihazında ayrıca deep condition seçeneğinde deşarj işlemi yapmak çok mantıklı. Çünkü herzaman pilleri takip etmeye kalkmak hem yorucu hemde insan unutabiliyor. AT 408 Bu yönden iyi sayılır ancak yeterli şarj akımı malesef veremiyor Bu nedenlede şarj süresi bir hayli uzun....
    quote:

Orjinalden alıntı: Fenman

Refresh'le ilgili söylediğiniz "dördünü birden yapmak" yaklaşımı kafamı karıştırdı. Daha önceden 2 adet pili refresh işlemine tabi tutmuş ve bir süre sonra ışığının söndüğünü görerek "işlem bitti" uyarısı verdiğini düşünmüştüm. Peki bu durumda 2'li refresh işlemi bir işe yaramıyor mu? Elimde aynı tip ve modelden 4 adet pil yoksa, iki adedini refresh edemeyecek miyim? Yoksa ayrı tip ve kapasitedeki çift pilleri aynı anda mı koyacağım? (bu şekilde yapmak bana pek uygun gibi gelmiyordu; hala da gelmiyor. Yani şarjdaki gibi, "farklı kapasitede pilleri aynı anda cihaza koymamak" ilkesi açısından).

Evet, elimdeki piller Chip dergisinin verdiği piller. Tamam, fenerle deşarj edebilirim; ama daha iyi anlamak için ayrıntılı sorayım: böyle performansı düşük ve durumu belirsiz Ni-Mh pilleri refresh etmek anlamsız veya zararlı mı? Ayrıca, böylesi sorunlu Ni-Mh pilleri fenerle deşarj etmek, cihaza koyup deşarj etmekten daha mı verimli oluyor?

Sadece bana değil, herkese gösterdiğiniz ayrıntılı yaklaşımınız ve zahmetiniz için tekrar teşekkür ederim.
  • @alperen_69,
    Ansman hiç alıpta kullanmadım ama firma bir Alman firması ama malum Almanları gözde Radyo TV firması GRUNDIG bugün BEKO' nun Philips Hollanda firması ama tüm imalatı ilk önce Macaristana kaydı şimdide 3. dünya ülkelerine Çin' den gidiyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün...... A099 güzel cihaz ama Daha evvelki postlarımda hoşuma gitmeyen durumu yazmıştım...
    quote:

Orjinalden alıntı: alperen_69

bülent abi ansmann da alman olduğu için bakayım dedim peki sen konnoc a099 mu yoksa ansman mı önerirsin lcd olan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 2 Kasım 2008; 11:11:29 >
  • http://www.hepsiburada.com/digimax-805-sarj-cihazi4x-2700mah-aa-pilkalem-pil/productDetails.aspx?categoryid=87951&productid=bd98983#tablnk

bu ürün için ne düşünürsünüz?

makine s6500fd? Bu pillerin performansı acaba ne kadar fotoğraf çektirir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: phoneman

makine Canon A570 IS. Yeni aldım zaten. Bakalım bugun eve gidince 2'şerli bir şekilde şarja bağlayacağım

Bende sizinle aynı modeli kullanıyorum geçenlerde gp2700mah lık piller aldım ilk şarjlarımda 300-400 civarı çekim yapabildim 5. 6. şarjdan sonra 2-3 gündür 600-700 civarı çekim yaptım bende şaşırdım hemde 2 gün ara vermiştim pillerde kendi kendine boşalmıştır heralde aralıksız çeksem 800 civarı olacaktı heralde

bundan sonra ki şarjı ve çekim sayısını merakla bekliyorum çünkü A570 de hiç bu sayıda çekim duymamıştım kendimde hiç yaklaşamamıştım bile ama şarj cihazı pilleri dolu tutsun diye 2-3 gün şarjda bıraktım
  • @burakacikel,
    Daha evvelki postlarıma göz atmamışsınız.
    Her sırası geldiğinde böyle şeylerden uzak durun diyorum. Bu gidişle adamlar beni sokak ortasında harcayacaklar.Bilindik markalara yönelin.....
    Elinizdeki makinanın iyi bir pille ortalama performansı 700, %20 flaşlı 600 fotograf civarındadır. ama bilindik iyi firmaların pilleriyle
    @askan22,
    Son derece normal sonuç, biraz arka sayfalardaki postlara bir göz atarsanız max verimin ancak 4.- 5. şarjdan sonra alınabileceğini devamlı yazıyorum. GP' ler benim en son tercihim. Beklemede çabuk boşalırlar. Bu konuda en uzun dayananlar Panasonic ve Kodak 2100 mA pillerdir. Sonra Varta ve benzer markalı piller gelir ama aralarında 3-5 günlük fark vardır ilk grupla.
    Eğer şarj cihazınız dandik ve akım kontrollu bir cihaz değilse pilleri şarjda bırakmanız pek doğru değil.
    quote:

Orjinalden alıntı: burakacikel

http://www.hepsiburada.com/digimax-805-sarj-cihazi4x-2700mah-aa-pilkalem-pil/productDetails.aspx?categoryid=87951&productid=bd98983#tablnk

bu ürün için ne düşünürsünüz?

makine s6500fd? Bu pillerin performansı acaba ne kadar fotoğraf çektirir?

quote:

Orjinalden alıntı: askan22
    Bende sizinle aynı modeli kullanıyorum geçenlerde gp2700mah lık piller aldım ilk şarjlarımda 300-400 civarı çekim yapabildim 5. 6. şarjdan sonra 2-3 gündür 600-700 civarı çekim yaptım bende şaşırdım hemde 2 gün ara vermiştim pillerde kendi kendine boşalmıştır heralde aralıksız çeksem 800 civarı olacaktı heralde

bundan sonra ki şarjı ve çekim sayısını merakla bekliyorum çünkü A570 de hiç bu sayıda çekim duymamıştım kendimde hiç yaklaşamamıştım bile ama şarj cihazı pilleri dolu tutsun diye 2-3 gün şarjda bıraktım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 2 Kasım 2008; 17:42:16 >
  • @Bipekkan hocam şarj aleti gp 2700 pillerle geldi ve pilleri dolu tutar yazıyor tanıtımında şarj olup yeşil yanınca akımı azaltıp pilleri dolu tutuyormuş bilgi böyle ama ne kadar güvenilir bilemem. Gpden pil ömrü olarak memnunumda dediğin gibi boşta beklerken çok çabuk boşalıyor bende kendimi zorlayarak fotoğraf çekmeye çalışıyorum piller boşalana kadar

hocam gp reyckho diye 1 sene bile boşta dursa boşalmayan piller varmış doğrumudur gerçekten boşalmazmı yada başaka bu tip kendikendine boşalmayan pil marka önerebilirmisiniz?
  • Şarj cihazı ile geldiğine göre doğrudur. Bu şarja Trigle şarj denir, 10 mA civarında bir dalgalanan şarj akımı ile pilleri sürekli tam dolulukta tuttar.
    Bu piller daha çok Klavye-duvar saati gibi az akım çeken cihazlarda kullanılır. Benim duvar saatlerinde 3 ayrı markanın birer adedi AA pil olarak 5.5 aydır çalışıyor. Ancak fotograf makinesi gibi çok akım çeken ister aralıklı ister sürekli yüksek akım çeken cihazlarda ne netice verir denemedim bilmiyorum. Diğer 2 marka Varta Ready2Use (Migros-Kipa ve ŞOK'mağazalarında var) diğeri Panasonic INFINIUM. Bu aralar pek raslamıyorum ama var. Sanyo' nun da var olduğu söyleniyor ama ben görmedim.........
    quote:

Orjinalden alıntı: askan22

@Bipekkan hocam şarj aleti gp 2700 pillerle geldi ve pilleri dolu tutar yazıyor tanıtımında şarj olup yeşil yanınca akımı azaltıp pilleri dolu tutuyormuş bilgi böyle ama ne kadar güvenilir bilemem. Gpden pil ömrü olarak memnunumda dediğin gibi boşta beklerken çok çabuk boşalıyor bende kendimi zorlayarak fotoğraf çekmeye çalışıyorum piller boşalana kadar

hocam gp reyckho diye 1 sene bile boşta dursa boşalmayan piller varmış doğrumudur gerçekten boşalmazmı yada başaka bu tip kendikendine boşalmayan pil marka önerebilirmisiniz?
  • MAları Mhz yazmışım.
    o sırada Notebook ramlarine bakıyordum. 533 mhz, 667mhz derken el alışkanlığı ile olmuş.

pillerim konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
    en son yine şarj ettim.
    daha fotoğraf çekmeden makinem pil uyarısı verdi.

şimdiden teşekkürler..

quote:

@gpunto,
    Makineniz 2 adet AA pille çalışıyor. Ancak şimdi meslekten biri olmadığınızı düşündüğüm için Pillerinizi basit bir şekilde test ettireceğim ve bununla ilgili olarak bir şeyler düşünmem lazım. Bu nedenle kafamı toparlayıp size biraz 1YTL kadar masraf etireceğim ama yarın sabaha.
    quote:

Orjinalden alıntı: gpunto

pillerden 2100 de var,2500 mhz(mA) de, 2700 mhz(mA) de var,
    durum hep aynı.
    makine Canon A570 IS.

• Bu olayı çözdüm. Bu sefer pillerin 4ünü aynı anda değilde 2 tanesini şarj ettim ve sorun çözüldü. Sanırım ATABA 508 4x2650Mah'ı kaldırmadı :)
    quote:

Dün akşam , yeni aldığım Duracell Supreme 2650 MaH pilleri ilk kez ATABA 508 şarj cihazına bağladım. Fakat 3 saat sonra yeşil ışık yandı. Haliyle yarım yamalak şarj etti ve fotoğraf makinemde 30-40 foto sonra bitti. 4 tane pili aynı anda bağladım ve kullanma kılavuzunda yazdıgı gibi cihazı 4.8V !a ayarladım. Niye böyle bir sey yaptı acaba. Pillerde sorun olacagını sanmıyorum. Gittim öözellikle Japon malı olan piller almıştım.
  • Olur mu öyle şey @phoneman, piller seri bağlıdır ve her bir pilden geçen akım sabittir 270-400 mA civarında. 2 pilde de aynı, 4 pilde de....
    quote:

Bu olayı çözdüm. Bu sefer pillerin 4ünü aynı anda değilde 2 tanesini şarj ettim ve sorun çözüldü. Sanırım ATABA 508 4x2650Mah'ı kaldırmadı :)
    quote:

Dün akşam , yeni aldığım Duracell Supreme 2650 MaH pilleri ilk kez ATABA 508 şarj cihazına bağladım. Fakat 3 saat sonra yeşil ışık yandı. Haliyle yarım yamalak şarj etti ve fotoğraf makinemde 30-40 foto sonra bitti. 4 tane pili aynı anda bağladım ve kullanma kılavuzunda yazdıgı gibi cihazı 4.8V !a ayarladım. Niye böyle bir sey yaptı acaba. Pillerde sorun olacagını sanmıyorum. Gittim öözellikle Japon malı olan piller almıştım.

• Bana da çok saçma geldi ama oyle yaptı valla :D 4 pil şarj edince 2 saatte şarj ediyor ve hemen bitiyor. Ama 2'şerli yapınca 7 saat civarı sürüyor. Tam randıman alıyorum. İlginç bir durum ama test ederek yaptım ve boyle sonuç ortaya çıktı
  • Merhabalar

Bir arkadaşımda samsung digimax s600 fotoğraf makinesi var. geçenlerde 4 tane duracell 2650 MAh pil aldık. şarj ettik. arkadaş makinesine takmış ve 5-10 fotoğraf çektikten sonra bitmiş. sorun arkadaşın şarj aletinde mi diye başka bir şarj aletiyle şar ettik( bu linkteki alet ile şarj ettik http://www.hepsiburada.com/gp-powerbank-4-2500-sarj-cihazi-4x2500-mah-sarjli-pil/productDetails.aspx?categoryid=87951&productid=bd96656#tablnk ) ama yine aynı sorun olmuş. acaba makinede bir sorun olabilir mi?yoksa biz biryerde mi yanlış yapıyoruz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakacikel -- 4 Kasım 2008; 18:23:23 >
  • güncel
  • benim problemim de aynı.
    pilleri verimli kullanamıyoruz.

bu işten anlayan bir uzmana ihtiyacımız var.
    ben de birçok markada oldu bu.
    bu nedenle pilden yada makineden olduğunu düşünmüyorum,
    bir uygulama hatamız var gibi.

quote:

Orjinalden alıntı: burakacikel

Merhabalar

Bir arkadaşımda samsung digimax s600 fotoğraf makinesi var. geçenlerde 4 tane duracell 2650 MAh pil aldık. şarj ettik. arkadaş makinesine takmış ve 5-10 fotoğraf çektikten sonra bitmiş. sorun arkadaşın şarj aletinde mi diye başka bir şarj aletiyle şar ettik( bu linkteki alet ile şarj ettik http://www.hepsiburada.com/gp-powerbank-4-2500-sarj-cihazi-4x2500-mah-sarjli-pil/productDetails.aspx?categoryid=87951&productid=bd96656#tablnk ) ama yine aynı sorun olmuş. acaba makinede bir sorun olabilir mi?yoksa biz biryerde mi yanlış yapıyoruz?
  • quote:

Bana da çok saçma geldi ama oyle yaptı valla :D 4 pil şarj edince 2 saatte şarj ediyor ve hemen bitiyor. Ama 2'şerli yapınca 7 saat civarı sürüyor. Tam randıman alıyorum. İlginç bir durum ama test ederek yaptım ve boyle sonuç ortaya çıktı

konnoc un bir modelinde a099 değil hangisi olduğunu tam hatırlamıyorum 2 pil için 3 saat diyor 4 pil için 6 yazıyordu
  • Aldığınız Duracell pillerden bir adedinin fotografını koyarmısınız? Benimde aldığım ama eski EXTREME yazanlarda bir sorun yaşamadım şu ana kadar....
  • quote:

Aldığınız Duracell pillerden bir adedinin fotografını koyarmısınız? Benimde aldığım ama eski EXTREME yazanlarda bir sorun yaşamadım şu ana kadar....

işte bunlar

http://www.logicky.cz/data/product/normal/2650.jpg
  • ben mp3 çalar için (aaa) şarj aleti soracaktım
    pili vermli kullanacak ve işi bittiğinde ışığı sönecek cinsten olsa iyi plur aşırı pahalı bi şey istemiyorum tavsiyeleriniz neler
  • 
Sayfa: önceki 8990919293
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.