Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (90. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8889909192
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şarjlı pillerimi verimli kullanamıyorum.

bir sürü marka şajlı pil aldım.
    yıllardır şarjlı pil kullanıyorum, daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum.
    çünkü çok verimsizler.

millet 300-400 fotoğrafta bahsediyor.
    ben 5 fotodan sonra pil zayıf uyarıosı alıyorum.
    bütün markalarda bu böyle,
    farklı şarj cihazlarında da.

ben nerde neyi yanlış yapıyorum.
    cep telefonlarında ilk kullanımda 12 saaat sürekli şarjda baırakın diyorlar.
    bunları da ilk kullanımda böyle mi yapmalıyım.
    diğer yandan şöyle bir durum da var,
    12 sat şarjda kalsa ne olur?
    zaten full şarj olunca şarjı kesiyor makina.
    bu durumda 12 saat olmuş, 112 saat olmuş ne fark eder.

Lütfen bir yardım.
  • Merhabalar

s6500fd makinem ile uzun süreler kullanabileceğim fiyat performans açısından uygun bir pil seti arıyorum. Cihaz ve pil olarak tavsiyeleriniz nelerdir? Bülent abi cevaplarını bekliyorum ;)
  • quote:

Orjinalden alıntı: burakacikel

Merhabalar

s6500fd makinem ile uzun süreler kullanabileceğim fiyat performans açısından uygun bir pil seti arıyorum. Cihaz ve pil olarak tavsiyeleriniz nelerdir? Bülent abi cevaplarını bekliyorum ;)

@burakacikel,
    Cihaz olarak Ataba AT908 veya 508 fiyat olarak fazlası ile yeterli 15-12 YTL alabilirsiniz Pil olarak varta 2500 mA-Panasonic 2100 mA- kodak 2100-2500 mA Bunlardan birini seçebilirsiniz. Panasonic ve kodak şarj sonrası bir ay kadar boşalmadan bekleyebiliyor Vartlar ise randımanı düşüyor. Bu yeni nesil pilleri henüz test edemedim makinede çünkü makinelerim artık satıldı. Bu nedenle uygun bir deney seti hazırlamam gerekiyor ama çok yakın zamanda da yapamayacağım, çünkü haftaya sağlık kontrollarıma başlayacağım. bu nedenle bu pillerden beğendiğiniz markadan 2 takım alarak kullanın.......
  • Walla sizin işiniz tam Aziz Nesin'lik olmuş Hani, "Dr' un, ne yerse yesin dediği" bir durum. Şaka bir tarafa, şarj cihazınız marka model, pilleriniz na marka model ve kapasiitesini yazarsanın yrd. olmaya çalışayım.... Tabi makineninizin de marka modelini bildirin....
    quote:

Orjinalden alıntı: gpunto
    Şarjlı pillerimi verimli kullanamıyorum.
    çünkü çok verimsizler.
    ...............
    ..................
  • Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Birkaç sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.
    Hızlı şarj pili neden öldürüyor? Yüksek voltaj ve akım sebebiyle mi? Yoksa ısıdan mı? Eğer ısıdan ise 8cm bir fan takıp bunun önüne geçebilir miyiz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: mav1li

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Hızlı şarj pili neden öldürüyor? Yüksek voltaj ve akım sebebiyle mi? Yoksa ısıdan mı? Eğer ısıdan ise 8cm bir fan takıp bunun önüne geçebilir miyiz?

Yüksek voltaj ve akıma bağlı ısı.Isı içten dışa artıyor bildiğiniz gibi.Dış soğutma yanlış bir uygulama olmamakla beraber toplam pil ömrüne etki edecek kadar değişiklik getirmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SabitSalınım -- 31 Ekim 2008; 9:09:23 >
  • Aslında olay şöyle gelişiyor. Normal şarjda şarj gerilimi 1.44-1.46 volt aralığındadır. Bunu pratik olarak karşılığı Ni-Cd ve Ni-MHd pillerde pilin anma akımını 1/10 mA kadar bir akımla şarj demektir. Bu değer takribidir. imal tekniğine,Marka ve kalitesine göre %10-15 +/- değişir. Hızlı şarjda bu gerilimi 1.5-1.55 aralığına çıkartılırken besleme transformatör veya kuruluş dizaynına göre akım verme kapasitesi arttırılır. Bu ise anma akımının yaklaşık 1/5 kadar bir akıma karşılıktır. Ultra hızlı mızlı dendiğinde ip artık kopar. Şarj gerimi 1.6-1.7 V. civarına çıkmıştır tabi tanrı ne verdiyse pil neredeyse anma kapasitesinin (Üzerinde yazılı değer) tamamı hatta 1.5 misli akım şiddeti ile şarja zorlanır.
    Kim ne derse desin üzerinde şarj akımı olarak 250 mA std. yazan pili 3500 mA' ile 1/2 saatte şarja kalkmak cehatetinde çok çok ötesinde bir durumdur. Tıpkı 2 mm2 ye 12 Mpx sıkıştırılıp satılması ile eşdeğer bir durumdur.
    Burada olan olay pil resmen kaynamaya içinde normalde kuru halde bulunan elektrolit eriyerek + kutup bulunan deliklerde potasyum eriyiği olarak dışarı çıkar ve beyaz köpük halinde donar. Eğer pil dandik ise bu delikler genellikle Aksesuar (!) amaçlıdır. Tıpkı arabalardaki sağ-sol işaret kolları gibi ve pil PATLAR.....
    quote:

Orjinalden alıntı: mav1li

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

• bende 2 makine var,
    biri uniross ultra fast charger 1 saatte şarj eden,
    diğeri GP 5 saatte şarj eden.

pillerim ise kodak, uniross ve gp.

teşekkürler..

quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Walla sizin işiniz tam Aziz Nesin'lik olmuş Hani, "Dr' un, ne yerse yesin dediği" bir durum. Şaka bir tarafa, şarj cihazınız marka model, pilleriniz na marka model ve kapasiitesini yazarsanın yrd. olmaya çalışayım.... Tabi makineninizin de marka modelini bildirin....
    quote:

Şarjlı pillerimi verimli kullanamıyorum.
    çünkü çok verimsizler.
    ...............
    ..................

• Fotograf makinenizin markası ve pillerinizin kapasitesi?
    Bu arada, Uniross pilleri bir kalem geçin. Ön tanı olarak Bir üst postta da yazdım şu ultrfast cihazınız pil gruplarınızın herbirinden bir pili kısa devre etmiş ve bu nedenle şarj tutmuyor olabilir ki bu durumda siz ancak 5-10 fotograf çekebilirsiniz. Bu nedenle ısrarla fotograf makinenizi soruyorum. 2 pilli ise bu durumda 5 foto çekebilmeniz bile bir mucize.....
    quote:

bende 2 makine var,

teşekkürler..

• pillerden 2100 de var,2500 ma de, 2700 ma de var,
    durum hep aynı.
    makine Canon A570 IS.

quote:

Fotograf makinenizin markası ve pillerinizin kapasitesi?
    Bu arada, Uniross pilleri bir kalem geçin. Ön tanı olarak Bir üst postta da yazdım şu ultrfast cihazınız pil gruplarınızın herbirinden bir pili kısa devre etmiş ve bu nedenle şarj tutmuyor olabilir ki bu durumda siz ancak 5-10 fotograf çekebilirsiniz. Bu nedenle ısrarla fotograf makinenizi soruyorum. 2 pilli ise bu durumda 5 foto çekebilmeniz bile bir mucize.....
    quote:

bende 2 makine var,

teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rtal -- 3 Kasım 2008; 9:55:35 >
  • Sayın bipekkan

Bu topiği baştan sona okuyup size de bazı sorular sorduktan sonra 5-6 ay önce AT-908 almıştım; gayet de memnunum. Bu cihazla eski Ni-Cd pillerimi -genelini- birer kez refresh'e tabi tutmuş ve sonra şarj etmiştim. Özellikle dışındaki uca yakın yerlerindeki pasımsı renklenmelerden dolayı şüphe ettiğim pillerde ciddi bir performans toparlanması oldu. Demin yine o pilleri refresh ve şarj yapmak için cihaza koyunca aklıma iki soru takıldı:

1- Yıllardır kullanılan ve eski cihazla refresh edilmeden şarj edilmiş olan pilleri, bu cihazla refresh ettikten sonraki ilk birkaç şarj işleminde de refresh yapmak faydalı mı olur, zararlı mı? Yapmak faydalıysa da, her boşalana kadar kullanımdan sonra mı yapmak daha iyi, yoksa refresh bitince cihazdan çıkarmayıp tekrar refresh yapacak şekilde mi daha iyi? (sanırım daha önceki mesajlarınızda "birkaç kez üstüste refresh yapın" demiştiniz; ama emin olamadığım için soruyorum).

2 - Refresh işleminin akabinde deşarj yapılmasının faydası veya zararı var mı? Yoksa zaten refresh yapılınca deşarj da oluyor mu?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
  • @Fenman,
    Refresh işlemi de bir nevi deşarj işlemidir ama amacı çok farklıdır. Bu arada yeri gelmişken konu ettiğimi hatırlıyorum tahminen Mayıs aylarındaydı ama yine yazayım. Çünkü bu konu en iyi dediğim pillerden 12 adedinin 2 ay içinde çöpe atılmasına neden oldu.
    Özellikle Ni-Mhd. pillerde sık sık deşarj işlemi yapmayın......... deşarj işlemini pillerinizden eski verimi alamadığınız zaman yapın, derin deşarj (Deep Decharge) da dediğimiz bu işlem sırasında pil gerilimi, pilin cinsine ve markasınada bağlı olmakla birlikte, SIFIR Volta inebiliyor ve bu durum pillerde birden hafıza kaybına neden olabiliyor ve pil asla bir daha şarj olmuyor.
    Refresh işlemini sadece NiCD piller için uygulayın. Bu işlem pil hafızasının tekrar 1.2 volt üstüne çıkmasını sağlayacaktır. Tabiki bu bekleyen yada çok kullanılmış pillerde zaman içinde kutup plakalarında erime, aşırı oksidaston veya kısa devre oluşmadığı takdirdedir. Ni-Cd pillerde yeterli verim alınana kadar 3-4 defa refresh yapılabilir. Ancak bu üstüste değil, pil olabildiğince şarj edildikten sonra tekrarlanmalıdır. Refresh edilen pilleri tekrar deşarj etmenin bir anlamı yoktur.
    quote:

Orjinalden alıntı: Fenman

Sayın bipekkan

Bu topiği baştan sona okuyup size de bazı sorular sorduktan sonra 5-6 ay önce AT-908 almıştım; gayet de memnunum. Bu cihazla eski Ni-Cd pillerimi -genelini- birer kez refresh'e tabi tutmuş ve sonra şarj etmiştim. Özellikle dışındaki uca yakın yerlerindeki pasımsı renklenmelerden dolayı şüphe ettiğim pillerde ciddi bir performans toparlanması oldu. Demin yine o pilleri refresh ve şarj yapmak için cihaza koyunca aklıma iki soru takıldı:

1- Yıllardır kullanılan ve eski cihazla refresh edilmeden şarj edilmiş olan pilleri, bu cihazla refresh ettikten sonraki ilk birkaç şarj işleminde de refresh yapmak faydalı mı olur, zararlı mı? Yapmak faydalıysa da, her boşalana kadar kullanımdan sonra mı yapmak daha iyi, yoksa refresh bitince cihazdan çıkarmayıp tekrar refresh yapacak şekilde mi daha iyi? (sanırım daha önceki mesajlarınızda "birkaç kez üstüste refresh yapın" demiştiniz; ama emin olamadığım için soruyorum).

2 - Refresh işleminin akabinde deşarj yapılmasının faydası veya zararı var mı? Yoksa zaten refresh yapılınca deşarj da oluyor mu?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 31 Ekim 2008; 21:13:33 >
  • @gpunto,
    Makineniz 2 adet AA pille çalışıyor. Ancak şimdi meslekten biri olmadığınızı düşündüğüm için Pillerinizi basit bir şekilde test ettireceğim ve bununla ilgili olarak bir şeyler düşünmem lazım. Bu nedenle kafamı toparlayıp size biraz 1YTL kadar masraf etireceğim ama yarın sabaha.
    quote:

pillerden 2100 de var,2500 mhz(mA) de, 2700 mhz(mA) de var,
    durum hep aynı.
    makine Canon A570 IS.

• quote:

@Fenman,
    Refresh işlemi de bir nevi deşarj işlemidir ama amacı çok farklıdır. Bu arada yeri gelmişken konu ettiğimi hatırlıyorum tahminen Mayıs aylarındaydı ama yine yazayım. Çünkü bu konu en iyi dediğim pillerden 12 adedinin 2 ay içinde çöpe atılmasına neden oldu.
    Özellikle Ni-Mhd. pillerde sık sık deşarj işlemi yapmayın......... deşarj işlemini pillerinizden eski verimi alamadığınız zaman yapın, derin deşarj (Deep Decharge) da dediğimiz bu işlem sırasında pil gerilimi, pilin cinsine ve markasınada bağlı olmakla birlikte, SIFIR Volta inebiliyor ve bu durum pillerde birden hafıza kaybına neden olabiliyor ve pil asla bir daha şarj olmuyor.
    Refresh işlemini sadece NiCD piller için uygulayın. Bu işlem pil hafızasının tekrar 1.2 volt üstüne çıkmasını sağlayacaktır. Tabiki bu bekleyen yada çok kullanılmış pillerde zaman içinde kutup plakalarında erime, aşırı oksidaston veya kısa devre oluşmadığı takdirdedir. Ni-Cd pillerde yeterli verim alınana kadar 3-4 defa refresh yapılabilir. Ancak bu üstüste değil, pil olabildiğince şarj edildikten sonra tekrarlanmalıdır. Refresh edilen pilleri tekrar deşarj etmenin bir anlamı yoktur.
    [

@bipekkan

Cevaplarınız için bir kez daha teşekkürler. Birkaç sorum daha olacak:

Demin 4 adet aynı tipteki Ni-Cd pili refresh için AT-908'e taktım. Biraz şans eseri şunu fark ettim ki, tek pil takılıyken bile refresh ışığı yanıyor (enteresandır, ilk yuvada ışık yanmıyor; ikinci, üçüncü ve dördüncü yuvalara tek pil takınca ışık yanıyor). Bu normal midir? Tek pilde bile o ışığın yanması, gerçekten refresh yaptığını gösterir mi, yoksa bir hata mıdır? (AT-998 gibi istisnai modeller dışındaki cihazlarda pilleri çifter çifter şarj etmek gerektiğini düşünerek sordum).

Bu soruyla bağıntılı diğer sorum da şöyle:

2 pil ve 4 pil şarj etmek için ayar var; ama refresh için pil sayısıyla ilgili bir ayar yok. Yani 4 pili aynı anda refresh etmek normal midir? (önceki sorunun cevabı "tek tek takılsa da refresh eder" olursa, bu sorunun pek anlamı kalmayacak herhalde )

Eklenti soru: Elimde, kardeşimden aldığım en az 5-6 senelik olan Datron marka uyduruk Ni-mh pil var. Performansının dşük olduğunu düşünüyorum. "Ni-Mh pilleri sık sık deşarj etmeyin" diyorsunuz. Peki bu uyduruk ve eskimiş Ni-Mh pili, normale çekme şansını denemek için refresh işlemi yapsam doğru olur mu? Soruyu genellersem; performansının düştüğü belli olan eski Ni-Mh pillere refresh yapmak, pili tamamen kaybetme riskini veya pili kurtarma ihtimalini ne kadar taşır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fenman -- 1 Kasım 2008; 0:39:57 >
  • @bipekkan 2-3 gün içerisinde pil alıcam.Valla 2500 lük gp lerim 3 haftadır makinenin içinde arada sırada foto çekiyorum hala full gösteriyor.Şimdi ben yine 2500 lük 4 adet daha yedek pil alacağım ama aynı paraya (20-25 ytl ye) energizer ya da başka marka var mı tavsiye edeceğin?Energizer 2500 lük 4 adet 20 ytl.Bir de makinede değişik marka ve güçte piller kullanmak sağlık mıdır bir sakıncası var mıdır?Saygılar sevgiler...
  • Dün akşam , yeni aldığım Duracell Supreme 2650 MaH pilleri ilk kez ATABA 508 şarj cihazına bağladım. Fakat 3 saat sonra yeşil ışık yandı. Haliyle yarım yamalak şarj etti ve fotoğraf makinemde 30-40 foto sonra bitti. 4 tane pili aynı anda bağladım ve kullanma kılavuzunda yazdıgı gibi cihazı 4.8V !a ayarladım. Niye böyle bir sey yaptı acaba. Pillerde sorun olacagını sanmıyorum. Gittim öözellikle Japon malı olan piller almıştım.
  • @phoneman,
    Pilleri ilk aldığınızda piller iyi kötü doludur. Bu nedenle şarj süresi kısa olur. Ancak ne tip pil olursa olsun max. verime ancak 3-4. şarjdan sonra uşaşır. Pillerinizi kullandığınız makine ne marka model bilmiyorum ama bana 30-40 foto flaşlı dahi olsa çok az geldi. En az 150 fotograf çekebilmeliydiniz. Ama mak. hk. bir bilgim yok. Şarj işlemini 1-2 defa daha tekrarlayınız.
    quote:

Orjinalden alıntı: phoneman

Dün akşam , yeni aldığım Duracell Supreme 2650 MaH pilleri ilk kez ATABA 508 şarj cihazına bağladım. Fakat 3 saat sonra yeşil ışık yandı. Haliyle yarım yamalak şarj etti ve fotoğraf makinemde 30-40 foto sonra bitti. 4 tane pili aynı anda bağladım ve kullanma kılavuzunda yazdıgı gibi cihazı 4.8V !a ayarladım. Niye böyle bir sey yaptı acaba. Pillerde sorun olacagını sanmıyorum. Gittim öözellikle Japon malı olan piller almıştım.
  • makine Canon A570 IS. Yeni aldım zaten. Bakalım bugun eve gidince 2'şerli bir şekilde şarja bağlayacağım
  • @stres,
    Farklı marka ve kapasiteleri aynı anda karışık kullanmadığınız sürece elbette kullanabilirsiniz. Sadece çekebildiğiniz foto sayısında farklılık olacaktır.
    Gidip Fason markalara ucuz deyip almadığınız sürece verdiğiniz markalara 3 marka daha ilave edeyim Panasonic-Kodak ve Varta. 2 yıla yakın Fuji S6000FD ve Canon A620 kullandım. Canon motor ile zoom yaptığı için daha fazla pil tüketir ve bu makinalarla 12.000 civarında fotograf çektim ve 8 marka çeşitli kapasitelerde pilleri denemek fırsatım oldu. Zaten halen yaptığım işin gereği 1200 adet pili sürekli kullanma durumundayım. Fotograf makinası ile sınırlandırırsak çok küçük farklarla en iyi neticeyi sırasıyla Panasonic 2100 mA- Kodak 2100 mA Energizer Extreme 2650 mA. Varta power Akku 2500 mA ve GP 2300-2500 mA olanlardan aldım. Piyasada iyi olduğunu iddia eden bazı markalarda var örneğin ANSMANN çok güzel şarj cihazları var ve Almanyanın köklü firmalarından Ancak pil konusu özel ihtisas isteyen bir konu ve adam gibi imalat yapabilen dünyada Çin de dahil 5-6 firma var ve bir çok tanınmış marka bu firmalardan birine Fason olarak yaptırıyor Örneğin Kodak.
    Energizer'in Ekstreme yazan pilleri Japon malıydı ve performansı iyiydi. Ancak bu aralar yeni ithal edilenler Çin malı ve fiyatlarıda Kipa' da 4 adedi 18.75 YTL idi. Ancak performansları nasıldır. Bilmiyorum. Zaten Bu gün alsam ancak 10-15 şarjdan sonra bir şeyler söyleyebilirim.
    quote:

Orjinalden alıntı: stres

@bipekkan 2-3 gün içerisinde pil alıcam.Valla 2500 lük gp lerim 3 haftadır makinenin içinde arada sırada foto çekiyorum hala full gösteriyor.Şimdi ben yine 2500 lük 4 adet daha yedek pil alacağım ama aynı paraya (20-25 ytl ye) energizer ya da başka marka var mı tavsiye edeceğin?Energizer 2500 lük 4 adet 20 ytl.Bir de makinede değişik marka ve güçte piller kullanmak sağlık mıdır bir sakıncası var mıdır?Saygılar sevgiler...
  • @fenman.
    Şuana çalışan 4 ad. AT- 908 de teker teker denedim. İlginç konu ettiğiniz durum bende çalışan 908' ler de de aynı durum var. Tersi olsaydı bir yorum getirebilirdim ama bu durum çok garip. Refresh durumu hk. kullanma klavuzunda bir açıklama yok Çünkü işin diğer garip durumu şarjlı pilleri soldaki 2 göze 2 ad. koyduğunuzda refresh' yapmadığı için ve ayar switch' i de olmadığından bu işlem için 4 pil gerekir diye düşünmüş ve bu şekilde kullanıyordum. Bu garipliğe firmayada sorsam bir açıklama getireceklerini düşünemiyorum. Çünkü al-sat' çılar....
    Datronlara gelince Zannederim sizdekilerde 2000 mA' lik ve 2004 yılı CHIP dergisi ile verilenlerden olmalı. 2 Adet ve galiba bir sağlam bir arızalı koymuşlardı o tarihlerde bir dergi daha alıp 4 lemiştim ama şu anda elimde 2 sağlam 2 de verimsiz pil var. ve tabi fason. bence refresh ederek değil bir fener ampulü ile deep derin boşaltma yapın ya piller tam kanat çırpar veya tembelleşme ise canlanır....
    quote:

Orjinalden alıntı: Fenman

@bipekkan

Cevaplarınız için bir kez daha teşekkürler. Birkaç sorum daha olacak:

Demin 4 adet aynı tipteki Ni-Cd pili refresh için AT-908'e taktım. Biraz şans eseri şunu fark ettim ki, tek pil takılıyken bile refresh ışığı yanıyor (enteresandır, ilk yuvada ışık yanmıyor; ikinci, üçüncü ve dördüncü yuvalara tek pil takınca ışık yanıyor). Bu normal midir? Tek pilde bile o ışığın yanması, gerçekten refresh yaptığını gösterir mi, yoksa bir hata mıdır? (AT-998 gibi istisnai modeller dışındaki cihazlarda pilleri çifter çifter şarj etmek gerektiğini düşünerek sordum).

Bu soruyla bağıntılı diğer sorum da şöyle:

2 pil ve 4 pil şarj etmek için ayar var; ama refresh için pil sayısıyla ilgili bir ayar yok. Yani 4 pili aynı anda refresh etmek normal midir? (önceki sorunun cevabı "tek tek takılsa da refresh eder" olursa, bu sorunun pek anlamı kalmayacak herhalde )

Eklenti soru: Elimde, kardeşimden aldığım en az 5-6 senelik olan Datron marka uyduruk Ni-mh pil var. Performansının dşük olduğunu düşünüyorum. "Ni-Mh pilleri sık sık deşarj etmeyin" diyorsunuz. Peki bu uyduruk ve eskimiş Ni-Mh pili, normale çekme şansını denemek için refresh işlemi yapsam doğru olur mu? Soruyu genellersem; performansının düştüğü belli olan eski Ni-Mh pillere refresh yapmak, pili tamamen kaybetme riskini veya pili kurtarma ihtimalini ne kadar taşır?
  • 
Sayfa: önceki 8889909192
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.