Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
17.646
Cevap
368
Favori
1.941.327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: cabri

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=94010&productid=bd700736

bunu almayı düşünüyorum bayram sonu sipariş edeceğim. tek kötü yanı otomatik şarj kesme özelliği olmaması ancak 2 saatte şarj ediyor, 2700 mah, 30 ytl... muadillerinin yarı fiyatına geliyor.

Bence otomatik şarj kesme çok önemli bir özellik. Çünkü pilleri öldüren şeylerden biride overcharge dır. o 2 saatte şarj ediyoe olayınada pek aldanma. O değerler genellikle tek pil için verilen değerler, 2 pil için 2 katı 4 pil için 4 katı sürede şarj olur. SOnuçta şarj aletinin çıkış akımı bellidir ve önemli olanda budur. Örneğin 1000mA ise 1000mAH lık 1 pili 1 saatte doldurur. Mesela benim 1000mA output lu şarj aletim 2 tane 2000mAH lık pili 3-4 saatte dolduruyor (olması gerekende 4 saat). Eğer daha kısa sürede dolduruyorsa piller hafif kaymıştır. Mesela benimki 3-4 saat dedim 4 saate yakın sürede şarj oluyor ama zaten o yazan mAH değerleri biraz atma. Çoğu 2000 yazan pil 1900mAH performansı verir (GP markada bile böyledir ve kullanım kitapçığında ufacık biyerde yazar bu) ve pilin kalitesine göre, kullanıldıkça bu performans düşer ve şarj süresi kısalır. Yani 1000mA çıkışlı bir şarj aleti, 2 adet 2700mA pili 2 saatte şarj ediyorsa ben o pillere şüpheyle bakarım biraz. Sana tasiyem şarj aletinin çıkış değerlerine bakarak tercih yapmaya çalış ve otomatik şarj kesme olayını göz ardı etme.

Edit: Ayrıca orda yazan kullanıcı yorumlarınada pek kullak asma, biri demiş 2 saatte şarj etti biri demiş 3,5 saatte maşşallah 2 katı süre farkı var neredeyse. ya piller aşırı dandik bi satılan bi satılanı tutumuyor (çürük olanlar kısa sürede şarj oluyor) yada kullanıcıların saat kavramları biraz farklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tonythetonguc -- 3 Ocak 2007; 2:09:30 >
  • Varta yada phlips o da yoksa sony
  • quote:

Orjinalden alıntı: MrKutlu

9000Mah lık AA pil olurmu yaf,

biri sallamış, yada D piller için söylenenleri genellemiş,

forum un heryerinde 9000Mah lık AA pil den bahsediliyor, virüs gibi yayılıyor. cehalet...

Kimse sorgulamıyor, nasılsa yapmışlardır diolar,

Arkadaşım 10000mA lik pillerde var fakat bu piller kalem pil değil büyük boy 1,2Voltuk piller kalem pillerin şu an için gördüğüm en yüksek amperajlıları 2700 diye geçen ama aslında 2400mA lik pillerdir.
  • duracell in şarjlı pili war mı yaw benim de fareye lazım bi çift ama...allahtan foto mak. nın kendi pili war
  • Sağol @tonythetonguc, netten sipariş edecektim ama en iyisi sirkeci ye gitmek galiba.
  • GP 2700 kullanıyorum ve H2'nin kutusundan çıkan Sony Cyber-Shot yazılı 2500'lükleri kullanıyorum.

GP 2700'lükler süper.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hayvanadam

http://www.en.varta-consumer.com/content.php?path=/1466_1110906282.html&&domain=www.en.varta-consumer.com 900.00 mAh AAA

hoca arkadaşa sanırım AA lazım ..900 mAh lık pillerdense AAA larda 1000 lik AA larda en az 2500 mAh lık piller kullanmakta fayda var gibi..
  • quote:

Sağol @tonythetonguc, netten sipariş edecektim ama en iyisi sirkeci ye gitmek galiba.

Rica ederim yalnız yazdıklarımı yanlış anlama ordaki marka kötüdür verim alamazsın demiyorum. Sonuç olarak bende ufak bir tavsiye + fiyat uygunluğu nedeniyle bilmediğim bir marka tercih ettim ve oldukça memnun kaldım. Söylediğim ordaki yorumlara hiç inanma başka yerden araştır araştıracaksan + AutoCut özelliği göz ardı etmemen gereken bir özellik. Bir tek pilleri şarjda unutup overcharge yapma derdi yüzünden değil. Sonuçta yeni şarj aletleri 2-5 saatte şarj ediyor. Bu durumda autocut ı olmayan bi aleti gece yatarken şarja bırakamazsın, veya dışarı çıkarken yani unutma derdi olmadığı gibi seni alete bağlamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tonythetonguc -- 5 Ocak 2007; 19:04:37 >
  • quote:

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=94010&productid=bd700736

bunu almayı düşünüyorum bayram sonu sipariş edeceğim. tek kötü yanı otomatik şarj kesme özelliği olmaması ancak 2 saatte şarj ediyor, 2700 mah, 30 ytl... muadillerinin yarı fiyatına geliyor.

Linkteki üründe otomatik akım kesme özelliği vardır.
    Arkadaşlar Dünya'da kendi pil fabrikası olan çok az marka vardır. Birçoğu fason olarak pil ürettirmektedir.
    İllaki marka alacağım diyorsanız, Duracell,Rayovac (Varta tüketici ürünlerini satın aldı. Avrupada Varta markası ile satış yapmaya devam etmekte) bir numaralı pillerdir. Ama Kodak ve Sony fason üretim yaptırmaktadır. Duracell ve Varta almayacaksanız diğer bilindik markalara o paraları ödemektense, GP,ZOOM,UNIROSS gibi markaları tercih edebilirsiniz.
  • guzel bir urun fakat deşarj ozelligi olsa şukela olurdu bence..
    bence once bir elektronikcileri gez atabanın bu ozelliklerde makinaları var(ataba gp nin urunu)

ama ugraşamam diyorsan en optimum secim bu gibi senin icin...ideefixe de de 9 ytl ye 300 mAh lık bir şarj aleti var biline
  • quote:

Orjinalden alıntı: tonythetonguc

quote:

Bence otomatik şarj kesme çok önemli bir özellik. Çünkü pilleri öldüren şeylerden biride overcharge dır. o 2 saatte şarj ediyoe olayınada pek aldanma. O değerler genellikle tek pil için verilen değerler, 2 pil için 2 katı 4 pil için 4 katı sürede şarj olur. SOnuçta şarj aletinin çıkış akımı bellidir ve önemli olanda budur. Örneğin 1000mA ise 1000mAH lık 1 pili 1 saatte doldurur. Mesela benim 1000mA output lu şarj aletim 2 tane 2000mAH lık pili 3-4 saatte dolduruyor (olması gerekende 4 saat). Eğer daha kısa sürede dolduruyorsa piller hafif kaymıştır. Mesela benimki 3-4 saat dedim 4 saate yakın sürede şarj oluyor ama zaten o yazan mAH değerleri biraz atma. Çoğu 2000 yazan pil 1900mAH performansı verir (GP markada bile böyledir ve kullanım kitapçığında ufacık biyerde yazar bu) ve pilin kalitesine göre, kullanıldıkça bu performans düşer ve şarj süresi kısalır. Yani 1000mA çıkışlı bir şarj aleti, 2 adet 2700mA pili 2 saatte şarj ediyorsa ben o pillere şüpheyle bakarım biraz. Sana tasiyem şarj aletinin çıkış değerlerine bakarak tercih yapmaya çalış ve otomatik şarj kesme olayını göz ardı etme.

Edit: Ayrıca orda yazan kullanıcı yorumlarınada pek kullak asma, biri demiş 2 saatte şarj etti biri demiş 3,5 saatte maşşallah 2 katı süre farkı var neredeyse. ya piller aşırı dandik bi satılan bi satılanı tutumuyor (çürük olanlar kısa sürede şarj oluyor) yada kullanıcıların saat kavramları biraz farklı.

Bir pilin kaç saatte şarj olacağını hesaplamak için aşağıdaki gibi bir formül kullanılabilir.
    Şarj etmek istediğimiz pilin amper değeri
    ------------------------------------------------ =
    Şarj cihazının verdiği akım x sapma oranı

Sapma oranı : Bu oran çok kaliteli cihazlar için 1 dir. Ama piyasadaki çoğu markada Varta,Gp,Zoom;Uniross bu oran 1,1 ile 1,2 arasında değişir. Kalitesiz olan şarj cihazlarında bu oran 1,5 kadar çıkabilir.

Şarj cihazımızın verdiği akım : 650 mAh/s
    Sapma oranı : 1,15
    Pilimizin amper değeri : 2700

2700/650 x 1,15= 3,612 saat

Yani saatte 650 mah lik akım veren ve sapması 1,15 olan bir şarj cihazı 1 adet 2700 mah pili 3,612 saatte şarj eder.
    650 mah lik akım 1 terminalden geçen akımdır. Genellikle şarj cihazları 2 veya 4 terminallidir. (AA ve AAA olan piller için)

Yani bu cihaz 4 terminalli ise 4 adet 2700 mah lik pili de 3,612 saatte şarj eder. Şarj süresi pil sayısı ile çarpılmaz.
  • Arkadaşlar,
    Yıllardır enerji kaynakları üzerinde çalışmış biri olarak haddim olmayarak bazı tavsiyelerde bulunacağım.
    Her piyasaya çıkan her şarj aletini, ya satın alarak, ya da firmalardan temin ederek testini yaparım,
    .....................
    BU MESAJ YAZILDIĞI TARİHTEN SONRA BAZI ŞARJ CİHAZ VE PİLLERİNDE OLUŞAN KALİTE DEĞİŞİKLİKLERİ NEDENİYLE KAFA KARIŞIKLIĞI YARATTIĞINDAN TARAFIMDAN KALDIRILMIŞTIR.
    22.08.2012

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 22 Ağustos 2012; 11:48:17 >
  • bipekkan abi çok güzel olmuş eline sağlık..
    bu yıl okulum biterde iş bulabilirsem ve cebime birazda para koyabilecek bi iş olursa senin tavsiyelerini dikkate alıcam.. önce fotoğraf makinesi sonrada pilleri alıcam tabiki.. emek sarfedilmiş bir çalışma alkışlıyorum
  • bipekkan teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: turkfan

quote:

Orjinalden alıntı: tonythetonguc

quote:

Bir pilin kaç saatte şarj olacağını hesaplamak için aşağıdaki gibi bir formül kullanılabilir.
    Şarj etmek istediğimiz pilin amper değeri
    ------------------------------------------------ =
    Şarj cihazının verdiği akım x sapma oranı

Sapma oranı : Bu oran çok kaliteli cihazlar için 1 dir. Ama piyasadaki çoğu markada Varta,Gp,Zoom;Uniross bu oran 1,1 ile 1,2 arasında değişir. Kalitesiz olan şarj cihazlarında bu oran 1,5 kadar çıkabilir.

Şarj cihazımızın verdiği akım : 650 mAh/s
    Sapma oranı : 1,15
    Pilimizin amper değeri : 2700

2700/650 x 1,15= 3,612 saat

Yani saatte 650 mah lik akım veren ve sapması 1,15 olan bir şarj cihazı 1 adet 2700 mah pili 3,612 saatte şarj eder.
    650 mah lik akım 1 terminalden geçen akımdır. Genellikle şarj cihazları 2 veya 4 terminallidir. (AA ve AAA olan piller için)

Yani bu cihaz 4 terminalli ise 4 adet 2700 mah lik pili de 3,612 saatte şarj eder. Şarj süresi pil sayısı ile çarpılmaz.

Nekadar sürede şarj olacağını hesabınız biliyorumda senin verdiğin verilerde bi gariplik var. Öncelikle şarj cihazından çıkan akım Amper ile ölçülür yani mA veya A (mA = miliAmper) Yani cihazın verdiği akım ? 650maH/s ne demek oluyor bilmiyorum ama bu birimdeki H=hour yani saat ise ve yine S=Saat ise mah/s gibi bi birim olamaz olsada mA ile aynı şey olur. Ayrıca şarj süresi biçok etkene göre değişir.
    -Şarj aletinin verdiği akım,
    -Şarj aletinin eskimesiyle oluşan performans kaybı,
    -Pil kapasitesi,
    -Pil'in en son nezaman şarj edildiği; mesela yeni piller uzun sürede şarj olur ve ancak 5-6 şarj deşarj dan sonra istenilen performansı verir. Veya pili boşaltıp bikaç ay bi kenarda bekletin, pil performansı kaybedecektir bikaç şarj-deşarj dan sonra kendine gelecektir. Çok uzun süre bekletildiyse belki hiç eski performansına dönemeyecektir.
    -Pil deki performans kaybı. Örneğin bende 2000vipow piller in yanında eski ve performansını baya yitirmiş 1000 lik Ni-CD CFL pil vardı aynı şarj aletinde vipow lar 4 saate yakın bir sürede şarj olurken CFL nin 2 saate yakın sürede şarj olması gerekmekte iken 45dk.-1saat giib bir sürede şarj oluyordu.
    Yani bahsettiğin sapma şarj cihazında da pilde de olur ve yıpranma ile ilgilidir. Ha yeni satın alınan cihazlarda bile bu sapma vardır. Zaten daha öncede bahsettim 2700Mah yazan pilde bile kullanım kılavuzunda 2550mah filan yazar, ayrıca bu değerler 0,2 derece gibi optimum sıcaklıklarda belirlenen değerler pratik çalışma koşullarında bu sıcaklıkta olması imkansız.
    Yani yeni piller ve yeni şarj aletleri (yeniden kastım hem yüksek kapasite hemde yıpranmamış piller ve şarj aletleri) kullanıldığında dediğin formülle yuvarlak bir hesap yapmak mümkün. Ama sapma olayı çok değişen bişey. Ayrıca yeni (2700maH gibi) pillerle eski şarj aletleri kullanıldığında şarj süresi katlanarak artıyor. Örneğin GP nin sitesindeki veriler şöyle 2700mah (gerçek 2500mah) lık bir pil 2500mA akımla tam 1 saatte şarj olurken 250mA gibi bir akımla şarj edildiğinde 10 saatte şarj olması gerekirken 16 gibi bir sürede şarj oluyor. Ki burda verdiğim örnekteki şarj aletide çok uzak ekstrem bir örnek değil, mesela benim 1000mA lik şarj aletine 4 tane pil takarsan pil başına 250mA veriyor, 4 tane 2700mAh lık pil takarsam baya can çekişeceği ortada. Hatta bunu ispatlayan başka bir örnekte; benim şarj aletine 2 tane 2000mah pil takarsan yani pillere 2x500mA akım verirsen 4 saat civarı bi sürede şarj olurken 4 pil yani 250x4 şeklinde takarsan 10saat civarında bi şarj süresine sahip oluyorsun... Yani biçok değişken varken öyle basit bi formülle bütün kombinasyonları hesaplamak imkansız.
  • Aslında bir gariplik yokta ifade de bir sorun var,
    Kısacası bazı parametreleri düşünmez isek (Ortam ısısı- Yıpranma şarj akım miktarı vs gibi)
    2 amperlik veya 2000 mA lik bir pilin anlamı şudur diyebiliriz.
    - Bu pilden 2000mA akım çekersek, bu pil 1 saat dayanır (Teorik)
    Dolayısıyla, arkadaşımızın ifadesindeki ifade doğrudur, teknik olarak yazılışı hariç, doğrusu saat ifadesi küşük "h" harfi ile gösterilir. Yani 2000 mA/h'lik pilde diyebiliriz. Bu birazda bardağa dolu ya da boş tarafından bakmaya benzer.....
    Daha evvelce yazdığıma ufak bir ilavede bulunayım, Özellikle Ni-MH piller hızlı şarja dayanıklıda olsa, ki bazı iyi pil markaları bu pili 2000 mA akımla 1 saatte doldurursun derse de bu pek makbul değildir. Çok aceleniz yoksa benim naçizane tavsiyem her ifadenin yarısı ile şarj edin.
    Bunun en doğrusu Akıllı şarj cihazları şarj edin, Fazla kafa yorulmamış olur.
    Yada eğer el yapımı, gerilim ve akımı ayarlanabilir bir aletle şarj yapacaksanız normal (Std) şarjlı pilleri, kapasitesinin 1/10 ' u bir akımla şarj yapın (K10) Yani 2000 mA bir pili 200 mA ile 10 saate ,hızlı şarj özellikli pilleri (K5) yani kapasitenin 1/5 'i, 400 mA ile 5 saatte şarJ edin. SİZ KÂRLI ÇIKARSINIZ.....
  • quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Arkadaşlar,
    Yıllardır enerji kaynakları üzerinde çalışmış biri olarak haddim olmayarak bazı tavsiyelerde bulunacağım.
    Her piyasaya çıkan her şarj aletini, ya satın alarak, ya da firmalardan temin ederek testini yaparım,
    Size fiyat/performans olarak tavsiye edebileceğim şarj cihazı ATABA AT-998 Digital şarj cihazıdır. Ankara'da Ulus' ta ve Konya sokakta pazarlıkla 24-30 YTL arası temin edebilirsiniz. Akıllı tabir edilen bir alettir. Ni-Cd ve Ni-MH pilleri ayırt ederek şarj eder, Problemli pilleri Flash ederek sizi uyarır. Kapasite tespiti yapar ve gerekli şarj akımını ideal olarak tespit eder, Pilin hızlı şarja uygun olup olmadığını tespit eder,(Bu çok önemli, bir çok firma Rapid Charge veya Fast Charge'ye uygun olduğunu belirtir. Ve bu pillerin ancak %10' u uygundur. Hızlı şarja uygun olmayan pilleri hızlı şarja tabi tutarsanız yaklaşık 200-250 şarj sonrası, pil plakaları delinir ya da kısa devre nedeniyle pil kullanılamaz hale gelir. veya anormal kapasite düşüklüğüne neden olur) Pil uygunsa "Hızlı Şarj" a geçer, Değilse Trickle şarja devam eder. Pil kapasitesine uygun şarjı otomatik olarak tespit eder ve bu aynı zamanda kapasite doğruluğunu ya da sahteliğini ortaya çıkartır. Bu şartlar altında yaklaşık 1.5 yıl içinde belki 2000 adedin üstünde ve Türkiye'de bulunabilen Ni-MH ve Ni-Cd, AA ve AAA pili test ettim.
    Sonuç şu:
    1. Varta-Philips-KODAK - AA için - Fiyat/Performans: Kötü - Kapasite doğruluğu :%90-%88
    2. Duracell - AA için - Fiyat/ Performans: Kötü - Kapasite doğruluğu:%85
    3. Camellion AA için - Fiyat/Performans:Orta - Kapasite doğruluğu:%85
    4. GP AA için - Fiyat/Performans:Çok İyi - kapasite doğruluğu %85 - BENİM TERCİHİM.
    5. Panasonic AA için Fiyat/Performans: Kötü - Kapasite doğruluğu %85 (Hızlı Şarja Uygun değil, en azından benim temin edebildiklerim için)
    6. UniRoss AA için Fiyat/Performans:İyi - Kapasite doğruluğu %80 (Hızlı Şarja uygunluğu Tartışmalı, grup içinde olanı da çıkıyor olmayanı da)
    Bunun dışında özellikle fiyat cezbedici bir marka DIGIMAX pillerden uzak durun kapasiteleri sahte 1000 mA yazıyorsa da çoğu 350 mA' i zor veriyor. ATABA işte bunu belirleyebiliyor.
    Ayrıca bu şarj cihazı deşarj işlemi yapabiliyor ve bu işlemi yaparken de pilin cinsine ve kapasitesine uygun boşaltma işlemi yapıyor.
    Bu işlemi gerek Ni-Cd veya Ni-MH piller için ortalama 20-25 şarj işleminden sonra mutlaka yapmalısınız. Sebebi şu. Zaman içinde mecburiyetler sonucu pilleri tamamen deşarj olmadan şarj edersiniz. Ve bu durum defalarca tekrar eder ve uzun sürerse pillerin hafıza özelliği nedeniyle şarj gerilimleri 1.28 volt'tan aşağıya düşer ve pil daha düşük gerilimde şarj oldum demeğe başlar. Bunun diğer bir anlamı kapasite kaybıdır. Eğer bu şarj-deşarj işlemini yapmaz iseniz, bir süre sonra alıştığınız şarj süresinden daha kısa sürede pillerin şarj olmaya başladığını ve dolayısıyla daha evvelce tek şarjla 300-400 resim çekerken, aynı şartlarla çekim sayısının gittikçe azalmaya başladığını, Pil , cep telefonundaysa daha kısa bekleme süresi veya daha az süre konuştuğunuzu farkedersiniz. Eğer bu deşarj işlemini sık sık yaparsanız (En az pilin durumuna göre 2, veya daha fazla) , pilinizin standart şarj ömrü olan 1000 defanın bir kaç misli üstüne çıktığını göreceksiniz. (Ataba, tüm bu özellikleri karşılıyor)
    GP'nin ve piyasada bulunan şarj cihazları ile Varta,Duracell ve hatta Lexus,Uniross gibi şarj aletlerine kesinlikle kötü demiyorum ve yanlış anlamayın. Bu aletlerin, ya Fiyat/Performans oranları çok kötü ya da otomatik şarj kesme ve/veya akıllı şarj özelliği bulunmuyor,yada sabit akımla şarj yapıyor ve fiyatı malesef isim belirliyor. Ataba'nın bu modeli aynı zamanda otomatik olarak dolan pilin şarjını keser ve pili şarjda unutursanız, pilin iç direncinden dolayı boşalan şarjı tekrar başlatır. Bu kadar özellik bu fiyata bir arkadaşımızın deyimi ile ŞAMDA KAYISI......
    AAA piller içinde tek tavsiyem %80 kapasiteyi tutturabilen "GP" olacaktır. Diğer meşhur markaları yeterince temin edemediğimden testimin sağlıklı olduğunu söyleyemeyeceğim. Yine özellikle DIGIMAX' tan ve uyduruk, adı sanı duyulmamış pillerden uzak durun. Bu pillerde aslında yine genellikle bilinen firmaların mallarıdır. Ancak imalat defo' ludur. (Bir ara, bir bilgisayar dergisi ile birliklikte verilen (D....n) marka 2000 mA'lik Ni-MH piller gibi)
    Bu arada, Bu şarj ve deşarj işlemlerini sağlıklı yapabilmeniz için 2 Takım pil kullanın ve bir defada kaç pil kullanıyorsanız 2-3-4 vs. bunları 1 ve 2 olarak gruplandırın başlangıçta ve sonrasında asla karışık kullanmayın, Bir müddet sonra örneğin 200 şarj sonra (sayamazsınız yaklaşık anlamında) tüm pillerinizi aynı anda şarj deşarj işlemine tabi tutun ve teker teker ATABA ile şarja tutun, Ve birine en yakın şarj süresine sahip olanları tekrar gruplandırın.(Bu, ÇOK ÖNEMLİ) Bunun faydası için roman yazarım, Kısacası pillerden max. verim almanın pek bilinmeyen bir metodudur. (Ataba'nın şeffaf ambalajından çıkan ve pillerin kapasite ve tiplerine göre şarj sürelerini gösterir listeyi ASLA KAYBETMEYİN)
    Bir diğer önemli konu, grup pillerden biri kullanılamıyacak duruma gelirse, asla ve asla eksilen pilin aynı grubunda kullanmayın. Yeni pili ayni markadan ve kapasiteden seçin ve mevcut 2 grubu tekrar şarj deşarj işlemine tutarak en randımanlı pillerle birlikte, yeni pili kullanın. Eğer yeni ile eskiler arasında şarj süresi (Kapasite) açısından +/-%20 den fazla fark oluşmuşsa o zaman eski pilleri kendi aralarında kullanın ve grup oluşturacak şekide 2-3 veya 4 adet yeni pil alın.
    Şarj akım ve süreleri hesaplamalarını burda tekrarlamıyacağım, Sağolsunlar Tonythetonguç ve Turkfan nickli arkadaşlar gerekli bilgiyi vermişler.......
    Cabri nickli Arkadaşım,
    Sen Ankara'lısın, s6500fd' den tanışıyoruz. Doğru Ulusta Seyran dolmuşlarının geçtiği cd. (Sanayi cd-Yimpaş tarafı) veya Konya Sokağa git ve ATABA' nı al, Sakın ola, sanal mağazalarla uğraşma, Bana dua edersin.

Çok güzel bilgiler @bipekkan

Herşeyi dediğin gibi yapıyorum pilleri gruplar halinde kullanıyorum sonuna kadar boşaltmadan şarj etmiyorum. Hatta fotoğraf makinesi çoğu zaman tam olarak deşarj etmediği için arada bir başka aletlere takarak olabildiğince deşarj olmasını sağlıyorum.
    Sana birkaç sorum olacak;

+Bu ATABA şarj aletini ulusta en ucuz nerede bulabiliriz bide modelleri nelerdir hangisini tavsiye edersin? Yani bahsettiğin bu özelliklerin hepsi hangi modelinde mevcut.

+Bu ATABA şarj akımını yani hızını otomatik belirliyor diyorsun bunu manuel de kontrol etmemiz mümkünmü? Mesela elimdeki pile örneğin 500mA biçti ama bana pilin acil şarj olması gerekli 1 seferlik hızlı yapmasını istiyorum manuel olarak 1000mA e çıkartabiliyormuyum? Ayrıca bu şarj değerlerini belirkenki kademeleri neler? yani 500 sonra 1000mA şeklinde mi? Yoksa ara değerlerle maksimumu sağlıyormu, örneğin benim pil 1000mA ile şarj olamıyor en ideal max. değeri 900mA bu pile 900mA mı veriyor yoksa bir alt kademe olan 500mA gibi bi değere mi düşürüyor. Açıksası böyle bişey varsa ben pil ömründen fedakarlık ederek 1000mA i seçerim:)

+Birde bu ATABA şarj aletinin output gerilimi nedir? 1,2V mu yoksa daha yüksek bi voltaj mı?

+Bide pilleri fazla deşarj etmek (çok sayıda değil, çok fazla yani tam türkçe belirtemiyecem "over-decharge" desem tam olacak) başka bi değişle şarjı "köküne kadar" bitirmek ve özellikle bunu çok sık yapmakta kötü deniyor bu konudaki yorumun nedir?
  • önce varta sonra duracell
  • quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Aslında bir gariplik yokta ifade de bir sorun var,
    Kısacası bazı parametreleri düşünmez isek (Ortam ısısı- Yıpranma şarj akım miktarı vs gibi)
    2 amperlik veya 2000 mA lik bir pilin anlamı şudur diyebiliriz.
    - Bu pilden 2000mA akım çekersek, bu pil 1 saat dayanır (Teorik)
    Dolayısıyla, arkadaşımızın ifadesindeki ifade doğrudur, teknik olarak yazılışı hariç, doğrusu saat ifadesi küşük "h" harfi ile gösterilir. Yani 2000 mA/h'lik pilde diyebiliriz. Bu birazda bardağa dolu ya da boş tarafından bakmaya benzer.....
    Daha evvelce yazdığıma ufak bir ilavede bulunayım, Özellikle Ni-MH piller hızlı şarja dayanıklıda olsa, ki bazı iyi pil markaları bu pili 2000 mA akımla 1 saatte doldurursun derse de bu pek makbul değildir. Çok aceleniz yoksa benim naçizane tavsiyem her ifadenin yarısı ile şarj edin.
    Bunun en doğrusu Akıllı şarj cihazları şarj edin, Fazla kafa yorulmamış olur.
    Yada eğer el yapımı, gerilim ve akımı ayarlanabilir bir aletle şarj yapacaksanız normal (Std) şarjlı pilleri, kapasitesinin 1/10 ' u bir akımla şarj yapın (K10) Yani 2000 mA bir pili 200 mA ile 10 saate ,hızlı şarj özellikli pilleri (K5) yani kapasitenin 1/5 'i, 400 mA ile 5 saatte şarJ edin. SİZ KÂRLI ÇIKARSINIZ.....

Ben arkadaşın bahsettiği birime takıldım 2000mah/s gibi birim biraz komik kaçıyor.

quote:

Yani 2000 mA/h'lik pilde diyebiliriz.

Bu karışık bi kavram ifadenin mah (aradakiler çarpım doğal olarak) olmasının sebebi içindeki depolanan enerjiyi ifade etmek, Yapılan İş (Enerji miktarı)= VxIxT(zaman) --> Buna bağlı olarak V sabit olunca IxT nin sonucu olarak mah olarak ifade ediliyor. Senin dediğinde doğru tabiki ancak sadece 2amper akım çekersek 1 saat gider ifadesini tanımlıyor yani genel bi ifade çıkmıyor. Neyse zaten standartlarda en genel depolanabilen enerji miktarını belirten formülden yola çıkarak birim mah olarak belirlenmiş... Bunlar işin fizik kısmı pratikte bize lazım değil bu safhada.

Birde bu aletin resmi bi web sitesi varmı? google da arattım ATABA diye hep satıcılar çıkıyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.