Şimdi Ara

Şarjınızın uzun gitmesi için yapılması gerekenler (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
536
Cevap
31
Favori
135.242
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gerçekten yerinde öneriler. Bir tane de ben ekleyeyim, özellikle 5800 kullanıcıları için. Kutunun içinden çıkan şarj aleti ile şarj edince telefonu yaklaşık 2-2.5 gün boyunca kullanabiliyorum. Fakat şimdi modelini hatırlayamadığım nokianın en baz modellerinin birinden çıkan şarj aleti ile pili doldurunca 4 gün kullanabiliyorum, tamamen tesadüf eseri, orijinal şarjı kaybettim çünkü. 5800 ile gelen hızlı şarj aleti diye düşünüyorum çünkü 6600 ile de aynı şey başıma gelmişti. İmkanı olan arkadaşların deneyip sonucunu yazmasını çok isterim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: theadramelech

Gerçekten yerinde öneriler. Bir tane de ben ekleyeyim, özellikle 5800 kullanıcıları için. Kutunun içinden çıkan şarj aleti ile şarj edince telefonu yaklaşık 2-2.5 gün boyunca kullanabiliyorum. Fakat şimdi modelini hatırlayamadığım nokianın en baz modellerinin birinden çıkan şarj aleti ile pili doldurunca 4 gün kullanabiliyorum, tamamen tesadüf eseri, orijinal şarjı kaybettim çünkü. 5800 ile gelen hızlı şarj aleti diye düşünüyorum çünkü 6600 ile de aynı şey başıma gelmişti. İmkanı olan arkadaşların deneyip sonucunu yazmasını çok isterim.

Çok ilginç bir durum.Valla ben deneyemem ama deneyenler olursa bizle de paylaşmaları çok iyi olur.
  • Biraz alakasız olacak ama sorayım. Ben genelde telefonu şarja yatmadan önce takıyorum ve sabaha kadar şarjda kalıyor. Bunun bir zararı olur mu bataryaya?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rammstein

Biraz alakasız olacak ama sorayım. Ben genelde telefonu şarja yatmadan önce takıyorum ve sabaha kadar şarjda kalıyor. Bunun bir zararı olur mu bataryaya?

Normalde şarj olduktan sonra adaptör şarjı keser.Ama 1-2 saat sonra mesela pilden 1 diş eksilince adaptör şarj etmeye devam eder.Bu döngü sürekli devam edeceği için pilin ömrü azalır.Ayrıca sorunuz alakasız değil ve cevabı zaten konuda vardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NomadCRY

Sizinde eklemek istediğiniz bir şey olursa hemen eklerim konuya.Hatalarım olabilir nazik bir dille söylerseniz düzeltirim.

1- 3G kullanmıyorsanız 3G'yi kapatın.Kullanıyorsanız sadece kullandığınız zaman açın.
    2- Telefonunuz Symbian ise arkaplanda açık uygulama bırakmayın.RAMBlow adlı uygulamayı tavsiye ederim.
    3- Parlaklığı genelde en düşükte tutun.
    4- Titreşimi kapalı tutun.
    5- Telefonunuz dokunmatik bir Nokia ise dokunmatik ekran titreşimini kapatın.
    6- Telefonunuz dokunmatik bir Nokia ise (5800,5530,5230,5235) bildirim ışığı ve açık ışığını kapatın.Diğerlerinde de bildirim ışıkları oluyor.Kapatın.
    7-Telefonu çok sık açıp kapamayın.Bazılarımız telefonu kapatınca şarjı daha az gider sanıyorlar ama çoğu telefonda öyle değil.Mesela dokunmatik Nokia'lar açılışta çok fazla şarj tüketiyor.Onun yerine telefonu uyurken veya kullanmayacağınız zamanlar hatsıza (( bazı telefonlarda uçuş modu )) alın.Bu şarj dayanma sürenizi bayağı artırır.Hatsıza almak iyidir
    8- Yeni telefon aldığınızda sakın 12 saat şarj etmeyin.Eskiden nikel-kadyum pilli telefonlar vardı.İlk şarj süreleri 12 saatti.Bellek etkisi olurdu onlarda.Ama artık yeni telefonların hiçbirinde 6 senedir nikel kadyum pil kullanılmıyor.Lityum iyon pil kullanılıyor.Telefonun ilk 5 şarj işlemi şöyle olmalı.Telefonun şarjını tamamen bitir kapalı halde batarya dolu diyene kadar şarj et.Açık şekilde de şarj edebilirsiniz ama kapalı halde şarj etmek yararınıza olur.Ayrıca lityum iyon piller her yıl kapasitelerinin % 20 sini kaybediyorlar.
    9- Zil sesini en yüksekte tutmayın.
    10-3D zil sesi efektini kapatın.bu sesi bayağı değiştiriyor güzelleştiriyor ama şarjdan da yiyor hele bir de telefonunuz uzun uzun çalarsa şarj azalır.
    11- Hücre bilgisi gösterimini kapatın.
    12- Telefonu hackledikten sonra şarjın bitmesini bekleyin.Sonra kapalı halde şarj edin batarya dolu diyene kadar.Bunu 4-5 kez yapın.Şarjı bitmeden telefonu şarj etmeyin.
    13- Olabildiğince şarjı tamamen bittikten sonra şarj etmeye çalışın.Ömrü artar.
    14- Bluetooth'u açık bırakmayın
    15- W-lan warlığını göster seçeneğini asla yapın.
    16- Telefonu şarjdan batarya dolu dediğinde çıkarın.Fazla şarjda bırakmayın (( teşekkürler imolared ))
    17- Görüşme yaparken telefonun anten bölgesine parmağınızı koymayın. Aksi halde hem telefonun çekişi artırmak için daha fazla güç harcamasına hem de vücudunuza sinyal transferine sebep olursunuz.
    Anten bölgesi genellikle arka tarafın en üstünde kalan yerdir. Farklı da olabilir kullanım kılavuzuna bakınız. (( teşekkürler Akıncı ))
    18- Telefonlarda kullandığımız temalara dikkat edelim.Hareketli temalar şarjdan çok yiyor.Mümkünse telefonla birlikte gelen temaları kullanalım ve koyu renkli hareketsiz duvar kağıdı(tema değil) kullanalım.Hareketli duvar kağıtları ışık her yandığında harekete geçerler ve bu kısa sürede olsa şarjdan aslan payını kaparlar (( teşekkürler sungur13 ))
    19- Her zaman orjinal batarya ve şarj aleti kullanalım.Kalitesiz bataryalar aşırı sıcakta patlayabiliyor ,ayrıca telefonun ömrünü çok kısaltıyorlar. (( teşekkürler sungur13 ))
    20- Nokialarda açılışta güzel bir ses geliyor.Buna başlama tonu deniyor.Bu sesi kapatarak da pil ömrüne katkıda bulunabilirsiniz.Çünkü bildiğimiz gibi telefonlar ilk açılışta büyük güce ihtiyaç duyarlar.İşletim sisteminin açılması,rehber ve mesajların başlatılması,şebekenin bulunması,duvar kağıdı ve temaların yüklenmesini içeren bu periyodda pilin daha az kullanılması için başlama tonunu kapalı tutmanız pil ömrüne katkı sağlayacaktır. (( teşekkürler sungur 13 ))

Bunları yapmak zorunda değilsiniz.Bunlar sadece tavsiye.İsteyen yapar isteyen yapmaz size kalmış
    Aklıma gelenler bu kadar.Sizinde aklınıza gelenleri ekleyeyim.Ve hatam varsa düzeltmem konusunda yardımcı olunuz.

Dokunmatik telefonlar yoğun bir kullanımda 1 günü zor bulmaktadırlar.Ortalama dayanma süreleri 1,5 - 2 gündür.Daha fazlasını beklemeyin.

Deneyenler lütfen yorumlarını esirgemesin.

hepsi makul ve mantıklı bence eline sağlık

• Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: theadramelech

Gerçekten yerinde öneriler. Bir tane de ben ekleyeyim, özellikle 5800 kullanıcıları için. Kutunun içinden çıkan şarj aleti ile şarj edince telefonu yaklaşık 2-2.5 gün boyunca kullanabiliyorum. Fakat şimdi modelini hatırlayamadığım nokianın en baz modellerinin birinden çıkan şarj aleti ile pili doldurunca 4 gün kullanabiliyorum, tamamen tesadüf eseri, orijinal şarjı kaybettim çünkü. 5800 ile gelen hızlı şarj aleti diye düşünüyorum çünkü 6600 ile de aynı şey başıma gelmişti. İmkanı olan arkadaşların deneyip sonucunu yazmasını çok isterim.

bende daha dün bi tane aldım 5800. Önce yeni sarj cihazını hemen eskitmeyeyim diye babamın sarj cihazını kullanarak 12 saat sarj etme gafletine düştüm.(nokia 3500 ın orjinal şarj cihazı daha sonra baktım ki onun üzerindeki akım değerleri ile benimkinin üzerinde yazanlar farklı benimki daha fazla akım veriyo ayrıca o şarj cihazının üzerinde çember içerisinde IV rakamı varken benimkinde V rakamı var var) Sonra daha ilk kulanmama rağmen 6 saat gitti bataryam ve yaklaşık 6 saat önce orjinal şarj cihazı ile şarj ettim ve hala tam dolu. Bende tam tersi bi olay oldu yani.

ayrıca çok iyi bir yazı teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi resiprokale -- 1 Temmuz 2010; 0:19:36 >

• Hocam paylaşım için teşekkürler.hemen uygulamaya başlayacağım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: cellathkn

Hocam paylaşım için teşekkürler.hemen uygulamaya başlayacağım..

Bir şey değil kardeş teşekkürler

@ meatat

Sizede teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 1 Temmuz 2010; 6:05:33 >
  • Telefonlara kinetik sarj olma gelcek sorunu kokten cozcekler yaa :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: The_T®uth♀♂

Telefonlara kinetik sarj olma gelcek sorunu kokten cozcekler yaa :)

O zamanda doğru adım atmanın incelikleri diye bir konu açarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rammstein

Biraz alakasız olacak ama sorayım. Ben genelde telefonu şarja yatmadan önce takıyorum ve sabaha kadar şarjda kalıyor. Bunun bir zararı olur mu bataryaya?

Telefonunda aşırı şarj önleme gibi bir sistem varsa olmaz, yani batarya dolunca şarj alımını otomatik olarak kesen.Böyle ise bir zararı olmaz.
  • buradaki tüm faydalı bilgilendirmeleri SAMSUNG L700'üme uyguladım.
    Pilim tek diş kaldı (yeni aldım telefonu 1 saat oldu.)

960 MAH 3,7 V Li-ion 3,55 WH özellikli pile sahibim.

Ne kadar ve nasıl şarj edeyim İLK ŞARJ OLACAK.

PİL TEK DİŞ KALDI.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bico

buradaki tüm faydalı bilgilendirmeleri SAMSUNG L700'üme uyguladım.
    Pilim tek diş kaldı (yeni aldım telefonu 1 saat oldu.)

960 MAH 3,7 V Li-ion 3,55 WH özellikli pile sahibim.

Ne kadar ve nasıl şarj edeyim İLK ŞARJ OLACAK.

PİL TEK DİŞ KALDI.

Daha dur telefonu yeni almışsın.İlk şarjların nasıl yapılaağı konuda yazıyor.İlk önce konuyu düzgün ve dikkatli bir şekilde okuyun.Yazıyor orada. 5-10 şarjdan sonra pil performansı artacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 1 Temmuz 2010; 21:12:30 >
  • Telefonun ilk 5 şarj işlemi şöyle olmalı;
    Telefonun şarjını tamamen bitir kapalı halde batarya dolu diyene kadar şarj et.
    Açık şekilde de şarj edebilirsiniz ama kapalı halde şarj etmek yararınıza olur.
    Telefonu şarjdan batarya dolu dediğinde çıkarın.Fazla şarjda bırakmayın (( teşekkürler imolared ))
    Olabildiğince şarjı tamamen bittikten sonra şarj etmeye çalışın.Ömrü artar.

Bu konuda bütün yardımcı olanlara teşekürler..

Aklıma takılan konu şudur ;

Aşağı yukarı SAMSUNG L700 kaç saatte şarj olur .(Yukarıda pilin değerleri var )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GENERALCELL -- 1 Temmuz 2010; 19:53:03 >
  • quote:

Telefonun ilk 5 şarj işlemi şöyle olmalı;
    Telefonu şarjdan batarya dolu dediğinde çıkarın.Fazla şarjda bırakmayın (( teşekkürler imolared ))

Tahminen 1,5 - 2 saat.Zaten pil dolduğunda batarya dolu demiyor mu?
  • quote:

quote:

Benim bildiğim kadarıyla ilk şarj batarya tam boş iken 5-6 saat gerekli (bataryanın tam işlev kazanması için) sonrakilerde ise aynı şekilde tam boşalınca 2 saat (L700 için konuşuyorum) şarj edilmesi gerekli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Day_Light -- 2 Temmuz 2010; 19:37:48 >

• Orijinalden alıntı: Day_Light

Benim bildiğim kadarıyla ilk şarj batarya tam boş iken 5-6 saat gerekli (bataryanın tam işlev kazanması için) sonrakilerde ise aynı şekilde tam boşalınca 2 saat (L700 için konuşuyorum) şarj edilmesi gerekli
    ve şu konuyada bir göz gezdir istersenhttp://forum.donanimhaber.com/m_4507386/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Day_Light -- 2 Temmuz 2010; 19:39:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Day_Light

quote:

quote:

Hayır konuda da yazıyor zaten okumadınız herhalde 5 saat şarja gerek yok batarya dolu dediğinde çıkarması gerek bunlar li-ion piller.Uzun şarj etmek her zaman ömrünü azaltır.

• buradaki bilgiler ve yardımlara tekrar teşekkûrler.

Peki ilk şarjdan sonra batarya gece 4'den gündüz 14.30'a kadar; müzik dinleme+edge'den net ve arama tarzında bu kadar zamanda tükenmesi normalmi.?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.