Şimdi Ara

SanDisk Extreme 250GB Taşınabilir SSD hız testi ve değerlendirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 22.05.2019 tarihinde 600 liraya SanDisk Extreme 250GB Taşınabilir SSD SDSSDE60-250G-G25 satın aldım. Veri transfer hızı ile ilgili paylaşımıda bulunmak istiyorum.

Bilindiği üzere bu ssd USB 3.1 Gen-2 (10Gb/s) arayüzüne sahip. Üreticisinin iddiasına göre okuma ve yazma hızı: 550MB/s / 500MB/s

CrystalDiskInfo 8.0.0 ile test ettiğimde sağlamlık durumu İYİ ve sıcaklık 48 olarak görünüyor.

Yine WD'in official test programı olan Western Digital Data LifeGuard Diagnostics ile yaptığım teste göre harddisk sorunsuz görünüyor.

SSD'nin veri transfer hızına gelecek olursak rystalDiskMark 6.0.2 ile yaptığım test sonucu:

Bu arada kullandığım PC ASUS ASUSPRO AIO Z240-PRO7SD I7-7700T 16GB 1TB+128GB SSD 4GB GTX1050 DOS 23.8" GOLD

Kendi yaptığım teste gelecek olursak:

8gb MKV dosyası ile aktarım hızı testi yaptığımda PC içerisindeki 1tb boyutlu TOSHIBA MQ01ABD100 1000,2 GB marka model diskten yazma ve okuma hızı 100mbps

Yine bu PC içindeki 128gb boyutlu HFS128G39TND-N210A 128,0 GB marka model ssd'den sandisk ssd'ye yazma hızı 200mbps. Sandisk ssd'den PC içindeki ssd'ye okuma hızı ise 120mbps. Önce 300mb hızlarla başlıyor sonra 100mb ya da 200mb'ta sabitleniyor. Ben bu sabitlendiği hızı esas aldım. Hatta bazen 100mb altında da düşüyor aktarımın sonlarına doğru.

Bu testi Sandisk SSD'yi pc arkasındaki usb 3.0 girişi ve sabrent marka usb 3.0 hub ile yaptı. Sonuç aynı idi. Bu kullanmakta olduğum çoklayıcı için sevindirici bir durum. Demek ki herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor çalışma esnasında.

Şaşırtıcı olan ise pc arkasındaki USB 3.1 Gen-2 Type C(10Gb/s) girişine bu sandisk'i bağladığımda transfer hızında herhangi bir artış olmamasıydı. Halbuki bu üretici transfer verilerine ya da en azından disk mark verilerine yaklaşmayı umuyordum.

Yine şu şekilde bir veri aktarım hızı denemesi daha yaptım:

PC içindeki 5400 RPM hıza sahip Toshiba marka 1tb harddiskten usb 3.0 ile bağladığım Sandisk ssd’ye 175gb 6 adet mkv film dosyasını 35.32 dk.’da kopyaladım. Tahmini kopyalama süresi olarak 28 dk. göstermişti. İlk başlarda 100mb hızla kopyalama yaparken sanıyorum ssd’nin ısınmasına paralel olarak bir süre sonra hız 80 daha sonra 70bm lere düştü. Sonra usb’ye takılarak çalıştırılan mini fanı kullanarak ssd’yi soğutmamdan kaynaklı olarak sonlara doğru tekrar yazma hızı arttı ve 100mb’lere ulaştı.

Yukarıdaki testte dosya sistemi Fat32 imiş. NTFS yaparak aynı şartlarda yeniden test ettiğimde sonuç değişmedi. Bu denememde fanı kopyalama işlemi başlarken çalıştırdım. Ama buna rağmen 100mb lerde seyreden yazma hızı daha sonra 80mb'lere düştü. Daha sonra 70mb'lere indi hız aktarımın yarısını geçtikten sonra.

Son 30gb kala sandisk ssd'ye yazma hızı 70'lerden tekrar 100mb'lere çıktı ve öyle görünüyor ki bu hızla tamamlayacak diye düşünürken 17gb'tan sonra aktarım hız 86mb'e sabitlendi. Son bir 7-8gb kala hız tekrar 100mb' yükseldi ve 35.20 dk.'da 175gb'lık veri aktarımı tamamlandı. Bu kopyalama işleminde tahmini süre olarak 29 dk. göstermişti.

Yine dosya sistemini NTFS yaptıktan sonra Sandisk'i usb 3.1 Gen 2 girişine bağladığımda maalesef hızda herhangi bir artış olmadı. Aktarım hızı 100mb'le başladı.

Sevindirici bir şey ise en azından uzun bir süre belli bir hızda 100mb'se 100, 80mb'se 80mb'lerde sabit aktarmaya devam etmesi. Daha önce SanDisk Extreme PRO 128GB USB 3.1 USB Bellek SDCZ880-128G-G46 flash bellek almıştı. Güya okuma ve yazma hızı üreticisine göre 420/380mb. Ancak çalışırken saçı başı dağıtıyor bazen 30-40mb'lere inip bazen 70-80 bazen 200-300mb'lere çıkıyor sürekli değişkenlik gösteriyordu. En azından bu sandisk ssd böyle değil. Okuma ve yazma yaparken sabit bir hızda devam edebiliyor.

Peki şimdi üreticinin vermiş olduğu okuma 550gb yazma 500gb ne oluyor benim elde ettiğim 100mb aktarım hızları yanında? Üstelik usb 3.1 gen 2 yuvasına bağlamışken. Disk mark verileri de keza. Tamam belki çok özel ortamda test yapıyorlar kendileri. Ancak bizim de kullandığımız PC öyle kötü değil. En azından iddia ettikleri hızlara yaklaşmamız hiç olmazsa yarısını görmemiz gerekmez mi?

Bunu açıklayabilir misiniz?

Bununla beraber 52gb'lık bir mkv dosyası filmi pc hdd'ten sandsik ssd'ye 8 dk.'da attım. Fix 100mb hızla attı. Elbette bu iyi bi şey. Ancak üreticinin ve disk mark'ın vermiş olduğu hızlarla alakası yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi timucinpusat -- 25 Mart 2019; 19:37:5 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.