Şimdi Ara

Samsung 46ES6140 vs 46ES7000

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
17.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Başlıktada görebileceğiniz üzere bu iki tv arasında gidip geliyoruz. Açıkcası iki tv karşılaştırmaz özellik olarak ancak arada 1400 tl fiyat farkı var. Sizde bu kadar fark ödemeye değer mi ? (46ES6140 2400 tl ve 200 tl hediye çeki veriyor. 46ES7000 3800 TL VE 300 TL hediye çeki )

TV lerde dahili uydu alıcısı varmış bu tv lerde mevcut mu ? (Normal kablolu tv kullanıyoruz şuan teledünyaya geçmeyi düşünüyorduk, tv deki uydu alıcısıyla HD yayın izleyebileceksek gerek kalmayacak)

6140 200 Hz ancak Mat bir görüntüsü var
    7000 serisinde parlak bir görüntü var 800 hz magazada fark cok belli ancak evde gelen yayınlar 80 hz bildigim kadarıyla fark açılır mı kapanır mı sizce?

Bunun dışında ES7000 de elle ve sesle kontrol var bu özellikler kullanışlı mı? Deneyenler bilgi verebilir mi?

• Şuna bir yardım edin arkadaşlar lütfen
  • size şunu söyliyim;

2 üründe kullanılan panel aynıdır, 100hz ten fazla panel olamıyor, o yazılan 600-800hz gibi değerler ürünün üstündeki chip ten dolayıdır. 2ürününde paneli aynıdır, 46" 100hz 3D panel.

es7000 serisinin fiyatının bu kadar yüksek olmasının nedeni, üzerinde ses, el kontrolu ve yüz tanıma özelliklerinin olmasıdır.

Tv'lerin üzerindeki uydu alıcısına sanırım digitürk ise veya dsmart ise onların bir aparatını takarak çalışıyor, o aparat olmadan çalışmıyor diye biliyorum. (kartı içine koyacağınız bir cihaz)

Eğer Samsung'un göz boyuyan smart interraction özelliğini kullanmak isterseniz es7000 alın yoksa, es6140 sizi her şekillde tatmin eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ltekbas

size şunu söyliyim;

2 üründe kullanılan panel aynıdır, 100hz ten fazla panel olamıyor, o yazılan 600-800hz gibi değerler ürünün üstündeki chip ten dolayıdır. 2ürününde paneli aynıdır, 46" 100hz 3D panel.

es7000 serisinin fiyatının bu kadar yüksek olmasının nedeni, üzerinde ses, el kontrolu ve yüz tanıma özelliklerinin olmasıdır.

Tv'lerin üzerindeki uydu alıcısına sanırım digitürk ise veya dsmart ise onların bir aparatını takarak çalışıyor, o aparat olmadan çalışmıyor diye biliyorum. (kartı içine koyacağınız bir cihaz)

Eğer Samsung'un göz boyuyan smart interraction özelliğini kullanmak isterseniz es7000 alın yoksa, es6140 sizi her şekillde tatmin eder.

arkadaşım yanlış bilgilendirme 46es7000 de bulunan panel orjinalde 200 hz dir.. 800 HZ EKADAR yazılımla çıkmatadır.. yani orjinali 200 hz.. Soran arkadaşa şöyle izah edeyim 46d6000 ile 46d7000 arasında ne fark varsa bundada aynı şekil.. bunda artı olarak kamera sesli kontrol çift kumanda ve ırbalster mevcut diğerinde yok... birde es7000 deki 3d derinliği piyasadaki hiç bi üründe yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknoloji16 -- 21 Haziran 2012; 13:38:02 >

• Arkadaşlar ,

Samsung 2012 5 ve 6 serileri :

1. 5 serileri 50 hz , 6 serileri 100 hz panel kullanır. 5 serileri CMR 100 , 600-6500 arası modeller için CMR 200 , 6500 ve üzeri ise 400 CMR değerine sahiptir. Mat ekran kullanılmıştır.

2. Mstar firmasının işlemcisi vardır

3. Aynı yazılımları kullanırlar ama modele göre farklı ayarlarda çalışırlar.

4. Panelleri muhtelif lcd üreticisi firmalardan temin edilir.

5. Bazı modellerder donanım veya yazılımla eklenmiş veya çıkartılmış özellikler olabilir. Uydu alıcı özelliği , tv yayını kaydı gibi.

--------------------------------------------------------------------

Samsung 2012 7 ve 8 serileri :

1. 200 hz panel kullanır. 800 CMR değerine sahiptir. Parlak ekran kullanılmıştır.

2. Samsungun kendi işlemcisi vardır

3. Aynı yazılımları kullanırlar

4. Panelleri Samsung üretimidir.

5. Üst seri olduğu için pahalıdır ama diğer modellere göre daha biraz daha iyi sonuç verecektir (ne kadar ekmek o kadar köfte misali).

Samsung 2012 7 ve 8 serileri arasındaki farklar ise :

Aynı yazılımı ve işlemciyi kullansalar bile farklı ayarlarda çalıştıkları için aralarında ufak tefek farklar olabilir. Nasılki bilgisayarların çoğu aynı anakart işlemcisi ve normal işlemci ve işletim sistemi kullansa bile aralarında farkların var olması gibi..

Kağıt üstündeki tek fark arka aydınlatma sistemlerindeki Micro Dimming denilen arka aydınlatma ışıklarının kısılması ile ilgili farklar. Gerçek hayata ne kadar yansır bunu iki tvyi alıp, evde yan yana deneyerek görmek mümkün olabilir.

Tv üretiminde seriler ekleme-çıkartma yöntemi ile yapılır. Bazı modellerde donanım , bazılarında ise yazılım ile kısıtlamalar veya daha az gelişmişlik gibi suni farklar oluşturularak yeni modeller yapılır. Bazı özelliklere hiç mi hiç ihtiayacınız olamayabilir. Öncelikle ihtiyaçlarınız ve beklentilerini doğru belirlemenizde fayda var yoksa boş yere bu özelliklere para vermiş olursunuz. Bütçe sorunuz yoksa ve 2-3 yıl içinde tekrardan yeni tv alabilecekseniz her markanın üst serilerine yönelin. "Almışken iyisi olsun , 10 -15 yıl kullanayım" diyerek boş yere çok fazladan para vermeyin çünkü bu yanlış bir matıktır çünkü tvlerin ömürlerleri o kadar uzun değildir. Panel arızası yapınca atıp yenisi almak zorunda kalırsınız. Panel değişimi yeni tv almaktan daha pahalı olabilir (40" için yaklaşık 1500-2000 lira + servis işçiliği gibi)

CMR (Clear Motion Rate , akıcı görüntü oranı) ile panelin çalışma frekansı ayrı şeylerdir. Paneller 50-100-200 hz de çalışırken , CMR değerleri 100-200-400-800 olabilir. Bununla ilgili aşağıdaki videoları seyredebilirsiniz. Amerikada bu değerler 60 ve katları şeklinde gider yani 60-120-240-480-720-960

Tabiki her marka ve modelin üst serilerinde daha kaliteli panel, daha güçlü ana işlemci, daha gelişmiş çalışma ayarları, daha fazla yazılım özellikleri bulunur.Yalnız şunu unutmamak lazım her tvde az yada çok sorunlar olabilir veya size denk gelen tvde sizin canınızı sıkacak kusurlar olabilir.

Başka ürünlerde kalite sıralaması kötü>>> orta >>> iyi >>> çok iyi şeklinde olurken , tvlerde çok kötü >>> kötü >>> az kötü >>> normal şeklinde olabiliyor. Çok az sorunlu veya normal olana süper tv deniliyor.

Forumdaki çoğu kullanıcı kendi tvlerine süper demektedir. Kullanıcı yorumlarını okuyup değerlendirme yaparken bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

CMR yi anlatan Samsungun videosu :

http://www.youtube.com/watch?v=f5uFsyuHV3E

Samsung 46ES6140 vs 46ES7000  Samsung 46ES6140 vs 46ES7000  Samsung 46ES6140 vs 46ES7000

Samsung 46ES6140 vs 46ES7000  Samsung 46ES6140 vs 46ES7000

Samsung 2012 - Micro Dimming :

http://www.youtube.com/watch?v=mKa6R8MMQ0g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ender123 -- 25 Haziran 2012; 17:04:30 >

• Cevaplarınız için 3 ünüze de çok teşekkur ederim. Aradaki fiyat farkından dolayı 6140 ı tercih edeceğim bugün son anda bir değişiklik olmazsa :)
  • arkadaiım bak samsungda bulutlanma var evet ama 46 es 6140 modeli şu an piyadaki hem fiyat hemde ozellik bakımından en cazibi 3d yeter görüntü yenileme 200 hz sosyal media ya ne dim bu fiyata böyle bir cihaz yok ben düşünmeden aldım cihaz cok başarılı bana yetiyor 3d resident evil afterlinı izledim koptum ses sistemiyle off diyorum 3d filmeri ps3 den izliyorum bak al o cihazı kacırma cok basarılı bir cihaz
  • 6140 için 55" olanından bugün aldım teknosa dan. Ama kurulum yaptırmadım ev taşıyacağım 2 hafta sonra kuracaklar ki arada fiyat düşerse başlarına üşüşeceğim açılmadığı için Samsung bayisindeki eleman kafamı karıştırdı önce o cihaz Türkiyeye bir daha gelmez samsung garanti verirmi bilmiyorum dedi. Bende samsung Türkiye sitesinde var deyince ama benim kataloğumda yok diyerek 10 sayfalık bi katalog gösterdi bak yok diye. Bende kıllandım samsungu aradım ve cihazın ürün gamında olduğunu garanti altında olacağını söylediler. Sonradan teknosaya gittim ve orada bir arkadaşla konuştum. Bu cihaz Hollanda ve Almanya Mediamarkt gibi mağazalarında satılıyormuş ve teknosa buradaki satış için samsung ile anlaşmış ve yanlış hatırlamıyorsam 600.000 gibi bir rakamdan bahsetti Türkiye için. Sadece biz satacağız dedi hatta cumartesi pazar günü Ankamall da bulunan 3 teknosa mağazasında 250 - 300 civarı satılmış. Garip bir şekilde kutup mağazaları 6340 sattırmak için 6140 cihazı hatta teknosayı karalamaya falan başladı 3 dakikanın içinde. Sanırım bu cihaz çok satacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bloodstar -- 25 Haziran 2012; 17:43:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ender123

Arkadaşlar ,

Samsung 2012 5 ve 6 serileri :

1. 5 serileri 50 hz , 6 serileri 100 hz panel kullanır. 5 serileri CMR 100 , 600-6500 arası modeller için CMR 200 , 6500 ve üzeri ise 400 CMR değerine sahiptir. Mat ekran kullanılmıştır.

2. Mstar firmasının işlemcisi vardır

3. Aynı yazılımları kullanırlar ama modele göre farklı ayarlarda çalışırlar.

4. Panelleri muhtelif lcd üreticisi firmalardan temin edilir.

5. Bazı modellerder donanım veya yazılımla eklenmiş veya çıkartılmış özellikler olabilir. Uydu alıcı özelliği , tv yayını kaydı gibi.

Samsung 2012 7 ve 8 serileri :

1. 200 hz panel kullanır. 800 CMR değerine sahiptir. Parlak ekran kullanılmıştır.

2. Samsungun kendi işlemcisi vardır

3. Aynı yazılımları kullanırlar

4. Panelleri Samsung üretimidir.

5. Üst seri olduğu için pahalıdır ama diğer modellere göre daha biraz daha iyi sonuç verecektir (ne kadar ekmek o kadar köfte misali).

Samsung 2012 7 ve 8 serileri arasındaki farklar ise :

Aynı yazılımı ve işlemciyi kullansalar bile farklı ayarlarda çalıştıkları için aralarında ufak tefek farklar olabilir. Nasılki bilgisayarların çoğu aynı anakart işlemcisi ve normal işlemci ve işletim sistemi kullansa bile aralarında farkların var olması gibi..

Kağıt üstündeki tek fark arka aydınlatma sistemlerindeki Micro Dimming denilen arka aydınlatma ışıklarının kısılması ile ilgili farklar. Gerçek hayata ne kadar yansır bunu iki tvyi alıp, evde yan yana deneyerek görmek mümkün olabilir.

Tv üretiminde seriler ekleme-çıkartma yöntemi ile yapılır. Bazı modellerde donanım , bazılarında ise yazılım ile kısıtlamalar veya daha az gelişmişlik gibi suni farklar oluşturularak yeni modeller yapılır. Bazı özelliklere hiç mi hiç ihtiayacınız olamayabilir. Öncelikle ihtiyaçlarınız ve beklentilerini doğru belirlemenizde fayda var yoksa boş yere bu özelliklere para vermiş olursunuz. Bütçe sorunuz yoksa ve 2-3 yıl içinde tekrardan yeni tv alabilecekseniz her markanın üst serilerine yönelin. "Almışken iyisi olsun , 10 -15 yıl kullanayım" diyerek boş yere çok fazladan para vermeyin çünkü bu yanlış bir matıktır çünkü tvlerin ömürlerleri o kadar uzun değildir. Panel arızası yapınca atıp yenisi almak zorunda kalırsınız. Panel değişimi yeni tv almaktan daha pahalı olabilir (40" için yaklaşık 1500-2000 lira + servis işçiliği gibi)

CMR (Clear Motion Rate , akıcı görüntü oranı) ile panelin çalışma frekansı ayrı şeylerdir. Paneller 50-100-200 hz de çalışırken , CMR değerleri 100-200-400-800 olabilir. Bununla ilgili aşağıdaki videoları seyredebilirsiniz. Amerikada bu değerler 60 ve katları şeklinde gider yani 60-120-240-480-720-960

Tabiki her marka ve modelin üst serilerinde daha kaliteli panel, daha güçlü ana işlemci, daha gelişmiş çalışma ayarları, daha fazla yazılım özellikleri bulunur.Yalnız şunu unutmamak lazım her tvde az yada çok sorunlar olabilir veya size denk gelen tvde sizin canınızı sıkacak kusurlar olabilir.

Başka ürünlerde kalite sıralaması kötü>>> orta >>> iyi >>> çok iyi şeklinde olurken , tvlerde çok kötü >>> kötü >>> az kötü >>> normal şeklinde olabiliyor. Çok az sorunlu veya normal olana süper tv deniliyor.

Forumdaki çoğu kullanıcı kendi tvlerine süper demektedir. Kullanıcı yorumlarını okuyup değerlendirme yaparken bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

CMR yi anlatan Samsungun videosu :

http://www.youtube.com/watch?v=f5uFsyuHV3E

Samsung 46ES6140 vs 46ES7000  Samsung 46ES6140 vs 46ES7000  Samsung 46ES6140 vs 46ES7000

Samsung 46ES6140 vs 46ES7000  Samsung 46ES6140 vs 46ES7000

Samsung 2012 - Micro Dimming :

http://www.youtube.com/watch?v=mKa6R8MMQ0g

iyi akşamlar internete girmeye çalışıyorum bi saattir güncelleme yapıyo. bitek youtube facebook gibi sayfalara mı giriliyo. internetten film izleyemez miyim

• 100 Hz ve üzeri cihaz olduktan sonra, şuanda öyle alınılmayacak derecede tv pek kalmadı. Yani arkadaşında söylediği gibi normal+güzel+iyi+çokiyi gibi.
    Arkadaşlarında söylediği gibi çokiyi 3d, uzaktan kontrol gibi özelliller önemli değilse vede es6140 modelinde DVB-S2 tuner (uydualıcı) varsa daha uygundur.
    Parlak ve met ekran farkı 2008 yılında çok fark ederken, şuan görüntü olarak kontrastlar iyi durumda.
  • arkadaşlar dün bir vatan bilgisayardan Samsung UE46D6500 aldım fiyatı 2599tl ye düşmüştü. bu televizyonu bilen kullanan arkadaşım varsa artı ve eksilerini yazarsa sevinirim. bu televizyonla internette gezinmem mümkünmü.
  • Genelde iyi yorumlar var. tam isabet tv yani. sağdece 60xx SD,3D olduğu söyleniyor okadar.1080 3d değilde 720 3d yani. 6000de var, 6500 ü bilmiyorum.
  • 6140 sanırım 1080P 3D olmalı diye okumuştum. Umarım yanılmıyorumdur...Bilgisi olan varsa paylaşırsa süper olur.
  • bende dun itibari ile 55es6140 + 4 gozluk 4 flım 3400 e aldım. gercekten guzel bır cihaz aldıgım fıyata deydı. ben basarılı buldum goruntu 3d full hd 1080.
  • Arkadaşlar bende 40es6140 aldım. es6140 serisi televizyonların 3d ve full hd kalitesini deneyen var mı ? varsa acaba yorumlar nasıl ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: muroaga

bende dun itibari ile 55es6140 + 4 gozluk 4 flım 3400 e aldım. gercekten guzel bır cihaz aldıgım fıyata deydı. ben basarılı buldum goruntu 3d full hd 1080.

yuh 100 tl farkla bunları mi verdiler teknosa da.ben içinden çıkan 2 gozluk ile 3299 tl ye aldım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

Genelde iyi yorumlar var. tam isabet tv yani. sağdece 60xx SD,3D olduğu söyleniyor okadar.1080 3d değilde 720 3d yani. 6000de var, 6500 ü bilmiyorum.

D6 serilerinde (2011 model) 3D görüntüleri 1920x1080 yerine :

1920/2=960
    1080/2= 540

yani 960x540 şeklinde , bir başka deyişle çeyrek 1080p şeklinde veriyordu. 2D modunda sorun yok 1920x1080P görüntü veriyor. Tvye bağladığınız cihaz ne olursa olsun 3D modunda bu durum değişmiyor ve çözünürülük düşmesine bağlı olarak görüntü kalitesi düşüyordu.

ES6 serilerinde (2012 model) , bu sorunun olmadığını yabancı forumlarda yazan kullanıcılar oldu. Yine de her model için denemekte fayda var.

https://store.donanimhaber.com/80/62/a1/8062a12564a6146a5a0ebfd69410d856.jpg
    http://www.worldserve.de/projects/samsung/Testbild-3D.mpo

dosyalarını usb belleğe kopyalayıp tvden oynatın.

Eğer 3D modunda aşağıdaki şekilde yazılar net okunuyorsa sorun yok ve 1080p 3D görüntü çıkışı verebiliyor demektir.

Eğer 3D modunda aşağıdaki şekilde yazılar bulanık ve okunmuyorsa sorun var ve 1080p 3D görüntü çıkışı vermiyor demektir.

==========================================

Sorunsuz duruma örnek

==========================================

Sorunlu duruma örnek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ender123 -- 3 Temmuz 2012; 21:22:26 >

• samsung es6140 alan arkadaşlar yukarıdaki test görüntülerini denediler mi? paylaşırlarsa sevinirim.
  • Test görüntülerini denemedim ama , filmleri denedim ayrıca nat - geo da her akşam Çin 3d yayınları var orda da kullanıyorum, bence çok başarılı. En son dün samsung smart sinema için yeni bir güncelleme yükledim(filmler açılmıyordu). Çok fazla tecrübeli değilimdir tv ler konusunda 1 ay araştırdıktan sonra aldım 46ES6140 fiyat /performans olarak 10 veririm :)

Ayrıca izleme mesafem 2.5 metre ile 4 metre arasında 40 inç önerenler oldu. kesinlikle almayın 40 inç, almışken 46 inç alın en büyük tavsiyem budur. 3 sene sonra bu tv küçük yenisi alıyım diye düşünmeyin sonra :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ah1903met

Test görüntülerini denemedim ama , filmleri denedim ayrıca nat - geo da her akşam Çin 3d yayınları var orda da kullanıyorum, bence çok başarılı. En son dün samsung smart sinema için yeni bir güncelleme yükledim(filmler açılmıyordu). Çok fazla tecrübeli değilimdir tv ler konusunda 1 ay araştırdıktan sonra aldım 46ES6140 fiyat /performans olarak 10 veririm :)

Ayrıca izleme mesafem 2.5 metre ile 4 metre arasında 40 inç önerenler oldu. kesinlikle almayın 40 inç, almışken 46 inç alın en büyük tavsiyem budur. 3 sene sonra bu tv küçük yenisi alıyım diye düşünmeyin sonra :)

Sayın ah1903met

Yazılım güncellemesi ile açılmayan filmler açılmaz. Tvde, bilgisayardaki gibi software codec yoktur. Codecler harwardir yani ana işlemcinin içindedir. Yazılım ile bunları açamaz , yenilerini yükleyemez.

Uydudan izlediğiniz görüntü 1920x1080 olsa bile , 3D olarak 960+960x1080 dir. Bu yüzden Full HD 3D testini yapamazsınız. Aynı şekilde bu testi yapmak için SBS film de olmaz, O da 960+960x1080.

Test için yukardaki resimleri indirip sonuçları yazarsanız arkadaşlarımıza faydası olacaktır. En fazla 5 dakiakanızı alır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.