Şimdi Ara

Said Nursi Masum mudur Suçlu mudur? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
210
Cevap
2
Favori
8.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: AsasinoDePulgas

alimleri musluman ileri zekalı geri kalan herkesi salak gibi görmeyi bırak artık.

Zekâ meselesi değil bu. Bu iki sırıf âvam ve havas olarak geçer. Havasın da kendi içinde sınıfları vardır. Bunları ben uydurmadım, hep vardı.

quote:

Kur'an acicaksin okuyacaksın anlamadiysan başka kaynaklardan da okursun ama sorun ne biliyor musun " türkçe Kur'an okumak haramdır " diyen adamlardan öğrenmesin insanlar Kur'an'ı.

Türkçe derken okunuşunu türkçe olarak okumaktan bahsediyorsan, o konudaki hükmü bilmiyorum ama alâkasız kelimeler çıktığı için bu şekilde okumak yanlış. Çünkü Arapça'daki bazı harflerin şu an kullandığımız harflerde karşılığı yok. O sebeple Kur'an okumayı öğrenmek şart. Meâlini diyorsan eğer, anlamak için okumak bu hepimize farz zaten. Tabi bu okumanın içinde sadece meal yok, tefsir de var.

quote:

ben hic doğuştan arapça konuşan birinin oturup rahat rahat anlayarak okuduğunu gormedim

Arapça'dan kastım Kur'an'dı. Yanlış ifade ettim. Kur'ân'ı araplar bile hemen anlayamıyorsa, sadece türkçe mealini okuyarak tam olarak, yani hakkıyla, lâyıkıyla anlamamızın imkânsız olduğunu, bunun için de tefsir okumanın mutlak anlamda gerektiğini izah etmeye çalışıyorum.

Yukarıda taklîdi iman ve tahkîkî iman konusu geçti. Bir müslüman, tefsir okumadan, Kur'ân'ı hakkıyla anlayamayacağı için, tahkîkî imana erişemez.

• a

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Casper_C -- 17 Ağustos 2018; 18:47:44 >
  • İcazeti kimden almışdır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendisini üstün gören, çekilmez, asabi bir insan. Şu kaynaktan nasıl biri olduğu daha iyi anlaşılabilir.

http://panteidar.wordpress.com/2011/01/11/said-i-nursi-gercegi/
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Bu mantığa göre bizler de sahabeler, Mevlana'lar, İmam Gazâlî'ler, Abdülkadir Geylânî"ler, Veysel Karâniler vb. kimseler gibi olmalıyız ama olamıyoruz, onlar kadar anlamalıyız ama anlamıyoruz. Neden acaba?

bu saydıklarından sahabeyi bir tarafa bırakırsak (çünkü onlar peygamberle birlikte yaşadılar ve hiçbir kıyas olamaz)

peki sen bu saydıklarını hiç araştırdın mı ,gerçekler anlatıldığı gibi mi ?

mesela dönerek ibadet var mıdır ?

mevleviliğin dini kitabı var mıdır (Kuran gibi) ?

genelev kadınlarına secde edilebilir mi ?

Kuran da bildirilmeyenleri bunlara kim bildirdi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 15 Mayıs 2014; 17:12:18 >
  • kemal1414 kullanıcısına yanıt
    Yazdıkların içinde epey bi yanlış olduğu için onların içinden sadece birinin doğrusunu yazacağım. Vaktim olsa yazardım yine ama zaten şu anda forum kurallarına aykırı olarak mesaj yazıyoruz. Daha fazla detaya girip ceza almayalım durduk yere!..

Peygamberler sorguya çekilmeyecekler. Çünkü onlarda ismet sıfatı vardır.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: AsasinoDePulgas

alimleri musluman ileri zekalı geri kalan herkesi salak gibi görmeyi bırak artık.

Zekâ meselesi değil bu. Bu iki sırıf âvam ve havas olarak geçer. Havasın da kendi içinde sınıfları vardır. Bunları ben uydurmadım, hep vardı.

quote:

Kur'an acicaksin okuyacaksın anlamadiysan başka kaynaklardan da okursun ama sorun ne biliyor musun " türkçe Kur'an okumak haramdır " diyen adamlardan öğrenmesin insanlar Kur'an'ı.

Türkçe derken okunuşunu türkçe olarak okumaktan bahsediyorsan, o konudaki hükmü bilmiyorum ama alâkasız kelimeler çıktığı için bu şekilde okumak yanlış. Çünkü Arapça'daki bazı harflerin şu an kullandığımız harflerde karşılığı yok. O sebeple Kur'an okumayı öğrenmek şart. Meâlini diyorsan eğer, anlamak için okumak bu hepimize farz zaten. Tabi bu okumanın içinde sadece meal yok, tefsir de var.

quote:

ben hic doğuştan arapça konuşan birinin oturup rahat rahat anlayarak okuduğunu gormedim

Arapça'dan kastım Kur'an'dı. Yanlış ifade ettim. Kur'ân'ı araplar bile hemen anlayamıyorsa, sadece türkçe mealini okuyarak tam olarak, yani hakkıyla, lâyıkıyla anlamamızın imkânsız olduğunu, bunun için de tefsir okumanın mutlak anlamda gerektiğini izah etmeye çalışıyorum.

Yukarıda taklîdi iman ve tahkîkî iman konusu geçti. Bir müslüman, tefsir okumadan, Kur'ân'ı hakkıyla anlayamayacağı için, tahkîkî imana erişemez.

Kuran'ı okuyup anlamayan Arap yoktur ,sadece yukarıdaki mesajımda da belirttiğim gibi uygulama konusunda sıkıntılar var

ayrıca Türkçe meal okuyup anlamayan bir Türk Arapça okuyarak nasıl anlayacak (hatta Arap olmayan diğer milletler) ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 15 Mayıs 2014; 17:17:34 >

• quote:

Yazdıkların içinde epey bi yanlış olduğu için onların içinden sadece birinin doğrusunu yazacağım. Vaktim olsa yazardım yine ama zaten şu anda forum kurallarına aykırı olarak mesaj yazıyoruz. Daha fazla detaya girip ceza almayalım durduk yere!..

Peygamberler sorguya çekilmeyecekler. Çünkü onlarda ismet sıfatı vardır.

bence ise sen yanılıyorsun ,tekrar oku kitap da bunu bulacaksın :)

neyse dediğin gibi tartışmalara fırsat vermemek için konuyu uzatmıyorum ve ayrıca polemik olabilecek kısımlarını da sildim
  • Kimin kahraman kimin hain olduğunu tarih belirler derler.Merak ettim bende .

Takip
  • İlk önce yanlış anlaşılmaısn benim derdim islamla değil NURCUlarla.
    Sonuçta 'Kutsal' biri diyorsun değil mi ?
    Peki risale nurda ki saçmalıklara ne diyeceksin ?
    Tesfir iyi bişey diyelimde bu nedir ?
    "Said-i Nursî'nin Mehdi olduğunu değil Hz. Muhammed'in Mehdi'den önceki son varisi" bunu yazdıktan sonra risale nuru okumadım deme.
    zaten burda said nursiyi savunuyorsun...

Saçma sapan tevrattan örnekler.
    http://www.risaleinurenstitusu.org/index.asp?Section=Kulliyat&Book=Mektubat&Page=167

Mustafa Kemal Atatürk'e hakaretler.
    http://www.risaleara.com/oku.asp?id=3669

Kuranda risale nurdan bahsedilmiş
    http://www.risaleinurenstitusu.org/index.asp?Section=Kulliyat&Book=SikkeiTasdikiGaybi&Page=64

Daha neler neler var googledan arayıp bulursun uzun uzun yazmanın anlamı yok bu yazdıklarımın 3ü bile yeter...
    Şirkten bahsederken kuranın yanına başka kitap koymakta şirk sayıldığını okumuştum ve risale nur kuranın yanına başka kitap koymakla eş değer. Bu arada Ateistim
    Bu kitap tesfirden çok beyin yıkamak için yazılmış. Tesfir yapıyorum ayağına nasıl beyin yıkıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C36D8071F -- 15 Mayıs 2014; 17:58:02 >

• kısaca ;

Atatürk ile birlik olup padişahı gönderen ama sonrasında Atatürk düşmanı olan ,zamanının en alim kişisidir ???

dersek anlayan anlayacaktır :)
  • saidi nursi adını ağzına alan adamdan tiksinirim.
  • Bu konu neymiş diye girdim, ilk sayfadaki tüm mesajları okudum 2.ciye gerek duymadım etmedim.
    Şahıs ile ilgili değil konuya yorum yazanlarla ilgili

1.Narsist tipler aman yarabbi bu ne kendini beğenmişlik bu ne benim her dediğim doğru bana egoist diyenler sizi duymuyorum bile siz kimsiniz tripleri..
    2.Bir çok kardeşimiz kimlik bunalımı yaşıyor
    3.Bir çok arkadaşımız süper egosu egosundan baskın.

falan filan liste kabarık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0nime-N0-Kyo -- 15 Mayıs 2014; 18:55:20 >
  • quote:

Ateist veya başka bir dinin müntesibi olması fark etmeksizin, eğer maksadı gerçekten anlamak sorgulamak ise bunların cevapları var. Ama maksadı inatla seni cevap veremeyecek duruma getirip küçük düşürmeye çalışmaksa, ona ne desen boş ki, Hz İsa bile böylelerine cevap vermemiştir.

quote:

elin ateisti gelip derse hersey kader.her seyimiz belli zayen niye cehenneme gidiyoruz

Kader ve zaman mefhumu insan içinder. Ezelî olan zât, bizim cennete mi, yoksa cehenneme mi gideceğimizi bilmektedir ama diyelim ki birini cehenneme attı. O insan Allah'a "Ne yaptım ki beni cehenneme atıyorsun?" diye soracak olsa Allah, "Senin benim emir ve yasaklarıma uymayacağını bildiğim için" diye cevap verseydi, bu cevap o insanı tatmin etmezdi. Hâkezâ benzer durum cennetlikler için de geçerlidir.

İşte bundan dolayı bu âlem yaratılmıştır ve herkese cüzî irâde verilmiştir ki kendi eliyle nereye müstehak olacağını kendisi bizzat yaşasın ve görsün.
    Âyette boşuna "Ben cinleri ve insanları yalnızca bana kulluk etsinler diye yarattım" demiyor Allah. İşte bu sırrı bilmedği halde müslüman geçinip kimi ideolojilerin peşinde koşupta ideolojik kimliğini müslüman kimliğinin önüne geçirenler helak olacaklardır. Bu onların kendi tercihleri olmuştur. Zîrâ yine âyette geçtiği üzere "İnsan hem cahil, hem de zalimdir".

Kardeş sen beni yanlis anlamassin.ben bu kavramlari bilmiyorum demedim.sadece varsaydim bilmedigime dair.
    MESELA bunlari bilmiyorum ama Allah a inaniyorum.biri bilmedigim bir meseleyle ilgili soru sorsa ve suphe dusurse icime imanimi kaybetme riski var.iste biz bu duruma dusmemek icin kurandan feyz almaliyiz alamiyorsak iste alanlardan alacagiz.
    Eskiden mesela tekkeler varmis.adam bir murşite tabi oluyor omru boyuca.1001 gune kadaf cilehanelerde kalabiliyorlar.kuflu ekmeklerle nefsini terbiye etmeye calisiyor.simdi nerde bunlari yapabilecek babayigit.o yuzden iste dogru yoldan ayrilmamak icin alternatifler kullanabiliriz.simdi de mesela adam risaleyi anlamiyorum diyor.o da turkce cikan risale okuyabilir.
    Tipki bu okula gitmeden evde tek basina okuma yazma ogrenmeye calisan cocuga benzer.tamam kendi tek ogrenebilir ama cok dusuk ihtimal,1 harf ogrenene kadar belki yasiti universiteye gider.
    Mesela ibni sina bazi meselerde kendi aklina guvenmis ve kurani bile rehber edinmemis.sonuc olarak icinden cikamamis.bazilarina gore imansiz olarak oldugu bazilarina gore yeni imana gelmis insan mertebesindedir
    Not:bu mesaj geneldir.bocekgrafik e ozel degildir.en basta bi yanlis anlasilma olmus.onu duzeltmek icin alinti yaptim.

• Müslümanların kendi içlerindeki meselelerden ateistlere ne ki bu konuda da yazıp-çiziyorlar, daha doğrusu işkembe-i kübrâdan sallıyorlar. Onları geren ne, merak ettim...
  • Talebe hocası ile ölçülür. Mesela Size bir örnek vereyim Said Nursi ile aynı dönem de yaşamış Abdülhakimi Arvasi hazretlerinin silsilesi, her zat bir sonraki zatın hocasıdır, ve icazet almışlardır. Yani tavşanın suyunun suyunun suyunun belli olması lazım

İmam-ı Ahmed Rabbani
    Muhammed Masum Faruki
    Seyfeddin Faruki
    Seyyid Nur Muhammed
    Seyyid Mazhar-ı Can-ı Canan
    Seyyid Abdullah Dehlevi
    Mevlana Halid-i Bağdâdi
    Seyyid Abdullah Şemdini
    Seyyid Tâhâ-yı Hakkâri
    Seyyid Muhammed Sâlih
    Seyyid Sıbgatullah-i Hizâni
    Seyyid Fehim-i Arvâsi
    Seyyid Abdülhakim-i Arvâsi
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • benim asıl merak ettiğim alimler içinde neden Mehmet Akif Ersoy ,Elmalılı Hamdi gibi insanlar yok

bunlar alim değil miydi ?
  • Konuyu acan şahıs bombayı bırakmış ve kaçmış..Bir şahsı tanımak istiyorsak onun bıraktığı fikirlere ve eserlere bakmalıyız..Şahsi düşüncem.

• quote:

Orijinalden alıntı: hadi123

Talebe hocası ile ölçülür. Mesela Size bir örnek vereyim Said Nursi ile aynı dönem de yaşamış Abdülhakimi Arvasi hazretlerinin silsilesi, her zat bir sonraki zatın hocasıdır, ve icazet almışlardır. Yani tavşanın suyunun suyunun suyunun belli olması lazım

İmam-ı Ahmed Rabbani
    Muhammed Masum Faruki
    Seyfeddin Faruki
    Seyyid Nur Muhammed
    Seyyid Abdullah Dehlevi
    Mevlana Halid-i Bağdâdi
    Seyyid Abdullah Şemdini
    Seyyid Tâhâ-yı Hakkâri
    Seyyid Muhammed Sâlih
    Seyyid Fehim-i Arvâsi

+1
    Kesinlikle katılıyorum.
    Ve birde şu var,
    Mesela imam-ı rabbani, müceddid-i elf-i sani(ikinci bin yılın müceddididir)
    Bu büyük alimler bile bütün ömrünü ilme vakfedip yüksek derecelere kavuşmuşken bir insanın 3 ayda alim olması 1 günde kitap ezberlemesi çok saçma geliyor bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: hadi123

Talebe hocası ile ölçülür. Mesela Size bir örnek vereyim Said Nursi ile aynı dönem de yaşamış Abdülhakimi Arvasi hazretlerinin silsilesi, her zat bir sonraki zatın hocasıdır, ve icazet almışlardır. Yani tavşanın suyunun suyunun suyunun belli olması lazım

İmam-ı Ahmed Rabbani
    Muhammed Masum Faruki
    Seyfeddin Faruki
    Seyyid Nur Muhammed
    Seyyid Abdullah Dehlevi
    Mevlana Halid-i Bağdâdi
    Seyyid Abdullah Şemdini
    Seyyid Tâhâ-yı Hakkâri
    Seyyid Muhammed Sâlih
    Seyyid Fehim-i Arvâsi

İyide arkadaşım Said Nursinin geçmişini nereden biliyorsun. Ayrıca Abdülhakim Arvasi Hakkında ne kadar bilginiz var. Bu konu çok geniş uzun ve karmaşık bir konu. Ayrıca bu iş sadece soy ile oluyor olsa idi bizim yaşamamızın manası kalmazdı...

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.