Şimdi Ara

sahibindencom arabamcom vs ilanları paralı olmalı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
1
Favori
5.451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
105 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: anyhill

+1

galericilerin ödediği ilan ücreti de artmalı. piyasayı istedikleri an yönlendirebiliyorlar. Galericilerin fiyat arttırdığını gören bizim gibi vatandaşlar da otomatikman fiyat artışına gidiyor. Malum site sadece kar peşinde, piyasayı belirleyen ana unsur olarak daha hassas olmalı, devletin belirlediği bir komisyon yada heyet her neyse ilan fiyatlarını incelemeli ve uçuk ilanlara onay verilmemeli. Serbest piyasa diye bu kadar aşırıya kaçılması doğru değil. Tabi bu dediklerim asla olmayacak bir şey, sadece bir hayal. Misalen 2 ay önce 48.500 TL ye bir araç aldım. Şİmdi ev alma durumum var ve aracı da satma ihtimaline karşılık şöyle bir piyasaya bakayım dedim. galericler bir anda benim aracımın benzerlerine toplu halde sanki anlaşmışlar gibi 62-63 bin fiyat çekmeye başladı, 1 aydır hiçbirisi satılmadı. Ancak arada 55-56 yazılanlar 1-2 saatt içinde satılmaya başladı, bu araca 50-52 vermeyi düşünenler 55 e razı oldu. sonradan vatandaş da ilanlarını 60-62 ye yükseltti. Yazık yani, şu aracın 2 ayda piyasası 48 den 58 e yükselmesinin tek sebebi bu sitedeki galericiler.
    Piyasa manipülasyonu yapıyorlar. Aracınız 50 ediyorsa bunu 60 a şişirip 57 58 e razı ediyorlar. Kendileride 50 55 ne buluyorsa alıyorlar. Sağlıksız araç arzı, yüksek vergi ve kurun yüksekliği sağlıksız araç piyasasını oluşturuyor. Ne yaparsanız yapın isterseniz sarı siteyi kapatın veya 1000 lira ilan ücreti olsun değişen bir şey olmaz. Eskiler bilir araba sevdalısı al sat işi yapan herkes açık oto pazarına gider aracını yıkar yalar ilana koyar herkes bir nebze galerici olurdu. Hatta insanlar birbirinin aracına bakarak fiyat bile arttırırlardı

Fiyat dengelenmesi için ya arz çok artacak, ya talep düşecek. Faizlerde araç arzıda sonsuza kadar böyle gitmez merak etmeyin. Nasıl şu an arz az talep çok. Belki seneye talep az araç çok olacak. Bence sarı kırmızı siteler bu işin küçük kısmı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ermanerz kullanıcısına yanıt
    otomatik egea almak için bayide idim gözümün önünde anahtar teslim 1.4 easy egea 64,5 anlaştılar mart sonu gibiydi bu arabayı 1 yılda 104 oldu bizimkiler al/satcıya galericiye bahane bulsun 1 senede alım gücünün ne kadar düştüğünün en büyük göstergesi diğer markalarda makas daha fazla markanaya devam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • m_kucukaksoy kullanıcısına yanıt
    Keşke 2. Araç olarak egeayı bulup geçen sene alsaymışım. Harbiden bedavaymış. 60 bine 2013 üstü araç yok

• ermanerz kullanıcısına yanıt
    bende 2015 1,2 i20 elit vardı mart 2019 da 63 veriyorlardı bana da o zaman pahalı geldi vazgeçtim 5 ay sonra ikinci el 2017 urban otomatiği 75 aldım piyasa çok artı şuan 114 veriyorlar

• m_kucukaksoy kullanıcısına yanıt
    Maşallah benim aracımda aşağı yukarı o kadar arttı ama piyasa inanılmaz yükseldi arabamı küçültmem gerekti araç bulamıyorum alacak 60-70 bandında

• Gene de engelleyemezsin. Gider araba pazarlarında o fiyattan koyar. İster al ister alma der. Yada galericilere satar. Galericilerin işine gelir. Yani anlayacağın gerçekten arabasını gerçek fiyata satan yada dürüst satıcılara kötü olur. Zaten dediğin siteler paralı yılda ilk ay ücretsiz. Sorun milletin iş ahlakı ve dürüst olmamasından kaynaklanıyor. Ülkedeki koşullar insanları kurnazlığa ve tokatçıya yönlendiriyor. Yapamayana, beceremeyenede salak deyip dalga geçiyoruz.
  • Aslında yılda 1 kez ücretsiz ilan verme hakkı bozmuyor piyasayı. Bu hakkı hesap veya telefona tanımlamaları bozuyor. İlan sadece ruhsat sahibi tarafından açılmalı. Tabi galeriler hariç.

Mevcut haliyle birden fazla hesap ve telefon numarası ile çoklu hesap kullanıyorlar al satçılar.

- Bireysel ilanlar sadece ruhsat sahibi tarafından açılabilmeli. Galeriler de yetki belgeli olmalı.
    - İlan sahibi için kimlik numarası girmek de zorunlu hale gelmeli ve ruhsattaki kimlik nosu ile eşleşmeli. (ilk madde yani)
    - Gerekirse ruhsat resmi sisteme yüklenmeli gizlilik şartları ile.

Şu sistemi oturtsunlar ilanların %40'ı buhar olur.
  • Onurchik kullanıcısına yanıt
    90larda falan giderdik, ama o dönemki araçlarda şimdikiler gibi sistemler yoktu ki airback bile kısıtlı sayıda vardı. motorunu kaportasını çalıştırıp dışardan anlayabiliyordu insanlar. hele bir de tur attın mı sağından solundan ses mi geliyor frenleri nasıl kavraması şusu busu çözebiliyordun.
    Şimdiki araçlar böyle değil anlaması ve olası çıkardığı masraflar öyle seviyelerde ki eksper şart artık
  • Fazla japonic bünyeye zarar😀 şaka şaka kendince haklı ama şunu düşünmesi gerekiyor. Arabaların fiyatları geçtiğimiz yıllara göre zamlanmadı. Fiyatlarda artış falan yok. Kimse kafasına göre fiyat falan arttırmıştır. Olan durum enflasyon. Paramızın değer kaybetmesi. O malın fiyatı geçen sene de aynı paraydı aslında, ama milletin elindeki para miktarı daha az olduğu için aynı mala daha az sayı değer biçiliyordu. Piyasaya nakit pompalanınca doğal olarak paranın alım gücü düştü ve ürünlerin üzerinde görünen sayılar yükselmeye başladı. Ama karşılığı aslında aynı. Japonya'da enflasyon olmadığı için arkadaşın unuttuğu şeyler bunlar. Ayrıca burada üretim olmadığı için doğal olan şeyler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu konuda yazılanları okudum da sahibinden gibi sitelerdeki ilanların yansıması resmen. Adamın yüzü bile kızarmıyor pişkin pişkin piyasa falan zırvalıyor. Eskiyen malın değeri artmaz ama görüyorum ki hurda denilen araca 35 bin yazmak tek kelimeyle fırsatçılıktır. Bende sıfır araç almayı mantıklı bulmaya başladım bu gibilerin nasıl kullandığı belirsiz araçlarını almaktansa. Riske girmeye değmez.
  • Bu siteler devletin değil ki. Özel teşebbüs. İlan için istediği şartı koyar. Zaten sahibindende ilan yılda birden sonra paralı. Daha iki gün önce emlak ilanına 89 tl ödedim.

• Valla eğer hayalinizde bir otomobil var ve o otomobile paranız yetmiyorsa, sakın ola para biriktirip alayım demeyin.
    Paranızın yettiği otomobili alın veya kredi çekip hayalinizdeki otomobili alın. Yoksa her ay kenara koyduğunuz paranın enflasyona gittiğini anlarsınız ve hiçbir zaman hayalinizdeki araba parasını biriktiremezsiniz.

• Vergi indirimi olsa neolur ki bayiiler o ötv yi dolduruyorlar fazlasıyla zam yaparak

• Bence çözüm basit. Devletin elinde arabayı kim ne zaman almış kaça almış kaça satmış kaç kişinin elinde bu araba geçmişin verileri var. Aynı hasar sorgular gibi arabanın alım satım fiyatlarını vs. belli bir ücret karşılığı ciddi alıcılara verebilir. Böylece almak isteyen arkadaşta satan arkadaşın üzerine ne koyup koymadığı arabanın kaçıncı sahibi olduğunu, arabanın ilk satılan fiyatından(Yurtdışından kaç liraya gelmiş bayi ne kadar kazanmış satarken)bugünkü fiyatına gelirken neler olmuş görmüş olur böylece ona göre karar verir alır yada almaz. En azından daha şeffaf bir ortam olur belki.
  • 5 yıl sonra Türkiye sokaklarında pancar motorları görmeye hazır olun.
  • onlyforhumans O kullanıcısına yanıt
    100 metrekare evin maliyeti ortada iken neden semt semt fiyatlar değişiyor devlet buna da el atsın değil mi bende 100 bine en lüks semtte oturmak isterim
    yada aldığınız bir emtia değer kazanırken neden uygunlanmıyor altın alırken dolar alırken ev fiyatları borsada aldığınız hisse artarken sorun yok araba artarsa sorun
    devlet eliyle veya başka etkenlerle son 1 yıl içinde sıfır araç fiyatları en az %90 artı fiyatlar ikinci elde bununla birlikte tabiki artacak bizim ülkemizde araba yatırım aracıdır
    anlayın artık vergi indirimi ve dolar inmeden araç fiyatları inmez faiz indirimi ile anca borçlanırsınız kolay para devri bitti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m_kucukaksoy -- 7 Haziran 2020; 23:33:19 >
  • Al satçıların en az 4-5 hesabı oluyor. 50-100 lira paradan bile kaçıyor çakallar.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.