Şimdi Ara

SAHİBİNDEN.COM SAHTEKARLARA YATAKLIK YAPIYOR! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
1
Favori
2.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sahibinden'de haklı sebeplerle belki 50 tane ilan şikayet ettim. Bir tanesine işlem yapılmadı. Kimsenin umurunda değil vallahi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mihl

Sen benim yazdıklarımı kesinlikle okumamışsın belli. Dikkat edersen sitenin her ilanı kontrol edemeyceğini zaten yazdım. Zaten hiçbir internet sitesi forum sitesi vs Sitede yazılan çizilenleri tek tek kontör etmiyor , kendilerine ya şikayet yoluyla yada başka şekilde uyarılar gidiyor bundan sonra inceliyorlar ve uyarı doğruysa ortada kural ihlali varsa siliyorlar,kaldırıyorlar, düzeltiyorlar neyse.

Bu arada büyük konuşuyorsun , boşluğuna gelir gider bi araba alırsın ondan sonra ağlamaya başlarsın. Kaldı ki ben kandırılmadım , fakat farkettiğim bir olaydan ötürü diğer insanları uyarmaya çalışıyorum veya hatalı ilanın kaldırılmasını istiyorum ,sırf benim dışımda ki tanımadığım bilmediğim bir insan kandırılmasın bu tuzağa düşmesin diye. Bunu herkes yapsa senin şikayetçi olduğun sütübozuk insanlar bu kadar çok meydanda at koşturmaz.

Sitenin adı şu bu farketmez. Bugün bu pazara yön veren site bu olduğu için yazıyorum.

Ha bu arada senin galerici vs olabileceğinde aklıma gelmedi değil. Ulan bu işten para kazanıyoruz tekerimize çomak sokmayın der gibi bir halin var

Galericilik muhtemelen yapacağım en son işlerden biri. Sadece bugününü düşünen, uzun vadeli plan yapmaktan aciz küçük vizyonlu insanlardan pek hazzetmem. Üretici/ihracatçıyım. Dolayısı ile anlık dalgasına bakan esnafa pek hoş gözle bakmam. Otomobilim eskidiğinde satarım, giderim bir başka alet alırım. O sırada ne bana makul gelirse... Bundan önceki arabalarım uzun dönem kiralamaydı mesela. Buradaki arkadaşların bir kısmı bunu bilir. Bu galericiler 2-3 koyup geri satmıyor mu? Neticede alayı küçük esnaf arkadaş. Bütün bu katakullileri epi topu taş çatlasın ayda 10 kağıt için yapıyorlar. İşte bana bu "küçük insan" tripleri geliyor. Bir güvenilirliği olmazsa nasıl büyüyeceğini düşünmüyor...

Özetle, esnaf tayfası ile tam ters kutuplarız, galerici veya al-satçı olmam pek mümkün değil.

----------------

Yazdığınızı okumuştum. Sahibinden dediğinizi yapsa iyi. Ancak yapma zorunluluğu yok. Bundan bahsediyordum. Yapmıyor diye sahibinden'e kızmak da biraz saçma. Çünkü ilanların takibini yapmak gibi bir zorunluluğu yok. Benim dile getirdiğim bu idi. Ayrıca "sütü bozukların at koşturamayacağı" iddianız da saçma. Ne olsa koştururlar. Bu olmaz başka bir yer olur. Onlar gene atacağı kazığı atarlar. Toplum olarak külliyen, birbirimize attığımız kazıkların hepimizin hayatını olumsuz etkilediğini kavradığımızda bu meseleler azalacak. Bir de otomobillerin ikinci el değerleri bir gün hakettiği mertebeye düşerse tabi... 30 kağıda satılan araba bir gün 12-15 kağıda düşerse, o zaman bu şerefsizlikler de son bulacak. Onu geçtim, koca milletin polisi sahibinden mi olacak? Neden girsin bu sorumluluğa? Bu sefer gene de kazık yiyenler hesabını sahibinden'den sormaz mı? "Nasıl gözden kaçırdın" diye? Neticede müşteri olarak siz de sadece şu anı düşünüyorsunuz. Ancak şirket, "şimdi bunu yaparsak gelecekte bize ne ile gelebilirler?" diye düşünüyor.

Neyse, yalan söylenemeyecek bir ilan sitesi olsun ben de çok isterim de, "sahibinden neden böyle değil!?" diye kızmak saçma, zira hiçbir zorunlulukları yok. Sen kur abi böyle bir sistem, peşinden geliriz. Söz bütün ilanlarımı senin sitene veririm.

Bir de çalışma şekli size ters ise, onları kullanmayın. Ben öyle yapıyorum. Reklamlarına göre ineklerinin mutluluğu ile kafayı bozmuş; ama işçilerini önemsemeyen bir firma var mesela... Ürünlerini almıyorum. Bir başka abi var, rakıyı beş paraya aldı, işçilerinin yarısını kovdu, sonra da gitti gavurlara sattı. Ne içkisini ağzıma koydum, ne otellerine gittim. Bir başka firma var, çalışanlarının maaşını asgari gösteriyor, kalanı elden ödüyor, fazla mesai ödemiyor falan... Distribütörü olduğu ürünlerin hiçbirini bayilerden almıyorum. Gidiyorum kendim yurt dışından getirtiyorum. Bir başka firma var meşhur, Türkiye'de aslen yasak olan bir indirim düzeneği ile irili ufaklı onlarca bilgisayarcıyı ve elektronikçiyi batırdı. Sadece yaptıklarının damping olduğunu "yetkililer" "anlayamadı" nedense hala. Onlardan alışveriş yapmıyorum... Sence Sahibinden'in yaptığı karaktersiz bir hareket ise, sahibinden'i kullanma. Ne diyeyim... Ben olsam kullanmazdım.

Dalga geçmiyorum. Beni rahatsız eden bir konu olsaydı bu, sahibinden'i asla kullanmazdım. Bu mesele sizi rahatsız ediyorsa, kullanmayın arkadaşlar. Müşteri sizsiniz, patron sizsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 4 Nisan 2016; 15:27:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

quote:

Sen benim yazdıklarımı kesinlikle okumamışsın belli. Dikkat edersen sitenin her ilanı kontrol edemeyceğini zaten yazdım. Zaten hiçbir internet sitesi forum sitesi vs Sitede yazılan çizilenleri tek tek kontör etmiyor , kendilerine ya şikayet yoluyla yada başka şekilde uyarılar gidiyor bundan sonra inceliyorlar ve uyarı doğruysa ortada kural ihlali varsa siliyorlar,kaldırıyorlar, düzeltiyorlar neyse.

Bu arada büyük konuşuyorsun , boşluğuna gelir gider bi araba alırsın ondan sonra ağlamaya başlarsın. Kaldı ki ben kandırılmadım , fakat farkettiğim bir olaydan ötürü diğer insanları uyarmaya çalışıyorum veya hatalı ilanın kaldırılmasını istiyorum ,sırf benim dışımda ki tanımadığım bilmediğim bir insan kandırılmasın bu tuzağa düşmesin diye. Bunu herkes yapsa senin şikayetçi olduğun sütübozuk insanlar bu kadar çok meydanda at koşturmaz.

Sitenin adı şu bu farketmez. Bugün bu pazara yön veren site bu olduğu için yazıyorum.

Ha bu arada senin galerici vs olabileceğinde aklıma gelmedi değil. Ulan bu işten para kazanıyoruz tekerimize çomak sokmayın der gibi bir halin var

Galericilik muhtemelen yapacağım en son işlerden biri. Sadece bugününü düşünen, uzun vadeli plan yapmaktan aciz küçük vizyonlu insanlardan pek hazzetmem. Üretici/ihracatçıyım. Dolayısı ile anlık dalgasına bakan esnafa pek hoş gözle bakmam. Otomobilim eskidiğinde satarım, giderim bir başka alet alırım. O sırada ne bana makul gelirse... Bundan önceki arabalarım uzun dönem kiralamaydı mesela. Buradaki arkadaşların bir kısmı bunu bilir. Bu galericiler 2-3 koyup geri satmıyor mu? Neticede alayı küçük esnaf arkadaş. Bütün bu katakullileri epi topu taş çatlasın ayda 10 kağıt için yapıyorlar. İşte bana bu "küçük insan" tripleri geliyor. Bir güvenilirliği olmazsa nasıl büyüyeceğini düşünmüyor...

Özetle, esnaf tayfası ile tam ters kutuplarız, galerici veya al-satçı olmam pek mümkün değil.

----------------

Yazdığınızı okumuştum. Sahibinden dediğinizi yapsa iyi. Ancak yapma zorunluluğu yok. Bundan bahsediyordum. Yapmıyor diye sahibinden'e kızmak da biraz saçma. Çünkü ilanların takibini yapmak gibi bir zorunluluğu yok. Benim dile getirdiğim bu idi. Ayrıca "sütü bozukların at koşturamayacağı" iddianız da saçma. Ne olsa koştururlar. Bu olmaz başka bir yer olur. Onlar gene atacağı kazığı atarlar. Toplum olarak külliyen, birbirimize attığımız kazıkların hepimizin hayatını olumsuz etkilediğini kavradığımızda bu meseleler azalacak. Bir de otomobillerin ikinci el değerleri bir gün hakettiği mertebeye düşerse tabi... 30 kağıda satılan araba bir gün 12-15 kağıda düşerse, o zaman bu şerefsizlikler de son bulacak. Onu geçtim, koca milletin polisi sahibinden mi olacak? Neden girsin bu sorumluluğa? Bu sefer gene de kazık yiyenler hesabını sahibinden'den sormaz mı? "Nasıl gözden kaçırdın" diye? Neticede müşteri olarak siz de sadece şu anı düşünüyorsunuz. Ancak şirket, "şimdi bunu yaparsak gelecekte bize ne ile gelebilirler?" diye düşünüyor.

Neyse, yalan söylenemeyecek bir ilan sitesi olsun ben de çok isterim de, "sahibinden neden böyle değil!?" diye kızmak saçma, zira hiçbir zorunlulukları yok. Sen kur abi böyle bir sistem, peşinden geliriz. Söz bütün ilanlarımı senin sitene veririm.

Bir de çalışma şekli size ters ise, onları kullanmayın. Ben öyle yapıyorum. Reklamlarına göre ineklerinin mutluluğu ile kafayı bozmuş; ama işçilerini önemsemeyen bir firma var mesela... Ürünlerini almıyorum. Bir başka abi var, rakıyı beş paraya aldı, işçilerinin yarısını kovdu, sonra da gitti gavurlara sattı. Ne içkisini ağzıma koydum, ne otellerine gittim. Bir başka firma var, çalışanlarının maaşını asgari gösteriyor, kalanı elden ödüyor, fazla mesai ödemiyor falan... Distribütörü olduğu ürünlerin hiçbirini bayilerden almıyorum. Gidiyorum kendim yurt dışından getirtiyorum. Bir başka firma var meşhur, Türkiye'de aslen yasak olan bir indirim düzeneği ile irili ufaklı onlarca bilgisayarcıyı ve elektronikçiyi batırdı. Sadece yaptıklarının damping olduğunu "yetkililer" "anlayamadı" nedense hala. Onlardan alışveriş yapmıyorum... Sence Sahibinden'in yaptığı karaktersiz bir hareket ise, sahibinden'i kullanma. Ne diyeyim... Ben olsam kullanmazdım.

Dalga geçmiyorum. Beni rahatsız eden bir konu olsaydı bu, sahibinden'i asla kullanmazdım. Bu mesele sizi rahatsız ediyorsa, kullanmayın arkadaşlar. Müşteri sizsiniz, patron sizsiniz.

Günü kurtarma mantığı ileriyi düşünemeyen veya düşünmeyen insan/esnaf eleştirinize sonuna kadar katılıyorum. Bu fikri savunan birinin günü kurtarma mantığıyla hareket eden, sadece para kazanmaya odaklı ahlak ve insani değerlerden yoksun bir siteyi savunmayı veya en azından yaptıklarının yanlış olmadığını söylemeyi anlayamıyorum.

Genelde yazdıklarımı çok dikkatli yazarım, kesin ve çıkış noktası olmayan yargı bildirmem bunu insanın hata yapan bir varlık olduğunu bildiğim ve benimde hata yapabileceğimin idrakında olduğum için yaparım.

Yukarıda yazdığım gibi, kullanıcılardan gelen şikayetleri değerlendiren bir birimlerinin olması gerekirdi ki yüzlerce çalışanı olan bir yerden bahsediyoruz. Bunun yapılması halinde , sütübozuk insanlar yok olur demedim, bu kadar rahat meydanda at koşturamaz dedim. Bunun aksini söylemekte mümkün değil.

Yazdıklarından anladığım kadarıyla kalburüstü bir gelire sahipsiniz ve bu sebeple bu kadar rahat durumu değerlendirebiliyorsunuz. Allah daha çok versin .

Herkes aynı gelire sahip olsa zaten herkes gider sıfır araç alır veya kiralar vs. Ama Ülke ekonomisini ayakta tutan azınlık olan zenginler değil geneli oluşturan orta gelire sahip olan insanlardır. Konulan kuralların genele hitap etmesi gerekir.

Elbette alışveriş yapmamak tercih etmemek bir tepki yöntemidir. Bunun dışında tepki koyamazsın , eleştiremezsin demekte yine tepki gösterilmesi gereken bir düşüncedir. Gücü yeten veya tepkisini o yönde seçen biri alışverişi keserek tepkisini ortaya koyabilir, başka biri eleştirisini , insanların duyabileceği platformlara taşır, yargıya başvurur vs tepkisini bu şekilde ortaya koyar.

Müşteri olarak sadece o anı düşündüğümüz doğru bende öyle yapıyordum fakat bunun yanlış olduğunu farkettim ve o anı değil ondan sonrasınıda , benim dışımdaki insanlarıda düşünerek böyle bir tepki koydum ortaya. Keşke herkes yanlış olan herşeye böyle tepki koysa.

• insanlar kafayı yemiş heryer sahtekar dolu dürüst satanlara inanan kalmadı.
    kuzenim malum siteye 6 ay önce ilan verdi 2007 doblosu vardı benzinli. 45binde. çok fazla kullanılmadı araç km belli zaten. alıcılar arıyıp neden km eksik yazıyorsunuz diye azarlıyorlardı resmen gerçek olma ihtimaline inanan yoktu fiyat olarak uçuk birşey değil 21bin tl istiyordu.. 200bin dizellere 23 24 istiyor insanlar.nese geçen hafta aracı ben aldım kafam rahat.herşeyini bildiğim araç.ne diyelim Allah vicdan bersin herkese

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KoşanBalık -- 4 Nisan 2016; 16:46:50 >
  • quote:

Günü kurtarma mantığı ileriyi düşünemeyen veya düşünmeyen insan/esnaf eleştirinize sonuna kadar katılıyorum. Bu fikri savunan birinin günü kurtarma mantığıyla hareket eden, sadece para kazanmaya odaklı ahlak ve insani değerlerden yoksun bir siteyi savunmayı veya en azından yaptıklarının yanlış olmadığını söylemeyi anlayamıyorum.

Genelde yazdıklarımı çok dikkatli yazarım, kesin ve çıkış noktası olmayan yargı bildirmem bunu insanın hata yapan bir varlık olduğunu bildiğim ve benimde hata yapabileceğimin idrakında olduğum için yaparım.

Yukarıda yazdığım gibi, kullanıcılardan gelen şikayetleri değerlendiren bir birimlerinin olması gerekirdi ki yüzlerce çalışanı olan bir yerden bahsediyoruz. Bunun yapılması halinde , sütübozuk insanlar yok olur demedim, bu kadar rahat meydanda at koşturamaz dedim. Bunun aksini söylemekte mümkün değil.

Yazdıklarından anladığım kadarıyla kalburüstü bir gelire sahipsiniz ve bu sebeple bu kadar rahat durumu değerlendirebiliyorsunuz. Allah daha çok versin .

Herkes aynı gelire sahip olsa zaten herkes gider sıfır araç alır veya kiralar vs. Ama Ülke ekonomisini ayakta tutan azınlık olan zenginler değil geneli oluşturan orta gelire sahip olan insanlardır. Konulan kuralların genele hitap etmesi gerekir.

Elbette alışveriş yapmamak tercih etmemek bir tepki yöntemidir. Bunun dışında tepki koyamazsın , eleştiremezsin demekte yine tepki gösterilmesi gereken bir düşüncedir. Gücü yeten veya tepkisini o yönde seçen biri alışverişi keserek tepkisini ortaya koyabilir, başka biri eleştirisini , insanların duyabileceği platformlara taşır, yargıya başvurur vs tepkisini bu şekilde ortaya koyar.

Müşteri olarak sadece o anı düşündüğümüz doğru bende öyle yapıyordum fakat bunun yanlış olduğunu farkettim ve o anı değil ondan sonrasınıda , benim dışımdaki insanlarıda düşünerek böyle bir tepki koydum ortaya. Keşke herkes yanlış olan herşeye böyle tepki koysa.

Yanlış anlaşılmasın, ben tepki verme demiyorum. Ancak sahibindendeki mantığı anlatmaya çalışıyorum.

Adam düzeni basit tutuyor. Etliye sütlüye karışmıyor. "Ben bir ilan sitesiyim, buraya konan ilanlardan ve reklamlardan para kazanıyorum" diyor. Aynı bir gazete gibi. Böylece hiçbir sorumluluk kabul etmemiş oluyor. Sizin dediğiniz gibi, ilanları çok ciddi, sistemli bir şekilde kontrol etse, sorumluluk almış olacak. Aldığı tüm önlemlere rağmen kazık yiyen binlerce insan bunun hesabını sahibinden'e sorabilir bir konumda olacak. Sıkıntı burada.

Türkiye'nin ikinci el alışverişinin %70'ini tek başına yapıyor sahibinden. Yılda açılan ilanların toplam değeri milyar doları buluyor. Yılda yüzbinlerce, belki milyon adet ilandan birkaç bin kişi kazık yiyor. Diyelim yılda 10.000 kişi. Bunun 500'ü sahibinden'e "görevini yapmadığı için" zarar tazmini davası açsa, 100'ü kazansa her yıl sahibinden'in milyonu aşan yeni bir masrafı olur.

Bunun yerine, hiçbir şeye karışmayıp, bütün sorumluluğu satıcı ve alıcı bırakan basit bir ilan sitesi olarak kalmayı (gazete ilanının dijitali olarak kalmayı) tercih ediyor olabilirler. Bu kendi tercihleri. Bu tutumlarını değiştirmeleri için elbet de sağda solda konu açıp bunu tartışabilirsiniz. Ancak bazı arkadaşlar da "bunlar da şerefsiz, umurlarında değil"e gelen laflar ediyor. Bu tutumu yanlış buluyorum.

Bunun dengesini iyi bulmalılar. İlanlara gelen şikayetleri kesinlikle değerlendirmeliler. Ancak ilanı verirken sıkı sıkı kontrol etmek meselesi biraz problemli. İlan sitesi satış işlemine ne kadar müdehale ederse, o kadar sorumluluk alır. Sözleşmeye öyle "bizim sorumluluğumuzda değildir" yazmak, onları daha az sorumlu yapmaz. O yüzden bir güvenilirlik sistemi kuracaklarsa bile bunu defacto biçimde yapmaları, aslında güya var olmayan bir ekip kurup, kontrolleri rastgele örneklem ile yapıp, bir kısım dolandırıcıyı defacto biçimde güya kendilerinin olmayan ekip vasıtası ile ifşa eden bir düzen kurabilirler.

Başka çokça yöntem ile güvenilirlik arttırılabilir. Ancak yapmazlarsa da adamlara kızılacak bir durum yok. Ciddi bir açıkları var demektir. İlk fırsatta bir başkası bu açığı görür kapatır. Pastadan pay kapmış olur. Kapitalizm böyle işliyor.

---------------------------

Bu arada binilen araba ve arabaya verilen para, para ile prestij almadığını bilen kısıtlı grupta gelirden bağımsız bir konu. Ben çok iyi bir fırsat görmediğim sürece, genelde sıfır almam mesela. Kiralama olayı da, iyi fiyat alınırsa, arabayı almaktan ucuz ve dertsiz oluyor. Ancak bir daha kiralama yapacağımı sanmıyorum. Çünkü normal şartlarda 3 yılda bir araba değiştirmiyorum. Ben araba alırken keyif odaklı alıyorum. Arabaya çok para da vermem. Benim için C sınıfı hottirik arabaya 55-85.000TL vermek manyaklık gibi geliyor. Hatun'da Kalos var mesela. İnsan fiyatına insan arabası bulamadım henüz. Bir yıldır arabasını yenilemeye niyetliyim. Uygun bir araba bulamadım. Çünkü benim mantığımda 55 kağıda C sınıfının en altından bir araba alacağıma, 4-5 yaşında bir Legacy almak daha mantıklı. Ancak C sınıfında böyle araba çok az. 35'e 5 yaşında düşük km'de, düzgün C sınıfı araba... Impreza, Biraz da Mazda 3... Başka araba yok. Onların da ağır kazası olmayanını bulacaksın. 1 yıldır bulamadım. Acelem yok. Bulunca alacağım...

Görüldüğü gibi, arabaya verilen paranın gelir ile çok bir alakası yok. 10 yıl sonra jilet olacak, yılda 10-15.000km kullanılacak bir arabaya mal mıyım, neden çok para vereyim? Yıllar içinde de alıp da "kazık yedim" dediğim bir araba oldu: Frontera. Demek ki zor değil. Aceleci davranmamak lazım sadece. Bugün değiştirsen ne, 6 ay sonra değiştirsen ne? Elbet çıkar önüne düzgün bir araba.

Bu dolandırıcılara rağmen fiyatlar bu seviyelerde bir de... Bu tayfa sebebi ile sıfırdan uzak duran da bir kalabalık var. Bu dolandırıcılar olmasa herhalde ikinci el fiyatları daha da mı artacak? İşin bir de bu kısmı var.

• quote:

Dediklerinize katılıyorum fakat keşke herkes sıfır araç alacak bütçeye sahip olsa. ikinci el araç alacakların baktıkları ilk yer burası, ve araç piyasasıda burada dönüyor, yani adam satmadan önce girip burada ki fiyatlarına bakıp öyle fiyat belirliyor alıcıda önce bu siteye bakıp fiyat aralıklarını görüp bu araba bu fiyata eder diyor. Yani gerçek piyasaya kalmadan sanalda piyasa oluşuyor.

Bende sehirdisindan mugladan arac alacaktim peugeot 306 adam km yi dusurmus 2013 ten beri arac bunlarda.Utanmadan ben dusurmedim diyor konu actim foruma hemen kaldirmis ilani sahibinden birde birisi savciliga vermis.Isin garip yani arac satisi olmadam km dusurulmesini ispatlarsak savciliga verilir mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sadece yorumları okudum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kubilay A

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

cozum basit, ikinci el arac almayin

bu ülkede sıfır araçlarda da boya çıkıyor

ikinci elde sorunsuz denilen 10 aracin 9unda sorun varken, 100 sifir aracin belki 1inde sorun vardir. ve o sorunu yapan firmalar da belli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 4 Nisan 2016; 12:36:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnginAKB

İlsnı kaldırmak yerine ilana yorum özelliği ekleyip, ilanla ilgili tecrübeleri olanların bilgilerini yayınlayabilirler

Bu çok yerinde bi özellik olur bence de

• quote:

Orijinalden alıntı: MYılmaz4646

quote:

Orijinalden alıntı: EnginAKB

İlsnı kaldırmak yerine ilana yorum özelliği ekleyip, ilanla ilgili tecrübeleri olanların bilgilerini yayınlayabilirler

Bu çok yerinde bi özellik olur bence de

tabi bu durum, sahtekar ilan sayısını düşüreceği için, toplamda da ilan sayısı düşeceği için bu setinin işine gelmez. Yoksa böyle bir özelliği eklemek onlar için mesele bile değil.
  • Arkadaşlar sizlerden bir konuda yardım bekliyorum bu konuyla alakasız olabilir Kusura bakma yakın tarihli başlık bulamadığım için buraya yazdım. Öncelikle arabadan anlamayan biri olduğumu belirteyim ardından bugün ailemin aldığı arabada yaşadığımız soruna değinim abim ve babam bugün borç harç gidip bir reno clio station wagon 2013 model araç aldılar km si 85000 diye bilinerek. 2 gün önce araba pazarında bunu 85000 olarak görüp talip olmuşlar sonra bu sabah bizimkiler almaya gitmeden önce ben gitmedim tabi onlar daha evden çıkmadan sahibinden sitesinde araca baktım ilana 85.000 km olarak yazılmış pazardakine uygun şekilde .bizimkiler zaten 2 gün öncesinde anlaşmışlardı artık aynı araba aynı plaka. Neyse bugün gidip almışlar ama km ye bakmamışlar nede olsa aynı araba deyip büyük bir hata yapıp hatta eşeklik diyelimsonra parayı ödemişler noter devir derken eve gelirken mazot almak için benzinliğe girince araç göstergede 112.000 görünüyor sonra bidaha satıcının yanına gidip adam bunları sıkmış palavra ben size zaten 112000 dedim vallahi billahi deyip kafalamış istersen başka araba vereyim şimdi yada bir hafta bekle yeni araba gelir falan filan. Şimdi aracın muayene bilgilerini sorgulatınca telefondan geçen hafta martın 31 inde 84.452 km de muayeneye girmiş yani 4 gün içinde bu kadar fark olmadı imkansız. Normalde km yi düşürüp satarlar sorguda fazla çıkar bunda tam tersi oldu Nasıl iş anlamadım . Yarın reno servisine götürüp baktırcaz km de katakulli var mı yada gösterge mi arızalı bilmiyorum. İşin tuhafı bu Adam sahibindene 85000 yazmıştı gün içinde ilanı kaldırdı satıştan sonra fotoğrafını çekmeyi akıl edemedim nerden bilebilirdim ki. Ayrıca resmi muayene kayıtlarında yaklaşık 85000 görünürken satıcı ne diye o aracın km si buydu desin. Artık inşallah aracı geri alır olay çirkinleşmeden . Yoksa mahkemeye vericez . Sizden isteğim böyle bir durum olması mümkün mü sorguda düşük göstergede fazla km . Bayağı uzun oldu Zaman ayırıp okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: highbury1913

Arkadaşlar sizlerden bir konuda yardım bekliyorum bu konuyla alakasız olabilir Kusura bakma yakın tarihli başlık bulamadığım için buraya yazdım. Öncelikle arabadan anlamayan biri olduğumu belirteyim ardından bugün ailemin aldığı arabada yaşadığımız soruna değinim abim ve babam bugün borç harç gidip bir reno clio station wagon 2013 model araç aldılar km si 85000 diye bilinerek. 2 gün önce araba pazarında bunu 85000 olarak görüp talip olmuşlar sonra bu sabah bizimkiler almaya gitmeden önce ben gitmedim tabi onlar daha evden çıkmadan sahibinden sitesinde araca baktım ilana 85.000 km olarak yazılmış pazardakine uygun şekilde .bizimkiler zaten 2 gün öncesinde anlaşmışlardı artık aynı araba aynı plaka. Neyse bugün gidip almışlar ama km ye bakmamışlar nede olsa aynı araba deyip büyük bir hata yapıp hatta eşeklik diyelimsonra parayı ödemişler noter devir derken eve gelirken mazot almak için benzinliğe girince araç göstergede 112.000 görünüyor sonra bidaha satıcının yanına gidip adam bunları sıkmış palavra ben size zaten 112000 dedim vallahi billahi deyip kafalamış istersen başka araba vereyim şimdi yada bir hafta bekle yeni araba gelir falan filan. Şimdi aracın muayene bilgilerini sorgulatınca telefondan geçen hafta martın 31 inde 84.452 km de muayeneye girmiş yani 4 gün içinde bu kadar fark olmadı imkansız. Normalde km yi düşürüp satarlar sorguda fazla çıkar bunda tam tersi oldu Nasıl iş anlamadım . Yarın reno servisine götürüp baktırcaz km de katakulli var mı yada gösterge mi arızalı bilmiyorum. İşin tuhafı bu Adam sahibindene 85000 yazmıştı gün içinde ilanı kaldırdı satıştan sonra fotoğrafını çekmeyi akıl edemedim nerden bilebilirdim ki. Ayrıca resmi muayene kayıtlarında yaklaşık 85000 görünürken satıcı ne diye o aracın km si buydu desin. Artık inşallah aracı geri alır olay çirkinleşmeden . Yoksa mahkemeye vericez . Sizden isteğim böyle bir durum olması mümkün mü sorguda düşük göstergede fazla km . Bayağı uzun oldu Zaman ayırıp okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

2013 Model bir araç için 85000 km normalin biraz üstü km. Yani aracın aktif olarak kullanıldığını gösteren bir km. 112 KM ise çok km. arada ki 27 bin km , sizinde belirttiğniz gibi mart tarihinden bugüne deyin 27000 km yapması imkansız. k

İki seçenek var ya ilanda ki araçtan elinde iki üç tane var , aynı model renkte vs siz hernekadar 85 bin km olanı görüp gittiysenizde orada 115 bin km olanı aldınız.

Yada diğer seçenek Muayeneye sokmadan önce km sini düşürüyorlar ki kayıtlarda da düşük km li çıksın .

Kafa karıştırıcı konu. Bence siz renoult yetkili servisine gidip bakım bilgilerini alın, orada kaç km olduığu ayan beyan çıkar aracın. Orjinalse km si, o kadar problem yapmaya gerek yok fakat orijinal değilse oynanmışsa , ayıplı mal almış olursunuz ve seçimlik haklarınızı kullanmanızın önü açılır.

• mihl M kullanıcısına yanıt
    İlgilendiğin için sağol hocam dün gece internette kaldırılan ilanı buldum sahibinden de doğru gördüğümden emindim ve de haklı çıktım araç aynı plaka 85.000 ilan şeklinde fotoğrafını aldım sabahta reno servisine götürdük orda da 123.000 çıktı yani oynanmış km ile ordan da aldık belgeyi şuan gösterge 112000 araç muayenesi 3 gün öncesinde 84452 her türlü dümen ispatlı belgeli şimdi adamın yanından geldik öğleden sonra paranızı gelin adı bakalım yine bir dümen dönmüyorsa olmadı 2-3 cadde üstünde adliye var direk gidip savcılığa dilekçe yazıcam uşraşsın şerefsizler

• highbury1913 H kullanıcısına yanıt
    Aracı geri verirseniz paranızıda alırsanız mağduriyetiniz ortadan kalkacağı için yargı yoluyla pek bir şey elde edemezsiniz fakat , aracı geri vermeden yargıya başvurursanız, maddi kaybınızı telafi edebilirsiniz , tazminat alabilirsiniz vs.

Uğraşmaktansa geri verip paranızı geri almayıda tercih edebilirsiniz.

Şimdi , benim bu konuyu açmamı anlamayanlar var , işte tamda sizin yaşadığınız problemler yaşanmasın diye bütün çabam. Bakın siz bu adamın ilanının sahte olduğunu farkettiniz ve sizin ağzınız yandı. Siz sizden sonrakilerde aynı problemleri yaşamasın diye, SAHİBİNDEN.COM a kanıtlarıyla ilanın sahte olduğunu gönderiyorsunuz fakat bu aşağılık site, bu sahte ilanı orada tutuyor ve sizin yaşadığnız mağduriyeti bir başkasınında yaşamasına aracılık yapıyor.
  • Dün malum siteye baktığımda aynı aracı farklı kilometre ve farklı fiyatlarla 3 kez ilana koyduklarını gördüm, pes!
  • quote:

Orijinalden alıntı: esmerce

Dün malum siteye baktığımda aynı aracı farklı kilometre ve farklı fiyatlarla 3 kez ilana koyduklarını gördüm, pes!

aynı aracı farklı km ve farklı fiyatlarla koyanlarda var. Hangisine tutturursa artık. Belli ki bu sahtekar kişi farklı kollardan kurban arıyor. Sahtekarlık, kul hakkı yemek sanal üzerinden olunca herhangi bir mahsuru yok mu görülüyor acaba anlamadım ki.

Bakın bir üstte mesajda arkadaşın başına gelenleri. Bu aracı satan kişi , öğrenilmesi çok kolay bariz bir sahtekarlığı yapıyor. Yani bunların bu kadar kolay ve kendilerinden emin bu yöntemlere başvurduğunu görünce demekki insanlarımız tepki göstermiyorlar. ses çıkarmıyorlar ki bunlarda bu denli cesaret oluyor.
    İşini düzgün yapan dürüst -ve ender- kişileri tenzih ederim ancak bu sektörde sahtekarlık oldukça yaygın ne yazık ki, sahtekarlık eğiliminde olan kişiler genelde her manada eğitimsiz olan kişilerden derleniyor.
  • Korkarım ki kıyamet koptuğunda cehennemin % 95'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşacak...
    Aynen hocam haklısınız zaten içime sinmiyor parayı alıp üstünü kapatmak bizden alıp birbaşkasına yapıcak aynı şeyi çünkü. Bireysel kendi adıma kayıtlı araç olsa bu kadar kesin delillerde elimdeyken yaptığına yanına bırakmaktansa mahkemede süründürürüm dolandırıcılıktan yatsın şerefsizler. Ama gel gör ki bizimkilerde onu yapacak o mahkeme sürecini bekleyecek cesaret yok zaten dediğim gibi borç harçla alınan yevmiye ile çalışıp düzenli sabit maaşı olmayan insanlar parasını kurtarıp Allah belasını versin deyip paçayı kurtarmaya bakacaklar . Bende zaten KPSS belasıyla boğuşuyom garanti bi gelirim olsa ben peşini bırakmam böyle adi heriflerin bir çok kez idari hakimlik sınavına girdim kanunun mahkemenin nasıl işlediğini az çok biliyom dolandırıcılıktan hapis istemiyle ağır cezada yargılanma isteyeceksin dünyanın kaç bucak olduğunu anlayacaklar ama dediğim gibi bizimkilerde o cesaret yok eve katkı sağlamadan böyle bir işe benim lafımlafa gelmezler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi highbury1913 -- 5 Nisan 2016; 11:34:17 >

• Bugün insanların niye katil olduğunu çok iyi anladım böyle şerefsizler yüzünden insanın sakin kalabilmesi çok zor. Gebertsen dirisi para etmeyen adinin ölüsüne adam deyip yok yere yatıcan içerde. Arabayı verdik ama olan yine bizim saf cahil ailemi oldu. Adam lütfedip geri almış gibi istersen git savcıya şikayet et yüzsüzlüğünü gösterip ve dilleriyle Allah'a yemin ederek pisliklerine şahitci kılacak kadar aşağılık varlık olduklarını gösterdiler . olay bir adım daha ilerleseydi akşam televizyonda Bursa'da km ise oynanmış arac satıcısı ve alıcısı arasındaki arbedede kan çıktı diye haber olacaktık. Neyse savcıysa savcı mahkemeyse mahkeme böyle köpeklere boyun eğmeyin gelin gidelim dememe rağmen kendimi parçalamama rağmen bizimkilerin o köylü kafalarında mahkeme ürkekliğine mağlup olup kim uğraşacak mahkemeyle deyip üstelik 350 lira kdv ödeyerek olayı kapatmaları karşısında sinirden deliye döndüm. Haklıyken el açmış dilenci gibi olduk beni en çok bu üzdü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi highbury1913 -- 5 Nisan 2016; 15:52:55 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.