Şimdi Ara

S40 I (1995-2004) (140. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.319
Cevap
71
Favori
517.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 138139140141142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İstasyona yanaşıp fulle kelimesini unuttuk valla. 50 - 50 alıyorum artık hep. Zaten sadece haftasonları biniyorum artık, fiyatlar malumunuz.
  • 1.5mm 25 metre paslanmaz celik tel aldim sunroof drenaj acma aparati yapacagim

ucunada cok guzel firca buldum 4 kanalida adam akilli temizleyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dizel yakıt masrafına benzin keyfi yaşıyorduk iyiydi:)

benzin 4tl iken keyfi benzine alır devirli kullanırdım. 3500den sonraki vvt geçişinin keyfini çıkarardımhatta istanbul-izmit arası sırf denemek için benzine alıp minimum tüketim falan ölçerdim.

şimdi benzine ne zaman aldığımı unuttum, lpg biter bitmez nerde shell var diye aramaya başlıyorum. altı üstü 1 sene öncesi yani..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersin310

sizde ltft yi kaç gösteriyor?
    çünkü genel izlenim bizim araçlarda ltft gözükmüyor gibi, ama lpg için önemli bir konu.

oksijen sensörü arızalı aracımda. Bu yüzden muhtemelen 0,8 de takılı sürekli
  • M_aTRa_X kullanıcısına yanıt
    o zaman arıza lambası yanıyor demektir.
    yüksek tüketim, çekiş düşüklüğü vb. sorun yaşatıyor mu?
  • quote:

o zaman arıza lambası yanıyor demektir.
    yüksek tüketim, çekiş düşüklüğü vb. sorun yaşatıyor mu?

evet arıza lambası yanıyor. Oksijen sensörü lpg aktifken bir halta yaramıyor. Lpg nin kendi map ı olduğu için etki etmiyor yakıta vs.
  • ersin310 E kullanıcısına yanıt
    Eskiden lpg li araba bile yoktu. Her gün fiyatlar artıyor. Birde bizim ekstralarımız var tabi Neyseki elektrikli arabaların performansları çok yukarılarda. Bir gün onlara bineceğimiz zaman istediğimiz gibi basarız Tabi devlet rahat bırakırsa
    dediğiniz gibi lpg nin kendi mapi var, lpg kitiniz obd destekli değilse yakıt düzeltmesi yapmıyor, map neyse o.

ama oksijen sensörü çalışmadığında benzin ms süreleri değişir, buna göre katsayısı neyse ona göre lpg enjeksiyon süresi de değişir. ayrıca bu şekilde doğru ayar yapmanız da pek mümkün değil, araç fakirde mi zenginde anlama şansınız yok. bu şekilde uzun süre kullanmak bana biraz riskli geldi açıkçası (benzinde zaten zengindir neyse de, lpg de kör uçuş yani).
  • quote:

dediğiniz gibi lpg nin kendi mapi var, lpg kitiniz obd destekli değilse yakıt düzeltmesi yapmıyor, map neyse o.

ama oksijen sensörü çalışmadığında benzin ms süreleri değişir, buna göre katsayısı neyse ona göre lpg enjeksiyon süresi de değişir. ayrıca bu şekilde doğru ayar yapmanız da pek mümkün değil, araç fakirde mi zenginde anlama şansınız yok. bu şekilde uzun süre kullanmak bana biraz riskli geldi açıkçası (benzinde zaten zengindir neyse de, lpg de kör uçuş yani).

oksijen sensörü sağlamken düzgün ayar yaptık kaydettik bıraktık. Sanayideki egzoz ustası sağolsun sensörün ağzına etti. Kendi ustama sordum arıza lambası yakar birde benzinde kullanınca fazla yakacağını lpgde birşey olmayacağını söyledi. Lpgde ayar değişmediği sürece problem yok. Elim bollaşınca almayı düşünüyorum sensörü

ayar düzgünse nispeten sıkıntı yok o zaman, lpg ayarını değiştirmediğiniz sürece gider böyle.
    bizim araçların sensörleri pahalı ne yazıkki. üniversal birşey oluyor mu, olursa düzgün çalışıyor mu bilmiyorum.
  • quote:

ayar düzgünse nispeten sıkıntı yok o zaman, lpg ayarını değiştirmediğiniz sürece gider böyle.
    bizim araçların sensörleri pahalı ne yazıkki. üniversal birşey oluyor mu, olursa düzgün çalışıyor mu bilmiyorum.

Yabanci forumlarda baya bakindim olmuyor malesef 60bin km civaridir arizali sensor takmiyorum pek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sunroof tahliye borusu ucu karoserin altinda kapinin hoparlor hizasindan asagi marsbiyele elini uzatinca ufak bir meme geliyor elimize o tahliye borusunun ucu imis cok ugrastim telle felan olacak is degil lavabo acici aldim plastige zarar vermeyen cinsten ustten drenaj deliginden inca tel ile icine bastirdim sicak suyu verince kapinin altindan akti su iceriyi yokladim biraz islaklik var ama sicak degil :) umarim eski suyun kalintisidir o nemlilik yarin renkli birsey dokup aracin icini kontrol edecegim bakalim problem cozulmusmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LordMayros -- 11 Aralık 2017; 20:17:44 >
  • Senin bu sanruf meselesi çok bilinmeyenli denkleme döndü sonucu merakla bekliyorum

• Geçtiğimiz günlerde satılık hu-605 teyp bulmuştum, hemen üstüne atladım Dün elime geçti. Arabaya taktım, soketler zaten birebir uyumluydu. Bugüne kadar müzik işini kaset adaptörü ile hallediyordum. Farklı bir şeyle kıyaslamadığım için kalitesi fena gelmiyordu. Dün CD takıp denedikten sonra kalite neymiş anladım Sonrasında benim kaset adaptörü ile deneyeyim dedim, inanır mısınız o bile (CD kadar olmasa da) hiç de fena bir ses çıkarmadı. Buradan hu-605'in hu-105'ten ses kalitesi bakımından daha iyi olduğunu tescillemiş oldum.

Aldığım adam herhalde arabada sigara içiyormuş. Özellikle çevirmeli düğmelerin üstü çok kirli, bağlı olduğu potansiyometrelerin de içi yapış yapış olmuş herhalde, hassasiyeti hiç iyi değildi. Aralardan MAF temizleyici (yüksek oranda alkol içeriyor) sıkmayı denedim. Bir tanesi düzeldi fakat öbür ikisi hala geç tepki veriyor, düğmesine basınca içerde kalıyordu.
    HU-105'in potansiyometreleri ile HU-605'inkiler dışarıdan karşılaştırınca birbirinin aynısıydı. Gözümü karartıp radyoyu dağıtmaya başladım. Bu konuda yine volvo'nun hakkını vermek lazım. Adamlar bütün radyoyu modüler şekilde tasarlamış. Hatta yabancı bir forumda okuduğuma göre gidip içinden CD player ünitesini söküp öyle kullanırsanız CD'nin söküldüğünü algılayıp menüden CD'yi kaldırıyor.
    Sökmek gayet kolay. Tek yaptığınız aşırı miktarda birbirinin aynısı vida (30 küsür vardır) sökmek. Her şey birbirine geçmeli olduğundan vidaları sökünce hemen çıkıveriyor.
    Bu konuda bir video:https://www.youtube.com/watch?v=awiEhS4RsIE
    Benim eski radyoyu da söktükten sonra potansiyometreleri kıyasladım ve ikisi de birebir aynıydı. 105'tekileri söktüm, 605'tekilerle değiştirdim.
    Sonuç olarak şu an çok güzel çalışıyor. 605'in çok daha detaylı bir EQ ayarı var. En sağdaki tekerleğe basılı tutup radyoyu açar, 5 saniye daha en sağdakine basılı tutarsanız her hoparlör serisine ayrı ayrı ayar yapabiliyorsunuz.(Ön göğüsteki 2 tane, ön kapılarda 2 tane, arkadaki ikili). Sağ-sol dengesinin yanında ön-arka dengesi de ayarlanabiliyor.
    İki radyoyu da parçaladığımdan devreleri karşılaştırma şansım oldu. 105'te radyonun dış kasasıyla soğutulan bir tane amfi varken 605'te iki tane bir de ilave olarak büyük bir transistör var.
    Ayrıca bütün hu modellerinin kasası tamamen aynı. Vida yerleri falan birebir aynı. Tek fark içindeki kartlar, üniteler.

Sırada eğer becerebilirsem daha önceki mesajlarımda yazdığım, arduino kart kullanıp CD changer çıkışından çok düşük maliyetle AUX girişi almak var.

Özet olarak hu-105 vs. kullanan varsa ve daha üst model (600 serisi) bir teyp denk gelirse fiyatı da uygunsa kaçırmayın derim. Arabanın verdiği zevk çok daha artıyor. Ama dikkat edin anti-theft kodu bulunsun ve CD çalar sorunsuz durumda olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 14 Aralık 2017; 10:37:13 >

• s40 ankara kullanıcısına yanıt
    arkadaşlar 4 lü flaşör ampülü 0.75 tl aldım eskisini söktüm yenisini direk taktım deliklerden gecirip cevirdim fazla teli kesdim. orjinali de böyle idi.

Far aydınlatma anahtarının ordaki ampulleride söktüm 1tl yeni aldıgım ampülleri delikten gecirdim eskisinin üzerinden cıkan mavi kılıflarıda gecirdim lehim yaptırıp takcam bilginiz olsun cok basit cok para vermeye gerek yok .

• Coroic kullanıcısına yanıt
    Ne yaptınız hocam bir gelişme var mı
  • hayirli olsun hocam dortgozle bekliyorum aux cikisini :)

kaca aldiniz bu arada

• nacker kullanıcısına yanıt
    Motor gelmiş hocam ikinci el olduğunu söyledi usta. Çıkınca altını üstünü konuşuruz dedi.

• LordMayros kullanıcısına yanıt
    Coroic kullanıcısına yanıt
    280'e aldım hocam. Aldığım kişi cd çalarına bakım yaptırdım lensini falan değiştirttim dedi, bu lenslerin ömrü oluyor mu bilmiyorum.

@Coroic Hocam triger, su hortumları falan hayati şeyler. Zaten trigeri, devir daimi falan yenileyin de, su hortumları hiç değişmediyse değiştirmeniz faydalı olur.
  • iyi fiyat hocam tekrar hayirli olsun bekliyorum aux projesini :)

ben bu ara hic zaman ayiramiyorum insallah calisir da kurtuluruz

bu arada bendeki hu603 un kaset ve cd calari 605 e oluyior adamlar guzel tasarlamis modul modul

• 
Sayfa: önceki 138139140141142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.