Şimdi Ara

Ryzen Ram Overclock (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
523
Cevap
101
Favori
40.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu kısım mıdır? Bende 1.012 gözüküyor yanlış görmüyorsam.
  • simos35 kullanıcısına yanıt
    evet doğru bi sorun gözükmüyor verdigim ayar 1.0125 olabilir sanırım ya da 1.0250

ikisi de birbirine cok yakın degerler, cok bi fark olmaz

tüketimi SOC power kısmından takip edebilirsiniz. gördüğünüz gibi cok vbi tüketimi yok

3000 ve üstü ram hızları ıcın bu tür soclar biraz şart. 2666 2133 2800 gibi daha naif hızlarda 0.87 falan inilebiliyor sanırım oralar hakkında cok bilgim yok..
  • Merhaba şu ramleri nasıl overclock edebilirim veya edebilir miyim hem konuya hakim değilim hemde Samsung C die ile ilgili pek bilgi bulamadım dram calculatorde bile bir şey yok..Ryzen Ram Overclock
    https://www.itopya.com/gskill-16gb-2x8gb-flare-x-ddr4-3200mhz-cl16-amd-ryzen-uyumlu-dual-kit-ram/

• kingston 8 gb predator 3000 2 adet ram var...proğramla baktım biri samsung b-die diğeri hynix mfr çıktı kaça kadar oc olur tahmininiz..dram calculator hynix mfr ye 3600 olmaz dediama 3600 aldığımda (memory try it bios menüsünden 16 -x-x-38 değerleriyle çalışıyor )

anakart 3466 destekliyor en fazla(x470) 3600 mü mantıklı 3466 mı?
  • Arkadaşlar selam,
    sonunda ramler geldi. Bende tabii hemen overclock işlemlerine koyuldum. Forumdan tavsiye ile Crucial Ballistix 3000mhz CL15 ramlerinden almıştım. Şimdi gelelim konuya. Aşağıya sırasıyla fotoğrafları bırakıyorum. Önce orjinal hali, sonra yine forumda yapılan overclocklu halini direk hiç bir ayar değiştirmeden uyguladım ve sonucu atıyorum. Bunlardan sonra herhangi bir test yapmadım, yanlış bir şey var mı bilmiyorum açıkçası ilk defa böyle ram overclok'u ile uğraşıyorum o yüzden buraya danışmadan hareket etmek istemedim. Gelecek yorumlara göre hareket edeceğim ve sonrasında işlemciye geçeceğim.

Öncelikle ramlerin bana ulaşan stok hali;

Ryzen Ram Overclock

Stok hali ama XMP açık 3000mhz ile yaptığım Aida testi;

Ryzen Ram Overclock

Daha sonrasında ise Bios üzerinden yaptığım ayarlar sırasıyla;

(Forumdan @Mckhan yaptığından faydalanarak bu ayarları gerçekleştirdim ayarları da ektedir.)
    Ryzen Ram Overclock

Ryzen Ram Overclock

Ryzen Ram Overclock

Ryzen Ram Overclock

Ryzen Ram Overclock

Ryzen Ram Overclock

Ve en sonunda da HWInfo ve HWMonitörde gözüken değerler ile Aida testi sonucu;

Ryzen Ram Overclock

Ryzen Ram Overclock

Şimdi bütün bu işlemler sonucunda bilgisayar tek seferde takılmadan ve herhangi bir sorun/sıkıntı olmadan açıldı. Yanlış yaptığım veya düzeltmem gereken, daha iyi olması gereken bir ayar var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Woody WP -- 5 Haziran 2020; 17:23:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Woody WP

Arkadaşlar selam,
    sonunda ramler geldi. Bende tabii hemen overclock işlemlerine koyuldum. Forumdan tavsiye ile Crucial Ballistix 3000mhz CL15 ramlerinden almıştım. Şimdi gelelim konuya. Aşağıya sırasıyla fotoğrafları bırakıyorum. Önce orjinal hali, sonra yine forumda yapılan overclocklu halini direk hiç bir ayar değiştirmeden uyguladım ve sonucu atıyorum. Bunlardan sonra herhangi bir test yapmadım, yanlış bir şey var mı bilmiyorum açıkçası ilk defa böyle ram overclok'u ile uğraşıyorum o yüzden buraya danışmadan hareket etmek istemedim. Gelecek yorumlara göre hareket edeceğim ve sonrasında işlemciye geçeceğim.

Öncelikle ramlerin bana ulaşan stok hali;

Stok hali ama XMP açık 3000mhz ile yaptığım Aida testi;

Daha sonrasında ise Bios üzerinden yaptığım ayarlar sırasıyla;

(Forumdan @Mckhan yaptığından faydalanarak bu ayarları gerçekleştirdim ayarları da ektedir.)

Ve en sonunda da HWInfo ve HWMonitörde gözüken değerler ile Aida testi sonucu;

Şimdi bütün bu işlemler sonucunda bilgisayar tek seferde takılmadan ve herhangi bir sorun/sıkıntı olmadan açıldı. Yanlış yaptığım veya düzeltmem gereken, daha iyi olması gereken bir ayar var mıdır?
    Dram calculatordan 8 saat civari memtest yapıp stabiliteden emin olabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Koskoca mesajı alıntılama yerine cevaplasanız nasıl olurdu?
  • Windows üzerinde güç yönetimi AMD balanced ya da AMD high perf seçili olacak güncel chipset driver ve 1909 Windows olacak

Geardown auto değil disable

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mckhan kullanıcısına yanıt
    Geardown haricinde hepsini yaptım ancak o ayara müdahale ettirmiyor bios nedense.
    Geri kalan ayarlar sabit kalsın mı peki? Hepsi sizdeki ayarlar zaten.
  • ahmettsezis kullanıcısına yanıt
    Neden 8 saat

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Woody WP W kullanıcısına yanıt
    Anakartınızın msi olduğunu görüyorum. Msi bioslarda geardown seçeneğine tıklanmıyor auto halinde. RAM timinglerini ayarlarken en üstte command rate seçenekleri arasında 1T, 2T ve Geardown var. Orada Geardown mode seçersen command rate 1T ve geardown açık olur yani bu bir nevi 1,5T gibi bir şey. Disable için zaten direk 1T seçeceksin. OC stabil olmazsa geardown açarak stabilite yakalayabilirsin. Bir de geardown açıkken CL değeri sadece çift sayı olabilir ona dikkat et. CL15 falan olmaz yani.
  • OMEGALUL O kullanıcısına yanıt
    O zaman 1T de kalması, kapalı anlamına geliyor zaten ellememe gerek yok demektir. Çok sağolun bilgilendirme için.

Bir de, Dram Voltajını 1.400 yapmama rağmen sol tarafta anlık olarak 1.428-1.432 gibi artıp azalıyor. Bunun sebebi nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Woody WP -- 5 Haziran 2020; 19:32:2 >
  • BAKIN ARKADAŞLAR HER RYZEN 3000 İŞLEMCİ 3800MHZ RAM HIZINI KALDIRMAZ ÖNCE VERDİĞİM GÜVENLİ 3733MHZ HIZI STABİL YAPIN SONRA 3800MHZ RAM 1900MHZ FCLK DENEYİN.

Stabilite tutarsa Dram voltajı 1.43 -1.42-1.41-1.4v gibi sırayla indirerek en düşük kaç voltajda stabil olduğunu bulun.

Ryzen Ram Overclock

"The best scenario is to work all 3 of them in 1:1:1 ratio. Unfortunately this works only up to 1900MHz. (DRAM=3800MT/s=MEMCLK=1900MHz, UCLK=1900MHz, FCLK=1900MHz). Not all boards and CPUs can do that tho."

https://www.techpowerup.com/forums/threads/ryzen-3000-fclk-issue.264073/page-2#post-4212436

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 5 Haziran 2020; 21:49:35 >

• En sonunda sanırım stabil olarak bu ayarları tutturabildim. DRAM Calculatorda gösterilen ayarlardır. 1.5 saat boyunca Prime95 Large FFTs testini sorunsuz bitirdi. Değerler hakkında çok fikrim yok ama aşağıda bıraktım.

https://hizliresim.com/xedXA5
    https://hizliresim.com/nCUwOw
    https://hizliresim.com/PjZiEn
    https://hizliresim.com/kRnyiv

varsa tavsiyeniz dinlerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Woody WP -- 6 Haziran 2020; 2:48:23 >

• Arkadaşlar corsair lpx 3000mhz ver 4.32 samsung b die ram var. 8gb tek modül. Programdan bakarak cl 14 girmemi söylüyor safe de. Giriyorum tüm değerleri ancak sistem açılmıyor. Ne yapmam gerek?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ryzen Ram Overclock

2x8 crucial 3200 bellekleri taktım ama typhoon boyle hata veriyor.onceki kingston ramimde de veriyordu bu hatayı ama ilk yuklediğim zamanlar vermiyordu.çipleri ögrenmemin başka yolu yok mu yada bu hatayı düzeltmemin ?
  • aemless A kullanıcısına yanıt
    Aynı şekilde benim anakarttada aynı sorun crucial 3000 mhz cl15 2 tane bellek ve asus tuf pro b450 son sürüm bios yüklü docp profilinde bi sıkıntı yok ama bi tane ram ayarı ile oynadığında 3 kere kapatıp yeniden açıyor biosu default ayara alıyor siz çözümünü buldunuzmu?
  • Aa neden siliniyor konu:(

• Hocam konularının güzelim ilk mesajlarını neden bozuyorsun acaba?

• Konu neden silindi ? Çok faydalı bir paylaşımdı.

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.