Şimdi Ara

Ryzen Ram Overclock (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
523
Cevap
101
Favori
40.697
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 70 altında alanlar 3600, 3733, 3800'de kullanıyor, 3200 ile 70 altına inememen normal.
  • iyi de 3200 cl14 ile 3600+ ı oldurtamıyorum er geç mavi ekranı atıyor pc. ve amd nin attığı şu popüler latency grafiğine göre benim de 3200 ile 68 falan görebilmem lazım.. bir daha bakacağım, başkalarının aida grafiklerine 3200 de 70 altı gören var mı diye, teşekkürler.
  • 3200 cl14 ramin varsa samsung b die'dır, rahat 3733 cl16 kullanılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 17 Nisan 2020; 23:43:52 >
  • oldurtamadım valla.. makina açsa bile oyunda falan er geç mavi ekranı basıyor, ısınınca. 3466 1.43volt yapabildim ancak, o da 72 ns lerde gezindi ve 1.43 uzun kullanıma uygun değil.. 72 ns için de değmez.. :(

tabi bu bahsettiğim cr1 için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tc155426 -- 18 Nisan 2020; 0:27:13 >
  • emresert.8 E kullanıcısına yanıt
    gayet normal, diğerleri gibi..
  • selamlar üstad,
    geçen hafta sistemimi yeniledim.
    Ryzen 5 3600
    Gigabyte B450 Gaming X
    ve 2 tane single hyperx 8gb 2666 mhz ram aldım.
    ilk haftadan sonra işlemcide fazla ısınma tespit ettim ve boostu kapattım. sonra okuyorum ve görüyorum ki bu islemcini stok fanla çok ısınıyormuş ve underclock yapmak gerekmiş. allahtan çok geç kalmadan yaptık ve sisteme zarar gelmedi.
    Başka bilmediğim ve yapmam gereken bi konu var mı? ramlerime overclock yaptırmam gerekiyor mu? yapmazsam ne olur?
    Teşekkürler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • cannotever kullanıcısına yanıt
    bana sormamşsn ama söyleyeyim

anakartında vcore offset var, oradan -0.050 falan başlayabilirsin. ha şart mı değil ama bu şekilde sicakliklari biraz daha kontrol altına alabilirsin

ayrıca ısınma dediğin kaç derece? stock soğutucu ve stok ayarlarla zarar gelmez , yani underclock ya da boostu kapatmak gibi bir şey yapmak zorunda değildin. eğer 70 80 derecelerin üstünde bir durum olduysa da hatalı soğutucu montaj ya da kötü macun sürümüyle ilgili bir durumdur

ramlere oc yapmazsan işlemcinin belli bir performans potansiyelini masada birakmiş olursun. elbette bunun bir sonu yok, ryzenler 4000 mhzye kadar scale oluyorlar nihayetinde. 2666'dan 3200'e fln cekebilirsen şükela olur

-

extra gigabyte bilgisi;

AMD CBS sekmesi altında SOC VID diye bir voltaj girme kısmı var. buradan SOC voltajı ayarlayabilirsin. hex değerleri tablosu,
    https://i.imgur.com/HZtk6Tu.jpghttps://i.imgur.com/v6NnDNl.jpg

soc voltaj ayarlama işlerine girdiğidne ihtiyacın olcak

default olarak 1.025 falan önerebilirim. fazlası da fazla.

soc vid'i elle girmeye karar verirsen, soc offset'i normal yapmanı öneririm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 18 Nisan 2020; 2:42:7 >

• 1.45v ve 1.44 ile oldu gibi gözüküyor. 67 ns aldık nihayet. 1.35 lik ram i 1.45 lerde kullanasım gelmiyor ama böyle bi gidelim bakalım 1-2 hafta..

güncelleme: yok.. windows 15 dk bellek testinde hata vermese de, masaüstünde herşey normal gözükse de aoe2 definitive den 2 kere oyundan attı.. var bir saçmalık olduğu..
    gü2: hmm. 1.45 e çekince oyun bu sefer atmadı. idare edelim bakalım 1.45 le.. :/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tc155426 -- 18 Nisan 2020; 5:2:48 >
  • Hocam bana yardımcı olur musunuz? Stok 2600ümü 4000e çektim voltajı 1.41 yaptım diğeri soc voltajı da 1.68 yaptım açıldı masaüstüne geldi şimdi. Değerler yüksek mi düşürmem gerekir mi 4000de kullanan arkadaşlar kaç voltaj veriyor?

• beyler 3200 kingston hynix c die ram imi nasıl oc edebilirim?
    degerleri girmeden once xmp kapalı mı yapmam gerek?
    fast ayarları kullanabilir miyim? 3200 de timing mi ayarlasam yoksa 3400 3600 mü denemeliyim ?
  • sonerhac kullanıcısına yanıt
    İlk olarak 3600'de min timingleri bul, oc potansiyelini öğrenmiş olursun duruma göre 3733-3800 denersin.

XMP kullanma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 20 Nisan 2020; 19:19:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

İlk olarak 3600'de min timingleri bul, oc potansiyelini öğrenmiş olursun duruma göre 3733-3800 denersin.

XMP kullanma.
    hocam c die 3200 ramimde fastta cl 14 gosteriyor safete cl 16. fast denesem yer mi acaba? 3400 mhz de boot etmedi ama tüm değerleri değiştirdim.şimdi sadece fasttaki cl değerlerini ilk 5 ayarı değişsem diğerleri aynı kalsa cl14 yapmayı başarır mıyım. nasıl bi ramse 3400 nasıl olamaz anlamadım millet kaç mhz ye cıkıyor.bi yanlış yapıyorum herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cannotever

selamlar üstad,
    geçen hafta sistemimi yeniledim.
    Ryzen 5 3600
    Gigabyte B450 Gaming X
    ve 2 tane single hyperx 8gb 2666 mhz ram aldım.
    ilk haftadan sonra işlemcide fazla ısınma tespit ettim ve boostu kapattım. sonra okuyorum ve görüyorum ki bu islemcini stok fanla çok ısınıyormuş ve underclock yapmak gerekmiş. allahtan çok geç kalmadan yaptık ve sisteme zarar gelmedi.
    Başka bilmediğim ve yapmam gereken bi konu var mı? ramlerime overclock yaptırmam gerekiyor mu? yapmazsam ne olur?
    Teşekkürler
    3600 stok fanla normal şartlarda ve yük altında kaç dereceyi görüyordu sizin?
  • Arkadaslar gskil 2x16 3600 mhz ram mevcut testler yaptim ama oyundan atma yapiyor bellekleri test ettim temiz cikti bios guncel windows guncel hatasiz atiyor masaustune meden oluyor bu lutfen yardim xmp kapali 3200 kullaniyorum

Ryzen Ram Overclock

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrah0755 -- 27 Nisan 2020; 16:48:40 >
  • GSKILL Trident Z Neo RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB Ram F4-3600C16D-16GTZNC bu ramleri sipariş ettim. 16GTZNC model, M-die sanırım. 16GTZN B-die modelini bulamadım. İyimi yaptım kötümü bilemiyorum.
  • Merhabalar resimlerde görüldüğü gibi 3500x 4,3ghz'de stabil şekilde kullanıyorum. ramim samsung c-die görünüyor. hesaplayıcı da hangi seçeneği seçeceğimi bilemedim tecrübeli arkadaşlar hesaplarsa sevinirim.

Ryzen Ram OverclockRyzen Ram Overclock

KULLANDIĞIM RAM

Ryzen Ram OverclockRyzen Ram OverclockRyzen Ram Overclock
    Ryzen Ram Overclock

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fox-03-34 -- 8 Mayıs 2020; 22:38:48 >

• DRAM Calculator for Ryzen 1.7.1
    https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

Güncelleme gelmiş.
  • Yaklaşık 10 sayfa okudum göremedim. Belki daha önce paylaşılmış olabilir umarım sakıncası olmaz.

Gamers Nexus'un yaptığı incelemeye göre, mevzu sadece belleklerle alakalı değil. Anakart üreticisinin, ilgili anakarta olur verdiği bellek listesine göre seçmek ilk şart.

- Videoda da görüleceği üzere kağıt üzerinde gayet iyi değerlere sahip ya da fiyatı şişkin bazı bellekler beklenilen performansı veremiyebiliyor.

- Ayrıca videoda; seçilen anakart modelinin de bellekleri yeterince iyi optimize edemeyeceği belirtiliyor. Hoş, bu videoda en pahalı, tepe seri MSI Godlike öne çıkıyor.

- Son olarak fiyatı ortalama PC kullanıcısına tuzlu gelebilecek "G.Skill Trident Z Neo 3600Mhz CL14"e Steve; 'really damn good' deyince millet bu belleği merak etmiş, videonun altındaki yorumları da coşturmuş.

https://www.newegg.com/g-skill-16gb-288-pin-ddr4-sdram/p/N82E16820232892

Samsung B-Die kitlerinin hangi belleklerde olduğunu merak edenler için:https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SanaLSeyyaH -- 12 Mayıs 2020; 23:57:31 >

• Merhaba hocam bende de Gigabyte B450M S2H var. Bu dediğiniz soc voltajı 1.025 girersek ne değişecek işlemci ısısında vs. değişme olur mu? Soc kısmı bellek ile alakalı diye biliyorum ama sorayım dedim.
  • simos35 kullanıcısına yanıt
    soc voltajı işlemci üzerindeki system on chipe giden voltaj. bu system on chip epey bir şeyden sorumlu, sanırım ramden ve usb portlarıdnan io arayüzünden falan biçok şeyden bu nane sorumlu

genelde ram stabilitesi için 1-1.05 arası öneriyoruz. galiba cok extreme oclerde falan 1.1 1.15 1.2 falan yapıyolar

1.025 güzel ve orta şeker bi ayar. çok bi tüketimi yok, SOC'u fazla ısıtmaz. bizim arkadaşta b450m s2h var, 2 saat oyun sonrasında vsoc templeri 63 derece civariydi. heatsink olsaydı 45 50 civarında tutunabiliyordur ya da daha kaliteli vrmleri olan kartlarda daha soguk sıcaklıklar olabilir

her halülarda 3000 ve üstü hizlar için 0.95-1.05 arası soc voltajları makbuldür
  • 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.