Şimdi Ara

Ryzen düşünüyorum ama acaba şu an yeterince stabil mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
2
Favori
4.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ryzen sistem kurmayı planlarken bordlarla ilgili araştırma yaptım ceşitli bilgiler edindim.

Kullandığım kaynakların bir kısmı:
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/61zk2g/honest_opinions_b350_vs_x370_motherboard_reviews/
    https://forum-en.msi.com/index.php?topic=283351.0
    https://www.oempcworld.com/support/singlevsdualram.html
    https://forum-en.msi.com/index.php?topic=282915.0
    https://forum-en.msi.com/index.php?topic=283885.0;all
    https://www.technopat.net/sosyal/konu/asus-b350m-a-bios-guencelleme-sonrasi-goeruentue-gelmeme-sorunu.432289/

Özetlemeye çalışayım. Genellille yavaş boot yada yavaş biosa girme sorunlarından bahsediliyor. Misal ssd ye rağmen windows açılışı 20 sn lerde gibi. İlk linkte genel olarak msi lar sorunsuz görünmüş. Ve o linkte yavaş boot/post/bios a girme sorunu yeni biosla düzeldi denmiş. Sondan 2nci linkte yavaş boot sorunu beta bios 1.32 ile düzeldi denmiş ama farklı kullanıcılarda farklı sorunlar yaşamış. beta olmayan son bios 1.2 ve neleri çözüyor bilemiyorum. (msi B350 tomahawk için). Epey bir kullanıcı msi ı beğenmekle birlikte msi forumu b350 boardlardan gelen sorun mesajları ile dolmuş. Yukardaki linklerde konu var.

Asusta yavaş boot yavaş bios girişinden bahsedilmemekle birlikte bir arkadaşın bios güncellemesinden sonra yaşadıklarından rahatsız oldum(son link). Ve başka asus ryzen borduyla güncelleme sonrası benzer sıkıntı yaşayan yabancıların mesajlarınıda gördüm.

İlk linkte gigabyte ab350 gaming 3 te sorun yaşayan bir kullanıcının yazdıkları var.

Genel olarakta bir türlü ramleri gerçek freansında çalıştıramama var. Misal ram ddr4 2666 ama 2400 çalışıyor yada 1866 gibi... Millet ramler çok takmış bide her biosta bir umut daha iyi olur diye deniyorlar olmaz ise makine açmıyor bios cmos clear gerekiyor.

Benim ryzen kullanıcılarına sorum şu ssd ye rağmen çok yavaş mı boot ediyor ? biosa çok geç mi giriyor ? (cevabı kullandıkları anakartla yazarlarsa faydalı olur.)

ssd+asus h81m-c+intel g3258 toplasan 1500 tl etmiyor ama windowsu çok hızlı açıyor kapıyor bios giriş çıkışta hiçbir sorun yok. gayet stabil örneğin. 1500 tl yi ryzen 1700 e verip nvme ssd ile 20-30 sn windows açılış kapanış yada bios giriş süreleri göreceksem ramler düşük frekans çalışacaksa kıymeti yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 5 Nisan 2017; 4:21:44 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet, mesela oyun oynarken bir saat sonra bir bakıyorum kasadan ses geliyor.

Aaaa o da ne ? Ryzen işlemcisi dile gelmiş, bana küfür saydırıyor, kaşı gözü çıkmış, kasanın içinden bana hareket ediyor.

2. saatte, bir bakıyorum kasa kendiliğinden ayaklanıp mutafa gidiyor, ryzen işlemci dolaptan yarım sucuğu alıp üstüne pişiriyor. Yumurtada kırıyor. Sonra odaya gelip bana " sana kahvaltı hazırladım " şu yerken "beni rahat bırak da biraz soğuyayım" diyor.

Ya işte böyle.
  • Ryzen olsn isterse 5 dk sürsün açılması benim için sorun değil açılması ama ram olayı yüzünden tereddütlüyüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Am4 anakartlarda boot uzun sürüyor şuanda self check süreci uzun çünkü. Örneğin benim sistemde windows 30 - 40 sn arası açılıyor. Belki bioslar yeterli olgunluğa ulaştığında self check sürecini fast boot gibi bir seçenek ile direkt geçecek bir opsiyon olabilir, bios açılışı sonrası win10 5-6 snde açılıyor zaten. Ama geç açılış süresi stabil olmadığı ya da performansın bir göstergesi olmaz benim için.

Ram konusu ise kritik, anakartın desteklediği ramleri seçmek lazım. Özellikle samsung b-die chipli ramler uyumlu çalışıyor. Am4 anakartlarda resmi ram hızı 3200mhz, bu hızda sorunsuz kullanıyorum, ama benim ram 3600 destekliyor ve bu hızda ise sistem aöılsa da stabilite sorunlu şu anda.

• anakartların ram desteği listelerine bakıp doğru rami şeçip ondan sonrada ram daha hızlı olsun diye uğraşmamak gerek. anakartların gayet geniş ram desteği listeleri var ve hangisiyle kaç çalışır hep belirtilmiş. yabancı kullanıcılarda genelde millet bu ram hızına takmış bu konuda yeni bioslar gelmiş ya olmamış yada yeni sorunlar çıkmış. beta bios vermişler çok sıkıntı oluncada geri çekmişler yada son bioslar hep beta olarak kalmış.

ben boot süresi olayından rahatsız oldum bide anakart markaları arasında bu süre çok değişiyormuş. 2017 de 5000 liralık makine kurucam 2015 in 3000 liralık makinesinin yaptığı bootun yanından geçemiyorsa kötü.

özetle nette gördüğüm

tüm bordlarda ram çalışma hızlarına takmışlar (bu benim için sorun değil nasıl ram seçileceği ilk mesajdaki linklerde var anakartların ram destek listeleri var)

msi anakartta yavaş boot sorunlarından bahsediliyor bunun dışında en sorunsuz anakartlar gibi sunulmuş
    asusta son biosta bazı anakartlar açılma sorunu yaşamış kimi açıklamalarda boot yavaş diyorlar
    gigabyte ab350 gaming 3 te boot galiba hızlıymış. az bir kullanıcı dışında genel olarak sorunsuz deniyor

anakartlara kısa sürede çoğu beta olmak üzere bol bios çıkmış kimi betalarıda geri çekmiş. kimi kullanıcı biostan memnun kimileride daha çok sorun yaşamış.

millet hangi anakartı kullandığından boot süresinden bahsetse sorun varsa ne tür sorun bahsetse çok yararlı bir paylaşım zinciri olabilir

• Ne boot problemi yaşadım eski bioslarla ne de yenisi ile. Ram'leri sorunsuz bir şekilde olduğu frenkanslarda çalıştırıyor. XMP profili seçiyorsun biostan.

Bios açılışında herhangi bir gecikme yok.

SSD konusunda, windows en fazla 7-10 saniyelik bir hızda açılıyor. 20 saniye olduğunu bugüne kadar görmedim.

anakart: gigabyte b350 gaming 3

not: hatta geri çektikleri beta biosu kullanıyorum ona rağmen sorunsuz ki bioslar sorunlu oldukları için geri çekilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 5 Nisan 2017; 15:5:29 >
  • Sen yeterince araştırmışsın zaten, hem de en verimli en iyi forumlardan. Belli ki şu anda oturmamış anakartlarla karşı karşıyayız. Boot süresi bence o kadar da önemli değil, şahsi fikrim. Rakibine göre, yarı fiyatına olmasına rağmen renderda daha hızlı, oyunlarda ise birazcık gerisinde bir sistemden bahsediyoruz. İyi bir soğutma ve OC ile o fark da kapanır zaten. İlerde boot süresi ile ilgili illaki bir güncelleme gelecektir diye tahmin ediyorum.

Not: i7 2600 kullanıcısıyım.

• OC ile fazla güç tüketiyor hiç dokunmamak en iyisi aslında. 3.7GHz yeterli gibi 3.9 üstü de tam israf.

• Oho her gün yeni bir rezillik bravo amd

• Asus B350'leri Prime ile Plus modelinde yurtdışında çok eleştiriyorlar. Tavsiye etmem. Gigabyte Gaming 3'ü övüyorlar ama x370 fiyatının seviyesinde. 580tl civarında. Ben de kararsız kaldım.
  • Zamanla bu problemler ortadan kalkacaktır tahminimce. Fakat gaming odaklıysan r5 1600 ve 1600x modellerini bence bekle. benchmarklarda bir takım oyunlarda r7lerden gözle görülür bir şekilde üstün performans sergilemiş. bir de şu ramleri almışken yüksek frekanslı bir model seç eğer düşünürsen. çünkü fark ediyor.

• Kaliteyi ucuza alamazsın.Amd zaten çoğu testte iyi sonuclar veriyor ama bizim amd yi tercih etmeme nedenimiz performans değil.O performansı stabilite çalıştıramaması.Koy inteli aksın.Ama amd 1 saat sonra ne yapacağı belli olmuyor.
  • Atesbaz A kullanıcısına yanıt
    Yav hee hee..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atesbaz

Kaliteyi ucuza alamazsın.Amd zaten çoğu testte iyi sonuclar veriyor ama bizim amd yi tercih etmeme nedenimiz performans değil.O performansı stabilite çalıştıramaması.Koy inteli aksın.Ama amd 1 saat sonra ne yapacağı belli olmuyor.

Evet, mesela oyun oynarken bir saat sonra bir bakıyorum kasadan ses geliyor.

Aaaa o da ne ? Ryzen işlemcisi dile gelmiş, bana küfür saydırıyor, kaşı gözü çıkmış, kasanın içinden bana hareket ediyor.

2. saatte, bir bakıyorum kasa kendiliğinden ayaklanıp mutafa gidiyor, ryzen işlemci dolaptan yarım sucuğu alıp üstüne pişiriyor. Yumurtada kırıyor. Sonra odaya gelip bana " sana kahvaltı hazırladım " şu yerken "beni rahat bırak da biraz soğuyayım" diyor.

Ya işte böyle.
  • Knisath kullanıcısına yanıt

Process lasso denen birşey var, eğer işlem önceliğini gerçek zaman yapmadıysan işlemci çekirdekleri arasında dolanan izlekleri fiziksel adreslere atıyor. Sen de izlek geçişi performans kaybına uğramıyorsun.
  • arkadaşlar ryzen 1700 ve gigabyte ab350 gaming x sipariş ettim. bundan sonrası şans işi. inşallah parçalarda sorun çıkmaz burda deneyimlerimi paylaşırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Process lasso denen birşey var, eğer işlem önceliğini gerçek zaman yapmadıysan işlemci çekirdekleri arasında dolanan izlekleri fiziksel adreslere atıyor. Sen de izlek geçişi performans kaybına uğramıyorsun.

Sahiden mi ?
  • cihaz gelince smt yi kapatırım. windows 10 a gerekli güncellemeler gelinceye kadarda açmam muhtemelen.

• eskibirkurt kullanıcısına yanıt
    Smt ile alakası yok.

* 1-8, 9-16 çekirdek havuzları arasında Infinity fabric iletişim gecikmesi 142ns.

* 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14, 15-16 arasındaki fiziksel çekirdeklerin sanal izleği arasında olan SMT gecikmesi 26ns.

* 1-5-9-13 gibi CCX grupları arasındaki gecikme 42ns.

Dolayısıyla 1-8. çekirdeklerin işini 9-16. çekirdeklere karıştırmadığın sürece tam performans alırsın. SMT endişesi yaşayacaksan... ki olmamalı verdiğim rakamlara göre... 1-3-5-7, 2-4-6-8, 9-11-13-15, 10-12-14-16 ayrımı da mümkün ama sadece 4 çekirdeğin kullanılmak için alınacağı bir işlemci değil.
    İşlem önceliğini gerçek zaman yap son olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 8 Nisan 2017; 1:15:46 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.