Şimdi Ara

Ryzen 3900X işlemcisine 'en ucuz B350 anakart ile 40x' incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
1.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Zen 2 mimarisine ait çift zârlı 24-çekirdek 3900X işlemcisiyle neler yapılabileceğini TechPowerUp incelemesinden görelim.
    AMD Ryzen 3000 serisi yalnızca X370, X399, X470 ve X570 çipsetli anakartlarla sınırlı olmaksızın en ekonomik B350 ve B450 anakartlarla bile beklenen tecrübeyi verebiliyor. Bu ekonomik anakartları üst sınıf işlemcilerle eşleştirmek her ne kadar sanal bir deney olsa da işlemciler, misâl olarak 3900X, yeteri kadar izlek barındırdığında topyekün performansta tüm çekirdekler aynı hıza indirgeniyor. Bu, hızaşırtmanın geniş izlek desteği sunan modellerin taban hızda çalışma performansı gösterdiği için başka hiçbir ayar olmaksızın statik hızda kullanılması için ekonomik B350-B450 anakartlarla eşleştirilmesinin önünü açıyor.
    Ryzen 3000'i ilâve gelen çevresel aygıt bağlantı seçenekleriyle kullanmak, her kullanıcının beklentisi olmayabilir; X570 bağlantı seçenekleri için yeni Ryzen 3000 serisi işlemcileri değil, 2000 serilerini tercihte bulunabilirler. Sırf işlemcide gelecek ek iş kapasitesi içinse bir Ryzen 3000 alarak sistemlerini yenileme tercihinde bulunmak, kendi kullanım alanları için yeterli gelebilir.
    İşte, Ryzen 3900X ile B350 anakart kullanma fikri de böyle bir sırf hesaplama iş yükü önceliğinden ileri geliyor. Kullanıcılar sunucu değil, iş istasyonu arıyorlarsa 3900X dişli bir işlemci.
    Anakartın incelemesi, iki farklı soğutma sistemiyle yapılıyor. Bunlardan birisi Noctua hava aktarıcılı soğutma aleti, diğeriyse su aktarıcılı 240M soğutucusu.
    Görünen o ki, su soğutucu kullanacak arkadaşlarımız, özellikle bahsi geçen 4+2 zayıf VRM'li anakartlarla işlemcilerini kullanmak istiyorsalar anakart soketlerine havalandırma cereyânı yapmaları gerekiyor. Ryzen 3900X, 7nm teknolojisiyle render çiziminde bile soğuk kalmasına rağmen, sistemin ağır yükü anakart üzerindeki aşırı ısınan vrm mosfetlerin üstünde. 138 °C'ye vrmler ulaştığında anakart korumasının, işlemciyi 500MHz'ye düşürmesinin nedeni su soğutmayla bu bölgenin yetersiz hava aktarması sebebiyle ısı atamaması. İşte, Noctua hava aktarmalı soğutucu ile gelen geniş pervaneler, işlemci bloğu etrafına girdaplar oluşturup cereyânsız kalan yerlerin ısınmasının önüne geçiyor.
    X570 ile 3900X kullanacak arkadaşlarımız da birkaç çarpan hız kazanma umuduyla PBO açmayı bekleyebilirler. 3900X gibi çok izlekli işlemcilerin tüm izleklerine beraber PBO yapabilecek TDP eşiği olmadığından, üst düzey işlemcilerini hız aşırtmasız kullanmak beklentisiyle anakart tercihinde bulunmaları yerli yerinde olur. Yine alacakları anakartlarının vrm bileşenlerini gözeterek eski seri güçlü vrm bileşenli anakartları yeniden eski revaçlı günlerine taşıyabilirler.
    Sonuç olarak AMD'nin yeni işlemcileri güç tasarrufunda o kadar iyiler ki, en fuzuli seçenekler dolana kadar, bunlar;

• En üst seviye 24 izlekli işlemciyle,

• En temel seviye vrmli anakartlarla,

• 1.225v'ye 40x çarpanla sabit hız aşırtırken bile,

Eğer hava akımını tamamıyla kesmediyseniz tam yük altında anakartları zorlamıyorsunuz. İşte bu nedenle, B350-B450 alıp 3900X ile kullanmak bile kullanıcıların tasarrufuna açık.
    İncelemeye hiçbir resim katmıyorum, kaynaktan kızılötesi FLIR görüntülerine kadar görebilirsiniz.
    [Kaynak]

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben dedim ama bu vrm olayı çok abartılıyor diye dinletemedim. Kasa içi soğutma iyise vrm sorun etmez. Bende soğutucusuz msi b450 m2 v2 var onun vrmlerde yükte çok ısınmıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3600 herhangi soğutucu istemez herhalde kartların çektiği güç aynı çekirdek aynı. 3900x kulanan adamın b 350 kart da kullanmasın bir zahmet.
  • AMD vuruyordu İntel ağlıyordu, İntel yapma diyordu AMD hala vuruyordu. İntel fanları ağlıyordu AMD fanları salonda mangal yakıp keyfine bakıyordu..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar, B350 ile alınan hız aşırtma sonucunun X570 ile alınan hız aşırtma performansından hiçbir farkı yok. İkisi de %100 yükte 4.0GHz hızdan 25MHz bile yukarı çıkamaz halde; voltajlar aynı, ayarlar aynı.
    X570 ile 3600 kullanacak arkadaşların bile daha sağlam bir savı vardır. Fiyat aralığında 750$'lık işlemci, 70$'lık anakartla eşleşmez belki ama, alt düzey bütçeli alışveriş yapacak arkadaşların gidip 250$'lık anakartlara çok ender şekilde ihtiyacı olacaktır.

• Tekil izlek başarısı nedeniyle Ryzen 5 3000 serisi, Ryzen 7 2000 serisinin yerine yükseltilebilir;

• Ryzen 3-5-7 2000 işlemci serisine sahip kullanıcılar, X570 anakartlarıyla sistemlerinin bağlantı seçeneklerini yükseltebilir;

• Ryzen 9 3000 serisi işlemciler, çoğul izlek başarısı tercihiyle eski Ryzen 5 2000 serisinde kullandıkları anakartlara doğrudan monte edilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 9 Temmuz 2019; 22:2:41 >
  • bu şartlarda başka sebebler baki kalmak kaydıyla geriye uyumluluk adına da hız bariyeri konmuş olabileceğini düşünmek olası gibi gözüküyor.
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    Güç yeterli, 7nm ile tam denk gelecek bir güç çizelgesi kondurulmuş. Bardağın dolu tarafından bakarsak, 7nm için bir tek kullanıcı müdahalesine açık değişken var; o da sıcaklık. İşlemci soğuk çalışırsa XFR aralığından yararlanıyor. Yoksa anakart bile daha iyisini başaramıyor, tamamen sınırlarına kadar kılıfı biçilmiş gelen bir tasarım var.
    Hardwareunboxed örneğin, hız aşırtmaya çalışırken bir tane 3900X test işlemcisi elinde kaldı. Buna da dikkat etmek gerekiyor; ben burada örnek olsun diye sabit çarpan hız aşırtmaktan bahsediyorsam bir güvenilirlik aralığı olması açısından söylüyorum. Yoksa sabit hızda kullanın - otomatik ayarlarıyla tekil izlekte 40 çarpan üzerine çıkabilecekken - demekle kullanıcı düşük yükte daha yüksek performans fırsatından men olur. Hız aşırtmak için PBO'ya bile gerek yok bu nedenle, dediğim gibi arta kalan tek değişken sıcaklık olduğundan bir su soğutucu, bir de anakart soketine yönelen fan konuşlandırılarak geri kalan seçenekler otomatik anakart ayarlarıyla sonuçlandırılsa, kullanıcı hatasına da karşı korunulur. PBO, garantiyi düşürüyor demiş miydim?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Arkadaşlar, B350 ile alınan hız aşırtma sonucunun X570 ile alınan hız aşırtma performansından hiçbir farkı yok. İkisi de %100 yükte 4.0GHz hızdan 25MHz bile yukarı çıkamaz halde; voltajlar aynı, ayarlar aynı.
    X570 ile 3600 kullanacak arkadaşların bile daha sağlam bir savı vardır. Fiyat aralığında 750$'lık işlemci, 70$'lık anakartla eşleşmez belki ama, alt düzey bütçeli alışveriş yapacak arkadaşların gidip 250$'lık anakartlara çok ender şekilde ihtiyacı olacaktır.

• Tekil izlek başarısı nedeniyle Ryzen 5 3000 serisi, Ryzen 7 2000 serisinin yerine yükseltilebilir;

• Ryzen 3-5-7 2000 işlemci serisine sahip kullanıcılar, X570 anakartlarıyla sistemlerinin bağlantı seçeneklerini yükseltebilir;

• Ryzen 9 3000 serisi işlemciler, çoğul izlek başarısı tercihiyle eski Ryzen 5 2000 serisinde kullandıkları anakartlara doğrudan monte edilebilir.

bugün intel i5 3570k kullanıcısı olarak amd'ye geçiş planlıyorum ancak piyasada ryzen 5 3600 üzeri işlemci bulamıyorum.

önümdeki seçenekler:

1-x570 + ryzen 5 3600 al seneye r9 4950x vb çıkınca 16 çekirdekli bir işlemciye geçip 4-5 sene devam edebilirsin.

2-b450 + ryzen 5 3600 al 2-3 sene kullan sonra komple yeni bir sistem kurarsın o anki işlemci/anakart/ram (belki ddr5 gelir)/ekran kartı kombosunu kullan

3-bir ay kadar süre ver kendine, bekle fiyatlara göre, bios sorunlarındaki gelişmelere göre; x470/x570 anakart seç ryzen 3700x/3900x seç yoluna bak.

ender şekilde ihtiyaç örneği sanırım benim 1. madde oluyor. Offf çok kararsızım. (sadece anakartım ve işlemcim belirlenecek diğer tüm parçalarım hazır veya şu anki sistemimden gelecek)

• Ben msi x470 pro carbon modelini indirim iken 1.060 tl ye aldım x570 ana kart ile farkı nedir bilmiyorum bunda fan yok ve x570 düzeyinde, ryzen 3600 bekliyorum oyun amaçlı yeterli olur gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: cinaski12

Ben msi x470 pro carbon modelini indirim iken 1.060 tl ye aldım x570 ana kart ile farkı nedir bilmiyorum bunda fan yok ve x570 düzeyinde, ryzen 3600 bekliyorum oyun amaçlı yeterli olur gibi
    X570'lerin çipset kısmı yine bu incelemedeki gibi hava soğutucuya ihtiyaç duyacaktı. Nand bellekler için bunun iyi olduğu söyleniyor yine de, soğuk çalışmaları bozulmalarını hızlandırıyormuş. Çalışırken yeni pcie 4.0 bağlantıyla 106°C'ye mi ısınıyorlarmış ne.

• b¤cek B kullanıcısına yanıt
    Eğer oyun amaçlı pc yükseleteceksen 3600 hayli hayli işini görecektir. Yani maksimum oyun performansı için işlemci anakart ve soğutucu dan ziyade gpuya odaklan. Kazanımların daha çok olacaktır. Diyelim ki 1200dolar bütçen var. Kasa toplayacaksın

Bir tarafta
    R7 3700x x570 gaming pro carbon anakart aldın 550dolar
    Ram 80 dolar
    Ssd hdd 100 dolar
    Kasa psu 120dolar
    Geriye 350 dolarlık bütçen kaldı rx 5700 alabilirsin

Öteki taraftan ise
    R5 3600 B450 gaming pro carbon mobo alırsın. 220 dolar bütçen artar. Bu noktada daha iyi bir gpu alabilirsin. Monitörün yükseltebilirsin. 6c 12t işlemci gerçekten günümüz şartlarında güçlü bir işlemci

3600'ün üzerine ihtiyacın yok. Nand m.2 koleksiyoncusu değilsen farklarını bulamazsın.

• şahsen bende asus rog b350-f var şuan ryzen 1600 kullanıyorum, herhalde 3600 geçme çalışmalarına başlayacağım.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    brokengineer kullanıcısına yanıt
    Aslına bakarsanız komple sistem toplamayacağım. elimde i5 3570k işlemcili kasam var, 4.4ghz'de bile artık yaşlandığını hissettiriyor, ama işlerimi görüyor. Biraz heves biraz da, değişiklik olsun diye yeni işlemci&anakart alacağım.

Elimde olan ve yeniden kullanacağım parçalar:

-CM kasam (kendi üzerinde 5 fan,penceresiz, oldukça sessiz), 650w yarı modüler güç kaynağım, arşiv harddisklerim
    -gtx 1080 ekran kartım ve 1440p@144hz g-sync monitörüm
    -1tb nvme ssd (3000mbps seviyesi okuma yazma hızlı)
    -2*16gb ddr4 3200mhz micron e die ram (bir çok incelemede 3600mhz overclocklanabildiğini gördüm ama şu anda kullanmıyorum, bir arkadaşta emanet duruyor)
    -msi core frozr L işlemci soğutucu (am4 destekli).

Yani aslında x570 ile gelen yeniliklere şu anda ihtiyacım yok tercih edersem daha kaliteli bileşenler ve daha uzun süre teknoloji desteği için olacak. Eskisi gibi oyun oynamadığım için ekran kartımı da değiştirmeyeceğim. itiraf etmem gerekirse 80-144 fps arasındaki farkı hissetmiyorum bile g-sync sayesinde olduğunu sanıyorum oldukça akıcı geliyor bana ve kartın performansından memnunum.

Gerek kendi çektiğim, gerek farklı kaynaklardan gelen 4k videolarda oynamalar yapmak, büyük rar dosyaları ve çılgın excel datalarında çalışabilmek için (30 bin satır tablolar içeren üzeri 20mb'tan büyük dosyalar bilgisayarımı inletiyor resmen) böyle bir maceraya atılacağım. Artık yaşlanıyorum, ne kadar uzun süre pc toplamak zorunda kalmazsam o kadar mutlu olurum gibi geliyor.

Bence x570 gaming edge alsan sıvı soğutma hediyesi hazır varken iyi bir opsiyon olur. İşlemci olarak da productivite gerektiren işlerle uğraşmak istiyorsan r9 3900x veya 3700x işini görecektir.

• Adamlar anakarta 70 lira veriyor biz 520 lira.

ölmüş bu ülke.
  • aceleye gerek yok 3000 serisi ilk serinin çıktığı günlerdeki saçmalıkların biraz daha fazlasını yapıyor artı x370 x470 b350 b450 gibi iyi anakartarın bioslarının 3000 serisinde doğru çalışacak şekilde güncellenmesi lazım baya hata var çünkü okudukça 2 yıl önceki ilk seriye gittim daral geldi ama ilk seri bile bu kadar saçmalamamıştı hiç olmazsa stok hızlarda doğru çalışıyordu bu yüzden baya bir süre macerayı uzaktan izlemeye karar verdim bu aynı döngüyü görünce
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.