Şimdi Ara

Ryzen 1.Nesil de Zamanla Uçacak Denilen İşlemciler Üstüne Koydu mu? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
2
Favori
5.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bence ryazenin gelişiyle işlemci dünyasında değişim başladı.artik 4/4 6/6 işlemciler uzun süreli kullanım vermez.ryzenin ikinci nesli sizintilardaki gibi gelirse 8/16 işlemciler masaüstü için standart olur.herkes 8/16 işlemcilere geçmek ister.ne diye gidip fazla para verip 6/6 işlemci alayım ki.intelde bu isin farkında zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nkvelioglu

Evet ama 90 a 120 değil. Daha yüksek rakamlar. Çünkü iki işlemci de 90 fps te darboğaza girecek işlemciler değil. Güçlü ekran kartı ve daha düşük grafik ayarlarıyla fps i yükseltip işlemcileri zorlayarak o farkı ortaya çıkartabiliyorsunuz. Ama gerçek oyun senaryosu gibi olmuyor. Kimse muhtemelen 2080 ti ile 1080p de oynamıyordur. Ama ileride işlemcileri daha çok yoracak oyunlarda bu testlerdeki gibi fark açılabilir. Veya çoklu çekirdek kullanımının gelişmesiyle kapanadabilir.

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3421-intel-i7-9700k-review-benchmark-vs-8700k-and-more
    Çözemediğiniz konu şu. Verdiğiniz linkte bazı sonuçlar var zaten tamamen bugünü yansıtıyor. Bir oyunun grafik ayarlarını düşürüp işlemciye yük bindirdiğin zaman o işlemcinin kapasitesini ölçmüyorsunuz. Sadece oyunun izin verdiği kadar fps yi ve o işlemciyi ilgilendirecek kadar fps alıyorsunuz. Ryzenlar bellek erişim süreleri sebebiyle intelden daima %5-10 işlemci denkliğine göre yavaş kalacaktır. Fakat bu konu 6/6 gibi güçsüz bir işlemciyi 8/16 lık bir dev karşısında üstünlük sağlaması kadar komik bir kapıya çıkmaz. Bu dediğim gibi sadece o oyunu ilgilendirir. 2-3 yıl sonra söyle bir oyunda çıkabilir

Örnek:Ryzen r7 serisi %100 yükte 70-80 fps veriyor. Oyun böyle optimize edilmiş fakat 6/6 intel işlemciler 40-50 fps den ötesini göremiyor. Neden?

çünkü bu kadar işlem yapacak kapasiteleri yok. Bu sebeple güçssüz işlemciler gelen işlemleri "geciktirerek" cevapladığı için bu işlemciler önümüzdeki yıllarda hiçbir şekilde r7 serisi ile denklik kuramayacaklar. Yukardaki sonuçlar bugünü ilgilendirir. Bu oyunlarda ps4 oyunudur. Gerçek değerlendirmeyi ps5 oyunlarıyla yapablirsiniz. Hele ki ps5 8/16 gibi bir işlemci ile gelirse 6/6 intel işlemciler performans olarak doğrudan çakılır. Herşey yüksek fps ve ortalama değil. Sentetik testler zaten işlemcilerin ne kadar yükü çözebileceğini gösteriyor. Sentetik testlerde de 4/4, 4/8 ve 6/6 işlemcilerin r7 serisinden ne kadar geride olduğunu görebiliyoruz.

Fps örnek:

1. örnekte bakıyoruz ryzen işlemciler ne kadar fark yemiş değil mi? 7600k bile boş yolu bulunca basmış geçmiş 8/16 işlemciyi. Ne kadar yanıltıcı.. 7600k=274 fps anlık, r7 1700=250 FPs, i7 7700k=286 fps

Ryzen 1.Nesil de Zamanla Uçacak Denilen İşlemciler Üstüne Koydu mu?

2. örnekte kamera aşağıya iniyor ve sonuç tamamen bambaşka.. i5 7600k modeli r7 1700 modelinden 2 kat fps farkı yiyor. Alabildiği fps 52...7700k ancak ve ancak r5 1600 ile denkleşebiliyor.

Ryzen 1.Nesil de Zamanla Uçacak Denilen İşlemciler Üstüne Koydu mu?

İnsanlar sentetik testlere "yalan dolan" gözüyle bakıyor ama oradaki değerler tamamen gerçek. İntelin bu güçsüz işlemcileri oyun yapımcılarının insafına kaldı. 8700k,9700k,9900k süper işlemciler. Masrafına katlanan varsa alsınlar. Fakat yakın gelecekte 4/4,6/6 ve 4/8 işlemciler patates olup çıkacaklar.

Son kez hatırlatıyorum İşlemcilerin iş yapma kapasiteleri dolduğunda MS olarak gecikme yapar bu da fps yi düşürür. Bu durum yukardaki 7600k ve 7700k örneğinde açık ve net şekilde görünüyor. Grafik ayarlarını düşürerek yapılan benchmarklar kullanıcıyı bu konuyla ilgili doğru bilgiye ulaştırmaz.

i5 8400 veya 7700k gibi işlemciler hiçbir koşul altında r7 serisi ile denkleşemezler. Piyasadaki oyun motorları ve piyasa koşulları sebebiyle idare ediliyorlar. Oyun yapımcıları isterse r7 serisini %100 yüke sokar bu da 7700k'nın ya da 8600k'nın sonu olur.

• Boragungoren kullanıcısına yanıt
    İş önceliğinden realtime zamanlama seçiyormuşsun sanırım. Diğer başka yollardan daha kolay, core prio, process lasso da izlekleri çekirdeklere bağlamaya yarıyor.
  • Sonuç olarak ne yapalım 9700k + 2070 ya da 8700 + 2070 mi alalım ya da yeni ryzen 3000 serisini beklemek için para biriktirmeye devam mı edelim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vamp kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz anlık gerçekleşen ve kaybolan stutter diye bildiğimiz kasmalar sanırsam. Ortalamasını aldığınızda veya totalde üretilen kare sayısına baktığınızda intel her türlü önde oluyor. Ama intelin sık sık kullanım oranı %100 e ulaşabildiğinden ara sıra fazlası gerektiğinde tıkanıp milisaniyelik gecikme yapıp anlık fps düşüşü yapabiliyor. Ben de 6600k dan ryzen 2600 e geçtiğimde bu stutterların azaldığını hissettim. Ama bu öyle uçurum bir fark değil. İntelde bu oyun deneyimini bozacak kadar sık veya uzun olmuyor. Ya da bana öyle gelmiyor belki bazıları için uyuz edicidir. O yüzden nadiren olan anlık düşüşler benim pek umrumda değil ortalamayı daha çok dikkate alırım. 1 saatlik oyunda totalde 1 saniye sürmeyen anlık kasılmaları tolere edebilirim. Ya da başka bir deyişle 1 saatlik oyunun 1 saniye bile etmeyen kısmında 8 çekirdeğin artısını yaşayacağım diye 8 çekirdekli almam. Ki bu kazanç da 8 çekirdekli işlemciyi oyunun kullanamamasından kaynaklanıyor. İşlemcinn çok güçlü olmasından değil. Oraya fx 8350 koy o da stutter daha az yaşatır bu mantıkla. Peki düşen ortalama fps için buna değer mi?

8 çekirdek 16 izlekli dev gibi işlemciyle 6 çekirdek 6 izlekli işlemciyi karşılaştırmayı komik buluyorsunuz. Ben de komik buluyorum. Çünkü oyun işlemcisiyle iş istasyonu sınıfı denebilecek işlemciyi ya da benzer bir örnek olarak bir tırla spor arabayı kıyaslamanın hiçbir anlamı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 6 Mart 2019; 14:33:7 >

• quote:

Bahsettiğiniz anlık gerçekleşen ve kaybolan stutter diye bildiğimiz kasmalar sanırsam. Ortalamasını aldığınızda veya totalde üretilen kare sayısına baktığınızda intel her türlü önde oluyor. Ama intelin sık sık kullanım oranı %100 e ulaşabildiğinden ara sıra fazlası gerektiğinde tıkanıp milisaniyelik gecikme yapıp anlık fps düşüşü yapabiliyor. Ben de 6600k dan ryzen 2600 e geçtiğimde bu stutterların azaldığını hissettim. Ama bu öyle uçurum bir fark değil. İntelde bu oyun deneyimini bozacak kadar sık veya uzun olmuyor. Ya da bana öyle gelmiyor belki bazıları için uyuz edicidir. O yüzden nadiren olan anlık düşüşler benim pek umrumda değil ortalamayı daha çok dikkate alırım. 1 saatlik oyunda totalde 1 saniye sürmeyen anlık kasılmaları tolere edebilirim. Ya da başka bir deyişle 1 saatlik oyunun 1 saniye bile etmeyen kısmında 8 çekirdeğin artısını yaşayacağım diye 8 çekirdekli almam. Ki bu kazanç da 8 çekirdekli işlemciyi oyunun kullanamamasından kaynaklanıyor. İşlemcinn çok güçlü olmasından değil. Oraya fx 8350 koy o da stutter daha az yaşatır bu mantıkla. Peki düşen ortalama fps için buna değer mi?

8 çekirdek 16 izlekli dev gibi işlemciyle 6 çekirdek 6 izlekli işlemciyi karşılaştırmayı komik buluyorsunuz. Ben de komik buluyorum. Çünkü oyun işlemcisiyle iş istasyonu sınıfı denebilecek işlemciyi ya da benzer bir örnek olarak bir tırla spor arabayı kıyaslamanın hiçbir anlamı yok.
    Attığım görsellerde anlık değil bunlar. Bildiğin 3-5 saniye fpsler böyle devam ediyor. Yani oyun bu kamera açısıyla çözülürse 7600k nın alacağı fps 52 :) İşlemcinin içini dolduran oyun yapımcısıdır. tamamen oyun yapımcısının istediği kadar fps alırsınız. Bu da elinizdeki işlemcinin gücüyle ilgilidir. İntelin bu piyasada yediği ekmek sadece ve sadece bellek erişim süresinden sağladıkları avantajdır. 9900k hariç bütün işlemcileri r7 2700x modelinden kötüdür. Oyunlar için bellek erişim süreleri önemli olduğundan şimdilik önde götürüyorlar. Oyun yapımcılarıda intel tarafına kıyak geçerek bu güçsüz işlemcileri Yoğun işlem yüküyle ezmiyorlar. Gelecekte İpi göğüsleyen daima 9900k olacaktır ama 7600k, 8600k gibi komik işlemcilerin 2700x gibi işlemciler ile bırakın önde olmayı herhangi bir denkliği bile yoktur

Edit: son satırı eklemişsiniz aynen o şekilde. birisi spor araba diğeri 16 çeker bir iş aracı. Fakat gün geldiğinde 16 çeker iş aracının çektiği yükü o spor arabayada yükleyecekeler.Spor arabadaki O yüksek süratler yükü kaldıramadığından düşecek. Hesap bu hesaptır. Doğrudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 6 Mart 2019; 14:34:50 >

• BoşnakAğa kullanıcısına yanıt
    o zaman az daha bekleyip yeni serilerin çıkmasını beklemek en doğrusu sanırım. Rekabetçi olabilecek mi 3000 serisi 8700 veya 9700k karşısında bekleyip görmek lazım en iyisi. Ona göre bir yol çizmek mantıklı olur mu beklesem?

Ben 6600k dan 2600 e geçtim. Tam tersine bazı oyunlarda fps intele göre daha aşağılara düşüyor stutterdan ziyade uzun süren düşüşleri göze aldığımda. Çünkü bazı oyunlar daha 6 çekirdeği bile düzgün kullanamıyor. O yüzden bahsettiğiniz şey benim için pek inandırıcı değil. Ayrıca yanlış anlamadıysam videodaki oyun 2013 de çıkmış Crysis 3. Bu kadar eski oyuna göre böyle ince detayları değerlendirmek bence tutarsız olur.

Şu ps5 çıksın da görelim ne olacak. Forumda ps5 çıkınca dünyalar yerinden oynayacak söylemlerinizi her yere yazıyorsunuz. Bekleyelim görelim. Doğmamış bebeğe don biçmek doğru olmaz.

• quote:

Ben 6600k dan 2600 e geçtim. Tam tersine bazı oyunlarda fps intele göre daha aşağılara düşüyor stutterdan ziyade uzun süren düşüşleri göze aldığımda. Çünkü bazı oyunlar daha 6 çekirdeği bile düzgün kullanamıyor. O yüzden bahsettiğiniz şey benim için pek inandırıcı değil. Ayrıca yanlış anlamadıysam videodaki oyun 2013 de çıkmış Crysis 3. Bu kadar eski oyuna göre böyle ince detayları değerlendirmek bence tutarsız olur.

Şu ps5 çıksın da görelim ne olacak. Forumda ps5 çıkınca dünyalar yerinden oynayacak söylemlerinizi her yere yazıyorsunuz. Bekleyelim görelim. Doğmamış bebeğe don biçmek doğru olmaz.
    Ps5 konusunda birşey yazmaya gerek yok zaten. AMD 14nm de bile 8/16 işlemciyi 3.2ghzde 65watt olarak çıkarttı. Şİmdi 7nm ile kaç wata düşürdüklerini kimse bilemez. Şu an bu işlemci konsolun içine gayette sokulabilecek enerji tüketimine kavuştu. Hayal falanda değil. AMD için o kadar maliyetlide değil. Ps4 yıllarındaki gibi işlemci konusunda patateste değiller. Verimlilik ve rekabet müthiş. Bu sebeple yeni konsol ve gelecekteki oyunlara dikkat edilmeli. 9900k boşuna çıkmadı. İntelde durumun farkında. yukardaki paylaştığınız görsellere bakıp yanılsaydık 7700k ve üzerinde intel işlemciye gerek yoktu? Fakat 9900k piyasada. Bu herşeyi açıklıyor zaten

Valla benim gözümde hala yarış pistine tır sokmaya çalışıyorsunuz. Ps4 deki 8 çekirdekli işlemci 4 çekirdek işletim sistemine 4 çekirdek oyuna şeklinde ayrılmış durumda. Ps5 e 8 çekirdekli işlemci gelecek olsa bile muhtemelen yine benzer bir ayrılma olacaktır. Oyuna kalan 4 çekirdek 8 izleğin işini de pc deki 6 çekirdek yine görecektir. Beklentim o yönde. Ayrıca 9900k pek umrumda değil. Pc de oyun için ideal işlemciler hep 5 seviyesi olmuştur. Ryzen 5 veya i5 yakın zamanda 8 çekirdekli olursa (ki ben hiç inanmıyorum) dediğiniz gerçekleşebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 6 Mart 2019; 15:16:55 >
    Hemfikiriz teşekkürler yazın görüşürüz

https://www.youtube.com/watch?v=Acdd-ph1NOE

Burada 8400, 2600x'ten bile iyi performans veriyor hem ortalamada hem de %1 ve %0.1 testlerinde.

Mesajda bahsedilen AC Odyssey ve BF5 testleri nereden alınma acaba link atar mısınız

Edit:

Buradaki AC Odyssey testinde de 8400, 2600x'e avg'de neredeyse kafa kafaya, hem %1 hem de %0.1'de daha iyi.

https://www.youtube.com/watch?v=YA-8enmY69Y

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferucci -- 6 Mart 2019; 16:2:10 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

eyw

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.